СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Кыргыз тилинен 10 "А" класс учун тузулгон тапшырма

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Кыргыз тилинен 10 "А" класс учун тузулгон тапшырма»

Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы__________________________________

10-класс Кыргыз тили . 14.01.2020-ж

Сабактын темасы:Лексика жана кеп маданияты. Сөздөрдүн көп маанилүүлүгү жана анын пайда болуу жолдору.

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Лексика жана кеп маданияты. Сөздөрдүн көп маанилүүлүгү жана анын пайда болуу жолдору жөнүндө кеңири билишет


б) Сөздөрдүн көп маанилүүлүгү жана анын пайда болуу жолдорун билип , аларга маани бере алышат


в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышып, көнүгүү аркылуу жаратылышты сүйө алышат

а) Лексика жана кеп маданияты. Сөздөрдүн көп маанилүүлүгү жана анын пайда болуу жолдору жөнүндө кеңири билишсе


б) Сөздөрдүн көп маанилүүлүгү жана анын пайда болуу жолдорун билип , аларга маани бере алышса


в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышып, көнүгүү аркылуу жаратылышты сүйө алышса

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Окурмандык компетенттүүлүк

- Сөздөрдүн көп маанилүүлүгүн жана анын пайда болуу жолдорун билет

-кандай жол менен пайда болорун өздөштүрөт

Б) Баалуулук-маанилик компететтүүлүк

-түрдүү чөйрөдө сүйлөө ишмердүүлүгунө ээ болот .

-кеп ишмердүүлүгундө орду менен айта алат

В) Адабий-чыгармачылык компетенттүүлүк:

- чыгармачыл иштерди жүргүзөт

-адабий тилдин нормаларын колдонот.

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди кабарлоо

Сабактын усулу: интерактивдүү усулдардын айрым стратегиялары.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу.

2.Жагымдуу маанай.

Мен ишенем” оюну. Окуучулардын сабакка болгон кызыгуус ун арттыруу.

3. Лексика деген эмне ?деген суроо менен окуучулардын оюн сөздөр ж-ө болуусун билдирүү.

Жаңы тема жана анын максаты менен тааныштыруу.

Туяк –деген сөздү кандай түшүнөбүз?

-Туура бул малдын шыйрагынын учундагы катту нерсе.

Өтмө мааниде –адамдын артынан калган туягы.

Баюу жолдоуна кандай түшунөбүз?

Окуучулар ар кандай вариантты айтышы мүмкүн . Мугалим толуктайт.

4. бышыктоо үчүн көнүгүү иштөө.

68-көнүгүү.


Ойлогон ой.




Кыял мүнөз.


Оюунун бир түрү


Топтор ар бир сөзгө анализ берип , алардын көп маанилүүлүгүн айтып беришет.

6. Үйгө тапшырма . Полиссемия ж-ө окуп келүү

7. баалоо. Берилген упайдын негизинде.


Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы__________________________________

10-класс Кыргыз тили . 17.01.2020-ж

Сабактын темасы:Метафоралык, метонимиялык, синекдохалык жолдор.

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Полиссемиянын пайда болуу ыгына карата бөлүнүшү жана алардын маанилери , бири-биринен айырмачылыгы жөнүндө билим алышат

б) метофоралык , метонимиялык, синекдохалык жолдор жөнүндө терең түшунуп , бири-биринен айырмалай алышат

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышат

а) Полиссемиянын пайда болуу ыгына карата бөлүнүшү жана алардын маанилери , бири-биринен айырмачылыгы жөнүндө билим алышса

б) метофоралык , метонимиялык, синекдохалык жолдор жөнүндө терең түшүнүп , бири-биринен айырмалай алышса

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышса

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Тилдик компетенттүүлүк

- Сөздөрдүн Метафоралык, метонимиялык, синекдохалык жолдорун билет

-полиссемиянын баюу жолдорун билишет

Б) Кептик компететтүүлүк

-түрдүү чөйрөдө сүйлөө ишмердүүлүгунө ээ болот .

-кеп ишмердүүлүгундө орду менен айта алат

В) Маданий компетенттүүлүк:

- баюу жолдорун бири-биринен туура ажырата алуу менен туура колдоно алат

-адабий тилдин нормаларын туура колдонот.

Сабактын тиби:Аралаш сабак

Сабактын усулу: интерактивдүү усулдардын айрым стратегиялары.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер. Мисалдар.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу

2.Жагымдуу маанай.

3.Үй тапшырманы түзүлгөн мисалдын негизинде текшерүү.жаңы темага өбөлгө түзүү.

Полиссемия деген эмне экен?

4.Окуучулардын жообуна толуктоо менен жаңы тема , максаты менен тааныштыруу.


5. Жаңы тема: Полиссемия пайда болуу ыгына карата метафоралык, метонимиялык, синекдохалык жол менен пайда болот.


6. Бышыктоо үчүн көнүгүү берилет.

Жалпы иштөө.

69-көнүгүү.

  1. Синекдохалык

  2. Метофоралык

  3. Метонимиялык







7. Үйгө тапшырма : окуп жаңы теманы жакшы түшүнүү

70-көнүгүү .”Тарт” жана” баш” деген сөздөрдү полиссемиянын түрлөрү боюнча талдап жазып келүү.

8.Баалоо.

Суроолорго жооп берген , сабакта активдүү катышкан окуучуларды баалоо.


















































1.Нерсенин же кишинин аты башка нерсе , же буюмдун ордуна колдонулат.

М: Бөтөлкөнү көрүп,

Шилекейин жуткан.(М..Алыбаев “Чалкан дос”)


2.Автордун наамы менен чыгармасын туюнтат.

М:”Жазуу келечегим жөнүндө көп ойлойм,

Лермонтовду окуп таң калам.” ( А.Осмоновдун күндөлүгүнөн)


3.Нерсе ал жасаган материал менен алмашат

М: Куткарып ушул чоюн жалдыроодон,

Айтпагын акын иним , чыкты черим...

( Ж.Турусбеков “Иниме кат)


4. Белгилүү бир жердеги кишилердин ордуна ал жашаган жер аталат.


Карагандан айбыгам,

Каттын сүрү бир башка.

Келген экен айлынан,

Курман болгон курдашка

(С.Эралиев. “Кечиккен кат)












Жер , нан үчүн ар бир кишидей жүргөн элдин кедейи. Бирдик менен бир кишидей жүргүлө. (А.Токомбаев)


Көйкөлүшкөн көйнөктөр.

Сулуусунган кооз чачтар-ресторандык жаштар,

Акылдуу “ сүйлөгөн галстуктар! (С.Тургунбаев)





Куч кайда октябрдын бороонундай,

Кыйраткан эзүүчүнүн курган чебин.

Көргөзгөн туманды айдап эл эртеңин,

Көргөзгөн адамзаттын келечегин (Т. Үмөталиев)









Жарылмалар

Жылчыкчыл

Мурунчул

Капталчыл

Дирилдеме.

б,

п,

д,

т,

г.

З,

С,

Ж,

Ш,

Й,

В,ф,х.

М,

Н,

Ң .



Д.




Р.

5. Бышыктоо үчүн көнүгүү иштөө

34-көнүгүү . Кара менен басылган сөздөрдү жазып кайсы үнсүз тыбышка киргенин оозеки айтуу.

Мисалы: Испаниядагы-

С-үнсүз, жылчыкчыл,уччулдар.

П-үнсүз, жарылма, кош эринчилдер ж. б.

35-көнүгүү.

Мектеп



М-мурунчул, кош эринчил ж. б.




6 .Үйгө тапшырма: калганына сөз таап талдап келүү.

7. Баалоо : топ жана жеке баалоо
















Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы__________________________________

10-класс Кыргыз тили . 21.01.2020-ж

Сабактын темасы:Омонимдер, алардын пайда болуу жолдору.

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Омонимдер, алардын пайда болуу жолдорун билишет

б) Турмушта омонимдерди билип, аларды мисалында колдоно аат

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышат

а) Омонимдер, алардын пайда болуу жолдорун билишсе

б) Турмушта омонимдерди билип, аларды мисалында колдоно алса

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышса

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Тилдик компетенттүүлүк

- Омонимдер жана алардын пайда болуу жолдорун билишет

-Омонимдер жөнүндөгү билимдерин тереңдетишет.

Б) Кептик компететтүүлүк

-түрдүү чөйрөдө сүйлөө ишмердүүлүгунө ээ болот .

-кеп ишмердүүлүгундө орду менен айта алат

В) Маданий компетенттүүлүк:

- кеп маданиятына ээ болот

-адабий тилдин нормаларына ылайык туура сүйлөөгө калыптанат.

Сабактын тиби:Аралаш сабак

Сабактын усулу: таанып –билүү ишмердүүлүгун өнүктүрүү.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер. Мисалдар.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу

2.Жагымдуу маанай.

3.Үй тапшырманы топ боюнча текшерүү. Мисалы: 1мисалды 1-топ аткарат .ж.б.

Үй тапшырма аркылуу жаңы темага өбөлгө түзүү . Мисалы: көп маанилүү сөздөрдү таабуу. Жай деген сөздүн маанисин чечмелейбиз.

Жаңы тема жана анын максаты менен тааныштыруу.

