СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз тил 3-класс кайталоо сабагы ат атооч боюнча

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз тил 3-класс кайталоо сабагы ат атооч боюнча»

Кщнщ,айы___________классы:_________предмети_______________Текшерщщчщ_________

Тема: Ат атооч сөз түркүмү жөнүндө түшүнүк

Сабактын тиби:  кайталоо жана билимдерди жалпылоо сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү сабак

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби, карточкалар,сүрөт

               Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалыматтык

Таш бака менен бугу чыгармасына кайталоо жщргщзщшёт.Щч сщйлёмдщ кёчщрщп жазып, андан ээ менен баяндоочту таап сызышат.

-Чыгарманы тщшщнщп, суроого жооп берип, ээ, баяндоочту таба алышса;

.

Социалдык-Коммуникативдик

Байланыштуу кеби, сөз байлыгы

өсөт.Таш бака менен бугуга мщнёздёмё бере алышат. Жазуу көндүмдөрү калыптанат.

-оюн толук айта алса;

-сөз байлыгы өссө;

-туура, катасыз жазышса;

Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка тарбияланышат

-бири-бирин сыйласа, ынтымактуу болушса

 

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК




Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазычылык билдирүү

Үй тапшырманы суроо

Таяныч сёздёрдщ колдонуп, тщзгён окуяларын окуп беришет.

Ат атооч деп эмнени айтабыз?

Ат атооч сёздёр кайсылар?

Ат атоочтун жекелик тщрщнё кайсы сёздёр кирет?

 Комментарий беришет.



Зат, сын, сан атооч сёздёрдщн ордуна колдонулган сёздёр ат атоочтор д.а.

Мен, сен, ал, сиз, силер ж.б.

Мен, сен, Ал, сиз

 

НК1

 

 

НК2

 

 

НК3

ПК3

 

ПК2

 

Мактоо







Мактоо




Жаңы тема







Бышыктоо























Эс алуу көнүгүүсү



Оюн 4-кёнщгщщ





Жыйынтыктоо

 

Баалоо

 

Уй тапшырма





 

 

 

 

 

 

 

Доскага тема жазылат.

Биз бщгщн кайталоо сабагын ётёбщз.

1-кёнщгщщ Суроолорго жооп беришет.



2-кёнщгщщ.Жомоктон 3 сщйлёмдщ туура жана таза кёчщрщп, Сщйлёмдщн ээси менен баяндоочун сызабыз.







3-кёнщгщщ Каармандарды сыпаттап кластер тщзёбщз.



Манжалар кщрёщшщ



Менин -ат атооч

Бщркщтщ- зат атооч



Бщгщнкщ сабакта биз эмнелерди щйрёндщк?

Комментарий берип баалоо

5-кёнщгщщ



Суроолор боюнча ёз ойлорун айтышат.



Кщндёрдщн биринде таш бака суу жээктеп баратып, бугуга жолугат. ж.б.

Таш бака

Кыбыр

Акылдуу

айлакер



бугу

Арымдуу

Мактанчаак

аъкоо





Китептегидей болуп ойношот.





Ёз ойлорун айтышат.

Кщндёлщккё баа койдурушат.

Кщндёлщккё жазышат.

 

НК1

 

 НК2







НК2







НК1















НК3





НК2



НК2



НК3

 

ПК3











ПК4







ПК2

ПК4













ПК4





ПК5

 





ПК4 

 

 

 Мактоо



 

 

Мактоо









Мактоо

























Баа коюлат









 

 

 

 





 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 









 

 

 

НК3

 

 

НК2

НК3

 

 

 

 

НК3

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК3

ПК1

 

 

 

 

 

 

 

ПК3

 

 

 

 

 

Геом-к фигуралар

 

 

 

 

 

 

 

 

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

 

Уй тапшырма

 

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

5- көнүгүү. 81-б.

 

 

Баа койдурушат.

