СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Нашы святы. Вялікдзень. Дзень Незалежнасці. Купалле

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Конспект урока разработан с использованием образовательной модели "Шаг за шагом"

Просмотр содержимого документа
«Нашы святы. Вялікдзень. Дзень Незалежнасці. Купалле»

Тэма. Нашы святы. Вялікдзень. Дзень незалежнасці. Купалле.

Мэта: знаёмста з тэкстамі “Вялікдзень. Дзень Незалежнасці. Купалле”.

Задачы:

навучальная: пашырыць уяўленне вучняў пра нашы святы, садзейнічаць фарміраванню навыку свядомага чытання цэлымі словамі, стварыць умовы для развіцця ўмення аналізаваць тэкст;

развіваючая: садзейнічаць развіццю славесна-лагічнага мыслення, уменню правільна, дакладна выказваць свае думкі; узбагачэнню слоўнікавага запасу, стварыць умовы для развіцця пазнавальнага інтарэсу, назірання, увагі, памяці вучняў;

выхаваўчая: садзейнічаць фарміраванню грамадзянскай ідэнтычнасці навучэнцаў, камунікатыўных уменняў, умення працаваць у цэнтрах актыўнасці.

Метапрадметныя вынікі:

Асобасныя: фарміраванне пазнавальнай цікавасці да новага навучальнага матэрыялу, творчай фантазіі, уменні перапрацоўваць атрыманую інфармацыю, знаходзіць адказы на пытанні, выкарыстоўваючы свой жыццёвы вопыт і інфармацыю, здольнасці да самаацэнкі, пашырэнню далягляду.

Рэгулятыўныя УВД: фармуляванне вучэбнай задачы ўрока, планаванне разам з настаўнікам дзейнасці па вывучэнню тэмы ўрока; самастойнае адэкватнае ацэньванне правільнасці выканання дзеяння.

Пазнавальныя УВД: аналіз тэкстаў “Вялікдзень. Дзень Незалежнасці. Купалле”, вылучэнне ў іх галоўнай думкі, уменне арыентавацца ў тэксце.

Камунікатыўныя УВД: уменне афармляць сваю думку ў вуснай прамове, выказваць свой пункт гледжання; супрацоўнічаць з іншымі, дамаўляцца і прыходзіць да агульнага рашэння ў сумеснай дзейнасці (у час работы ў цэнтрах).

Асобасныя:

- фарміраванне сістэмы маральных каштоўнасцяў, праявы цікавасці да святаў нашай Рэспублікі.

Прадметныя:

- успрымаць на слых тэксты “Вялікдзень. Дзень Незалежнасці. Купалле” ў выкананні настаўніка, навучэнцаў;

- правільна, свядома чытаць цэлымі словамі вывучаемыя празаічны тэксты.

Тып урока: камбінаваны.

Выкарыстоўваемыя тэхналогіі: тэхналогія “Крок за крокам” здароўезберагальная, тэхналогія фарміравання тыпу правільнай чытацкай дзейнасці.

Клас: 1

Тэма праекта: Мая сям’я.

Абсталяванне: Клышка, А.К., Буквар: падручнік для 1 класа ўстаноў агульнай сярэдняй адукацыі з беларускай мовай навучання. / А.К. Клышка,. – Мінск: Нацыянальны інстытут адукацыі, 2017, карткі для работы ў цэнтрах.

Ход урока

1. Арганізацыйна-матывацыйны этап (Мабілізуючы этап)

Задача: забяспечыць псіхалагічную гатоўнасць класа да ўрока, арганізаваць увагу навучэнцаў, падрыхтаваць да работы.

Прагназуемы вынік: мабілізацыйны пачатак урока будзе спрыяць канцэнтрацыі ўвагі навучэнцаў і нацэліць іх на з’яднанасць і ўзаемападтрымку.

Прыёмы і метады: славесныя, гульнявы.

Формы арганізацыі дзейнасці: франтальная.

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць

навучэнцаў

Пачынаецца ўрок,

Спадзяюся, пойдзе ўпрок.

Трэба многа ўсім вучыцца,
Трэба многа ведаў мець, -
Можна свету таямніцы
Толькі з імі зразумець.