Жай деген сөздүн көп маанилерин таапкан соң айтылыш бирдей бирок көп маанилүү сөздөрдү эмне деп атайт элек? Деген суроону окуучуларга таштоо.

Фонетикалык омонимдер – заттардын атын аттоо учурунда ар башка заттар же түшүнүктөр кокустан бирдей аталышка ээ болуп калат.

Бар -1 этиш баруу

Баар же бар-2 этиш бир нерсенин бар болушу.

2.Морфологиялык омоноимдер – Уңгу сөздөргө мүчө жалгануу менен морфологиялык омонимдер жаралат.

Чалма- жылкы кармоочу курал.

Чалма –там салууга ылайыкталган баткак

Чалма- баш кийим.

3.Семантикалык омоним –көп маанилүү сөздөр барып-барып олтуруп, кыйла мезгилден кийин , омонимдик түгөйдү пайда кылат.

Чыр – этиш уруш, жаңжал

Чыр –урушчаак, жаңжалды жакшы көргөн адам.

4.Омонимдер башка тилдерди кабыл алуу менен да пайда болот

М: ак-(кыр) – тус

Ак (ар) – каргыш.

Ак (ар)- кудай , теңир

Ак (ар) – чын, чыныгы, чындык , таза.

5.Бышыктоо үчүн көнүгүү иштөө.

73-көнүгүү.

Илеп, илаб.

74-көнүгүү.

Бута- этиш, кыркуу,даракты кесүү.

жан-адамдын ден соолугу.

5.окуучулардын бирин-бири-баалоосу.

6.Үйгө тапшырма:

77-көнүгүү.

Карта-жердин түзүлүшү

Карта-ичеги карын картасы

Карта –ойноочу карта.

7. Баалоо.



























Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы__________________________________

10-класс Кыргыз тили . 11.02.2020-ж

Сабактын темасы:Кыргыз лексикасындагы пассивдүү сөз катмары: Эскирген сөздөр.

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Кыргыз лексикасындагы пассивдүү сөз катмары: Эскирген сөздөр жөнүндө кеңири түшүнүк алышат

б) лексикадагы эскирген сөздөрдү жана алардын маанисин терең өздөштүрө алат

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, жаңы тема аркылуу өз эне тилин урматтонуу, сыйлоого тарбияланышат

а) Кыргыз лексикасындагы пассивдүү сөз катмары: Эскирген сөздөр жөнүндө кеңири түшүнүк ала алышса

б) лексикадагы эскирген сөздөрдү жана алардын маанисин терең өздөштүрө алса

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, жаңы тема аркылуу өз эне тилин урматтонуу, сыйлоого тарбияланышса.

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Тилдик компетенттүүлүк

- Кыргыз лексикасындагы пассивдүү сөз катмарын билишет

-Эскирген сөздөр жөнүндөгү билимдерин тереңдетишет.

Б) Кептик компететтүүлүк

-түрдүү чөйрөдө сүйлөө ишмердүүлүгүнө ээ болот .

-кеп ишмердүүлүгүндө орду менен айта алат

В) Маданий компетенттүүлүк:

- кеп маданиятына ээ болот

-адабий тилдин нормаларына ылайык туура сүйлөөгө калыптанат.

Сабактын тиби:Аралаш сабак

Сабактын усулу: таанып –билүү ишмердүүлүгун өнүктүрүү.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер. Мисалдар.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу

2.Жагымдуу маанай.

3.Үй тапшырманы топ боюнча текшерүү.

1-топ Синонимдер

2-топ Антонимдер

3-топ Омонимдер

Бышыктоо үчүн топтор бири-бирине суроо беришет.

4.Жаңы тема.жана анын максаты менен тааныштыруу.

Тилдеги сөздөр коом менен байланыштуу. Анткени коом өзгөргөн сайын жаңы сөздөр келип чыга берет . Ошол эле мезгилде кээ бир сөздөр колдонулбай да калат. Айрыкча 17жылдан кийинки өзгөрүү аябай чоң болгон.

Көптөгөн сөздөр ушул жылдан кийин пайда болуу менен жоголуп, пайдалануудан чыгып да калган.

Мисалы : Хан, бай, кембагал, кул ж.б. ушундай сөздөр

5.Бышыктоо үчүн мисалдан колдонбой калган сөздөрдү таабуу: “Падыша, байларга карата каршы революциялык иштер жүрүүдө”ж.б. окуучулар менен бирдикте эскирген сөздөрдү таап дептерге жазып чыгышат.

6.Эскирген сөздөр катышкан макал лакаптарды табышат.

Мисалы:”вазир жакшы хан жакшы”ж.б.

7.Көнүгүү иштөө

Хан-эл башкарган адам.

Бек –ууру башчысы ж.б.

8. Үйгө тапшырма: табылган сөздөргө сүйлөм түзүү.

9. Баалоо.




Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы__________________________________

10-класс Кыргыз тили . 18.02.2020-ж

Сабактын темасы:Неологизмдер,алардын пайда болушу жана активдүү сөз байлыгына айланышы.

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Неологизмдер,алардын пайда болушу жана активдүү сөз байлыгына айланышы

түшүнүк алышат

б) неологизм сөздөрдүн маанисин терең өздөштүрө алат

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, жаңы тема аркылуу өз эне тилин урматтонуу, сыйлоого тарбияланышат

а) Неологизмдер,алардын пайда болушу жана активдүү сөз байлыгына айланышы

жөнүндө кеңири түшүнүк ала алышса

б) неологизм сөздөрдү жана алардын маанисин терең өздөштүрө алса

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, жаңы тема аркылуу өз эне тилин урматтонуу, сыйлоого тарбияланышса.

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Тилдик компетенттүүлүк

- неологизм сөздөр жөнүндө билишет

-Неологизм жөнүндөгү билимдерин тереңдетишет.

Б) Кептик компететтүүлүк

-түрдүү чөйрөдө сүйлөө ишмердүүлүгүнө ээ болот .

-кеп ишмердүүлүгүндө орду менен айта алат

В) Маданий компетенттүүлүк:

- кеп маданиятына ээ болот

-адабий тилдин нормаларына ылайык туура сүйлөөгө калыптанат.

Сабактын тиби:Аралаш сабак

Сабактын усулу: таанып –билүү ишмердүүлүгун өнүктүрүү.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер. Мисалдар.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу

2.Жагымдуу маанай.

3.Үй тапшырманы топ боюнча текшерүү.

4. даракка илинген сөздөрдү өз орду менен жайгаштырышат

Мисалы :



ж аңгер соко
















каракелтек

  1. Топторго бир нече мисалдар берилет иштеп өз ара даярданышат.

  2. Призин-т

6.Жаңы тема жана анын максаты менен таанышуу.

Неологизмдер (нео... жаны гр. logos – сөз) – коомдук турмуштагы ар кандай зарылчылыктан улам пайда болгон жаңы сөздөр. Алар жалпы тилдик жанаавтордук (жеке стилдик) деп бөлүнөт. Жалпы тилдик Н. жаңы чыккан затты же көрүнүштү атоо зарылчылыгына байланыштуу пайда болот (мисалы,мониторинг, инновация, cайт жана башка) да, тилде толук өздөштүрүлгөн соң неологизм болуудан калат. Автордук неологизм көбүнчө стилдик максатта чыгарылып, контексттен сырткары дээрлик колдонулбайт жанаанча кеңири тарала албайт. Неологизм тилде өнүмдүү моделдер боюнча же мурдатан бар үлгүгө салынып да жасалат: баттама – вклейка (бас+ма=басма, жаз+ма=жазма), тааным – познание (ал+ым=алым, бер+ым=берим); 2) көркөм адабиятта – Неологизмдер адабий тилди байытуучу, өркүндөтүүчү булактардан болуп эсептелет. Ошондуктан жазуучулар чыгармаларында неологизмдерди кеңири колдонушат. Неологизмдер сөздөр көркөм адабиятта каармандардын интеллектуалдык деңгээлин, кесибин, жекече мүнөзүн ачып берүү менен жазуучунун тил мадабиятын байытат. Неологизмдер жаңы түшүнүктөр, туюнтмалар аркылуу гана эмес, эски сөздөрдүн жаңы мааниге ээ болуусунун негизинде да курулушу мүмкүн. Мисалы,«борбор» деген сөз мурда кыргыз элинин улуттук оюну болгон ордонун дал ортосуна коюлган тыйын турган жерге карата айтылчу. Кийин бул сөз «борбор шаар» деп жаңы мааниге өттү. Ар мезгилдин өзүнүн неологизм сөздөрү бар. Азыр экономикага, компьютерге, техникага, саясатка байланыштуу көп жаңы сөздөр тилибизге улам-улам кирип жатат. Неологизм кыргыз тилинде жазылган илимий эмгектерде, монографияларда арбын учурайт. Жаңы илимий түшүнүктөрдү, туюнтмаларды, аныктамаларды берүүдө неологизмди колдонуу зарыл.

Рекет, чет өлкөлүк инвестициялар,унаа –деген сөздөргө сүйлөм түзүү.

7.Көнүгүү иштөө.

96-көнүгүү. Неологизм сөздөрдү таап маанисин түшүндүрүү.

