СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мен Кыргызстанда жашайм

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мен Кыргызстанда жашайм

Просмотр содержимого документа
«Мен Кыргызстанда жашайм»

«Мен Кыргызстанда жашайм»

Сабактын максаты:

Сабактын максаты

Натыйжа

Билим бер\\ч\л\к

Окуучулар «ата мекен», «ълкъ», «облус». «мамлекеттин симболдору» т\ш\н\ктър\нъ ээ болушат.

Облустардынъзгъчъл\ктър\ жън\ндъг\ мамылаттарды эсине сактайт жана кабыл алуу кънд\мдър\ калыптанат

Окуучулар:

Ата мекенди ,ълкъс\-Кыргызстан нэкенин,анын 7 облусу бар экен айтып беришет.

Мамлекеттик символдорду аныкташат,салыштырышат,облустардын ъзгъчъл\ктър\н аташат.

Ън\кт\р\\ч\л\к

Максаты

Облустардын ъзгъчъл\ктър\ боюнча айырмалоодо с\йлъ кеби, талдоосу ън\гът.

Пазлдардан Кыргызстандын картасын курай алат окуучунун логикалык ой ж\г\рт\\с\, эске тутуусу ърч\йт.

Облустардын ъзгъчъл\ктър\н талдап айтып берет.

Облустун ъзгъч\л\г\ боюнча суроолорго жооп берет, тапшырмаларды ой ж\г\рт\\ менен аткарат;

Саякаттын ж\р\ш\ боюнча маршрутту коментарийлъъ менен картадан кърсът\п берет

Тарбия бер\\ч\л\к

«Ата мекен», «биримдик» «эмгек» «туулуп ъскън жер» т\ш\н\ктър\н эмоционалдык-баалуулук катары кабыл алат; Кыргыз элинин жана башка улуттардын маданияттарын сыйлоого,толеранттуулукка сый мамиле кылууга тарбияланат.

Кыргызстанда жашаган элдердин ъзгъчъл\ктър\ боюнча ъз\н\н ой пикирин айта алат;

Ъз ара аракеттениш\\ менен берилген тапшырмаларды аткарат;




Убакыт

Сабактардын этаптары

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш-аракети

1

2 мин

уюштуруу

Мугалим окуу жылынын башталышы менен окуучуларды куттуктайт, сабакка даярдыгын текшерет, окуучуларды сабакка шыктандыруу \ч\н жагымдуу маанай тартуулайт

Окуучулар сабакка даяр экендигин суроолорго жооп бер\\ менен билдиришет.Класста окуучулар жагымдуу маанайда болуу менен кън\л\ окууга бурулат.

2

1 мин

Актуалдаш

тыруу

Балдар силер саякатка чыкканды жактырасынарбы? Келгиле,биз Кыргызстанга саякатка чыгалы.Саякатты ъз \й\б\здън, ъз къчъб\здън,ъз айылыбыздан баштайлы

Балдар ъз \йлър\,ъз къчълър\, айылы, шаары жън\ндъ кызыктуу маалыматтарды, атактуу инсандар жън\ндъ айтып беришет.

3

3-4-м

1-станция

Саякаттын башталышы

Силер менен биз ълкъб\зд\н борборуна саякатка барабыз.Борбор шаарыбыз кандай аталат?

Мугалим: Доскадагы коп с\ръттърдън Бишкек шаары тартылган съръттърд\ кърсът\п атап бергиле-деп тапшырма берет.

-ълкъб\зд\н эё чоё шаары бул борбор шаарыбыз.Анын эски аталышы Пишпек,Фрунзе болгон.

Бишкекте 1 миллиондон ашык адам жашайт. Ал кыргызстандын т\нд\г\ндъ,Ч\й ъръън\ндъ жайгашкан.Борбор шаарыбызда къптъгън окуу жайлары, кинотеатрлар, маданий борборлор, музейлер китепканалар, соода борборлору, саламаттыкты сактоо мекемелер.балдар бакчалары бирбар.Мугалим борбор шаарыбыздагы окуу жайлары,жб. жън\ндъ чечмелеп бир аз айтып берет.

Окуучулар мугалим айткан маалыматтарды угуп,эсине сактайт.Суроолорго жооп бер\\ менен Бишкек шаарына тиешел\\ с\ръттърд\ атап, анын ичинен биръън\ Бишкек шаарынын символу катары тандап алышат.

4.

3-4-мин

2-станция

Саякат уланууда

Биз Ч\й облусуна саякатка автобуска т\ш\п барабыз. Автобуска т\ш\\ \ч\н с\ръттъ эмне тартылганын айтып беришибиз керек. Мугалим Ч\й ъръън\н с\рът\н же кыргызстандын картасынан Ч\й облусун бъл\п кърсътът катнаш жактан Ысык-Къл облусуна баруу \ч\н табышмакты жандыруубуз керек.

Отуруп алып ичин ачам,

Баатырларга аралашам,

Аябаган кызыкка батам

Аягына жеткенче шашам (китеп)

Окуучулар Ч\й облусуна тиешел\\ с\ръттърд\ чечмелеп айтып беришет.Алар Ч\й облусунун символу катары эсептейт.


Эгер убакыт болсо, Ч\й облусу боюнча пазл картаны чогултушат


Окуучулар табышмакты табышат. (мугалим китеп, билим, билим жън\ндъг\ башка табышмактарды айтып.ждырса деле болот)

5.

