СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Олександр Довженко. Розповідь про письменника. Правдиве зображення трагічних подій 2-ї Світової війни в оповіданнях «Мати», «Воля до життя», «Ніч перед боєм».

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом відомого українського письменника, кінорежисера О. Довженка, формувати вміння учнів працювати з текстами художніх творів аналізувати вчинки героїв, висловлювати власні роздуми щодо подій Другої світової війни;

виховувати в дітей такі людські якості, як силу волі, наполегливість у досягненні своєї мети,мужність, витримку.  

Просмотр содержимого документа
«Олександр Довженко. Розповідь про письменника. Правдиве зображення трагічних подій 2-ї Світової війни в оповіданнях «Мати», «Воля до життя», «Ніч перед боєм».»

Тема: Олександр Довженко. Розповідь про письменника. Правдиве зображення трагічних подій 2-ї Світової війни в оповіданнях «Мати», «Воля до життя», «Ніч перед боєм».

Мета: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом відомого українського письменника, кінорежисера О. Довженка, формувати вміння учнів працювати з текстами художніх творів аналізувати вчинки героїв, висловлювати власні роздуми щодо подій Другої світової війни;

виховувати в дітей такі людські якості, як силу волі, наполегливість у досягненні своєї мети,мужність, витримку.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування опорних умінь і навичок.

Обладнання: портрет О.Довженка, твори письменника, виставка творів про II Світову війну, відеопрезентації, малюнки учнів до творів письменника, аудіозапис вальсу.

О скільки треба слів зужить,

Щоб викохать людину?
А щоб її убити – мить,
Коротку мить єдину.
Л.Первомайський

Хід уроку

I Організаційний момент.

II Повідомлення теми, мотивація навчальної діяльності.

Лунають звуки вальсу. Двоє випускників танцюють вальс.

Слайд 1
Слово вчителя.
Це був останній довоєнний вальс, а завтра…була війна…

Слайд 2

На фоні панно, що відображає фрагмент часів Другої світової війни, з'являється учень, читає вірш Л.Первомайського.

Навіщо я розворушив 
Цей призабутий спомин,
Коли в душі вже затишів 
Давно грози відгомін?
Навіщо знову я іду 
Цією борозною?
І знову згадую біду,
Що звалася війною.
Чому слова про сльози й кров,
Не боячись осуди,
Ввійшли в рядки мої , немов
Той гострий ніж у груди?
О, скільки треба слів зужить,
Щоб викохать людину?
А щоб її убити – мить,
Коротку мить єдину.
Л. Первомайський

- Отже, тема нашого сьогоднішнього уроку позакласного читання: «Олександр Довженко. Розповідь про письменника. Правдиве зображення трагічних подій II Світової війни в оповіданнях «Мати», «Воля до життя», «Ніч перед боєм».

- На уроці ознайомимося з життєвим і творчим шляхом відомого українського письменника, кінорежисера О.Довженка, перевіримо вміння працювати з текстом художніх творів, аналізувати вчинки героїв, висловлювати власні роздуми щодо трагічних подій II Світової війни.

Слайд 3

  • Звернімо увагу на епіграф уроку (зачитує вчитель). Пропоную повернутися до нього наприкінці уроку.

III. Засвоєння нових знань і формування опорних умінь і навичок.

  • Ви працювали в групах і самостійно. Групи істориків, літераторів, художників допоможуть нам краще усвідомити тему уроку.

  • Спробуємо з’ясувати значення слова війна.

Слайд 4

Робота в групах.

Розповідь дослідників – істориків

Учень. У тлумачному словнику слово війна пояснюється як організована збройна боротьба між державами, суспільними станами.

