СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Методическая разработка урока по украинскому языку "Речення із звертаннями. Розділові знаки при звертанні".

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Данная разработка предназначена для урока по украинскому языку в пятом классе.

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка урока по украинскому языку "Речення із звертаннями. Розділові знаки при звертанні".»

Розробка уроку з української мови у 5 класі

Охріменко Альона Андріївна

вчитель української мови та літератури

НРЦ "Надія"2012р.

Тема. Речення із звертаннями. Розділові знаки при звертанні.

Мета уроку: дати поняття про звертання, формувати та коректувати вміння знаходити звертання в реченні; правильно інтонувати та ставити розділові знаки; формувати вміння і навички конструювати й видозмінювати речення;розвивати усне й писемне мовлення; виховувати повагу спілкування, любов до рідного слова.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи, підручник, ілюстрації .

Хід уроку







О, мово рідна! Золота колиско,

В яких світах би не бувала я, -

З тобою серцем, і по-українськи

Я вимовляю мамине ім’я.

З.Кучерява

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1. Слово вчителя.

Щодня ми реалізуємо себе,виявляючи своє ставлення до навколишнього світу,і найповніше,найглибше цей процес відбувається у мовленні під час повсякденного спілкування. Коли людина добре володіє мовою, вона має могутній засіб для досягнення своєї мети. Сьогодні на уроці ми спробуємо глибше і повніше виявити себе,примножити наші духовні, мовні знання.

2. Фронтальна бесіда.

Давайте перевіримо, наскільки ви прагнете бути грамотними людьми.

Проблемне запитання. Пригадайте будь ласка,що ви знаєте про речення як одиницю синтаксису,поширюючи мої вислови.

- Речення - це… (група слів, яка виражає окрему завершену думку,а також є засобом її формування і повідомлення.)

- За метою висловлювання та емоційним забарвленням речення бувають… (розповідними, спонукальними, питальними. За емоційним забарвленням – окличні та неокличні.)

- Підмет та присудок – це…(Головні члени речення,його граматична основа)

- Назвіть другорядні члени речення? (Другорядні члени речення – додаток, обставина, означення)

- Однорідними називаються такі члени речення,які …( відповідають на одне і те саме питання і відносяться до одного і того самого слова).

3.Перевірка домашнього завдання.

4. Слово вчителя.

Молодці! Ну,тоді до роботи!

Прослуховування вірша «Рідна Мова» І.Багряного.

Мово рідна! Колискова

Материнська ніжна мово!

Мова сили й простоти, -

Гей,яка ж прекрасна Ти!

Ти велична і проста.

Ти стара і вічно нова.

Ти могутня, рідна мово!

Мова – пісня колискова.

Мова – матері уста.

І.Багряний

  • Прослухаємо уважно вірш, звернімо увагу на його текст…

  • Отже, чи помітили ви в реченнях щось нове, але все ж таки знайоме з початкових класів? (Звертання).

  • Подивиться знову на епіграф нашого уроку.

1) Чи є в ньому звертання? (Так.)

2) Як ви вважаєте,чому я обрала саме такий епіграф?(учні висловлюють свою думку.)

  • Давайте разом спробуємо сформулювати тему уроку (на дошці записано тему, але без слова «звертання»)

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Якою,на вашу думку,буде мета нашого уроку?

Що ми будемо вчити на уроці?

(Правильно розставляти розділові знаки в реченнях із звертанням,вірно їх інтонувати);

Які навички будемо коректувати?

(Будемо коректувати навички читання,написання та правильної вимови слів)

Як будемо використовувати придбанні знання?

(Будемо використовувати в повсякденному житті,бо ми повинні бути грамотними людьми).

ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу.

§17, впр.151(усно) . Прочитайте та проаналізуйте правила.

2.Бесіда

  • Що називається звертанням?

  • Чи є звертання членом речення?(Ні)

  • Як виділяється звертання на письмі та інтонаційно? (Кома, знак оклику; пауза)

3.Примітка вчителя.

Найчастіше слова - звертання в українській мові стоять у Кл. в., у російській мові такого відмінка немає. Лише у слові «отче» збереглася старослов’янська форма Кл. в.

4. Робота в парах.

«Слово до слова - зложиться мова» .(Учні складають міні-діалоги).

Завдання. Складіть міні-діалог, в якому ви вітаєте свого однокласника з успіхом у вивчені української мови.

5. Слово вчителя як підсумок роботи учнів (про звертання, його основні ознаки).

Отже, ми дізналися,що таке звертання. Іноді в ролі звертання можуть виступати і слова інших частин мови. (Прикметники)

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Робота біля дошки та в зошитах

Виконання вправи 153,використовуючи метод «Ланцюжок».

