СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конспект уроку "Однорідні і неоднорідні означення"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект уроку для 8 класу "Однорідні і неоднорідні означення"

Просмотр содержимого документа
«Конспект уроку "Однорідні і неоднорідні означення"»

ТЕМА:Однорідні й неоднорідні означення.

  • МЕТА:поглибити й систематизувати знання учнів про однорідні й неоднорідні означення; формувати вміння розрізняти їх у реченнях, доцільно використовувати у власному мовленні, правильно виділяти їх на письмі, розвивати творчі вміння складати речення з однорідними й неоднорідними означеннями та використовувати їх в усному та писемному мовленні;

виразно читати речення з однорідними й неоднорідними членами, розвивати спостережливість, кмітливість, образне й логічне мислення, творчу уяву; формувати пізнавальну, комунікативну, творчу, соціальну компетентності; виховувати почуття прекрасного, любов до природи.

ТИП УРОКУ:Урок вивчення нового матеріалу.

ОБЛАДНАННЯ:підручник, роздавальні картки.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина.

ІІ. Визначення емоційної готовності учнів до уроку.

Метод «Снігова куля» («Земна куля»).

Слово вчителя. Перед вами на столі – глобус. Передаючи його один одному, висловіть власні побажання людям планети Земля, використовуючи речення з однорідними членами.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

-Графічний диктант. Проаналізувати речення з однорідними членами: усно визначити, які члени речення є однорідними, поруч із номером речення записати номер однорідного члена ( 0 – немає, 1 – підмет, 2 – присудок, 3 – додаток, 4 – означення, 5 – обставина) .

1.Цвіли сади. 2.Цвіли бузина та калина. 3.Сяяла проти місяця журлива білосніжна черемха. 4.Білою метелицею вихорився цвіт над землею та й по всьому місту. 5.Все там світилося й сяяло, променіло своїм власним світлом. 6.А той маленький голосистий соловейко співав та й співав. 7.Пісня його була крута в колінах, то стрімких, то журливих, то радісних, то уривчастих. 8.Найчарівнішими, либонь, були перерви та перепинки межи колінами. 9.Без тих перепинок не можна було б оцінити й збагнути всієї краси того співу.

Ключ.1 – 0, 2 – 1, 3 – 4, 4 – 5, 5 – 2 , 6 – 4, 7 – 4, 8 – 1, 9 – 2.

- На повторення один учень виконує вправу: записати в 3 стовпчики якісні, відносні, присвійні прикметники. Дерев’яний, тітчин, ведмежий, ніжний, срібний, широкий, вовчий, Петрів, мідний, низький, чистий, весняний.

Якісні

Відносні

Присвійні

ніжний

Дерев’яний,

Тітчин

широкий

срібний

ведмежий,

низький

мідний

Вовчий

чистий

весняний

Петрів

-Лінгвістичний диктант

Середній рівень

Однорідними можуть бути... (головні і другорядні члени речення).

Між собою однорідні члени речення за змістом... (рівноправні).

Види зв’язку між однорідними членами речення... (сполучниковий сурядний, безсполучниковий, змішаний).

За будовою однорідні члени речення можуть бути... (поширені, непоширені).

  Не є однорідними членами речення... (повторювані слова, фразеологізми).

Розділові знаки, які ставляться між однорідними членами речення... (кома, крапка з комою)



IV. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Проблемне завдання. Порівняйте речення, які записані на дошці, і з¢ясуйте, чому в одному випадку між означеннями ставиться кома, а в іншому – ні, пригадавши вивчене з російської мови.

Всіх опанував бадьорий, збуджений настрій.

Під осінніми високими зорями затихають оселі.

Сформулюйте тему і мету нашого сьогоднішнього уроку.

Так, метою нашого уроку являється поглибити й систематизувати знання учнів про однорідні й неоднорідні означення; формувати вміння розрізняти їх у реченнях, доцільно використовувати у власному мовленні, правильно виділяти їх на письмі, виразно читати речення з однорідними й неоднорідними членами, розвивати спостережливість, кмітливість, образне й логічне мислення, творчу уяву; формувати пізнавальну, комунікативну, творчу, соціальну компетентності; виховувати почуття прекрасного, любов до природи

VІ.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

  1. Робота з підручником. Уважно прочитайте теоретичний матеріал x 22, на стор. 138. Поділіться набутими знаннями у парі.

