СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Населення Південної Америки, його расовий склад та розміщення. Політична карта . Основні держави.

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: сформувати систему знань про особливості кількісного та національного складу населення; показати причини формування сучасного складу та різної густоти населення; сприяти поглибленню знань про «змішане» населення; продовжити формувати навички роботи з географічними картами; виховувати повагу до національної культури, української діаспори.

Просмотр содержимого документа
«Населення Південної Америки, його расовий склад та розміщення. Політична карта . Основні держави.»



Нижньоторгаївська ЗОШ І-ІІІ ступенів







Населення Південної Америки,

його расовий склад

та розміщення.

Політична карта . Основні держави.

( відкритий урок географії 7 клас )














Вчитель вищої категорії

Нівіна Наталія Петрівна





Тема: «Населення, його расовий склад та розміщення. Політична карта . Основні держави.»


Мета: сформувати систему знань про особливості кількісного та національного складу населення; показати причини формування сучасного складу та різної густоти населення; сприяти поглибленню знань про «змішане» населення; продовжити формувати навички роботи з географічними картами; виховувати повагу до національної культури, української діаспори.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: політична карта світу, глобус, фотоілюстрації «Народи Південної Америки», діаграма «Кількість населення», презентація « Населення Південної Америки»


ХІД УРОКУ

І. Організація класу

II. Актуалізація знань і вмінь учнів

Завдання : пригадайте основні особливості людських рас. Використовуючи атлас визначте представників людських рас, які населяють материк Південна Америка.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

У мене в руках жувальна гумка. Як ви думаєте, чому?

Виявляється, жителі Південної Америки — справжні винахідники...

Сік дерева чікле (гутаперча), яке росте в Бразилії, змішували із соком лимона, апельсина і додавали цукор. Коли жувати це, то цукор і сік лимона розчиняються, а сік чікле згортається в грудочку, і його можна довго жувати. Так з'явилися «гумові цукерки».

На уроці ми з вами зустрінемося з жителями материка, побуваємо в країнах, де вони живуть, поміркуємо над запитанням: «Що єднає нас, українців, з ними?»


IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Робота з підручником

Відкрийте підручник параграф 35 самостійно прочитайте розділ «Формування населення Південної Америки» і дайте відповіді на такі питання :

  • На які основні групи за походженням можна поділити населення материка?

  • Які нові народності склалися в результаті їх змішування?

  1. За допомогою вчителя складають схему:

Населення Південної Америки


Корінне прибуле



Індіанці європейці африканці


Самбо метиси мулати


Висновок. У Південній Америці проживає корінне, прибуле, змішане населення.

Слайд №2 перевірка складеної схеми.

Слайд № 3,4 – знайомство з представниками груп населення .

Слайд №5 – перевірка отриманих знань по темі населення південних материків. Учні повинні розподілити народи по материкам де вони проживають.

Бушмени - (Африка)

Нілоти - (Африка)

Метиси – (Південна Америка)

Араби – (Африка)

Пігмеї - (Африка)

Аборигени - (Австралія)

Мулати - (Південна Америка)

Туареги - (Африка)

Індійці -(Південна Америка)

Бразильці -(Південна Америка)

Папуаси - (Австралія)

Самбо -(Південна Америка)

Інки - (Південна Америка)

Англо-австралійці - (Австралія)

  1. Самостійна робота з картою атласу.

Завдання за вибором. Розміщення населення

— Визначте території з найбільшою і найменшою густотою населення

(1—6 балів).

— Назвіть і покажіть найбільші міста (1—9 балів).

— Складіть розповідь «Населення Південної Америки та його розміщення» (карта, с. 145-146 підручника) (1—12 балів).

Опорні слова: нерівномірно, найбільш, найменш заселені.

Після виконання завдання висновок записується в зошит

Загальні особливості розміщення населення :

  • Нерівномірне розміщення на материку;

  • Найвища густота на східному узберіжі Атлантичного океану;

  • Висока густота в східній пампі;

  • Відносно висока щільність населення в Андах.