2. Робота в міні-групах . (Опрацювання таблиці).

« Поділись!»

Учні за допомогою вчителя, заповнюють таблицю. Учні, які сидять зліва читають початок речення 1,3,5,7, що знаходиться в лівій колонці, а учні, які сидять справа доповнюють ці речення, заповнюючи таблицю в правій колонці. Потім змінюємо порядок дій. Тобто,учні, які сидять справа читають незакінчені речення 2,4,6,8, що знаходиться в правій колонці, а учні з лівого краю доповнюють їх, записуючи у таблицю.

Характеристика звертання

1

Звертання називає…

Предмет або особу, до якої звертаємось

2

Іменником або іншою частиною мови у значенні іменника,іменного словосполучення

Звертання може виражатися…

3

За будовою звертання поділяються на такі види…

Непоширені та поширені

4

Інтонацією, зміною настрою і почуття

В усному мовленні звертання може виділятися за допомогою…

5

На письмі відокремлюємо звертання…

Комою, знаком оклику

6

На початку, всередині, в кінці речення

В реченні звертання може стояти…


7


Звертання може вживатися у…………………..відмінку.


У Кл.в. однини й Н.в. множини

8

Не є членом речення

Звертання не є…



- А зараз перевіримо, як ми заповнили таблицю. ( Відповіді учнів.)

3. Слово вчителя.

Ми плідно з вами працювали, а зараз час трошки відпочити.

ФІЗХВИЛИНКА

(Автор: Охріменко Альона Андріївна.)

«Звертання»

На початку чуєш мене - знай!

Руку другові свому подай.

Якщо я в середині стою,

Посмішку даруй мені свою.

А в кінці почуєш ти мене –

Швидше обернись навколо себе.

  1. «Слово, моя ти єдиная зброє,ми не повинні загинуть обоє!»

  2. Ой спи, дитя , до обіда…

  3. Земле рідна! Я живу тобою…

  4. Як то гарно, любі діти,

У вікно вам виглядати!

А зараз вправа для наших оченяток.

Подивіться вгору,вліво,вниз,вправо,на мене,перед собою,один на одного.

Молодці! Будемо працювати.



4.Виконання різнорівневих завдань.

1). Колективна робота.

Прочитайте вірш. Знайдіть і випишіть звертання. Які вони: поширені чи непоширені? У якому відмінку стоять слова, що називають того, до кого ми звертаємось?

***

Розцвітай же,слово,

І в родині,і у школі,

Й на заводі, і у полі

Пречудесно,пречудово

Розцвітай же,слово!

( П.Тичина)

«Символіка слова»

  • Здорова будь,Пісне ?!

  • Добридень, Вірше!

  • Торжествуй,Слово!

Пракорені української мови

Одвічна символіка наша..

( М.Петренко)





  • «Рідна мова»

  • Мово ж моя, мово!

  • Мово – чарівнице,

  • Не згаса духовна

  • Батьківська криниця.

  • (А.Зарудний)

  • 2). Робота в парах.

  • Кодово-вибірковий розподільний диктант.

  • Прослухайте речення. Випишіть, розподіляючи у дві колонки, поширені і непоширені звертання. Наприклад, : якщо у першому реченні є поширене звертання, то у колонці «Поширені звертання» ви напишете цифру «1».

  • 1. Спинися,людино,ти ж бо – найрозумніша істота природи! (Я.Баш).

  • 2. Прийми любов мою,народе рідний, річко велика, і місяцю ясний, і берег мій чистий. (О.Довженко). 3. О рідне слово,хто без тебе я? Німий жебрак, старіючий бродяга… (Д.Павличко). 4.Якби я втратив очі,Україно,то зміг би жить,не бачачи ланів…(Д.Павличко). 5. Річко,річко,який безцінний дар ти принесла мені! (О. Довженко). 6. Поможи, Небес Владико, хай буде по Твоїй волі, щоб та мова гомоніла вільно: в хаті, церкві, в школі. (Ю.Шкрумеляк).

    • Непоширені звертання

    • Поширені звертання

    • 1

    • 4

    • 5

    • 2

    • 3

    • 4

    • 6

  • 3). Робота в групах

  • 1.Гра «Найуважніший»

  • Виписати із текстів вправ речення за схемами; зробити синтаксичний розбір одного речення.

  • 1. ___________, Зв .

  • 2. Зв, ______ .

  • 3. ______ , Зв,_______ .

  • 4. Зв! ___________ .