8.Баалоо.Жеке жана топ боюнча























Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы__________________________________

10-класс Кыргыз тили . 28.01.2020-ж

Сабактын темасы:Омонимдер менен көп маанилүү сөздөрдүн окшотугу, айырмачылыгы

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Омонимдер менен көп маанилүү сөздөрдүн окшотугу, айырмачылыгын билишет

б) Турмушта омонимдер менен көп маанилүү сөздөрдүн окшош жана айырмачылыгын билип, аларды ажырата алат

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышат

а) Омонимдер менен көп маанилүү сөздөрдүн окшотугу, айырмачылыгын билишсе


б) Турмушта омонимдер менен көп маанилүү сөздөрдүн окшош жана айырмачылыгын билип, аларды ажырата алса

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, өз ара сыйлоого тарбияланышса

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Тилдик компетенттүүлүк

- Омонимдер жана көп манилүү сөздөрдүн айырмачылк жана окшоштугун билишет

-Омонимдер жана көп маанилүү сөздөр жөнүндөгү билимдерин тереңдетишет.

Б) Кептик компететтүүлүк

-түрдүү чөйрөдө сүйлөө ишмердүүлүгунө ээ болот .

-кеп ишмердүүлүгундө орду менен айта алат

В) Маданий компетенттүүлүк:

- кеп маданиятына ээ болот

-адабий тилдин нормаларына ылайык туура сүйлөөгө калыптанат.

Сабактын тиби:Аралаш сабак

Сабактын усулу: таанып –билүү ишмердүүлүгун өнүктүрүү.

Сабактын жабдылышы: ватман, маркер. Мисалдар.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу

2.Жагымдуу маанай.

3. Үй тапшырма боюнча суроолор берилет.

1.Полиссемия деген эмне?

2. Омоним деген эмне ?

3. Экөөнүн айырмачылыгы барбы?

4. Жаңы тема .

Окуучулар жоопторунан кийин кошумчалап жаңы тема жана анын максаты менен тааныштыруу.

Буттун , жамбаштын тизеген чейинки бөлүгү


С ан математикалык түшүнук


Газета – журналдын чыга турган бөлүгү


Көптүк же жекеликти билдирген грамматикалык категория



Окуучу саны

С ан

Адам саны


Китеп саны

Бул эки мисалдын айырмачылыгын карап көрөлү айырмачылыктары барбы?.

Көп маанилүү сөздөр-тилдеги жагымдуу көрүнүш, тилдин узакка созулган тарыхый өнүгүшунун натыйжасы, лексиканын байышынын бир булагы.

Омоним менен көп маанилүү сөздөрдү чаташтырбоо керек.Көп маанилүү сөздөр бир эле сөздөн өнүгуп ,бутактап чыккан маанилер. Ал маанилерде жалпылык бар. Ал эми омонимдер –ар башка сөздөр.алардын маанилик жалпылык болбойт.

Ошондой эле көп маанилүү сөздөрдүн туюнткан маанилери бир сөзтүркүмүнө жатат, ал эми омонимдер көбүнчө ар түрдүү сөз түркүмүнө кирет.

М: качыр (зат атооч) качыр –Этиштин аркылуу мамилеси.

Тыбыштык жактан бирдей болуп, бирок ар кандай маанини билдириши менен омонимдер көп маанилүү сөздөргө сырткы көрүнүшү менен окшош болот да бирок бири-биринен айырмаланышат.

  1. Венндин диограммасын түзүү.

  2. Үйгө тапшырма :Бир нече сөздөрдү таап бири-биринен айырмалап келүү.

  3. Баалоо .жеке баалоо.





















Текшерилди, окуу бъл\м\н\н башчысы____________________________

8-класстар. Кыргыз тили .____________

Сабактынтемасы:Бышыктоочтунграмматикалык түзүлүшү,жөнөкөй жана татаал бышыктоочтор.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

А)Бышыктоочтун грамматикалык түзүлүшү, жөнөкөй жана татаал бышыктоочтор боюнча түшүнүк алат.

Б) Бышыктоочтун гр-к түзүлүшүн ой жүгүртүү менен ажырата алып сүйлөм түзө алат.

В)Окуучулар бири-бири менен мамиле түзүп,өз оюн эркин айтып, топто иштей алат.

А)Бышыктоочтунгр-к түзүлүшү боюнча айта алса

Б) Бышыктоочтун түрүн катыштырып сүйлөм түзө алса.

В)Өз оюн эркин айтып, топто иштей алса.

Окуучулар ээ болуучу компетентт\\л\ктър:

А) Тилдик компетентт\\л\к:

- Бышыктооч жана анын гр. т\з\л\ш\н билишет

-интонацияга ылайык тыныш белгилеринин коюлушун \йрънът

Б) Кептик компетентт\\л\к:

-Бышыктооч боюнча мисал келтире алат

-тексттерден бышыктоочтор жана анын гр. т\з\л\ш\н билип, бири-биринен ажырата алат.

В) Маданий компетентт\\л\к:

-Създ\н маанисин т\ш\н\п баалай алат

-оозеки кепте интонацияга ылайык туура с\йлъъгъ калыптанат

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди кабарлоо.

Сабатын усулу: Интерактивдүү усул.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, таблица, таркатмалар,ватман,маркер.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу бөлүгү.

2.Чакыруу бөлүгү.

Топторго мисал берип, синтаксистик талдоо жүргүзүү, бышыктоочту табуу.

М:1-топ. Чын эле эртең сүйлөшөлүчү.

2-топ.Апенди айласыз кайра келди.

3-топ.Байтик балык оозго акырая карады.

Бышыктооч деп эмнени айтабыз?

үйлөмдүн этиш сөздөн турган мүчөсү менен байланышып,ал билдирген кыймыл-аракеттин мүнөзүн,мезгилин,ордун,максаттын,сан-өлчөмүн,себебин бышыктап, тактап турган сөздөр бышыктооч деп аталат.

3.Түшүнүү бөлүгү.

-Бышыктооч гр-к түзүлүшү боюнча жөнөкөй жана тутумдаш болуп экиге бөлүнөт.

Мен сага бүгүн бүт өмүрүмдү айтып бердим. Качан?-айтып бердим.-бүгүн- жөнөкөй бышыктооч.

Сууга жеткенде Данияр арабаны токтотту.Качан? –токтотту.Тутумдаш бышыктооч.

Тутумдаш бышыктооч;1.Маани берүүчү сөз тизмегинен.

2.Маани берүүчү жана кызматчы сөздөн.

3.Туруктуу сөз айкашынан,чакчыл түрмөктөн.

4.Ойлонуу бөлүгү.

Топторго көнүгүүлөрдү бөлүп берүү.

Даярдануу үчүн убакыт берилет.Аткарган көнүгүүлөрдү доскада талкуу жүргүзөт.

5.Бышыктоо үчүн суроолор берилет.

1.Чакчыл түрмөк сүйлөмдүн кайсы жеринде келет жана кандай тыныш белги коюлат?

2.Досум таңга жуук каза тапты.Бышыктоочтун түзүлүшү боюнча кандай түрү катышты? ж . б .


6.Үйгө тапшырма: Сүйлөм түзүп келүү.


7.Баалоо, жеке жана топ боюнча.

1.Маани берүүчү сөздөрдөн:Окуучулар пахта талаасында (кайда?) болушту.

Качан?

2.Шамбет келери менен ишке киришти.

Качан?

3.Көз ачып-жумганча Бектурган ордунан турду.

Аганы көрүп, ини өсөт.Кантип?-Чакчыл түрмөк.


Баланы карап, Айтике отура калды


Айтике, баланы карап, отура калды.


Айтике отура калды, баланы карап.







Текшерилди, окуу б=лъмънън башчысы_____________________________

16.10. 2017ж. 8-класстар. Кыргыз тили

Сабактын темасы: Орун, айлана-чъйръ ал-абал.

Сабактын максаты жана к=рс=ткъчъ:

а) Окуучулар кеп т\рлър\ боюнча билимин тереёдетишет жана с\ръттън\н обьектисин кеёири с\ръттъйт

б) Ой ж\г\рт\\ менен орун, айлана чъйрън\ ,ал-абалды ажырата алуу менен с\ръттъй алышат.

в) топ менен иштеп , берилген тапшырма боюнча с\йлъп , берилген тапшырманын негизинен жаратылышты коргоого тарбияланышат.

а) жалпы билимин тереёдете алышса, с\ръттън\ билишсе

Айлана-чъйрън\, ал-абалды с\ръттъй алса

в) топ менен иштесе, жаратылышты с\йъ билсе

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.

Сабактын жабдылышы:

Сабактын ж\р\ш\: 1. Уюштуруу бъл\г\.

2. Чакыруу бъл\г\. Даяр текст окуу.

Ак мъёг\л\\ чокулар кыркалап, коргошундун ъё\ндъй , чарык жиптей агарып суу агып жатат. Чагылган тийип, кара к\й\нд\ болгон арчанын калдыгы кър\нът. Топтомолок кызыл четин алыстан д\п\йът.

С\ръттъъ каражатын табайлычы эмне жън\ндъ съз болуп жатат?

Окуучулар с\ръттъ обьектисин табышат жана толуктоо болуп турат.

3. Топторго тапшырма берилет.

1-топ : Класс ты с\ръттъйт

2-топ: Мектеп айлана –чъйръс\н

3-топ: К\з мезгилиндеги жаратылышты с\ръттъйт. Топтор ъз алдынча текст т\з\п болгон соё призин-т.

