СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кун менен булуттун кармашы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кун менен булуттун кармашы»

Сабактын темасы: Кун менен булуттун кармашы.

Сабактын максаты:

Билим берүүчүлүк

Өнүктүрүүчүлүк

Тарбиялоочулук

Чыгарманы окуу менен түшүнгөндөрүн адабий тилде айтып беришет.Чыгарманын мазмуну боюнча өз оюн айтып билдирет. Кун болбосо жер бетинде жашоо болбосун тушунот. Оз ойлорун чыгармадан мисал келтируу менен далилдей алат.

Оз оюн далилдуу, ырааттуу айтууга конугот. Оз алдынча ой жугуртууго конугот.

Ынтымактуулукка, бири – бирин тушуно билуугоконугот. Тугой менен, топ менен бирин бири колдоп, сыйлап иштоого уйронот.

Көрсөткүтөр

Чыгарманын мазмунун тушунсо. Чыгарманы оз созу менен айтып бере алса. Оз ойлорун чыгармадан мисал келтируу менен далилдей алса. Кундун табийгатка тийгизген таасирин айтып бере алса. Текст менен иштоодо булуттун ичи тардыгын, шамалдын кунго жардам берген жерин таап, корком окуп берсе.

Сөз байлыгы, байкагычтыгы, билгичтиги, сүйлөө кеби калыптанса.Оз алдынча, жупта, топ менен иштей билсе.

Тугой менен, топ менен бирин бири колдоп, сыйлап иштоого уйронсо.

Негизги компетенттүүлүктөр:

1. Маалыматтык. (НК1): Өз ишин пландаштырат, маалыматты пайдаланат, маалыматты максатка багыттап изденет, салыштырат, чечимдерди кабыл алат.

2. Социалдык – коммуникациялык. (НК2): башкалар менен мамиле түзөт, сүйлөшө билет, маектешет, бири – бирин баалайт, сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат, башкаларды уга билет.

3. Өз ишин уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү. (НК3): өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат, өз ишин талдап, баа берет, жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, каалоого ээ болот.

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу (ПК1).

2.Окуй алуу (ПК2).

3.Сөз байлыгы менен иштей алуу (ПК3).

4. Сүйлөм, текст менен иштей алуу (ПК4).

5. Аң сезимдүү окуу, угуу, адабий түшүнүктөр менен иштей алуу. (ПК5)

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү. Топто, жекече иштөө.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби, сурөттөр, карточкалар. Темага карата көрсөтмөлөр, макалдар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу.



Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

НК

ПК

Баалоо

1.Саламдашуу




Жагымдуу маанай түзүү



ꓬй тапшырманы суроо.

Күтүлүүчү натыйжа



Жаңы тема









Топто иштөө





Эс алуу мүнөтү


ВЕННдин диаграмма

сын толтуруу


Бышыктоо:







Баалоо:

ꓬйгө тапшырма:

Мугалим саламдашып,окуучулардын сабакка даярдыгын, формасын, катышууну көзөмөлдөйт.

Мугалим окуучуларга калоо тилек айтат.



- Талант таап алган акча кимдики экен?

- Анын чындыкты айтканы туура болдубу?

- Сен Таланттын ордунда болсон эмне кылар элен?

- Атасы акчаны эмне кылды?


Чыгарманы көркөм окуп берип, мазмунун түшүндүрөт. Окуучуларга ролдоштуруп окутут да жалпы талкуу жүргүзүшөт. Окуучуларга бири – бирине суроо бериптоптор арасында аңгеме жүргүзүүгө багыт берип турат. Сөздүк ишин жүргүзөт.


Мугалим окуучуларга чыгарманы болуп берет.

1 – топ Калтырылган создорду табуу

2 – топ Калтырылган тамгаларды табуу

3 – топ Суроолор айлампасын тузуу

Окуучулар менен биргеликте аткаруу

«Кыз, самурай, арстан» оюну


Кун менен булут

ВЕННдин диаграммасын толтуруу


- Кун эмне учун ыйлап жиберди?