Настройвае навучэнцаў на ўрок.

Наш урок будзе сёння карысным, цікавым, пазнавальным. Як заўсёды вас чакаюць заданні, з якімі, я ўпэўнена, вы паспяхова справіцеся.












2. Маўленчая размінка

Задача: спрыяць развіццю маўленчага апарата навучэнцаў.

Прагназуемы вынік: гатоўнасць вучняў да маўленчай дзейнасці на ўроку.

Формы арганізацыі дзейнасці: франтальная.

Прыёмы і метады: часткова пошукавы, слоўны.

Формы арганізацыі дзейнасці: франтальная, індывідуальная.



Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць

навучэнцаў

Сёння ў нашай хаце свята.

- Калі ласка, у нашу хату.

- Чытанне двухрадкоўя настаўнікам.

  - ... Шэптам.

  - ... Хорам - гучна.

- … З павышэннем, паніжэннем голасу.

-… З выдзяленнем асобных слоў.

Выразнае чытанне двухрадкоўя

  • Пра што расказваецца ў двухрадкоўі? (Адказы навучэнцаў)

  • - Прачытайце, калі ласка, двухрадкоўе так, так каб мы змаглі пачуць адказ на пытанне.

  • - Дзе сёння свята?

  • Калі адбываецца свята.

  • У нашай хаце сёння таксама свята. Сёння ў нашай Дашы – дзень нараджэння. Давайце павіншуем яе і яе бацькоў.

Але і ў нашай краіне таксама ёсць святы. Якія адзначаюць не толькі ў адной сям’і, але і ва ўсёй дзяржаве, усе сем’і разам. Адно з такіх свят…

  • Здагадайцеся, пра якое свята я хачу вам расказаць:

  • Прыйшлі …(Калядкі) – пячы бліны, ды аладкі.



Адказваюць на пытанні


Чытаюць скорагаварку


Чытаюць выразна двухрадкоўе з рознай інтанацыяй


3. Этап актуалізацыі ведаў навучэнцаў

Задача: арганізавацьактуалізацыю ведаў навучэнцаў, уменні адказваць на пытанні па прачытанаму.

Прагназуемы вынік: актуалізацыя апорных ведаў і ўменняў, фарміраванне самакантролю, самаацэнкі, узаемакантролю і ўзаемаацэнкі.

Формы арганізацыі дзейнасці: франтальная, індывідуальная.

Прыёмы і метады: славесныя, франтальны і індывідуальны апрос, работа з тэкстам.

Фарміруемыя камунікатыўныя УВД: уменне будаваць маўленчае выказванне ў вуснай форме па пытаннях, ацэньваць сваю працу і працу аднакласнікаў.



Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць навучэнцаў

Актуалізуе веды па тэксту “Калядкі”.

  -Прапануе навучэнцам прачытаць тэкст, дае ўстаноўку на яго слуханне.

  • Дык што спяваюць людзі на калядкі?

  • Што жадаюць калядоўшчыкі людзям?

  • У якую пару года адзначаецца свята “Калядкі” ?



Франтальная работа.

Адказваюць на пытанні.


Выразна чытаюць.

Ацэньваюць сваю работу і работу аднакласнікаў.


Фізкультхвілінка

Каплі ласка, устаньце, дзецi.

Будзем крочыць па планеце.

Раз, два, тры, чатыры,

Крок за крокам па краiне.

Сонца грэе, прыпякае,

Лёгкi ветрык павявае,

Жыта спелае качае.

Вось дайшлi мы да крынiцы,

Выпейце з яе вадзiцы.

У небе - птушак карагод,

İ мы адправiмся ў палёт.

Улева, управа павярнiся

İ сябрам сваiм усмiхнiся.

4. Этап прагназавання тэмы і мэты ўрока

Задача: падвесці вучняў да фармуліроўкі тэмы і асноўных задач урока.

Прагназуемы вынік: гатоўнасць вучняў да актыўнай вучэбна-пазнавальнай дзейнасці на аснове апорных ведаў, мэтанакіраванасць ў працы.