Пр-н соё топтор угулган топторго с\рът таркатылат жана ал с\ръттър боюнча текст т\з\шът.

Эс алдыруу максатта Г.Сатылганованын аткаруусунда К.Урмамбетовдун съз\нъ жазылган “Асман” деген ыры коюлат. Бул ыры эмне ж-ъ жана кандай с\ръттългън\н окуучулар менен бирдикте талкуулоо.

/йгъ тапшырма: Текст боюнча кайталоо.

Баалоо: Баалоо критерийи боюнча бааланышат.




Текшерилди, окуу б=лъмънън башчысы_____________________________

17.10. 2017ж. 8-класстар. Кыргыз тили

Сабактын темасы: Ой ж\г\рт\\н\н\н структурасы: тезис, далил , тыянак.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а)Ой ж\г\рт\\н\н структурасы менен кайталоо иретинде эстерине салып , дагы бир ирет ой ж\г\рт\\ жън\ндъ билишет

б) Ой ж\г\рт\\ структурасына т\ш\н\\ менен мисал келтире алышат

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен жумуш аткара алышат

а) Тема жън\ндъ кеёири билип , мисал келтире алышса

б) бири-биринен айырмалап тезис , далилдерди туура пайдалана алышса

в) топтор биргеликте иштей алышса, ынтымак болушса


Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.

Сабактын жабдылышы:

Сабактын ж\р\ш\: 1. Уюштуруу бъл\г\.

2. /йдън б\т\п келген тексттерди окуп чыгуу жана андагы с\ръттъл\штърд\ , обьектилерди , с\ръттъъ каражаттын аныктоо менен жаёы темага кайрылуу.

3. Чакыруу бъл\г\.

Жазып келген тексттерден эле ой ж\г\рт\\ структурасын аныктоо.

Жаёы текст окуу, окуучулар улап, далил дерге таянып, жыйынтык Адам баласы асмандагы канаттуулардан тез, бийик жана алыс учууну эбак эле ойлонушкан.

чыгарышат

Канаттулардын кандай учканын байкап кърг\лъч\. Алар канаттарын бир-эки сермеп, анан асманга учуп чыгат. Ал эми самолетко съзс\з, аэродром керек.

Ошентип, ой ж\г\рт\\н\н структурасы

болуп эсептелинет.

5. /йгъ тапшырма: “Жаратылыш жан досум” деген темада ой ж\г\рт\\ менен текст т\з\п кел\\.

6. Баалоо. Баалоо критерийи боюнча бааланышат





Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы_____________________________

10-класстар. Кыргыз тили . 10.12.2019ж.

Сабактын темасы: Кыргыз тилиндеги сөздөрдө басымдын колдонушу

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Кыргыз тилиндеги сөздөрдө басымдын колдонушу ж-ө кеңири түшүнүк алат


Б) Басым жана анын сөздөрдө колдонушун билип, турмушта колдоно алат

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен жумуш аткара алышат

а) Кыргыз тилиндеги сөздөрдө басымдын колдонушу ж-ө кеңири түшүнүк алса

б ) Басым жана анын сөздөрдө колдонушун билип, турмушта колдоно алса

в) топтор биргеликте иштей алышса, ынтымак болушса

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Тилдик компетенттүүлүк:

- Кыргыз тилиндеги сөздөрдө басымдын колдонушун билишет

-интонацияга ылайык сүйлөөнү билишет

Б) Кептик компетенттүүлүк:

-Басымды сөздөрдүн кайсыл жерде колдонушун биле алат

-Сүйлөмдө басымды ажырата алат.

В) Маданий компетенттүүлүк:

-Сөздүн маанисин түшүнүп баалай алат

-оозеки кепте интонацияга ылайык туура сүйлөөгө калыптанат

Сабактын тиби: Аралаш сабак.

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.

Сабактын жабдылышы: ватман , маркер.тексттер

Сабактын жүрүшү: 1. Уюштуруу бөлүгү.

2.Жагымдуу маанай .оюн ойнотуу.

3. Оюн аркылуу теманы аныктоо жана жаңы тема анын максаты менен тааныштыруу.

4.Жаңы тема: Басым – деген эмне? Силер кандай түшүнөсүңөр?Мисал келтирүү.

Басым – сөздөгү бир муундун көтөрүңкү үн менен айтылышы.









Кыргыз тилинде басым төл сөздөрдө дайыма сөздүн эң акыркы муунуна түшөт. Мисал келтирүү жазуу. Үйгө тапшырма берүү жана баалоо.








Текшерилди, окуу б=лъмънън башчысы_____________________________

8-класстар. Кыргыз тили ____________

Сабактын темасы: Илимий стилге м\нъзд\\ тил каражаттар жана андагы кептин берилиш ъзгъчъл\г\.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а)Илимий стилге м\нъзд\\ тил каражаттар жана кептин берилиш ъзгъчъл\г\н билишет

б)илимий стилге м\нъзд\\ тил каражаттарды билип , ой ж\г\рт\\ менен мисал келтире алышат

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен жумуш аткара алышат

а) Тема жън\ндъ кеёири билип , мисал келтире алышса

б) илимий стилге м\нъзд\\ тил каражаттарды билип , ой ж\г\рт\\ менен мисал келтире алышса

в) топтор биргеликте иштей алышса, ынтымак болушса

Сабактын тиби: кайталоо сабагы

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.

Сабактын жабдылышы: ватман , маркер.тексттер

Сабактын ж\р\ш\: 1. Уюштуруу бъл\г\.

2.Жагымдуу маанай.

3. Чакыруу бъл\г\.

Илимий стиль деген эмне? Илимий стилге кандай иш кагаздар кирет?

Окуучулардан жооп алуу менен бирдикте толуктап чыгуу.

Монография

Справочниктер, окуу китептери, методикалык колдонмолор, реферат, доклад, илимий техникалык адабияттар, илимий макалалар, диссертациялык эмгектер кирет.

4. Демек , биз б\г\н илимий стилдин м\нъзд\\ тил каражаттар ж-ъ ътът экенбиз башкача айтканда кайталайбыз.

Текст окулат.

Суу- ар кандай т\рдъ бардык жерде кездешет. Суу жер бетинин ойдуёдарын толтуруп, океандарды жана деёиздерди пайда кылат. Суу эё чоё массадагы кар жана муз т\р\ндъ уюлдук ълкълърд\ жана бийик тоонун чокуларын каптап турат. Суу ътъ майда тамчыларга айланып, булутту пайда кылат, ал эми булуттардан жамгыр жаап , жерге сиёип, агын сууларды жана дарыяларды пайда кылат .

Бул тексттен кайсы илимден алынып жазылганын билдик.(жооп)

-Азаматтар, химия илиминен.

Кандай тил каражаттарды баамдадык?

Келгиле тил каражаттарды биргеликте класстер аркылуу аныктап къръб\з.

5. Топторго с\йлъм берип улап илимий т\рдъ жазууга тапшырма бер\\.

М:1-топ: дарактардын къпч\л\г\н\н уругун шамал таратат.

2-топ: Окуу китеби –жаш муундарга билим бер\\ч\ курал болуп саналат.

3-топ : Медицина –ооруларды дарылоонун жолун издейт.

6. Призинтация.

Ар бир топ ъз иштерин окуп жана андагы тил каражаттар ж-ъ с\йлъшът.

7. Бышыктоо. Демек, тил каражаттары илимий стилде кенен кесири бардык т\р\н пайдаланат экенин билдик.

8./йгъ тапшырма: Тарых боюнча илимий стилде жазылган текст таап кел\\.

9. Баалоо. Баалоо тартиби боюнча баалап чыгуу.









Текшерилди, окуу бъл\м\н\н башчысы__________________________________

8-класс. Кыргыз тили ._________________

Сабактын темасы: Аныктоочтун милдеттин аткарган създър, съз тизмектери.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) Аныктоочтун милдеттин аткарган създър, съз тизмектери жън\ндъ т\ш\н\к алышат

б) С\йлъм ичинде аныктооч жана аныктоочтун милдеттин аткарган съз тизмектерин ажырата алышат, мисал келтиришет

в)бири-биринин оюн угуп топто , ъз ара сыйлашууга ът\шът.

а) Аныктоочтун милдеттин аткарган създър, съз тизмектери жън\ндъ т\ш\н\к айта алышса

б) С\йлъм ичинде аныктооч жана аныктоочтун милдеттин аткарган съз тизмектерин ажырата алышып, мисал келтире алышса

в) топто иштъъдъ ъз ара бири-бирин оюн угуп , ъз ара сыйлашса

Окуучулар ээ болуучу компетентт\\л\ктър:

А) Тилдик компетентт\\л\к:

-Аныктоочтун милдеттин аткарган съз тизмектерин билишет

-интонацияга ылайык тыныш белгилеринин коюлушун \йрънът

Б) Кептик компетентт\\л\к:

-Аныктооч боюнча мисал келтире алат

-тексттерден аныктоочтор жана анын милдеттин аткарган съз тизмектерин ажырата алат.

В) Маданий компетентт\\л\к:

-Създ\н маанисин т\ш\н\п баалай алат

-оозеки кепте интонацияга ылайык туура с\йлъъгъ калыптанат.

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын усулу: Интер усул.

Сабактын жабдылышы: интер.доска, ватман, маркер.