  2. Ознайомлення з таблицею

Однорідні означення

Неоднорідні означення

Характеризують предмет з одного боку

Характеризують предмет з різних боків

Вимовляються з перелічувальною інтонацією

Не мають перелічувальної інтонації

Між ними можна вставити сполучник і

Між ними не можна вставити сполучник і

Відділяються комами за загальними правилами

Не відділяються комами

Об'єднуються переважно лише якісні або лише відносні прикметники

Завжди неоднорідними є означення, виражені сполученням займенника й прикметника (мій найкращий друг), якісного і відносного прикметників (високий дніпровський берег), якісного і присвійного прикметників (улюблена мамина пісня).

3.Виконайте вправу 256 (усно).

4Інтерактивна гра «Упіймай означення».

Завдання: На екрані записані речення. Спишіть їх у такій послідовності:

Спочатку – речення з однорідними означеннями, а потім – з неоднорідними. Підкресліть однорідні означення.

Густі кучеряві верби переплелися з гіллям розлогих осокорів. Повільний, журливий спів далеко лунав над луками. Чорна, непроглядна темрява стояла навкруги. Сумними довгими ключами летять у вирій журавлі.

Проблемне запитання.

¾ Чому в 2 та 3 реченнях означення однорідні, а в 1 і 4 – ні?

5.Робота біля дошки..

Завдання: Виконати вправу 258. Записати речення,підібрати з довідки слова,розставити розділові знаки, визначити означення однорідні та неоднорідні.

6Гра «Хто швидше».

Завдання: Скласти речення з поданими групами прикметників.

Радісна бентежна… (пора)

Перший шкільний… (день)

Тихе блакитне… (небо)

Нестримний, рвучкий… (вітер)

Бадьорий, збуджений, піднесений… ( настрій)

Чиста, свіжа, солодка… (вода)

(Учні по пам¢яті записують речення)

VІІ. Закріплення знань, умінь та навичок учнів

1.Творче конструювання.

Завдання: Доповніть речення однорідними або неоднорідними означеннями. (завдання на картках).

Сучасні лайнери – зручний … … засіб пересування.

Збудована … … телефонна станція.

Трава блищала … … росою.

Завтра буде … … погода.

Навкруги розляглися … … луки.

На … … небо зійшов місяць.

.      2.   Прочитати виразно речення і визначити однорідні й неоднорідні означення, користуючись перелічувальною інтонацією та можливістю або неможливістю вставити сполучник і.

1.         Ласкаві, ніжні, гарячі слова пошепки зринають з уст поета. (Гри м.) 2. Великі сині очі з-під довгих чорних вій дивилися пильно й розумно. (Ко цю б.) 3. Висока честь прийняти смерть за любий, рідний край. 4. Теплий вітер сухо шелестів у кущах пожовклим, торішнім бур’яном. (К о п.)

3.Попрацюйте в парах. Поширте подані речення спочатку однорідними означеннями, а потім - неоднорідними. Запишіть утворені речення. Між однорідними означеннями поставте коми.
1. Між будинками гуляв ... вітер. 2. Дерева скинули ... листя. 3. ... голос розбудив тишу. 4. Школярі вибігли на ... подвір'я. 5. У лісі росли ... ягоди.
4. Переписати, уставляючи пропущені буквиПояснити вживання розділових знаків. Вказати означення однорідні та неоднорідні. 
І. На павутині баб..ного літа гойда..ться осінній синій віт..р. (В.Якубенко.) Вглядався я в простори сині, з..лені, сиво-золоті. (М.Доленго.) Високо-високо зл..тіло вгору останнє баб..не літо, висвічує с..виною на сонці, короткими старечими радощами усміха..ться. (С.Васильченко.)

5 Виконати синтаксичний розбір речення

Густі кучеряві верби переплелися з гіллям розлогих осокорів( Розповідне, неокличне, просте, двоскладне, поширене, повне, ускладнене неоднорідними означеннями)

6Застосування кубика «Блума»

1 Назви, які бувають означення (Узгоджені, неузгоджені)

2.Чому між неоднорідними означеннями не ставимо кому? (тому, що вони характеризують предмет з різних боків)

3. Поясни, коли можна між означеннями поставити сполучник і ( коли вони являються однорідними)

4. Запропонуй приклад неоднорідного означення (Блакитні весняні хмари)

5Придумай речення з однорідними означеннями (Між будинками гуляв холодний, колючий вітер)

6 Поділись враженнями від сьогоднішнього уроку (сподобався, в мовленні буду більше використовувати як однорідні, так і неоднорідні означення)

3.Міні-бесіда.

¾Якою була мета уроку? Чи досягнули ми її?

Оцінювання навчальних досягнень учнів.

VІІІ. Пояснення домашнього завдання.

  1. Повторити п.10, вивчити правила x22. З підручника географії, біології або історії виписати 5–6 речень з однорідним й неоднорідними означеннями.

  2. Скласти словниковий диктант: однорідні і неоднорідні означення без розділових знаків.



5



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!