Слайд 5
Учитель. А що вам відомо про початок Другої світової війни, її причину, тривалість?
Учень. Друга світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року нападом німецьких військ на польську радіостанцію м. Глейвіц. Гітлер хотів встановити своє панування у світі і довести вищість арійської нації над іншими націями. Так виник план « блискавичної» війни.
Слайд 6
Учень. У війну було втягнено країни Західної Європи - Польщу, Чехословаччину, Румунію, Болгарію, Югославію. Найдовше вона точилася на території Радянського Союзу – 1418 днів і ночей. У війні загинуло 50 млн. людей.
Учитель. Які твори художньої літератури присвячено даній темі? Розповідь літераторів

Учень. Темі війни присвячено багато художніх творів, кінофільмів, картин. Часто письменники самі були учасниками воєнних дій, фронтовими кореспондентами, знали про війну не з чиїхось слів, а самі «бачили її в обличчя», бачили, як «смерть жерла» людські життя, тому не могли про неї мовчати, адже війна йшла довгі 5 років. 

Слайд 7
Це оповідання О.Довженка «Воля до життя», «Ніч перед боєм», «Мати», поема А.Малишка «Прометей», оповідання Г.Тютюнника «Климко». (Звернення до виставки творів про війну).

  • Отже, серед представлених книжок ми бачимо твори О.Довженка.

Учитель. Що ви дізналися про письменника О.Довженка?

Слайд 8

Учень. О.Довженко – письменник, кінорежисер, народився на Чернігівщини. У сім ї Довженків зростало 14 дітей, та від хвороби часто хтось помирав. Так із 14 дітей у живих залишилися тільки Сашко та сестра Поліна, яка стала лікарем.

Спогади сестри: брат любив людей, бажав їм добра, нікому не робив зла. Біля нашої хати, завжди збиралися юрби дітей, вони ніколи не билися, тому що Сашко завжди їх налаштовував на добро. Він читав їм книжки, розповідав багато казок.

Бачачи, що в матері багато роботи, він навіть сам собі прав сорочку. Ходив завжди охайно одягнений, на ньому був старенький, але чистий одяг.

Пам’ятаю, мати дуже плакала, коли батько відвозив Сашка до Глухівського інституту. І скільки було радощів, коли він приїздив на канікули. Мати була весела, навіть пісні співала, коли чекала сина на канікули.

Брат завжди був привітним, і при зустрічі з матір’ю завжди цілував їй руки.

Учень. Через усю творчість митця пройде незабутній і багатостраждальний образ матері.

Слайд 9

Учитель. У романтичному плані написано і твір «Мати», де оспівується героїчна смерть української жінки, яка переховувала російських юнаків-льотчиків.

Демонстрація кінофільму. ( Уривок з фільму «Незабутнє», режисер Ю. Солнцева).

Учитель. Чи можна назвати подвигом вчинок жінки?

  • Задля чого, за словами О.Довженка, написано оповідання?

(« Задля слави нашого роду написано і во ім я любові, про високу смерть.»)

Висновок. В образі Стоянихи втілено найкращі риси української жінки – трудівниці: мужність, героїзм, віра в перемогу над ворогом.

Учитель. Ви переглянули уривок з кінофільму «Незабутнє» за мотивами кіноповісті «Україна в огні», знятому Ю.Солнцевою – дружиною кінорежисера.

Учень. А мрією Довженка було національне кіно. У 1928 році він за 100 днів знімає фільм «Звенигора». «Картину я не зробив, а проспівав, як птах», - сказав митець. А ще через рік, у 1930 році виходить неперевершений шедевр світової класики «Земля», який приносить Довженкові заслужену, світову славу. Бо фільм «Земля» було названо серед 10 кращих кінострічок усіх часів і народів.

Учень. З початком Великої Вітчизняної війни О. Довженко у п’ятдесятилітньому віці проситься на фронт. Упродовж 1942 – 1943 років він, як політпрацівник і військовий кореспондент працює в самому вирі воєнних подій на Північно – Західному, Сталінградському, Воронезькому фронтах, бере участь у визволенні Харкова й Києва. Водночас пише кіносценарії „Україна в огні”, „Повість полум’яних літ”, оповідання, статті, нариси.

Слайд 10

Учитель: Оповідання, яке О. Довженко написав у тяжкий період нашої країни, у роки Великої Вітчизняної війни 1942 року, називається „Воля до життя”. Побудоване воно на реальному випадку з практики військового хірурга Миколи Дудки, який був чоловіком сестри Довженка. Але навіть його, очевидця події, після прочитання Довженкової новели, вразило, як на основі окремого випадку письменник міг створити пам’ятник життєлюбству нашого солдата.