Сабактын ж\р\ш\: 1.Уюштуруу.

2. Жагымдуу маанай.

3. кыргыз элиндеги жакшы , жаман сапатка карата айтылган макал-лакаптарды айтуу.

Макалдардан доскага жазуу. Мисалы: Жакшы адам эл камын ойлойт,

Жаман адам ъз камын ойлойт.

Талдоо ж\рг\з\\. Кандай адам ? Жакшы , жаман- аныктооч . Эмне себептен аныктооч.

Анткени – ээ менен байланышып, заттын сын сыпаттын кърсътт\.

Кандай деген суроого жооп берип с\йлъмдъ кайсы съз т\рк\м\ аныктоочтун милдеттин аткарды? Демек бул суроого б\г\н жооп табууга аракеттенебиз.

4. Жаёы тема , анын максаты т\ш\нд\р\лът.

Демек с\йлъмдъ аныктоочтун милдеттин зат атооч, сын атооч , сан атооч, ат атооч, атоочтуктар аткарат.






  1. Баланын аты аксаамай болду.

  2. Жакшы адам эл камын ойлойт.

  3. Быйыл беш мектеп курулду.

  4. Ар кандай кесип ардактуу.

  5. Соолбос ъм\р, сынбас темир болбойт.


5.Бышыктоо \ч\н кън\г\\ иштъъ. Топторго кън\г\\ бер\\.

1-топ: 145-кън\г\\.

2-топ: 151-кън\г\\.

3-топ: 156-кън\г\\.

6.Топторго убакыт берилет жана алар даярданышат. Пр-я.

7. /йгъ тапшырма:158-кън\г\\.

8.Баалоо топ боюнча.






















Текшерилди, окуу б=лъмънън башчысы_____________________________

9-10.11. 2017ж. 8-класстар. Кыргыз адабият

Сабактын темасы: “Семетей” – “Манас” трилогиясынын экинчи бъл\м\.Эпостун негизги окуялары. Семетейдин бала чагы, анын бътън эл, бътън жерде чоёоюшу.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) “Семетей” – “Манас” трилогиясынын экинчи бъл\м\.Эпостун негизги окуялары. Семетейдин бала чагы, анын бътън эл, бътън жерде чоёоюшун билишет


б) баатырдын бала чагына ой ж\г\рт\\ менен карап, анын бътън эли , жери ким экенине маани берип, ажырата алышат

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен ъз жерин с\й\\гъ тарбияланышат

а) Эпостун негизги окуялары. Семетейдин бала чагы, анын бътън эл, бътън жерде чоёоюшун билишип айта алышса


б) баатырдын бала чагына ой ж\г\рт\\ менен карап, анын бътън эли , жери ким экенине маани берип, ажырата алышса

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен ъз жерин с\й\\гъ тарбияланышса

Сабактын тиби: Жаёы билимдерди кабарлоо

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.Кадам артынан кадам

Сабактын жабдылышы: ватман маркер, тексттер.

Сабактын ж\р\ш\: 1к. Уюштуруу бъл\г\.

Жагымдуу маанай.

2к. Балдар Манастын уулу ким болгон? Туура, Семетей. Семетей ж-ъ эмне билебиз? Ким эпостон \з\нд\ айтат. Азаматтар.

3к./з\нд\ айтып болгон соё Жаёы тема жана анын максаты айтылат.Демек , Манастын уулу Семетей Келгиле жалпы Венндин диограммасын т\зъл\.







Салыштырып алган соё келгиле баатырдын бала чагын окуп чыгалычы.

4к. Топторго текст бъл\п бер\\ менен убакыт берилет.

5к. приз-я. Топтор бири-бирине суроо беришет. Жооптон соё бышыктоо \ч\н жалпы суроо берилет. Мисалы : -Семетейдин бала чагы кайсы жерде ътът?

-Эмне себептен Семетей ъз элинде чоёойбой калды?

-Каныкей менен Чыйырдынын Букарага аман-эсен жетип алуусуна Бакай къмъкч\ болгонуна кандай карайсыёар? Ж. б.

6к./йгъ тапшырма : Китепте берилген суроолорго жооп таап , даярданып кел\\.

7. Баалоо. Топ жана жеке баалоо.

























Текшерилди, окуу б=лъмънън башчысы_____________________________

14-16.11. 2017ж. 8-класстар. Кыргыз адабият

Сабактын темасы: Чынкожо , Толтой менен согуш, Семетейдин Айч\ръккъ \йлън\ш\.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) Чынкожо Толтой менен согуш , баатырдын Айч\ръкъ \йлън\ш\ ж-ъ билишет.

б) Согуштун чыгуу себептерин , урушуу тактикасы , Айч\рък ж-ъ билишет

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен ъз жерин с\й\\гъ тарбияланышат

а) Чынкожо Толтой менен согуш , баатырдын Айч\ръкъ \йлън\ш\ ж-ъ билишсе, айтышса


б) Согуштун чыгуу себептерин , урушуу тактикасы , Айч\рък ж-ъ билишсе

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен ъз жерин с\й\\гъ тарбияланышса

Сабактын тиби: Аралаш сабак

Сабактын усулу: Интерак. усул

Сабактын жабдылышы: ватман маркер, тексттер.

Сабактын ж\р\ш\: 1. Уюштуруу бъл\г\.

Жагымдуу маанай.

2. Чакыруу бъл\г\.

/й тапшырма боюнча топтор бири-бирине суроо беришет.

Жалпы бышыктоо, жаёы темага ъбългъ т\з\\.

3. Т\ш\н\\ бъл\г\.

Топторго тапшырма бер\\

1-топ Чынкожо менен уруш

2-топ Толтой менен уруш

3-топ Айч\ръккъ \йлън\ш\.

4. Ойлонуу бъл\г\.

Топтор пр-т. Андан соё топтор класстер т\з\шът.

Мисалы : 1-топ

2-топ:

3-топ : Толтой.




Бышыктоо \ч\н бири-бирине суроо беришет, мугалим толуктап турат .

/йгъ тапшырма: Класстер боюнча с\рът тартып кел\\.

Баалоо: Коментарийлъъ жолу менен бааланат.



Текшерилди, окуу бъл\м\н\н башчысы__________________________________

8-класс Кыргыз адабияты ._________________

Сабактын темасы: Санат –насыят терме ырларындагы дидактикалык маани,жакшылыкка, ыймандуулукка \ндъъ.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) Санат –насыят терме ырларындагы дидактикалык маани,жакшылык, ыймандуулукка \ндъл\ш\н т\ш\нът

б) Ой ж\г\рт\\ менен жакшылык жана жамандык ж-ъ билип, ажырата алышат

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, ъз ара сыйлоого тарбияланышат.

а) Санат –насыят терме ырларындагы дидактикалык маани,жакшылык, ыймандуулукка \ндъл\ш\н айта алса


б) Ой ж\г\рт\\ менен жакшылык жана жамандык ж-ъ билип, ажырата алышса

в) топто иштъъдъ ъз ара бири-бирин оюн угуп , ъз ара сыйлашса

Окуучулар ээ болуучу компетентт\\л\ктър:

А) Окурмандык компетентт\\л\к

-чыгарманын негизги идеасын айтат;

-жакшылык , жамандык , терс таасир берген сапаттарды ажырата айтат

Б) Баалуулук-маанилик компететт\\л\к

-Турмушта жакшы сапаттар маселесин бил\\ менен дос душманды билет.

-Жолдоштору менен с\йлъш\\ этикетин сактайт.

-кеп ишмерд\\л\г\ндъ орду менен айта алат

В) Адабий-чыгармачылык компетентт\\л\к:

- Дос душманды, мамиле т\з\\н\ билет.

-адабий тилдин нормаларын колдонот.

Сабактын тиби: Аралаш сабак .

Сабактын усулу: интерактивд\\ усулдардын айрым стратегиялары.

Сабактын жабдылышы: даяр текст, ватман, маркер.

Сабактын ж\р\ш\: 1.Уюштуруу.

Жагымдуу маанай.

3. кыргыз элиндеги жакшы , жаман сапатар ж-ъ айтылган макалдарды айтуу менен , /й тапшырманы суроо.

4. Жаёы тема жана анын максаты ж-ъ айтуу.

Окуучулар менен бирдикте кыскача Калыгул бай уулунун ъм\р таржымалына токтолуу.

5.Топторго тапшырма бер\\.

Тексттер таркатылат.

Къркъм окуу менен ар бир окулган текстке м\нъздъмъ берилет.

Окуучулар бири-бирине суроо беришет жана ар бир съзгъ маани беришет.

6.Окуучулар ар бир окулган ыр саптарынан жаккан жерин жаттап айтып бер\\ менен жакшылыкка жана ыймандуулукка \ндългън ыр саптарды айтышат.

7./йгъ тапшырма. “Акыр заман” чыгармасын окуп кел\\.

Ыйман деген эмне ? суроого эссе жазып кел\\.

8.Баалоо, ар бир окуучу жообуна жараша бааланышат.


























