СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Кыймыл-аракетти билдирген создор" ТЕМАСЫНДА КЫРГЫЗ ТИЛИНЕН АЧЫК СААТТЫН ПЛАНЫ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Окуучуларды инсанга багыттап окутуу багытында сынчыл ойломду остуруунун устундо иштоого негизделип тузулду

Просмотр содержимого документа
«"Кыймыл-аракетти билдирген создор" ТЕМАСЫНДА КЫРГЫЗ ТИЛИНЕН АЧЫК СААТТЫН ПЛАНЫ»

Кыргыз тили сабагы

Тема: Кыймыл-аракетти билдирген создор

Сабактын максаты:

  1. Кыймыл-аракетти билдирген создор менен таанышышат кыймыл-аракетти билдирген создордун аткарган кызматы тууралуу тушунугу калыптанат.

  2. Заттын атын билдирген создор жонундогу билимдери бышыкталат.

  3. Логикалык ойлоосу, конул буруусу, эске сактоосу, оозеки речи осот .

  4. Мекенди суйуу сезимдери калыптанат, жолдоштук сезимдери ойгонуу менен бири-бирине жардам берууго уйронушот.

План:

  1. Уюштуруу.

  2. Окуучуларды билимди активдуу оздоштуруусуно даярдоо.

  3. Создук жумуш

  4. Жуптарда иштоо: цифралардан создорду куроо.

  5. Жаны билимди оздоштуруу.

  6. Физминутка.

  7. Окуу китеби менен иштоо

  8. Жаны билимди бышыктоо.

  9. Сабакты жыйынтыктоо.

  10. Баалоо.

  11. Уй тапшырмасын беруу, аны аткаруу боюнча корсотмо беруу.



Жабдылышы:

  1. «Кыргыз тили» окуу китеби Ав: Акунова А, Чокошова.Б.

  2. Тапшырмалар жазылган “Сыйкырланган баракчалар”

  3. Таршырмалар жазылган карточкалар, создору бар карточкалар

  4. Сыйкырдуу музыка.

  5. Презентация

  6. Филворд

Сабактын журушу.

1. Уюштуруу.

- Саламатсынарбы, балдар!Бугун силер менен биргеликте сыйкырдуу жомоктогу 45 мунотту откормокчубуз. Колдорубузду бириктиребиз да абада уч жолу О тамгасын жазабыз. Азаматсынар. Силердин алдынарда жонокой барактар эмес, сыйкырдуу барактар турат, алар силердин эсинерден бардык билиминерди жана билгичтигинерди алып чыкмакчы Кыргыз тили дептерибизди ачабыз. Бугунку кунду жазабыз. Эми эмне деп жазуу керек?

-(Класста)

-Жок, балдар. Бугун Сыйкырдуу иш деп жазалы. Мен бугун жон эле мугалим болбой Соз олкосундогу жомоктогу феянын ролун аткарайын.

Козунорду жумгула да музыканы угабыз.(Сыйкырдуу музыка угулат.)

2. Окуучуларды билимди активдуу оздоштуруусуно даярдоо.

Менин Соз деген олком абдан кенен, ар турдуу создорго бай. Кыргызстаныбыз областтарга болунгон сыяктуу эле менин олком да ар турдуу маанини билдирген соз туркумдоруно болунот.

-Биз мурдагы сабактарда кайсы теманы оттук эле?( заттын атын билдирген создор) 
-Заттын атын билдирген создор жонундо эмнелерди айта аласынар?
- Анда азыр суротторду карайлы.

Суроттор: Шаркыратма, жылкы,тоолор, буркут, орук.

- Ушул аталган заттарды канча болукко болуп кароого болот?

-Туура, аларды жандуу жана жансыз заттар деп болууго болот.

3. Создук жумуш.

-Азыр ушул создорду эстеп дептеринерге жазгыла. Эми слайддан тууралыгын текшергиле.

- Эмне учун мен ушул гана создорду жана суротторду тандап алдым? Анткени, алар биздин мекенибиз менен байланышкан. Биздин Кыргызстан – бийик, бийик тоолору, дарыялары, шаркыратмасы, жаныбарлары , кок жиреп учкан буркуту, оругу менен данктуу. Биздин Кыргызстан жер планетасындагы эн кооз жерлердин катарын толуктайт. Албетте, бул биздин Кыргызстан. Бирок, менин «Соз» аталган мекенимде да кооз-кооз жерлери бар. Алардын кантип аталаарын силер «Филворд» деп аталган табышмакты табуу менен билесинер 

4.Жуптарда иштоо: Цифралардан тиешелуу создорду табуу.