  • V. Систематизація та узагальнення вивченого матеріалу.

  • 1). Виконання тестових завдань.

  • 1. Звертання

  • а) називає того, до кого звертаються;

  • б) називає того, хто звертається;

  • в) виражає ставлення мовця до висловлюваного.

  • 2. У реченні звертання

  • а) є головним членом речення;

  • б) є другорядним членом речення;

  • в) не є членом речення.

  • 3. Знайдіть правильно записане речення:

  • а) Читаю знов твої листи, моя ти пташко, рідна, мила. (В.Сосюра)

  • б) Читаю знов твої листи моя ти пташко рідна, мила.

  • в) Читаю знов твої листи, моя ти пташко рідна мила.

  • 4. На письмі звертання виділяються

  • а) лапками;

  • б) тире;

  • в) комами або знаком оклику залежно від інтонації.

  • 5. За будовою звертання бувають:

  • а) прості і складні;

  • б) односкладні і двоскладні;

  • в) поширені і непоширені.

  • 6. Знайдіть речення із поширеним звертанням:

  • а) Візьміть мене хмари на крила свої. ( О.Олесь )

  • б) Не шуміть ліси зелені! Спати йдіть вітри студені! (О.Маковей )

  • в) Не шуми ти луже. (В.Сосюра )

  • 7. Знайдіть речення із звертанням:

  • а) Відлетіли сірі гуси, в лісі осінь вже гуде (М. Стельмах);

  • б) Мій дід теж Матвієм звався (М. Стельмах);

  • в) Балакай, пане Свириде, побачиш, що з того вийде (Нар тв.).

  • 8. Знайдіть речення, в якому звертання стоїть в середині:

  • а) Дзвінко бийте, ковалі! (П. Тичина);

  • б) Мовчи, язичку, дістанеш паляничку (Нар тв.);

  • в) Нарешті я догнав тебе, царівно! (І. Кочерга).

  • 9. Знайдіть речення, в якому звертання стоїть в кінці:

  • а) Гей, рицарю жадібний, стережись! (М. Бажан);

  • б) Розмахніться дужче, теслі! (П. Тичина);

  • в) Коли б ти, нічко, швидше минала (Л. Українка).

  • 10. Знайдіть речення із непоширеним звертанням:

  • а) Ви заграйте гори! Зашуміть діброви! (Ю.Шкрумеляк)

  • б) Не бійся друже мій мого терпкого слова! ( О.Маковей)

  • в) Не плач не журися молодий козаче. ( Нар. тв.)

  • 11. Знайдіть речення із звертанням:

  • а) 3 добра й любові приходить щастя. (А.Мойсеєнко)

  • б) Працею людина сильна і красива. (О.Гончар )

  • в) Благослови мати весну закликати! (Нар. тв.)

  • 12. Знайдіть неправильно записане речення:

  • а) Ти ж куди, Оксано, проти ночі? (М.Стельмах)

  • б) Ким хочеш бути хлопчику в житті? (М.Рильський)

  • в) Не розлюблю тебе ніяк, моя вишнева Україно. ( В.Сосюра )

  • Для перевірки обміняйтеся зошитами (на полях олівцем поставте охайненько «+» або «-»)

  • Ключ: 1-а, 2-в, 3-а, 4-в, 5-в, 6-б, 7-в, 8- б, 9-б, 10-а, 11-в, 12-б.

  • VI. Домашнє завдання.

  • Обов'язкове для всіх: §17, вправа 155

  • За бажанням: §17, вправа 154

  • VII. Підбиття підсумків.

  • 1.Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  • - Найцікавішим сьогодні мені здалося…

  • 2. Слово вчителя.

  • Чи задоволені ви результатами своєї роботи?

  • Якщо так, то візьміть з середини своєї парти сонечко,а якщо ні – хмаринку. Підніміть обраний вами варіант, щоб я бачила.

  • Молодці! Ви сьогодні добре попрацювали, але ми не прощаємось з вами. Наступного уроку на вас чекає нова тема і новий цікавий світ пригод! Який?

  • Дізнаєтесь вже незабаром.

  • Як парость виноградної лози,

  • Плекайте мову.

  • Пильно й ненастанно

  • Політь бур’ян.

  • Чистіша від сльози

  • Вона хай буде.

  • Вірно і слухняно

  • Нехай вона щоразу служить вам,

  • Хоч і живе своїм живим життям.

  • М.Рильський

  • Проникайте своєю допитливістю в механізм дії мови, у широчінь її функцій, у скарбницю її таємниць. Любіть мову, бережіть її!

  • Дякую вам за урок. До зустрічі!

6



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!