СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 16.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Конус бетінің ауданы (ашық сабақ)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы:               Конус бетінің ауданы

 

Сабақтың мақсаты:      конус бетінің ауданын есептеу дағдларын  

                                       қалыптастыру, дамыту; оқушылардың айналу  

                                       денелері туралы түсініктерін кеңейту

 

Сабақтың түрі:           интелектуалді сабақ

Сабақтың көрнекілігі:     интерактивті тақта, сызғыш, циркуль, үлестірме 

                                           тапсырмалар

Сабақтың барысы:      І. Ұйымдастыру

                                     ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

                                    ІІІ. Бекітуге есептер шығару

                                    IV. Практикалық тапсырма

                                     V.  Дәстүрлі емес есептер

                                    VI. Үйге тапсырма

                                   VII.  ҰБТ есептері

                                  VIІI.  Қорытындылау, бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, 3 топқа бөлу (әр топта 4 оқушыдан)

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

 

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта өткенді қайталау диалог түрінде

- Қандай денені конус деп атайды?

- Конустың толық бетінің ауданы қандай формуламен анықталады?

- Конустың бүйір бетінің ауданы қандай формуламен анықталады?

- Осьтік қимасы қандай фигура болады?

 

ІІІ. Бекітуге есептер шығару №190 /а,ә,б/,  №191 /а,ә,б/

Әр топтан бір оқушыдан шығып, тақтада шығарылуы рәсімделеді. Жауаптарының дұрыстығын слайд арқылы тексеруге болады

 IV. Практикалық тапсырма

Циркуль, қайшы көмегімен қағаздан:

- конус жазбасын дайындау;

- сызғышпен жасаушысының ұзындығын өлшеу;

- транспортирмен жазбанын центрлік бұрышын өлшеу;

-  формуласымен дөңгелек сектордың ауданын есептеу;

- жазбадан конус құрастыру;

- конус табанының радиусын өлшеп, формуласымен бүйір бетінің 

  ауданын есептеу;

- шыққан нәтижелерді салыстыру, қорытынды тұжырымдау.

V.  Дәстүрлі емес есептер шығару.

№ 1.  Шырша төбесіне 30° бұрышпен ілінсе, ал табанындағы шырша бұтағының ұзындығы 5 м болса, биіктігі 12 м шыршаны безендіру үшін қанша метр жаңа жылдық әшекей қажет?      Жауабы:  156 метр әшекей қажет.

№ 2.  Биіктігі 4м, табан радиусы 6 м конус тәрізді шатыр құрастыру үшін қанша м2 брезент қажет. Қайырылуына және тігісіне 5% қоса есептегенде.

 Жауабы: 79,13 м2.

 VI. Үйге тапсырма: №196,  №203.

VІI.  Тест тапсырмаларынан ҰБТ есептері:

1 топқа -   Конус табанының радиусы 8 см, ал жасаушысы табан жазықтығына 60° бұрыш жасай  көлбеген. Конустың толық бетінің ауданын табыңыз.

  1.  108 см2
  2.  192  см2
  3.  384   см2
  4.  216   см2
  5.  320   см2

 

2 топқа -  Қиық конустың табан радиустары 3 м және 6 м, жасаушысы табанына 45° бұрышпен  көлбеген.  Биіктігін табыңыз.

  1. 7 м
  2. 9 м
  3. 5 м
  4. 3 м
  5. 6 м

3 топқа -  Конустың жасаушысы 25 см-ге, биіктігі 7 см-ге тең. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

  1.   600 см2
  2.   1500  см2
  3.   540  см2
  1.  500   см2
  2.  830   см2 

VIІI.      Қорытындылау,  бағалау

 

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Конус бетінің ауданы (ашық сабақ)»



Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы № 37 жалпы орта білім беретін мектеп



Бекітемін

Директордың оқу жұмысы жөніндегі

орынбасары: --------------- Ү.И. Ергалиева










Конус бетінің ауданы

(ашық сабақ)



Өткізген: Ибрагимова Г.Б.













2015 жыл





Сабақтың тақырыбы: Конус бетінің ауданы



Сабақтың мақсаты: конус бетінің ауданын есептеу дағдларын

қалыптастыру, дамыту; оқушылардың айналу

денелері туралы түсініктерін кеңейту



Сабақтың түрі: интелектуалді сабақ

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, сызғыш, циркуль, үлестірме

тапсырмалар

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Бекітуге есептер шығару

IV. Практикалық тапсырма

V. Дәстүрлі емес есептер

VI. Үйге тапсырма

VII. ҰБТ есептері

VIІI. Қорытындылау, бағалау



























І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу, түгелдеу, 3 топқа бөлу (әр топта 4 оқушыдан)

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Өткен сабақта өткенді қайталау диалог түрінде

- Қандай денені конус деп атайды?

- Конустың толық бетінің ауданы қандай формуламен анықталады?

- Конустың бүйір бетінің ауданы қандай формуламен анықталады?

- Осьтік қимасы қандай фигура болады?



ІІІ. Бекітуге есептер шығару №190 /а,ә,б/, №191 /а,ә,б/

Әр топтан бір оқушыдан шығып, тақтада шығарылуы рәсімделеді. Жауаптарының дұрыстығын слайд арқылы тексеруге болады

IV. Практикалық тапсырма

Циркуль, қайшы көмегімен қағаздан:

- конус жазбасын дайындау;

- сызғышпен жасаушысының ұзындығын өлшеу;

- транспортирмен жазбанын центрлік бұрышын өлшеу;

- формуласымен дөңгелек сектордың ауданын есептеу;

- жазбадан конус құрастыру;

- конус табанының радиусын өлшеп, формуласымен бүйір бетінің

ауданын есептеу;

- шыққан нәтижелерді салыстыру, қорытынды тұжырымдау.

V. Дәстүрлі емес есептер шығару.

№ 1. Шырша төбесіне 30° бұрышпен ілінсе, ал табанындағы шырша бұтағының ұзындығы 5 м болса, биіктігі 12 м шыршаны безендіру үшін қанша метр жаңа жылдық әшекей қажет? Жауабы: 156 метр әшекей қажет.

№ 2. Биіктігі 4м, табан радиусы 6 м конус тәрізді шатыр құрастыру үшін қанша м2 брезент қажет. Қайырылуына және тігісіне 5% қоса есептегенде.

Жауабы: 79,13 м2.

VI. Үйге тапсырма: №196, №203.

VІI. Тест тапсырмаларынан ҰБТ есептері:

1 топқа - Конус табанының радиусы 8 см, ал жасаушысы табан жазықтығына 60° бұрыш жасай көлбеген. Конустың толық бетінің ауданын табыңыз.

  1. 108 см2

  2. 192 см2

  3. 384 см2

  4. 216 см2

  5. 320 см2



2 топқа - Қиық конустың табан радиустары 3 м және 6 м, жасаушысы табанына 45° бұрышпен көлбеген. Биіктігін табыңыз.

  1. 7 м

  2. 9 м

  3. 5 м

  4. 3 м

  5. 6 м

3 топқа - Конустың жасаушысы 25 см-ге, биіктігі 7 см-ге тең. Конустың бүйір бетінің ауданын табыңыз.

  1. 600 см2

  2. 1500 см2

  3. 540 см2

  1. 500 см2

  2. 830 см2

VIІI. Қорытындылау, бағалау




























Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Закрыть через 5 секунд
Комплекты для работы учителя