Текшерилди, окуу б=лъмънън башчысы_____________________________

09.10.2018ж. 9-класстар. Кыргыз тили ____________

Сабактын темасы: Публицистикалык стилдин башка стилден ъзгъчъл\г\

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) Публицистикалык стиль колдонуш чъйрълър\, башка стилден болгон айырмачылыгын тереёдетип т\ш\нът


б) ) Публицистикалык стиль колдонуш чъйрълър\,башка стил менен болгон ъзгъчъл\г\н билип, айырмасын далилдей алышат

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен жумуш аткара алышат

а) Тема жън\ндъ кеёири билип , мисал келтире алышса

б ) публицистикалык стилдин тил каражаттарды билип , ой ж\г\рт\\ менен мисал келтире алышса

в) топтор биргеликте иштей алышса, ынтымак болушса

Сабактын тиби: кайталоо сабагы

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.

Сабактын жабдылышы: ватман , маркер.тексттер

Сабактын ж\р\ш\: 1. Уюштуруу бъл\г\.

2.Жагымдуу маанай.

3. Чакыруу бъл\г\.

Публицистикалык стил жън\ндъ эмнелерди билебиз?

Стилдердин дагы бир т\р\ кайсы стил эле балдар.- Азаматсыёар, Илимий стил.

4. Жаёы тема, максаты менен тааныштыруу.айтылган създър боюнча пуб-к стилге класстер т\з\\.




М акала

Жаёылыктар



/г\ттъъ мак-ы съз-р


Макала, жаёылыктар , \г\ттъъ максатындагы създър

Балдар эгер силер призидентикке талапкерлигиёерди койсоёор кандай \г\ттъъ ишин ж\рг\зът элеёер?

Окуучулар ойлорун билдирет.

Окуучулар оюнан кийин тексттер окулат да илимий жана пуб-к стилдер айырмасын таап чыгабыз. Пуб-к стилдин негизги милдети- коомдук турмушта , саясий чъйръдъ ,эмгек процессинде, жана чет элде болуп жаткан жаёылыктарды элге жеткир\\ жеткиликт\\ баяндоо, ал окуяга карата талаш тартыш маселесин кътър\\ агитация, пропагандалык ролду аткаруу болуп саналат.

Негизинен тил каражаттар неологизм , синоним, чакырык маанисиндеги създър, тъл жана бътън създър, каратма, татаал създър, киринди създър кеёири колдонулат экенин баамдадыёар окшойт.







Венндин диограммасы









Кън\г\\ иштъъ менен толуктоо.

12 –кън\г\\ оозеки иштъъ менен жаёы теманы толуктап т\ш\н\\.


“ Азыркы мезгил жана биздин жашоо” деген темада съз кыл\\ оозеки.

6. /йгъ тапшырма : 13-кън\г\\.

7.Баалоо. Коментерий негизинде









Текшерилди, окуу бөлүмүнүн башчысы_____________________________

10-класстар. Кыргыз тили . 15.10.2019ж.

Сабактын темасы: Публицистикалык стилде аткарылуучу практикалык иштер тууралуу түшүнүк. Репортаж

Сабактын максаты жана көрсөткүчү:

а) Публицистикалык

иштерге аткарылуучу практикалык иштерге түшунук берүү менен бирге репортаж ж-ө түшүнүк алышат

бПублицистика боюнча кеңири түшүнүп,репортаж жасоону билип, бири-биринен ажырата алышат.

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен жумуш аткара алышат

а) Репортаж ж-ө түшүнүп, аларга маалымат бере алса

б ) репортаж бере алса.

в) топтор биргеликте иштей алышса, ынтымак болушса

Окуучулар ээ болуучу компетенттүүлүктөр:

А) Тилдик компетенттүүлүк:

-Публицистикалык стилде аткарылуучу практикалык иштер, репортаж боюнча түшүнүшөт

-интонацияга ылайык сүйлөөнү билишет

Б) Кептик компетенттүүлүк:

-Репортаж бере алат

-Теледен репортажды ажырата алат-

В) Маданий компетенттүүлүк:

-Сөздүн маанисин түшүнүп баалай алат

-оозеки кепте интонацияга ылайык туура сүйлөөгө калыптанат

Сабактын тиби: Аралаш сабак.

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.

Сабактын жабдылышы: ватман , маркер.тексттер

Сабактын жүрүшү: 1. Уюштуруу бөлүгү.

2.Жагымдуу маанай.

3. Жаңылык менен сабак баштоо, б. а. окуучулар теледен уккан жаңылыктарын айтып беришет.

4. Жаңы тема : Публицистикалык стил деген эмне?

Бул стил башкалардан айырмаланып, коом менен адам баласын, адам менен мамлекеттик кызыкчылыкты же тескерисинче мамлекет менен адамдын кызыкчылыгын байланыштыруу үчүн кызмат кылат. Ал массалык маалымат каражатында топтолот.элдин пикирин топтоочу негизги каражатка интервью жана репортаж кирет





Репортаж- журналисттин жеке чыгармачылыгы менен байланышкан чыгармачылык процесс.

Репортаж – окуяны чагылдыруучу ыкма болуп саналат.

5.Топторго тапшырма : Ар бир топ бирден окуучуну репортаж берүүгө даярдайт. Теманы өздөрү тандайт.

6. Окуучулар пр-т.Репортаждар көрүлөт, аларга баа берүү.

7. бышыктоо үчүн көнүгүү иштөө.

22-көнүгүү

... керектүү сөздөрдү коюп жазуу.

23-көнүгүү.

Мектеп турмушунан репортаж даярдоо.

7. Үйгө тапшырма : 24-көнүгүү.

8. Баалоо.Баалоонун негизинде ар бир окуучунун баалап чыгуу..


































Текшерилди, окуу б=лъмънън башчысы_____________________________

8-класстар. Кыргыз тили ____________

Сабактын темасы: Публицистикалык иштерге аткарылуучу практикалык иштерге м\нъздъмъ. Макала, гезиттик жана журналдык кабарлар, жаёылыктар.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) Публицистикалык

иштерге аткарылуучу практикалык иштерге м\нъздъмъ. Макала, гезиттик жана журналдык кабарлар, жаёылыктар ж-ъ билишет

б) Макала жана гезиттик журналдык кабарлар, жаёылыктар жън\ндъ билишип, турмушта колдонуп, бири-биринен ажырата алышат.

в) Топтор бири-бири менен ынтымак боло алуу менен жумуш аткара алышат

а) Тема жън\ндъ кеёири билип , мисал келтире алышса

б ) кабар, макала жаёылык жаза алса.

в) топтор биргеликте иштей алышса, ынтымак болушса

Сабактын тиби: Аралаш сабак.

Сабактын усулу: Сынчыл ойлом.

Сабактын жабдылышы: ватман , маркер.тексттер

Сабактын ж\р\ш\: 1. Уюштуруу бъл\г\.

2.Жагымдуу маанай.

3. Жаёылык менен сабак баштоо, б. а. окуучулар теледен уккан жаёылыктарын айтып беришет.

4. Жаёы тема : Публицистикалык практикалык иштин бири –бул макала.

Макала-толук т\рдъ жазылган макаланын предметтин т\з\л\ш\н жана анын эё негизги м\нъздър\н ачып бериш керек.

Бардык чогултулган маалыматтар ишенимд\\ жана конкретт\\ болуш керек. Башкача айтканда ай число так болуусу керек.

Макалада эч кандай т\ш\н\кс\з , съзмъ –съз корутунду жана жарым чындык кыска т\рдъ каралып жаткан т\ш\н\кт\ камтышы керек.Макала илимий стилде жазылышы керек , адабияттык тилде.

5.Топторго тапшырма 1-топ: Макала , 2-топ Жаёылыктар, 3-топ : кабарлар.

6. Окуучулар пр-т. Бири-бирине суроо беришет.

7. /йгъ тапшырма : Кайталоо.

8. Баалоо. Жоопко карата.









Текшерилди, окуу бъл\м\н\н башчысы__________________________________

8-класс Кыргыз адабияты ._________________

Сабактын темасы: Токтогул Сатылганов дун ъм\р\жана чыгармачылыгы. “Кош,апаке”, “Айланган тоонун б\рк\т\”

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) Т.Сатылгановдун ъм\р\ жана анын чыгармачылыгы, ырларынын негизги идеасы ж-ъ кеёири т\ш\н\к алат

б) Ой ж\г\рт\\ менен акындын ъм\р\н, ырларынын маанисин чечмелей алат

в) топтордо бири-бирин оюн угуп, ъз ара сыйлоого тарбияланышат.

а) Т.Сатылгановдун ъм\р\ жана анын чыгармачылыгы, ырларынын негизги идеасы ж-ъ кеёири т\ш\н\к айта алса

б) Ой ж\г\рт\\ менен

акындын ъм\р\н, ырларынын маанисин чечмелей алса

в) топто иштъъдъ ъз ара бири-бирин оюн угуп , ъз ара сыйлашса

Окуучулар ээ болуучу компетентт\\л\ктър:

А) Окурмандык компетентт\\л\к

-Акындын ъм\р таржымалын , ырларынын маанисин айтат;

-жакшылык , жамандык , терс таасир берген сапаттарды ажырата айтат

Б) Баалуулук-маанилик компететт\\л\к

-Улуу адамдардын ъм\р\н бил\\ менен алардын турмушун билет.

-Жолдоштору менен с\йлъш\\ этикетин сактайт.

-кеп ишмерд\\л\г\ндъ орду менен айта алат

В) Адабий-чыгармачылык компетентт\\л\к:

- орду менен с\йлъън\ , улуу инсан кадырын билет.

