Тема. Культурні рослини рідного краю Мета: ознайомлювати з культурними рослинами рідного краю, зі значенням культурних рослин для людини; формувати інтерес до культурних рослин; учити називати їх; розвивати увагу, пам’ять, мислення; показати багатство і красу рослинного світу; виховувати бережливе ставлення до природи. ХІД УРОКУ I . Організаційний момент • Хвилинка спостереження за погодою. — Яка зараз пора року? — Який місяць? — Яке число? — Тепло чи холодно надворі? — Який стан неба? — Яка температура повітря? — Чи були сьогодні протягом дня опади? II. Повідомлення теми і мети уроку — А про що ми з вами будемо сьогодні говорити, ви дізнаєтеся, якщо розшифруєте слова. ТУР КУЛЬ НІ НИ ЛИ РОС — Сьогодні ми ознайомимося з культурними рослинами нашого краю, зі значенням культурних рослин для людини. Адже зараз весна. Час подумати господарям про те, які рослини садити та як за ними доглядати. III. Вивчення нового матеріалу 1 Робота над загадками • Довгий зелений, добрий солоний, Добрий і сирий. Хто він такий? (Огірок) • І печуть мене, і варять мене, І їдять, і хвалять, бо я добра. (Картопля) • Сидить баба на грядках, Вся закутана в хустках. (Капуста) • У золотому решеті чорних хатинок повно. (Соняшник) • Маю жовтий вусок, золотий колосок, Буде з мене мука й паляниця м’яка. (Пшениця) • Зелені сережки На гіллі висіли, На сонечці підсмажились І почервоніли! (Вишня, черешня) Мов маленький м’ячик, висить, а не скаче. Соковите, червоненьке,круглобоке, солоденьке. (Яблуко) Лампочка вгорі висіла. Смачна стала, пожовтіла. Діти лампочку зірвали, з апетитом скуштували. (Груша) Я жовтий, білий, полум'яний, І наче яблуко, рум'яний. В саду я квітну навесні. Скажи, яке ім'я мені? (Тюльпан) • Я квітка ніжна, як весна, Я різні сукні маю. Буваю кольору зорі, Лимона колір маю, І снігу зимної пори, І вишнею палаю. (Троянда) (Виставляю на дошку картинки з зображенням цих рослин). — Чим схожі всі ці рослини? — Що таке культурні рослини? (Це рослини, які посадила, виростила людина. Вона доглядає за ними, збирає врожай.) — Культурні рослини можна розподілити на групи. Як ви думаєте, на які? — Де вони ростуть? (Ростуть на полях) — У нашому краї вирощують багатий урожай пшениці, жита, ячменю. Слива, вишня, черешня — це що? Де вони ростуть? Ці рослини називають плодовими. До них належать не лише фруктові дерева, а й кущі та трави, що дають нам плоди. Це смородина, малина, полуниця. — У нашому краї збирають багатий урожай плодових рослин. — У нашому краї збирають багатий урожай овочевих рослин. — Давайте ж зараз засадимо наш рідний край. (Діти прикріпляють картинки на «поле», «город», в «сад».) •• Фізкультхвилинка Жив собі зайчик в бузиновій хатці. Мив личко в мисці, спав на канапці, На ніжках мав сірі капці, Сіяв моркву, редьку, капусту, Щоб в животику не було пусто І щоб в коморі завжди лежало густо. — Які культури вирощував для себе зайчик? 2. Робота в парах. — Для чого люди вирощують фрукти, овочі, зернові рослини? 3. Гра «Знайди пару» — До кожного слова першого стовпчика знайдіть пару з другого стовпчика і з'єднайте лінією, обґрунтовуючи свій вибір. цибуля слива груша жито пшениця картопля піон нарцис • Перевірка виконаної роботи — Де люди можуть вирощувати всі ці культурні рослини? (У саду, в городі, в полі) Яку першу пару ви знайшли? (Цибуля — картопля) — Що це? Де їх вирощують? Як називаються ці рослини? Наведіть приклади овочевих рослин. — Отже, усі ці рослини називаються овочевими культурами. Наступна пара: груша — слива. — А це що? Де вони ростуть? — Усі ці рослини називаються плодовими. До них належать не лише фрукти, але і ягоди. Наведіть свої приклади. Наступна пара: пшениця — жито. — Де вирощують ці рослини? — Щодня ви їсте хліб, його печуть із борошна, а борошно отримують із зерен пшениці, іржі, ячменю, вівса. Як вони називаються? — Це зернові рослини. — А як можна назвати рослини наступної пари (піон — нарцис)? — З якою метою їх вирощують? IV. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів. 1. Гра «Потрібно – не потрібно». Я хочу посадити овочі. Картопля потрібна? Капуста потрібна? Вишня потрібна? Виноград потрібний? (Так «саджають» фрукти, зернові, квіти). 2. Бесіда. — Ви всі – маленькі помічники для своїх батьків. Тому ви, мабуть, знаєте, як вирощувати культурні рослини, що потрібно робити, щоб рослини виросли міцними, дали багатий та смачний урожай? (Відповіді учнів) Висновок: Треба землю підпушити, насінинку положити, Потім дбало доглядати: і полоти, й поливати, Ще потрібно проривати, шкідників всіх повбивати, Плоди вчасно позбирати, і вже потім смакувати. Щоб врожай багатий мати, треба добре …(працювати) V. Підсумок уроку |