Формы арганізацыі дзейнасці: франтальная

Прыёмы і метады: слоўны, наглядны, часткова пошукавы

Фарміруемыя рэгулятыўныя УВД: вызначэнне і фармуляванне мэты дзейнасці на ўроку, прагназаванне дзейнасці па вывучэнні тэмы ўрока.

Фарміруемыя камунікатыўныя УВД: уменне будаваць лагічны ланцуг разважанняў, маўленчае выказванне ў вуснай форме па пытаннях.



Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць навучэнцаў

Падвядзенне вучняў да тэмы ўрока.

- Успомніце, калі ласка, чаму была прысвечана наша моўная размінка?

Можа хто-небудзь здагадаўся , пра што мы будзем чытаць сёння ў нашых тэкстах?

- Тэма нашага ўрока: “Нашы святы. Вялікдзень. Дзень Незалежнасці. Купалле”

Настаўнік знаёміць з задачамі ўрока.


Адказваюць на пытанні





Прагназуюць сваю дзейнасць на ўрок.

5. Этап знаёмства з новымі тэкстамі

Задачы: выкарыстоўваючы выразнае чытанне, спрыяць эмацыйнаму успрыманню твора.

Прагназуемы вынік: цэласнае ўспрыманне твора.

Формы арганізацыі дзейнасці: франтальная.

Прыёмы і метады: слоўны, практыкаванні для фарміравання навыка чытання (чытанне “жужжачае”, "ланцужком", выбарачнае); практыкаванні для разумення сэнсу тэксту.

Фарміруемыя пазнавальныя УВД: уменне вылучаць галоўную думку.

Фарміруемыя камунікатыўныя УВД: маўленчае выказванне ў вуснай форме па пытаннях, уменне арыентавацца ў тэксце, параўноўваць атрыманыя вынікі з пастаўленай задачай.

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць навучэнцаў

Падрыхтоўка да ўспрымання тэксту

-Зараз мы пазнаёмімся са святам, якое называецца “Вялікдзень”. Што вы ведаеце пра яго?

Праслухайце, калі ласка, уважліва пра свята “Вялікдзень” і адкажыце на пытанне”Што вы пра яго даведаліся?”

Выразнае чытанне твора настаўнікам

  «Вялікдзень»

Ці падцвердзіўся наш прагноз? Што вы даведаліся пра Вялікдзень? Як яшчэ называюць гэтае свята?

Праверка эмацыйнага ўспрымання твора.

- Які настрой выклікае ў вас твор? Чаму?


Работа над тэкстам

Арганізуе работу па фарміраваннюванню навыка чытання:

“жужжачае чытанне”;

  • чытанне ланцужком;

  • выбарачнае чытанне:

  • - Што робіць мама?

  • Што робіць брат Янка?

  • Што ўмее Яна?

-Зараз мы пазнаёмімся са святам, якое называецца “ Дзень Незалежнасці”.

Што вы ведаеце пра яго?

Праслухайце, калі ласка, уважліва пра свята “Дзень Незалежнасці” і адкажыце на пытанне”Што вы пра яго даведаліся?”

Выразнае чытанне твора настаўнікам

  « Дзень Незалежнасці»

Ці падцвердзіўся наш прагноз? Што вы даведаліся пра Вялікдзень? Як яшчэ называюць гэтае свята?

Работа над творам

Арганізуе работу па фарміраваннюванню навыка чытання:

“жужжачае чытанне”

  • Што робяць людзі нашай краіны на Дзень Незалежнасці?

  • Чытанне ланцужком

-Зараз мы пазнаёмімся са святам, якое называецца “Купалле”.

Што вы ведаеце пра яго?

Праслухайце, калі ласка, уважліва пра свята “Дзень Незалежнасці” і адкажыце на пытанне”Што вы пра яго даведаліся?”

Выразнае чытанне твора настаўнікам

  “Купалле”

Ці падцвердзіўся наш прагноз? Што вы даведаліся пра Купалле?

Работа над творам

Арганізуе работу па фарміраваннюванню навыка чытання:

“жужжачае чытанне”;

чытанне ланцужком;

  • Хто такі Вадзянік? Чаму ён мае такую назву?


Выказваюць здагадкі.

