СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Механикалық және жылу процестеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы. 8 "А" сынып

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

8 «А» сынып физика.

Сабақтың тақырыбы: §12. Механикалық және жылу процестеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы.

 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік)Конвекция ұғымын түсіндіру, сәуле шығаруды мысал арқылы түсіндіру.

Дамытушылық)Оқушылардың ой өрісін, ақыл- ойын дамыту.

Тәрбиелік)Оқушылардың ізденушілігін, қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

Сынып көшбасшысына сөз беріледі.

Сабақтың түрі: Ауызша – 2.

1

Ұйымдастыру кезеңі.

Мотивация.

Түсіндіру уақыты 5 минут.

Үй тапсырмасы тексеру.

1. Меншікті жану жылуын қандай әріппен белгеленеді?(q)

2.Меншікті жану жылуының өлшем бірлігіната:(1Дж/кг)

3.Қарапайым отын түрлерін ата: (көмір, мұнай, бензин, ағаш, газ, торф)

4.Заттың меншікті жылусыйымдылығын қандай әріппен белгілейміз?(с)

5.Меншікті жылусыйымдылықтың өлшем бірлігін ата:(1Дж/кг*ºС)

6.Заттың меншікті жылусыйымдылығы қандай күйде болады?(қатты, сұйық, газ тәрізді күйде түрліше)

7.Ішкі энергияны механикалық жұмыс істеу жолымен өзгертудің өлшемі не д.а?(жұмыс)

8. Жылу берілу кезінде ішкі энергияның өзгеруінің өлшемін не д.а?(жылу мөлшері)

9.Жылу мөлшерін қандай әріппен белгілейді?(Q)

10.Зат бөлшектерінің қозғалысы неғұрлым жыдам болса, дене температурасы қалай өзгереді?(жоғарлайды)

Карта бойынша жұмыс ретін түсіндіру.

 

Оқушылардың субьектілік тәжірбиесін өзектендіру.7 сөз таңдалады.

Кез келген дене бір мезгілде потенциалдық және кинетикалық энегияға ие бола алады. Механикалық энергияның ішкі энергияға және кері айналуының өлшемі – жұмыс. Жылу алмасудағы энергия берудің өлшемі жылу мөлщері болып табылады.

4 минут ішінде берілген тақырыпты оқып,түсіну.

Бірінші белгі

2

Қабылдауды ұйымдастыру.Есте сақтау уақыты 30 секунд

Тірек сөздер

Конвекция

Сәулелену

Жылу қабылдағыш

Сәуле шығару

Вакуум

Энергия

Қара беттер

Оқушылардың нәтижелерін + /- бағалау

Екінші белгі

3

Ұғынуды ұйымдастыру

Қарама-қарсы сұрақ қою.

1. Конвекция дегеніміз не?

2.Жылу қабылдағыш дегеніміз не?(бір жағы қара, екінші жағы жылтыр жалпақ дөңгелек қорапша)

3.Сәуле шығару деп нені айтамыз?(электромагниттік толқындар көмегімен бір денеден екінші денеге энергияның берілу процесі)

4.Жұтылу дегеніміз не?(сәулелену энергиясының дененіңішкі энергиясына айналуы)

5.Дене температурасы артқан сайын сәулелену қалай өзгереді?(сәулелену жоғарлайды)

6.Қара беттер қандай болып келеді?(жақсы сәулешығарғыштар және жақсы жұтқыштар)

7.Сәулені нашар жұтқыштар недеп аталады?(энергияны нашар бөлетіндер)

8.Күнді басқаша недеп атайды?(өзін-өзі басқара алатын зор энергия көзі)

9.Сәулелену байқалатын Күннің сыртқы қабатын не деп атайды?(атмосфера)

Үшінші белгі

4

Түсінудің бірінші тексерілуі

Өзара тестілеуқалай шығарылады

1 нұсқа 2 нұсқаға тест тапсырмасын дайындайды.

2 нұсқа1 нұсқаға тест тапсырмасың дайындайды.

Төртінші белгі

5

Бірінші бекітуді ұйымдастыру

Уақыты5 минут

Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор жүргізіледі (ТСҚ)

2-3 оқушыға оқыту.

Бесінші белгі

Оқушылардың нәтижелері +/-

6

Талдау

Сыныптың тақырыпты меңгеру деңгейін анықталады

 

7

Рефлексия

Оқушылар өздері сабаққа талдау жасайды

 

8

Бағалау

Норматив бойынша бағалау.

 

9

Үй тапсырмасы

4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады.

 

 

Просмотр содержимого документа
«Механикалық және жылу процестеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы. 8 "А" сынып»

8 «А» сынып физика.

