СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мекен таануу сабагы 3-класс.Тема: Кыргызстандын түздүктөрү

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мекен таануу сабагы 3-класс

Тема: Кыргызстандын түздүктөрү

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: топтордо иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр, үч топко суроолор.

 

Сабактын максаттары

 

Көрсөткүчү

Билим берүүчүлүк

Кыргызстандын түздүктөр жана рельеф, өрөөн жөнүндө түшүнүк алышат.

-түздүк, рельеф, өрөөн жөнүндө түшүнүк алышса.

 

Өнүктүрүү

чүлүк

Ой жүгүртүүсү өсөт, дүйнө таанымы кеңейет.

Жаратылышка байкоо жүргүзүүгө көнүгүшөт

-ой жүгүртүүсү өссө, дүйнө таанымы кеңейсе;

-жаратылышка байкоо жүргүзө алса.

Тарбия

берүүчүлү

Кыргызстанды жашылдандырууга салымын кошо билүүгө, эмгекчилдикке тарбияланышат.

-Кыргызстанды жашылдандырууга салымын кошууга, эмгекчилдикке тарбияланышса.

 

 

 

Сабактын жүрүшү

 

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баалоо

 
 

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Кыргызстан жөнүндө патриоттук ыр угузуу менен.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

Ыраазы

чылык билди

рүү

 

Үй тапшырма

ны суроо

1.Кыргызстан эмне үчүн тоолордун өлкөсү деп аталат?

2. Эң бийик чокуну атагыла?

3. Тоо деп эмнени айтабыз?

4.Чоку деп эмнени айтабыз?

5.Бийиктиги боюнча тоолор кандай болуп бөлүнөт?

6.Сырт деген эмне?

Суроолорго жооп беришет.

 Мактоо,

смайлик

 

Жаңы темага өбөлгө

Жер бетинин тегиз эмес жерлерин тоо деп айтсак. Анда тегиз жерлер эмне деп аталат?

Ойлорун айтып көрүшөт.

мактоо

 

Жаң тема

Картада тоолор күрөң түс менен боёлот.Ал эми жашыл жана сары түстөр –түздүктөр.Өлкөбүздүн картасында күрөң түс көп. Алардын арасында ачык түстө да бар. Бул көрүнүштөр жердин бетинин тегиз эмес экендигин түшүндүрөт.

Кургактыктагы бардык тегиз эместиктер  рельеф деп аталат.

Рельеф негизинен эки формага бөлүнөт: тоолор жана түздүктөр.

Түздүктө-бул жер бетинин тегиз же ой-чуңкурлары аз участогу. эгерде . Тоо кыркаларынын ортосундагы ойдуңдарды өрөөндөр дейт.Түздүктөргө адамдар шаарларды жана кыштактарды курушат.

 

 

 

Угушат,түшүнүшөт,эстеп калышат.

 

 

 

 

 

 

 

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

1.Топторго окуп чыгууга тапшырмалар берилет.

2. терминдер жазылган, сөздөр жазылган барактар доскага тескерисинен илинет.

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсүн аткартат.

 

3.Суроолор боюнча иштөө.

Топторго суроолор таратылат.

1.топко.

1.Рельеф деген эмне? Рельефтин кандай формаларын билесиң?

2. Биздин өлкөнүн кайсы өрөөнү абдан суук? Эмне үчүн?

3. Адамдар түздүктөрдү кандай өзгөрттү?

2-топ.

1.Кыргызстандагы эң жылуу өрөөн кайсы? Ал жерде эмнелер өсөт?

2.Бишкек шаары кайсы өрөөндө жайгашкан?

3.Түздүк деген эмне?

3-топ.

1.Өрөөн деген эмне? Өрөөндөрдү ата.

2.Түздүктөр картада кандай түстө болот?

3.Тоолор кандай түстө болот?

Жалпы суроо Кыргызстандын калкынын көпчүлүк бөлүгү кайда жашайт?

 

1.Окуп,түшүнүшөт.

2.Ар бир топтон бирден окуучу чыгып 1 сөздү алып, окуп, ошол сөз жөнүндө айтып берет.Жооп бере албай калса башка топ жооп берет.

 

Көнүгүү аткарышат.

 

 

 

 

 

 

3.Топтордо суроолорду талкуулашат,жообун таап айтышат

 

 

 

 

Упай берилет

 

 

 

 

 

 

Мактоо.

Упай берилет

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жыйынтыктоо

 

Баалоо

 

 

Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

 

19-параграф окушат.Биздин жердин көрүнүшүн сүрөткө тартуу.

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.

 

 

Үй тапшырма алышат.

Упай саноо. Кол чабуу менен.