Слухаюць












Чытаюць, знаходзяць адказы на пытанні ў тэксце.





Адказваюць на пытанні



Слухаюць


Адказваюць на пытанні





Адказваюць на пытанне




Адказваюць на пытанні




Слухаюць


Адказваюць на пытанні





Адказваюць на пытанне

Фізкультхвілінка

(пад фанаграму песні “Мікіта”)

(рукі на поясе – павароты ўправа, улева;

Рукі ўверсе – плаўныя рухі рукамі;

рукі на поясе – павароты ўправа, улева;

Рукі на поясе – нагу паставіць на мысок;

Рукі на поясе – прытопы;

Павароты ўправа, улева:

рукі на поясе – павароты ўправа, улева)

6. Этап работы ў цэнтрах

Цэнтр Творчасці

Заданне:

1. Скласці тэкст. Адказаць на пытанне: “Пра якое свята расказваецца ў вершы?”

2. Намаляваць галоўныя сімвалы гэтага свята?

3. Раскажыце, як адзначаюць дадзенае свята ў вашых сем’ях?

Матэматычны Цэнтр

Заданні:

  1. Рашыць прыклады.

  2. Прыклеіць пачатак прыклада на адказ.

  3. Прачытаць верш.

  4. Адказаць на пытанне: “Якому святу прысвечаны дадзены верш? Калі ён адзначаецца?”

  5. Ці ведаюць у вашых сям’ях беларускія народныя песні?

Даследчы Цэнтр

Заданні:

  1. Скласці малюнак, прыклеіць яго на ліст.

  2. Адказаць на пытанні:

- Якое свята адлюстравана на малюнку?”

- Расказаць, як адзначаюць гэта свята ў вас дома?

4. Уставіць прапушчаныя словы ў тэкст:

Свята Купалле адзначаецца ________________. У гэты дзень паляць _______.

Спяваюць _________. Водзяць __________. __________ пускаюць _______ па рацэ.

Словы для выкарыстання: вянкі, 7 ліпеня, песні, дзяўчаты, касцёр, карагоды.

Прэзентацыя выкананай работы

7. Этап падвядзення вынікаў урока

Задача: устанавіць усвядомленасць засваення новага матэрыялу.

Формы арганізацыі дзейнасці: франтальная.

Прыёмы і метады: тлумачальна-ілюстрацыйны метад, прыём ўдзелу, славесны.

Прагназуемы вынік: адэкватнасць самаацэнкі навучэнца ацэнцы настаўніка, жаданне выказваць думкі.

Фарміруемыя пазнавальныя УВД: уменне рабіць высновы аб выніках сумеснай работы класа і настаўніка, вызначаць поспехі і цяжкасці.

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць навучэнцаў

Падводзіць вынік урока, прапануе навучэнцам пытанні.

 

Што новага даведаліся на ўроку?

З якімі тэкстамі пазнаёміліся?

Настаўнік паўтарае мэту ўрока, ставіць пытанні.

Ці дасягнута мэта ўрока?

Падводзіць вынік урока.


Адказваюць на пытанні


Навучэнцы прагаворваюць мэту ўрока, дасягнуты ці не вынік, пра цяжкасці, з якімі сустрэліся на ўроку.

8. Этап рэфлексіўнага самааналізу ўрока навучэнцамі

Задачы для настаўніка: садзейнічаць фарміраванню рэфлексіі.

Прагназуемы вынік: адкрытасць вучняў у асэнсаванні сваіх дзеянняў, абагульненне вынікаў дзейнасці на ўроку.

Прыёмы і метады: "Свабодны мікрафон".

Фарміруемыя пазнаваўчыя УВД: уменне аналізаваць сваю дзейнасць на ўроку.

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць навучэнцаў

Стымулюе навучэнцаў ацаніць сваю дзейнасць на ўроку, падводзіць іх да разважання, выкарыстоўваючы прыём "Свабодны мікрафон".

Зразумеў

Думаў Ленаваўся

Працаваў Стаміўся Чакаў перапынка

  • На гэтым наш урок закончаны. Дзякуй за работу!

Аналізуюць сваю дзейнасць на ўроку.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!