Сабақтың тақырыбы: §12. Механикалық және жылу процестеріндегі энергияның сақталу және айналу заңы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік)Конвекция ұғымын түсіндіру, сәуле шығаруды мысал арқылы түсіндіру.

Дамытушылық)Оқушылардың ой өрісін, ақыл- ойын дамыту.

Тәрбиелік)Оқушылардың ізденушілігін, қызығушылығын арттыра отырып тәрбиелеу.

Сынып көшбасшысына сөз беріледі.

Сабақтың түрі: Ауызша – 2.

1

Ұйымдастыру кезеңі.

Мотивация.

Түсіндіру уақыты 5 минут.

Үй тапсырмасы тексеру.

1. Меншікті жану жылуын қандай әріппен белгеленеді?(q)

2.Меншікті жану жылуының өлшем бірлігіната:(1Дж/кг)

3.Қарапайым отын түрлерін ата: (көмір, мұнай, бензин, ағаш, газ, торф)

4.Заттың меншікті жылусыйымдылығын қандай әріппен белгілейміз?(с)

5.Меншікті жылусыйымдылықтың өлшем бірлігін ата:(1Дж/кг*ºС)

6.Заттың меншікті жылусыйымдылығы қандай күйде болады?(қатты, сұйық, газ тәрізді күйде түрліше)

7.Ішкі энергияны механикалық жұмыс істеу жолымен өзгертудің өлшемі не д.а?(жұмыс)

8. Жылу берілу кезінде ішкі энергияның өзгеруінің өлшемін не д.а?(жылу мөлшері)

9.Жылу мөлшерін қандай әріппен белгілейді?(Q)

10.Зат бөлшектерінің қозғалысы неғұрлым жыдам болса, дене температурасы қалай өзгереді?(жоғарлайды)

Карта бойынша жұмыс ретін түсіндіру.


Оқушылардың субьектілік тәжірбиесін өзектендіру.7 сөз таңдалады.

Кез келген дене бір мезгілде потенциалдық және кинетикалық энегияға ие бола алады. Механикалық энергияның ішкі энергияға және кері айналуының өлшемі – жұмыс. Жылу алмасудағы энергия берудің өлшемі жылу мөлщері болып табылады.

4 минут ішінде берілген тақырыпты оқып,түсіну.

Бірінші белгі

2

Қабылдауды ұйымдастыру.Есте сақтау уақыты 30 секунд

Тірек сөздер

Конвекция

Сәулелену

Жылу қабылдағыш

Сәуле шығару

Вакуум

Энергия

Қара беттер

Оқушылардың нәтижелерін + /- бағалау

Екінші белгі

3

Ұғынуды ұйымдастыру

Қарама-қарсы сұрақ қою.

1. Конвекция дегеніміз не?

2.Жылу қабылдағыш дегеніміз не?(бір жағы қара, екінші жағы жылтыр жалпақ дөңгелек қорапша)

3.Сәуле шығару деп нені айтамыз?(электромагниттік толқындар көмегімен бір денеден екінші денеге энергияның берілу процесі)

4.Жұтылу дегеніміз не?(сәулелену энергиясының дененіңішкі энергиясына айналуы)

5.Дене температурасы артқан сайын сәулелену қалай өзгереді?(сәулелену жоғарлайды)

6.Қара беттер қандай болып келеді?(жақсы сәулешығарғыштар және жақсы жұтқыштар)

7.Сәулені нашар жұтқыштар недеп аталады?(энергияны нашар бөлетіндер)

8.Күнді басқаша недеп атайды?(өзін-өзі басқара алатын зор энергия көзі)

9.Сәулелену байқалатын Күннің сыртқы қабатын не деп атайды?(атмосфера)

Үшінші белгі

4

Түсінудің бірінші тексерілуі

Өзара тестілеуқалай шығарылады

1 нұсқа 2 нұсқаға тест тапсырмасын дайындайды.

2 нұсқа1 нұсқаға тест тапсырмасың дайындайды.

Төртінші белгі

5

Бірінші бекітуді ұйымдастыру

Уақыты5 минут

Тақырып бойынша тақырыптық сөздік қор жүргізіледі (ТСҚ)

2-3 оқушыға оқыту.

Бесінші белгі

Оқушылардың нәтижелері +/-

6

Талдау

Сыныптың тақырыпты меңгеру деңгейін анықталады


7

Рефлексия

Оқушылар өздері сабаққа талдау жасайды


8

Бағалау

Норматив бойынша бағалау.


9

Үй тапсырмасы

4 белгіден кем алған оқушылар үйге тапсырма алады.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!