-адабий тилдин нормаларын колдонот.

Сабактын тиби: Жаёы билимдерди кабарлоо

Сабактын усулу: Кадам артынан кадам

Сабактын жабдылышы: даяр текст, ватман, маркер, с\ръттър

Сабактын ж\р\ш\: 1.Уюштуруу.

2.Жагымдуу маанай.

3.Ат арыбас болсочу ай,

Жаш карыбас болсочу ай.

Жаратканыё чын болсо ии

Оо, деги жай жайына эй койсочу эй

Кызыл оёбос болсочу эй,

Кыз бурулбас болсочу эй,

Къгъргън\ чын болсо ии

Оо ,деги г\лдър соолбос ай болсочу эй.

Бул чыгарма кимге таандык балдар?-балдар табышат.

-Ооба , демек, биз Токтогул Сатылганов ж-ъ б\г\нк\ сабакта ътмъкч\б\з.

Кана, ким билет бул улуу адам кандай ъм\р с\ргън . буга чейин деле биз Токтогул Сатылганов ж-ъ къп окуп , билип келгенбиз да.

4.кадам. Жаёы тема.

Токтогул Сатылганов 1864-жылы Азыркы Токтогул районуна караштуу Кетмен-Төбө өрөөнүндөгү Сасык-Жийде айылында кедей-кембагалдын бүлөсүндө туулган. Энеси Бурма эл оозуна алынган кошокчу болчу. Ал сөздү жамактатып сүйлөй билген, ырга да шыктуу аял эле. Токтогулдун ырчылыгына, төкмөлүгүнө дал ошол энеси Бурма түркү берген.

Токтогул бала кезинен ырга ынак өсүп, кезиндеги элдик ыр-күлөрдү жатка билген. 13 жашынан эл аралып ырдай баштаган жаш акындын лирикалык жанрдагы "Алымкан", "Насылкан", "Кызыл жоолук" аттуу ырлары күнү бүгүнкүгө чейин өзүнүн баасын жоготпой ырдалып келет. Өз заманынын аң-сезимдүү, кыраакы, терең ой жүгүртө билген инсаны катары, Токтогул элдин кайгы-муң, ой-санасына себепкер социалдык калыссыздыкты, курч маселелерди көз жаздымында калтыра алган эмес. Мисалы, атактуу "Беш каман" аттуу ыры элди эзип, күн көрсөтпөгөн беш бир туугандарды сынга алган. Токтогул өз чыгармаларында жашоо-турмуш жөнүндө философиялык көз караштарын да чагылдырган. Анын "Өмүр" аттуу ыры жашоонун, жаштыктын түбөлүк эместигине өкүнүү сезимдерин билдирет. 

Токтогул элдик оозеки чыгармачылыкта салттуу болуп эсептелген санат, арман ырларын ирилетип, чоң чыгармаларга айланткан. Анын ырчы-төкмөлүк жактан калыптанышына улуу курактагы акын-ырчылардын устаттыгы чоң таасир берген. Алардын катарында атактуу Эсенаман, Ниязаалы, Сары Ырчылар бар. 

© SPUTNIK / ТАБЫЛДЫ КАДЫРБЕКОВ

Жеңижок — өмүр баяны

1882-жылы Токтогул Дыйканбай аттуу манаптын Арзымат деген ырчысы менен айтышка чыгат. Бул айтыш эл арасында азырка чейин айтылып калган. Анда 18 жаштагы өткүр, сөзү курч Токтогул өзүнөн бир топ жаш улуу дасыккан ырчыны жеңип кетет. Акындын өмүр баянын изилдөөчүлөр бир ооздон белгилегендей, ошол айтыш кайсы бир деңгээлде анын тагдырын чечип, төкмө акын терең ойлуу, курч сөзгө да, комузга да шыктуу, үнү да мукам ырчы эле эмес, эл таламын талашып, кедей-кембагалдын мүдөөсүн бий менен байларга жар салган акын катары таанылат. Ал ошонусу менен эл башкаруучуларга жагалданып, аларды мактап күн көргөн "ырчы" аттуулардын көздөрүн далай кызыткан. 

1884-жылы Токтогул үйлөнүп, Топчубай аттуу уулдуу болот. Уулу төрөлгөн соң акын энесинин туугандарынын айылы Ийри-Суу деген жерге көчүп келип 1898-жылы Анжиян көтөрүлүшүнө катышы деген жалаа менен акын камакка алынып, Сибирге сүргүнгө айдалып кеткенге чейин жашап калат. 

Ошол кездеги салт боюнча ар бир болуш-бийдин жан-жөкөрлөрүнүн катарында аны мактап, эл чогулган жерде жар салып турган ырчысы болгон. Токтогулдун талантына тамшанган далай бай-манаптар аны өзүнө ырчы кылгысы келген деп айтылат элде. Бирок Токтогул эч кимисине баш берген эмес. Аларга башын ийип жагынып, же алардын кокту толгон малын, сандыгы толгон дүнүйөсүн мактап ырдап кошоматтык кылган эмес. Акындын өмүрүн изилдөөчүлөрдүн пикиринде, анын сүргүнгө жалган жалаа менен айдалышына дал ушулар себеп болгон. 

Токтогул Сибирде да өз өнөрүн таштабай, токойдо дарак кыйып жүрүп, кайыңдан комуз чаап кыргыздын ырлары менен кошо, орус ырларын да чертип өзүнө окшоп, эркинен ажырагандардын көңүлүн көтөрөт. Токтогул Иркутскинин түрмөсүндө жети жылдай жатат. Бир нече жолку аракеттен кийин ал өзүнүн түрмөлөштөрүнүн жардамы менен качып чыгып, жөө-жалаңдап бир топ жыл дегенде өз мекенине жетет. Жолдо казак жеринде эле Токтогул деген атты уккан карапайым эл ага жардам кылып, курсагын тойгузуп, баш паана берип, колунан келгени атын миңгизип, ал эптеп айылына келет. Бирок азып-тозуп эптеп элине жеткен Токтогулду үйүндө да кайгы күтүп алат. Кичинекей уулу Топчубай каза болуп, жубайы башка менен турмуш куруп кетет. Болгону аны эки көзү тең күйүттөн көрбөй, жаман алачыкта жалгыз калган энеси тосуп алат. Бирок эрки күчтүү, кайраттуу, сабырын колдон чыгарбаган Токтогул баарына туруштук берет. Элине, жашоого, акындыкка болгон сүйүүсү жеңип кетет… 

1910-жылы алыскы сүргүндөн качып чыккан Токтогул мекенине совет бийлиги менен тең чамалаш жеткен деп айтылат анын өмүр баяны жөнүндө түрдүү булактарда. Эл үмүтүн жандырган жаңы замандын келишин даңазалаган ырлар ошол кездеги Токтогулдун чыгармачылыгынын өзөгүн түзүп, анын ырлары элдин добушуна айланат. 

Токтогул Сатылгановдун алгачкы "Кедейкан" аттуу китеби 1938-жылы Казань шаарында басылып чыккан. Ага чейин 1928-жылы болсо Кыргыз автономиялык Республикасынын Агартуу боюнча элдик комиссариаты Токтогулду Фрунзеге чакыртып, комуз менен аткарган 18 чыгармасын жаздырып алган. 

© SPUTNIK / Д. КАЛИНИН

Казыбек Мамбетимин уулу — өмүр баяны

Ал эми акындын комузга салып черткен күүлөрү кыргыз фольклордук музыкасынын алтын казынасынан татыктуу орун алган. "Чайкама", "Чоң кербез", "Тогуз кайрык" ж.б. күүлөрү комуз эле эмес оркестрге салынып аткарылып жүрөт. 

Токтогул 1933-жылы 69 жаш круганды өз айылында каза болгон, сөөгү да ошол жерде коюлган. Уулу Бабажан да атасынын жолун жолдоп комуз четип, Кыргыз филармониясынын артисти болгон. 

Ырлары жөнүндө кыскача 

Токтогулдун "Эмне кызык?", "Гүлдөп ал", сыяктуу лирикалык ырлары, жакшы жүрүм-турум, улуу-кичүүнү сыйлоо сыяктуу таалим-тарбиялык маанидеги "Үлгү ыры" сыяктуу санат, насыят ырлары эл оозунда калган. Айтылуу "Алымканды" да Токтогул жараткан. Айылдын сулуусу, ажарлуу Алымканга болгон акындын аруу сезими, экөөнүн тең күйүттүү тагдыры тууралуу 1965-жылы да көркөм тасма тартылган.

Көп ырларында акын жашоонун баркы, чыныгы бийик мамилелер, чыныгы сезимдер жөнүндө ой толгоп, эмгек, ынтымак, адамкерчилик сапаттарды сыпаттайт. 

Мисалы:

Аргымакты жаман деп, бууданды кайдан табасың?

Агайынды жаман деп, тууганды кайдан табасың? 

Ак саманды жаман деп, чөптү кайдан табасың?

Аз дүйнөнү жаман деп, көптү кайдан табасың? 

деп акын элди ынтымакка, колдо барды барктоого, токпейилдикке чакырат. 