Робота над змістом оповідання «Воля до життя»

Учитель. Події, яких років зображені в оповіданні «Воля до життя»?

  • Як звали головного героя твору?

Слайд 11

  • Знайти й зачитати з оповідання цитати, які характеризують образ Івана Кармалюка.

  1. Сила волі, ненависть до ворогів.

  2. Любов до коханої і рідного краю.

  3. Рішучість, сила волі.

  4. Бажання жити, воля до життя.

  5. Іван Кармалюк – нащадок запорожців.

  6. Вчинок героя приклад для наслідування.



  • Чому лікар сказав І.Кармалюку: «Ви навчили мене жити?»

  • Чому навчило вас оповідання «Воля до життя»?

Учитель. Оповідання Довженка були такі жагучі, полум’яні, що одразу здобули широку популярність; вони стали грізною зброєю в боротьбі з ворогом. Їх випускали великими тиражами і разом із снарядами, гвинтівками відправляли на фронт, в окопи.

Слайд 12

Найкращим оповіданням О.Довженка є «Ніч перед боєм». У найтяжчий рік війни – 1942 – його перевидавали окремою книжкою вісім разів. Дванадцять перекладів.

  • Ваше враження від оповідання?

( Героїзм дідів, що, ризикуючи життям, день і ніч перевозять під обстрілом радянських бійців, їх патріотизм, самовідданість, мужність)

  • Які люди, за словами діда Платона, перемагають?

( «Перемагають горді, а не жалісливі!»)

  • Що дізналися про творчість О.Довженка?

  • Поясніть назву твору?

Висновок. В оповіданнях Довженка зображено героїзм радянських людей, оспівано незламність народного духу.

Слайд 13

Учитель. Проходять роки, журавлині ключі вічності летять у безсмертя. Пам’ять про О. П. Довженка живе в народі. Герої його творів застерігають нас ловити кожен момент життя: „Життя таке коротке. Поспішайте творити добро, бо без нього не буде щастя ані вам, ані дітям вашим ні на цій, ні на якій планеті”.

На честь видатного митця у 2004 році було випущено ювілейну монету.

Слайд 14

(Художники)



  • Тепер прошу групу художників висловити асоціації, викликані словом «війна». Продемонструвати малюнки до оповідань О.Довженка.

( Учні демонструють малюнки)

  • Подіям II Світової війни присвячено твори художників С.Далі «Війна», О.Дейнека «Оборона Севастополя». Ваші малюнки також є застереженням війні.

Учні демонструють «портрет війни» як земну кулю, поділену навпіл: одна – зелена та квітуча, усміхнена, а інша – у полум’ї, чорно-сірих, червоних кольорах.

- Чи зачепила війна ваш дім?

- Хто з членів ваших родин воював?

- Розповіді учнів про своїх прадідів, що воювали. (Демонстрація сімейних реліквій – фото, нагород).

IV Закріплення знань, умінь, навичок. Повернемося до епіграфа уроку.

Слайд 15

Поясніть його. А також поясніть значення слів О.Довженка «Друга світова війна – це планетарне безумство, яка робить із людини звіра…»

Учні роблять висновок про те, що людина в екстремальних ситуаціях стає сильнішою. Пропаганда війни несе загрозу існуванню людства. Найціннішим є людське життя.

Слайд 16

V. Підсумок уроку.

Рефлексія

  1. Що ви взяли для себе із сьогоднішнього уроку?

Коментарі оцінок.

VI Домашнє завдання. Написати твір-мініатюру «Твори О.Довженка – пам’ятник нашому народу в роки ВВВ».





Генічеська ЗОШ №3





Конспект уроку з української літератури в 7-му класі.



Олександр Довженко. Розповідь про письменника. Правдиве зображення трагічних подій II Світової війни в оповіданнях «Мати», «Воля до життя», «Ніч перед боєм».





Учитель української мови та літератури,

учитель вищої категорії Єлісєєва Ю.С.,

зав.бібліотекою Генчева О.А.













2014 р.



Додаток


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!