Доповнення вчителя. Саме південне поселення людей знаходиться на пів градуса північніше м. Горн, розташованого на 56◦ пд. ш. Архіпелаг Вогняна Земля був населений індійськими племенами, які жили охотою, мали собак та одягалися в хутро гуанако, та ще на невеличких човнах перепливали з острова на острів. На Вогняній Землі дме постійно холодний вітер з дощем, а індійці жили століттями, ні маючи ніякого одягу. Виживши в сурових природних умовах, індійці не зуміли пережити іншої біди – появи на Вогняній Землі білої людини. Вони гинули від рушничних пострілів, а ще більше – від хвороб, завезених з материка.

  1. Розповідь вчителя про формування політичної карти Південної Америки та її сучасний стан.

До початку ХІХ ст. на континенті переважали колонії, залежні від європейських держав. З 1820 року колонії почали відокремлюватися від держав-метрополій, що супроводжувалося війнами за незалежність. Нині на політичній карті Південної Америки розташовано 12 незалежних держав. Усіх їх прираховують до країн, що розвиваються. Спірною територією між Великою Британією та Аргентиною є Фолклендські острови. А Гвіана досі залишається заморською територією Франції.

Слайд №6 – знайомство з політичною картою

Бразилія — у 2007 році на 5 місці у світі за кількістю населення після таких країн, як:

Китай (1 306 млн. осіб);

Індія (1092 млн. осіб);

США (297 млн. осіб);

Індонезія (246 млн. осіб);

Бразилія (187 млн. осіб).

За прогнозами експертів ООН, кількість населення Бразилії зросте.

Незважаючи на віддаленість Південноамериканського континенту від України, ці країни пов'язують торговельні відносини. Українцям добре відомий смак ароматної бразильської кави, а на ринках і в магазинах часто можна побачити банани з Еквадору, екзотичні фрукти із Чилі. Українські фахівці — інженери, лікарі, військові радники працюють у країнах Південної Америки, передаючи свій досвід молодим фахівцям. В Аргентині та Бразилії проживає численна українська діаспора — близько 500 тис. осіб. Останніми роками в країни Південної Америки навідується багато українських туристів. Давайте більше дізнаємося про окремі країни материка.


5. Робота з політичною картою.

A. Виконання різнорівневих завдань учнями .

  • Назвіть і покажіть найбільші держави та їхні столиці (1—6 балів).

  • Назвіть і покажіть Андійські країни та країни Атлантичного узбережжя. Як впливає на господарську діяльність населення таке розміщення? (1—9 балів.)

Ви збираєтеся у туристичну подорож щоб побачити найкращі об’єкти природи, у яку країну ви поїдете (1- 12 балів) :

водоспад Анхель (Бразилія);

г. Аконкагуа (Аргентина);

оз. Тітікака (Перу, Болівія);

м. Ріо-де-Жанейро (Бразилія).

р. Амазонка (Бразилія)

найсухішу пустелю Атакама (Чилі)

оз. Маракайбо (Венесуела)

вулкан Котопахі – (Еквадор)

Б. Перевірка завдань у порядку зростання їхньої складності.

Слайди № 7-12 – заочна подорож містами Південної Америки.

V. Узагальнення і систематизація знань .

Слайд № 13

  • Вправа «Знайди пару» .

  • Гра «Вірю – не вірю»

1) Чи вірите ви в те, що в Південній Америці проживають представники переважно європеоїдної раси?

2) Чи вірите ви в те, що в країнах Південної Америки значну частину населення складають люди похилого віку?

3) Чи вірите ви в те, що всі країни континенту належать до країн, що розвиваються?

4) Чи вірите ви в те, що населення південноамериканських країн характеризується високими темпами приросту?

5) Чи вірите ви в те, що більшість країн материка пройшли етап колоніального розвитку?

6) Чи вірите ви в те, що в українських магазинах можна придбати товари

південноамериканського виробництва?

VІ. Підбиття підсумків.

Прийом «П’ять речень»

Учні п’ятьма реченнями формулюють висновок уроку:

  • Населення Південної Америки складається з корінного, змішаного та пришлого.

  • Населення розміщене нерівномірно

  • Держави належать до країн , що розвиваються.

  • Найрозвиненішими державами є Бразилія, Аргентина, Чилі.

  • Україна та країни Південної Америки підтримують тісні зв’язки.

VІІ. Домашнє завдання

  1. Опрацювати параграф 35.

  2. Позначити на контурній карті країни материка та їх столиці.

  3. Намалювати власний герб однієї з країн материка на вибір.











Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!