Ошол эле мезгилге элдин зар-муңун, оор турмушун баяндаган "Замана" аттуу ыры да жаралат:

Далайларды кор кылып,

Зарланткансың, замана,

Кедейлерди байларга

Карматкансың, замана

Ажыдаардай залимге

Арбаткансың замана

Желмогуздай байларга

Жалматкансың замана

Акын "Элиме качан жетемин?", "Туткундагы арман", "Айланган тоонун бүркүтү", "Ушундайбы сурагың?", "Азапка түштү өмүрүм" сыяктуу сүргүндө жүрүп кайгыга, өз жерине болгон кусалыкка, акыйкаттын жоктугунан өкүнүчкө толгон ырларын чыгарган. 

Сибирден кайтып келгенден кийинки ырларынын ичинде уулу Топчубай каза болгонун уккандан кийинки чыгарган, кошок түрүндөгү "Балам жок" атуу ыры бар. Бул ырды Токтогулдун замандаштары жана шакирттери Эшмамбет, Калык, Коргоол, Алымкулдар көп кайталап ырдашкан. 

Совет доорунун башталышы менен Токтогул "Жашасын совет өкмөт!", "Кандай аял тууду экен, Лениндей уулду" сыяктуу салатанаттуу мактоо ырларын жаңы заманга арнап ырдаган. 

Токтогулдун өмүрүнүн акыркы жылдарында жаралган "Бала элем", "Карылык" сыяктуу арман ырлары анын шакирти Атай Огомбаевдин аткаруусунда жазылып калган. Аларда акын үнү булдбулдай таңшыган жаштыгын эскерип, арман кылганы менен акылман карыя катары жаштарга өз насаатын да айткан. 

5кадам. Топторго тапшырма:

1-топ : “Кош апаке”

2-топ: “Айланган тоонун б\рк\т\”

Даярдануу \ч\н убакыт берилет. 6кадам пр-я.

Топтор бири-бирине суроо беришет жана талкуу ж\рът.

7кадам : /йгъ тапшырма: ырларын жаттап кел\\.

8кадам баалоо.




© SPUTNIK / РИА НОВОСТИ

Тоголок Молдо — өмүр баяны

Улуу акын жаштайынан эле өз чеберчилиги менен жумурай-журтту өзүнө тартып турган адам болчу. Токтогул тиги же бул айылга келип конуптур деген кабарды уккан эл жөө-жалаңдап болсо да, адырды ашып, сууну кечсе да, ошол жерге барып акындын таңшыган үнүн угуп кайтышар эле. Ал ошол кездеги атактуу акындар Алымкул Үсөнбаев жана Эшмамбет Байсеитов менен көп айтышка түшкөн. Тилекке каршы, Токтогулдун өзүнүн айтышканы жазылып калган эмес. Бирок башка акындар алым сабак иретиндеги айтыштарын кайра калыбына келтирип, азыркыга чейин сюжеттүү, көркөм сөзгө жана мазмунга бай чыгарма катары аткарып келишет.

Токтогулдун улуу чеберчилиги жана кайталангыстыгы — анын көп кырдуу талантында. Токтогул Сатылганов баштап кеткен элдик музыкалык-поэтикалык искусствону анын шакирттери жана кийинки муундагы сөз, күү чеберлери азыркыга чейин улантып келет. 

1967-жылы Токтогул атындагы мамлекеттик сыйлык негизделип, ал республиканын искусствосуна эмгеги сиңип, зор ийгиликке жеткен чеберлерге ыйгарылып келет. 

Кыргыз улуттук филармониясы Токтогул Сатылгановдун атын алып жүрөт.











Текшерилди, окуу бъл\м\н\н башчысы____________________________

8-класстар. Кыргыз тили .____________

Сабактынтемасы:Cан ълчъм бышыктооч.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

А) Сан ълчъм бышыктооч жън\ндъ түшүнүк алат.

Б) Сан бышыктоочтун суроолорун билип, ой жүгүртүү менен с\йлъм ичинен ажырата алат.

В)Окуучулар бири-бири менен мамиле түзүп,өз оюн эркин айтып, топто иштей алат.

А) ) Сан ълчъм бышыктооч жън\ндъ түшүнүк айта алса

Б) Сан бышыктоочко мисал келтире алса

В)Өз оюн эркин айтып, топто иштей алса.

Окуучулар ээ болуучу компетентт\\л\ктър:

А) Тилдик компетентт\\л\к:

- Сан ълчъм бышыктооч жън\ндъ билишет

-интонацияга ылайык тыныш белгилеринин коюлушун \йрънът

Б) Кептик компетентт\\л\к:

-Сан ълчъм бышыктоочко мисал келтире алат

-тексттерден сан ълчъм бышыктоочту таба алат

В) Маданий компетентт\\л\к:

-Създ\н маанисин т\ш\н\п баалай алат

-оозеки кепте интонацияга ылайык туура с\йлъъгъ калыптанат

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди кабарлоо.

Сабатын усулу: Интерактивдүү усул.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, таблица, таркатмалар,ватман,маркер.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу бөлүгү.

2.Чакыруу бөлүгү.

Окуучуларга суроо берилет.

1.Бышыктооч деген эмне? Мисал келтир.

2. Жаман атты жакшы бакса, тулпар болот. Талдоо ж\рг\з.

Бышыктоочтун кайсы съз т\рк\м\нън болду?

3. Бышыктооч грам-к т\з\л\ш\ боюнча кандай болуп бъл\нът?

4. Бышыктооч мааниси боюнча канчага бъл\нът? Кандай болуп?

3. Т\ш\н\\ бъл\г\.


4. Ойлонуу бъл\г\.

206-кън\г\\.Оозеки иштъъ. Текстти окуп, бышыктоочторду табуу жана алардын маанилик т\р\н аныктоо.

207-кън\г\\. Мисал т\з\\.

211-кън\г\\. Талдоо ж\рг\з\\.

Кечээтен бери к\н кънъктъп жаап, б\г\н т\ш оой гана басылды.

Самсаалап къктъ асылган ак булуттар, таарынып ажырашкан балдардай болуп, бъл\нъ баштады

  1. /йгъ тапшырма. 213-кън\г\\.

  2. Баалоо. Окуучулар ъз эмгектерине баа беришет.







































Текшерилди, окуу бъл\м\н\н башчысы____________________________

8-класстар. Кыргыз тили . 24.04.2018ж.

Сабактынтемасы:Синтаксистик талдоо.

Сабактын максаты жана кърсътк\ч\:

а) Окуучулар с\йлъм м\чълър\алардын орун тартибин талдоо менен дагы бир ирет билип, билимин тереёдетишет.

б) синтаксистик талдоо ж\рг\з\\гъ машыгышат.

в) топтордо иштъъдъ бири-биринин оюн угуп, ъз ара сыйлашууга тарбияланышат.

а) Окуучулар с\йлъм м\чълър\алардын орун тартибин талдоо менен дагы бир ирет билип, билимин тереёдетишсе.

б) синтаксистик талдоо ж\рг\зъ алышса.

в) топтордо иштъъдъ бири-биринин оюн угуп, ъз ара сыйлашууга тарбияланышса.

Окуучулар ээ болуучу компетентт\\л\ктър:

А) Тилдик компетентт\\л\к:

- с\йлъм м\чълър\ боюнча талдоо ж\рг\зът

-интонацияга ылайык тыныш белгилеринин коюлушун \йрънът

Б) Кептик компетентт\\л\к:

-с\йлъъ кебинде създърд\ орду менен с\йлъй алат.

-оозеки кепте интонацияны туура пайдалана алат.

В) Маданий компетентт\\л\к:

-кеп маданиятына ээ болот

-адабий тилдин нормасына ылайык туура с\йлъъгъ калыптанат

Сабактын тиби: алган билимдерди бышыктоо сабагы

Сабатын усулу: Интерактивдүү усул.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, таблица, таркатмалар,ватман,маркер.

Сабактын жүрүшү: 1.Уюштуруу бөлүгү.

2. с\йлъм м\чълър\н атоо менен топко бъл\н\\.

3. Талдоо дегенди кандай т\ш\нъб\з деген суроого жооп алуу менен топторго тапшырма бер\\.жалпы оозеки талдоо. М: Акылдуу с\йлъгъндъ, акылсыз унчукпайт

Жай, татаал, багыныёкы байланыштагы татаал с\йлъм.2 жънъкъй с\йлъм бар.

Топторго жазуу т\р\ндъг\ талдоо бер\\.

Талдоонун иретти менен тааныштыруу.

  1. Айтылыш максаты 2. Грамматикалык т\з\л\ш\. 3. Баш жана айкындооч м\чълърд\н катышы боюнча. 4. Съз айкашы боюнча.

1-топ: К\ндърд\н биринде Виктор Гюго Турцияга жънъп калды.







2-топ: Алыстан поезддин беймаал кыйкырыгы угулду.







3-топ: Ата-энени сыйлоого эки къз\ё търт болсун.









4-топ: Жоголгон бычактын сабы – алтын .









5-топ : Тереё дайра жай агат, акылдуу адам аста с\йлъйт.









5. Пр-я . Окуучулар оозеки бышыктайт. Мугалим толуктайт . Биргеликте с\йлъмдъг\ създърд\н орун тартибин аныктоо.

6. /йгъ ташырма: Кеп маданияты боюнча ой ж\г\рт\\ менен кээ бир кемчилдиктерди эске алып кел\\.

7. Баалоо. Жеке жана топтор боюнча баалоо.



Скачать

© 2020 541 0

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!