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

Геом-к фигура менен



















Тема: Ат атооч сөз түркүмү жөнүндө түшүнүк

Сабактын тиби: жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: интерактивдүү сабак

Сабактын методдору: аңгемелешүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби, карточкалар,сүрөт

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

Маалымат

тык

Таш бака менен бугу чыгармасы аркылуу ат атоочтор жөнүндө түшүнүк алышат.Тексттен ат атооч сөздөрдү таба алышат.

-Таш бака менен бугу чыгармасы аркылуу ат атоочтор жөнүндө түшүнүк алышса.

-Тексттен ат атооч сөздөрдү таба алышса.

Социалдык-

Коммуника

тивдик

Байланыштуу кеби, сөз байлыгы өсөт. Жазуу көндүмдөрү калыптанат.


-оюн толук айта алса;

-сөз байлыгы өссө;

-туура, катасыз жазышса;


Өз алдынча уюштуруу, көйгөйлөрдү чечүү

Бири-бирин сыйлоого, ынтымактуулукка тарбияланышат

-бири-бирин сыйласа, ынтымактуу болушса





Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшыр

маны суроо

Өтүлгөн темалар боюнча эреже сурап, мисал келтиртет, суроо бердиртет, сүйлөмдөрдү оозеки түздүртөт.

Зат атооч деп эмнени айтабыз?

Сан атооч деп эмнени айтабыз?

Эсептик сан атооч деп эмнени айтабыз?

Иреттик сан атооч деп эмнени айтабыз?



Суроолорго жооп беришет. Тапшырмаларды оозеки аткарышат.


НК1





НК2





НК3

ПК3



ПК2


мактоо

Жаңы темага өбөлгө














Моюну узун, бою пас,

Жону менен боору таш.

Баш куйругун, төрт бутун,

Катып алат тийсе кас.

Бул эмне?

Сабактын темасын , максатын айтат.

Угушат,табышат.

(Таш бака)



НК1









НК2



ПК3




Мактоо










Жаң тема

Таш бака менен бугу 1- бөлүгүн окутат.

1-көнүгүү. Тексттен окуны, каармандарды, окуя болгон жерди жана мезгилди айтып кластер түзүшөт.



Зат,сын,сан атооч создөрдүн ордуна колдонулган сөздөр ат атоочтор деп аталат.

Ат атоочтор: мен, сен,ал, биз, силер, алар, ошол, бу, тигил, ошондой, тигиндей, андай, ошондой, ушундай ж.б.

Ат атоочтор ким? кимдер?эмне? эмнелер ? кандай ? канча ? деген суроолорго жооп берет.

Окушат,түшүнүшөт



Айтып жатып доскага кластер түзүшөт.









Угушат,түшүнүшөт.



НК1









НК3







НК2

ПК2

ПК4



















ПК3












мактоо














Бышыктоо





























Эс алуу көнүгүүсү




2-көнүгүү.Тексттен ат атооч сөздөрдү таап, көчүрүп жазгыла. Бул сөздөрдү кандай сөз менен алмаштырууга болот?

Үлгү: Сенден – таш бакадан.







3-көнүгүү.өзүңөрдүн сүйүктүү спортчуңар жөнүндө баяндама жазгыла. Кандай ат атоочторду колдондуңар?



Манжалар күрошү.



4-көнүгүү.Ат атооч затты, сынды, санды кайсы учурларда билдиришет? Мисал келтиргиле.

  1. Топ. зат

  2. Топ. Сын

  3. Топ. Сан

Мен, сен, алар,башкадан, аларга,биз,баары.

Үлгү боюнча иштешет.

Баары-таш бакалар

Аларга-таш бакаларга ж.б.



Өз алдынча баяндама жазышат.

Окуп берип ат атоочторун айтышат.







Манжаларын күрөштүрөт.









Мисалдарды жазышат.

Мен,сен,ал

Ошондой,тигиндей,

Андай

Баары,ошончо,ушунча

НК2









НК3





НК2

НК3









НК3





НК2


ПК1















ПК3

ПК1















ПК3






Мактоо





Геом-к фигуралар
















Жыйынтыктоо



Баалоо



Уй тапшырма



Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

5- көнүгүү. 81-б.





Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.





НК3




Геом-к фигура менен













Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!