1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

Т

А

Б

Ф

Л

В

Ы

У

М

И

Ш

Н

Г



    1. 2,5,4,2,6,10,1

    2. 9,8,8,12

    3. 1,2,9,13,2

    4. 1,7,3,7,11

Демек, менин олкомдо мына ушундай алфавит, муун, тыбыш, тамга аттуу жерлери бар экен. Силер туура таап алдынар. Азаматсынар!

5.Жаны билимдерди оздоштуруу.

Суротко кайра баралы. Бул суроттордо эмнелерди коруп турасынар?

Келгиле суроо берели.

Бул эмне?

Демек, жылкы, шаркыратма, орук буркут-зат атооч создор.

Суроттогу зат атооч создордун эмне кылгандыгын андап королу

Жылкы эмне кылды?

Шаркыратма эмне кылды?

Орук эмне кылды?

Буркут эмне кылды?

Жаны тема:

Тема жана максат менен тааныштыруу.

Заттын кыймыл-аракетин билдирген создорго Эмне кылды?, эмне кылап жатат?, эмне кылат? Деген сыяктуу суроолор берилет. Аларды этиш деп атап коюуга болот.

Мисалы: Келди, ойноп жатат, кулот ж.б.

• жомок :

• Соз олкосундо илгери бир Этиш аттуу киши жашаган экен. Ал жалкоолорду аябай жаман корчу дешет. Озу болсо кун бою иштечу экен. : чуркады, узданды, жер чапты, эгин экти, чоп орду , тамак жасады.

6.Физминутка.

213-конугуу

Кок чийип тобобуз, Аселдин, Кубандын,

Селкинчек тебебиз. Айталбайм кубанычын.

Когучкон ондонуп, Кайкышса тим эле,

Коколой беребиз. Кадимки ылаачын.

Конгонбуз баарыбыз, Селкинчек тебебиз,

Айланбайт башыбыз. Чыналат денебиз.

Эрте-кеч келебиз, Кубаныч озунчо…

Энтендеп ашыгып. Куштарга тенелиш

Куулойбуз кош колдоп, Тебебиз кол бошто,

Учасын оболоп. Жакшы оюн-достошсо.

«Болп» тушуп каласын, Анык жол мына ушул-

Бош болсон сен коркок Алпарчу космоско!



Анда ордунардан тургула. Этиш создорду уксанар ол чабасынар, заттын атын билдирген создорду уксанар бетинерди жабасынар.

Ошнтип, Этиш чон ата шыпырды, курок, чапты, уй актады, тазалады, крокодил, жасады, ичти, жатты, тошок, ондоду.



7.Китеп менен иштоо

1-топ: 214-конугуу(каармандар, окуя болгон жер, окуя болгон мезгилди жазуу.

2-топ: 215-конугуу (ырдын мазмуну боюнча ангеме жазуу)

3-топ: Эмне кылам? темасында соз оюнун улантуу



8. Жаны билимди бышыктоо.



Топторго тапшырмаларды беруу:

1-топ:

Бул предметтер менен эмне кылынаарын тапкыла:

Карандаш менен


Очургуч менен


Курок менен


Араа менен


Трактор менен


2-топ:

Бул жаныбарлар эмне кылаарын жазгыла:

Арстан


Коён


Балык


Крокодил


Мышык




3-топ:

Кимдер кандай кыймыл жасаарын жазгыла:

Кополоктор, чымчыктар


Балыктар, делбфиндер


Жыландар, кескелдириктер


Чымчыктар, куштар


Жоргомуштор, жожолор


Азаматсынар, силер сабакка абдан жакшы катышып бердинер.

Келгиле сабакты жыйынтыктабыз:

• Мен учун сабакта__________________ кыйын болду.

• Мага бул сабакта__________________жакты.

  • Мен учун____________________жанылык болду.

  • Кыймыл-аракетти билдирген создор__________________деген суроолорго жооп беришет.

-мен учун______________________кызыктуу болду.

9. Сабакты жыйынтыктоо.

Н Соз олкосунун дагы бир жери ачылып отурат. Бул албетте «Этиш» аттуу жер. Силер сабакка абдан жакшы катышып бердинер.Сабак ичинде сыйкырдуу барагынарга озунорду баалап отурдунар. Анда баалоо баракчанардагы бааларды жана эмне учун минтип баалаганынарды айтып койсонор.

10. Баалоо.

11. уй тапшырмасын беруу: 217-конугуу.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!