- Булутту ким, кантип суруп чыгарды?

- Жер жузундогу жан – жаныбарлардын Кунсуз жашоосумумкунбу?

- Силер кандай ойлойсунар?



Жекече, топту баалоо

Макалдарды жаттап, жазып, чечмелеп келуу.

Окуучулар мугалим менен саламдашып, сабакка даярданышат.


Чогу аткарышат:

Саламатсызбы жер эне,

Саламатсызбы асман ай.

Саламатсызбы эжеке,

Баарыбызга жагымдуу маанай.

Суроолорго жооп беришет.Эгер жооптор туура эмес болуп калса, калган окуучулар тактайт, толуктайт.



Жаңы теманы тынч отуруп, көңүл коюу менен угушат.

Чыгарманын мазмунун түшүнөт. Каармандар жөнүндө ой жүгүртүп, ойлогондорун өз сөзү менен адабий тилде айтып берет. Окуяны анализдей алат. Таланттын ордуна өзүн элестетип көрөт. Сабакка болгон кызыгуусу артат.

Окуучулар берилген тапшырма топторго бөлүнүү менен иштешет.

Мугалим менен биргеликте аткарышат.

Чогу аткарышат.


Жалпы доскага 3 топтон бирден чыгып толтурушат.


Окуучулар суроолорго жооп беришип, бири – биринин жоопторун толукташат. Бири – бирине карата суроолорду беришет.




Бири – бирин , топту баалашат.

Күндөлүктөрүнө тапшырманы жазышат.


НК1

НК2

НК3


НК1

НК2

НК3





НК1

НК3






НК1

НК2

НК3











НК1

НК2

НК3





НК1

НК2

НК3



НК1

НК2

НК3




НК1

НК2

НК3




НК1

НК2

НК3


ПК1

ПК4



ПК1

ПК4






ПК1

ПК2

ПК3

ПК4





ПК1

ПК2

ПК3

ПК4










ПК1

ПК2

ПК3

ПК4





ПК1

ПК2

ПК3

ПК4



ПК1

ПК2

ПК3

ПК4




ПК1

ПК2

ПК3

ПК4



ПК1

ПК2

ПК3

ПК4




1 – топ: Калтырылган создорду табуу.

Жаз мезгили болчу. Адаттагыдай эле …………… эрте ойгонгон Күн нурун чачып:

- Эки-үч күндөн ………..Жер шарын кыдырган жокмун. Кой ………….. кыдырбасам болбос. Эл, жан-жаныбарлар, бак-дарактар мени ……… калышса керек,-депшашаып жөнөйт.

Бир аз ………… кийин эле кайдан-жайдан сур Булут ………… болуп:

- Эй, Күн, жол болсун! Шашып кайда …………..? – дейт жолун тороп.

- Эки – үч ……………. Бери Жер шарын кыдыра элекмин. Барып келейинчи… Сур булут, бир аз жыла турасыңбы, ………… кетейин. Аябай шашып жаттым эле, - деп суранат.

- Дагы эмне кылайын?! Башка жактан ……………. бербейсиңби, - деп жөн жооп бербей ороңдойт.

2 – топ: Калтырылган тамгаларды табуу.

- Өзүң билесиң да, мага баш.а жол мен.н жүрү.гө болбойт. Мен ушул жол менен гана ж.рө алам. Башка жолго салсам, .з жолумдан чыгып кетем. А сен ка.лаган жолу. Менен жүрө аласың. Тиги жакта орун кенен эле турат го! Б.р аз жылып койчу, сураныч.

- Жок, мен эч жак.а жылбайм! – деп сур Булут к.г.рүп туруп алат.

- Ай – ий ушунчалык да к.к бетси.би? – д.п К.н айласын тап.ай ыйлап жиберет.



3-топ: Суроолор айлампасы.

ВЕННдин диаграммасы: Кун , Булут.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!