СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 28.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мұхтар Шаханов "Нарынқұм зауалы"

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

А/И1 Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру.

А/И3 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синехдоха, қайталау түрлері:  эпифора, анафора, аллетерация, ассонанс, риторикалық сұрақ)  қолданысын талдау

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Мұхтар Шаханов "Нарынқұм зауалы"»



Сабақ:1

Мектеп: «Абай ауылындағы № 2 орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі: Абдыхаймова Нургул Курманбаевна

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Тақырыбы

М.Шаханов «Нарынқұм зауалы»

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

А/И1 Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру.

А/И3 Шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синехдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллетерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Оқушылар баллада өлеңді оқып, эпизоттарды анықтайды.

Оқушылардың басым бөлігі орындай алады:

Кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Көрекемдегіш құралдарды анықтамамен сәйкестендіреді.

Тілдік мақсат

Оқушылар: баллада, диалог,сөйлестіру, лирикалық кейіпкер туралы ақпаратты талдайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Зауал, пенделік, зұлымдық, дала заңы... сөздерін пайдаланып, кейіпкер атынан шешім қабылдайды.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: «»

...Есіңде ме,

Менің бала күнімде

Махамбетті жек көремін дегенің?

– Балам, үміт – қызығымның өлшемі

Өзің едің,

Қайғым болдың еңселі...

Жан ашырың, жақының ем

Және қайсар ақының ем мен сенің.

Бағалау критериийлері

Композициялық құрылымына бөліп, оқиғалар тізбегінің эпизодтарын анықтайды;

Кейіпкерлер бейнесін салыстырып, өз пікірін дәлелдейді;

Көрекемдегіш құралдарды анықтамамен сәйкестендіреді;

Теориялық мәліметтердегі ақпаратты талдайды;

Тілдік бірліктерді пайдаланып, кейіпкер атынан шешім қабылдайды.

Дескриптор

эпизоттарды анықтайды;

пікірлерін дәлелдейді;

анықтамамен сәйкестендіреді;

ақпаратты талдайды;

кейіпкер атынан шешім қабылдайды.

Алдыңғы оқу

Жоспар

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз )

Ресурстар

Басталуы



























Шаттық шеңбері . «Алтын балық» . Бір жігіт теңіз жағасына келіп, алтын балық ұстап алады. Алтын балық : - Бір ғана тілегіңді орындаймын,-дейді. Жігіт ақылдасуға отбасына келеді. Әкесі: -Алтын сұра, -дейді.

Анасының көзі көрмейді екен. –Көз жанарын сұра,- дейді.

Әйелі: -Бала сұра,- дейді.Көптен бері балалары жоқ екен. Үшеуінің де көңілін қалдырмас үшін бір ғана тілек айтты. Ол қандай тілек? Бір ғана сөйлеммен үш адамның тілегін қалай айтуға болады? .... (Әрқайсы өз сөйлемін айтады).


Өзіндік оқу. М. ШАханов туралы мәтін.

«Дара диаграмма» бойынша топтастыру.

елші

жазушы

ақын





драматург

Қоғам қайраткері

Мұхтар

Шаханов





депутат

Әлемге танымал


Тіл жанашырыы






Топқа бөлу: Әке, бала, Махамбет сөздері жазылған фигуралар бойынша бөлінеді.

Тыңдалым





Ортасы











































Топтық жұмыс. Джигсо.

3 топқа мәтін бөлініп беріледі:

1-топ. «Әке» тобы.Махмабеттің соңғы сөзі.

2-топ. «Бала» тобы. Әке үкімі (Туған ел

Ақындарын жанын салып қорғаған.) дегенге дейін.

3-топ. «Махамбет» тобы.Түсінбедім,

Армандап ең нені, ұлым?-деген жолдардан аяғына дейін.

1.Топ өзара түсінгендерін айтады.

2. Әр топқа өкілдер барып түсіндіреді.

«Сұрақтар лақтыру» әдісі.

Баллада, лирикалық кейіпкер, диалог, сөйлестіру туралы оқып, мәтінмен байланыстыра сұрақ құрастырады да, бір-біріне лақтырып, берілген сұрақарға жауап береді.Мысалы: Мәтінен диалогты тап. Лирикалық кейіпкер кім?...

Жұптық жұмыс.«Уақыт тізбегі» әдісі. Жұптық жұмыс. Екі оқушыдан бірігіп, баллада мәтінінің сюжеттік жоспарын құрады.