4-5-мин

3-станция

Биз ысык-Кол облусуна келдик.

Мугалим суроо берет:

Ысык-Кълд\н символу катары кайсы с\рътт\ алсак болот?

Ч.Айтматовдун кайсы чыгармасында ысык-Кол с\ръттългън? Ак кемеге т\ш\\ \ч\н суроолорго жооп беребиз

Ар бир катарда 4тън с\рът жайгашкан.Алардын ичинен ашык биръън\ алып сал.

Ысык-Кълд\н символу болгон Ысык-Колд\н, Ак кеменин илинген с\рът\нъ суроолорго жооп берет.

Окуучулар

Ысык-Кълдъ эмне ъспъйт?

Ысык-Кълдъ кандай жаныбарлар жашайт?

Тъмънк\ тапшырмаларды аткарышат.

Жылкы, уй, кой.жб.

6

4-5 мин

4-станция

Суроолорго жооп бергенден кийин Ак кеме менен кълд\ с\з\п ът\п катнаш Нарын облусуна келип жеттик.

Нарын облсу жън\ндъ эмнелерди билесинер?

Таш Рабат, Сон-Кол,Чатыр-Къл ж.б.

-Балдар бул с\ръттърд\н ичинен Нарын облусуна символ болчу с\рътт\ тандайлы.

Мугалим: Ч\й облусуна уланган Ысык-Къл облусуна Нарын облусун улайт.нарын облусунан Жалал-Абад облусуна жетип калдык.Ал облус жън\ндъ эмнелерди билесинер?


Окуучулар алдын ала даярдалып коюлган с\ръттърдън Нарын обл. тиешел\\с\н бъл\п алып,облуска тиешел\\с\н бъл\п алып, облуска тиешел\\ экенин айтып беришет




Окуучулар Жалал-Абад облусу жън\ндъ билген маалыматтарын айтышат.

7.

4-5 мин

5-станция

Мугалим Жалал-Абад облусу жайгашкан картанын бъл\г\,Сары-Челек.Арсланбап.Токтогул,Барпы ж.б.жън\ндъ айтып берет.

-Балдар Жалал-Абад облусунун символун тандагыла.

Мугалим Токтогулдун ырларынан айтып берет.

Денин соодо эринбей.

Бекерликке берилбей,

Эркин менен жумуш кыл,

Эринчээк,жалкоо дедирбей



Окучулар жАбад облусунун

Символун аныкташат.

8.

4-5 мин

6-станция

Балдар эми биз кайсы облуска келип калдык деп ойлосунар?

Туура айтасынар.Ош облусуна.

Мугалим мурда даярдалган Ош облусунун с\ръттър\н пайдаланылып, маалыматты толуктайт.

С\ръттърдън Ош облусуна символ катары кайсы с\рътт\ тандап алсак болот?

Жупта Ош облусу тууралуу суроолорго жооп бер\\ менен класстер т\зъл\.



Окуучулар Ош облусунун символун аныкташат.

Окуучулар жупта суроолорго жооп бер\\ менен кластерди толтурушат.

9.

2 мин


Физминутка

Биз Оштон баткенге атты таскактатып минип барабыз, балдар биз аттарыбызды бийик таштардан секиртебиз.агыны катуу суулардан кечип ътъб\з. чон энелерге г\лдърдън белекке беребиз


10.

4-5 мин

7-станция

Мына эми Баткен облусуна жетип келдик.баткен облусун ачып бере турган с\ръттър илинет.Мугалим суроо берет.

Баткен эмнеси менен данктуу?

Баткен облусунун символу катары эмнени алсак болот.


Окуучулар суроолорго жооп берет

11.

4-5 мин

8-станция

Мугалим Баткен облусунан канатташ жайгашкан Талас облусуна барабыз деп айтуу менен Баткен облусуна Талас облусун улап коет.

Балдар жууптарда жооп бергиле?

Талас облусу жън\ндъ эмлнелерди билесинер? «Манас» эпосу ыр т\р\ндъ жазылган андагы уйкаштыктар жън\ндъ билесинерби? Келгиле уйкаш създърд\ табалы.

Балдар жупта Талас облусу боюнча билген маалыматтарын айтып беришет.

Талас обулусунун символун аныкташат

Создорго уйкаш создорду табышат.







12

6мин


Эми балдар \, биз колдонгон суротторду карайлы. Кайдан баштап, кайда келдик?

Окуучулар суротторду пайдаланып областарды жана областардын символдорун аныктагандарын, саякаттын башынан аягына чейин эстеп айтып беришет.




Биздин ълкъб\зд\н дагы символдору бар.

КРнын Туусу эмнеге кызыл т\стъ?

Эмнеге тундук тартылган?

Эмнеге ак шумкар тартылган?

КРнын Гимни эмне жън\ндъ экенин билесинерби, айтып бергиле?

Суроолорго жооп беришет.

Балдар КРнын Туусу,Герби, Гимни жън\ндъ ъз ойлорун айтышат.Гимнди укканда атуулдар ъздър\н кандай алып ж\р\\с\ керектигин айтып беришет.




Силер менен кыргызстан боюнча саякаттап кел\\ менен бирге Кыргызстандын картасын т\зд\к.Силерге ушул сабакта эмнелер жакты?

Эмнелерди эстеп калдык?

Саякат учурунда ъз\нърд\ кандай сездинер?

Окуучулар тест –мимика,быйтыкча аркылуу ъз абалын билдиришет.

Суроолорго жооп беришет




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!