 

Просмотр содержимого документа
«Мекен таануу сабагы 3-класс.Тема: Кыргызстандын түздүктөрү»

Мекен таануу сабагы 3-класс

Тема: Кыргызстандын түздүктөрү

Сабактын тиби: Жаңы билимди калыптандыруу сабагы

Сабактын формасы: топтордо иштөө

Сабактын методдору: аңгемелешүү,түшүндүрүү, суроо-жооп,көрсөтмөлүүлүк,китеп менен иштөө, интерактивдүү ыкма.

Сабактын жабдылышы:окуу китеби,сүрөттөр, үч топко суроолор.


Сабактын максаттары


Көрсөткүчү

Билим берүүчүлүк

Кыргызстандын түздүктөр жана рельеф, өрөөн жөнүндө түшүнүк алышат.

-түздүк, рельеф, өрөөн жөнүндө түшүнүк алышса.


Өнүктүрүү

чүлүк

Ой жүгүртүүсү өсөт, дүйнө таанымы кеңейет.

Жаратылышка байкоо жүргүзүүгө көнүгүшөт

-ой жүгүртүүсү өссө, дүйнө таанымы кеңейсе;

-жаратылышка байкоо жүргүзө алса.

Тарбия

берүүчүлү

Кыргызстанды жашылдандырууга салымын кошо билүүгө, эмгекчилдикке тарбияланышат.

-Кыргызстанды жашылдандырууга салымын кошууга, эмгекчилдикке тарбияланышса.








Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баалоо

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Кыргызстан жөнүндө патриоттук ыр угузуу менен.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

1.Кыргызстан эмне үчүн тоолордун өлкөсү деп аталат?

2. Эң бийик чокуну атагыла?

3. Тоо деп эмнени айтабыз?

4.Чоку деп эмнени айтабыз?

5.Бийиктиги боюнча тоолор кандай болуп бөлүнөт?

6.Сырт деген эмне?

Суроолорго жооп беришет.

Мактоо,

смайлик

Жаңы темага өбөлгө

Жер бетинин тегиз эмес жерлерин тоо деп айтсак. Анда тегиз жерлер эмне деп аталат?

Ойлорун айтып көрүшөт.

мактоо

Жаң тема

Картада тоолор күрөң түс менен боёлот.Ал эми жашыл жана сары түстөр –түздүктөр.Өлкөбүздүн картасында күрөң түс көп. Алардын арасында ачык түстө да бар. Бул көрүнүштөр жердин бетинин тегиз эмес экендигин түшүндүрөт.

Кургактыктагы бардык тегиз эместиктер рельеф деп аталат.

Рельеф негизинен эки формага бөлүнөт: тоолор жана түздүктөр.

Түздүктө-бул жер бетинин тегиз же ой-чуңкурлары аз участогу. эгерде . Тоо кыркаларынын ортосундагы ойдуңдарды өрөөндөр дейт.Түздүктөргө адамдар шаарларды жана кыштактарды курушат.




Угушат,түшүнүшөт,эстеп калышат.







Бышыктоо








Эс алуу көнүгүүсү

1.Топторго окуп чыгууга тапшырмалар берилет.

2. терминдер жазылган, сөздөр жазылган барактар доскага тескерисинен илинет.





Эс алуу көнүгүүсүн аткартат.


3.Суроолор боюнча иштөө.

Топторго суроолор таратылат.

1.топко.

1.Рельеф деген эмне? Рельефтин кандай формаларын билесиң?

2. Биздин өлкөнүн кайсы өрөөнү абдан суук? Эмне үчүн?

3. Адамдар түздүктөрдү кандай өзгөрттү?

2-топ.

1.Кыргызстандагы эң жылуу өрөөн кайсы? Ал жерде эмнелер өсөт?

2.Бишкек шаары кайсы өрөөндө жайгашкан?

3.Түздүк деген эмне?

3-топ.

1.Өрөөн деген эмне? Өрөөндөрдү ата.

2.Түздүктөр картада кандай түстө болот?

3.Тоолор кандай түстө болот?

Жалпы суроо Кыргызстандын калкынын көпчүлүк бөлүгү кайда жашайт?


1.Окуп,түшүнүшөт.

2.Ар бир топтон бирден окуучу чыгып 1 сөздү алып, окуп, ошол сөз жөнүндө айтып берет.Жооп бере албай калса башка топ жооп берет.


Көнүгүү аткарышат.







3.Топтордо суроолорду талкуулашат,жообун таап айтышат





Упай берилет







Мактоо.

Упай берилет









Жыйынтыктоо


Баалоо



Уй тапшырма

Топторду баалоосун сунуштайт.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.



19-параграф окушат.Биздин жердин көрүнүшүн сүрөткө тартуу.

Топтор бири-бирин баалашат.

Баа койдурушат.



Үй тапшырма алышат.

Упай саноо. Кол чабуу менен.







Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!