Ақынның соңғы сөзі

Жігіттің әңгімесі

Махамбеттің түсі




Ақынды құрметтеу


Әке ашуы


Әке үкімі





Сәйкестендіру.«Ромбтық жіктелім».Слайдтан теориялық мысалдар көрсетіледі.Терминдердің қолданысын «Ромбтық жіктелімге» салады.

Ассонанс - Ең бірінші надансың,

Ел дәстүрін,

Ер дәстүрін қорлаған.

Аллетерация - Мына жолмен өткен жұрттың аузынан

Махамбеттің жырын тыңдап жат енді.

Мүмкін, сонда ұғынарсың қатеңді.

Метафора – қызғаныштың қанжары,

Эпитет – алтын жіп,

Қайталау - Бұдан өткен зор қасірет болар ма,

Бұдан өткен зор қасірет болар ма,..

Анафора - – Әке, – деді ол кірген бойда,

– Әке, – деді еркелеп, –

Эпифора – Ой, залым-ай,

Жүзіқара залым-ай,

Риторикалық сұрау - Махамбеттей батырға

Бүкіл қазақ ғашық болса айып па?!

Символ – аққу

Ең маңызды элемент


Маңызды элемент

Маңызды элемент


Жеткілікті түрде маңызды элемент

Жеткілікті түрде маңызды элемент

Жеткілікті түрде маңызды элемент





Онша мңызды емес элемент

Онша мңызды емес элемент



Ең бір маңызы аз элемент





Рөлдік ойын.«Сана айнасы аллеясы». Тірек сөздерді пайдалана отырып, кейіпкерлер сұрақтарға жауап береді. Мысалы: Әкесіне: -Сіз балаңызға зауал туралы айтып па едіңіз?...

Неге пенделікке бой алдырды?

Баласына: -Қандай адам өз туысын ақша үшін өлтіреді?...


Кері байланыс.

Шығу билеті


1.Сіз бүгін не үйрендіңіз?


2.Сіз тағы не білгіңіз келеді?

Үйге тапсырма: 1.Өздеріңе ұнаған бөлімін жаттап алыңдар.

2. 4-тапсырма. Баллада кейіпкерлеріне мінездеме беріңдер.

кейіпкер

мінезі

Шығармадан үзінді келтіру


Махамбет



Әкесі



Баласы



Бағалау.Топ жетекшілері «Бағалау парағы» бойынша барлық оқушы бағасын ашық айтады.


Оқылым





Графикалық органайзер















Жазылым







































Айтылым

Аяқталуы

































Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс – АКТ – мен байланыс (тәрбие элементі)

Әр тапсырманың мақсаты түсіндіріледі.

Қабілетті оқушыларға слайд көрсетілместен бұрын теориялық мысалдарды өздері табуға тапсырма беріледі.

Бағалау парағы әр топқа беріледі, топ жетекшісі топ мүшелерінің жауабын, белсенділігін бес балдық жүйемен бағалайды.





Слайдтан теориялық мысалдар дәлелдемесі көрсетіледі.

--Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?


Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?


Сабақтың оқу міндеттері әр кезең сайын түсідірілгендіктен орындалады;

Сабақ жоғары деңгейде оқушылардың белсенділігімен өтеді;

Жоспарланған саралау оқу мақсаттарына сәйкес болады;


Уақыт берілен тапсырмаларға өлшеніп беріледі.

Оқушы еркіндігін қалыптастыруға жағдай жасалады.

Қорытынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)


1. «Уақыт тізбегі» әдісі жұптар арасында қызықты болады..

2. «Сана айнасы аллеясы» рөлдік ойынында ұтымды сұрақтар қояды.


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Уақыт мөлшері 90 минутқа берілсе, кең ауқымды болар еді.

2. Берілген мәтін фильм ретінде берілсе,...


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Оқу жылдамдығы баяу оқушыларға алдын-ала мәтінді түсінуге көмек беріді ұйымдастыру.



















Бағалау парағы

Топтың аты_______________ Тақырыбы ______________

Күні_________


Аты жөні

Өздік жұмыс \«Дара диаграмма»


Топтық жұмыс \ ДЖИГСО

«Сұрақтар лақтыру»

Жұптық жұмыс \ «Уақыт тізбегі»

Сәйкестендіру \ «Ромбтық жіктелім»

Рөлдік ойын \ «Сана айнасы аллеясы»

Қорытынды баға




1









2









3









4









5









6











Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Закрыть через 5 секунд
Комплекты для работы учителя