СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өсүмдүктөрдүн бийиктик алкактуулук боюнча таралышы, талаа өсүмдүктөрү

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Өсүмдүктөрдүн бийиктик алкактуулук боюнча таралышы, талаа өсүмдүктөрү»


Предметтин аты: География

Өтүлгөн мөөнөтү

Классы

БЕКИТЕМИН ОББ:

Планды түзгөн: Мамалатип кызы А.


8 -класс



Сабактын темасы: Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы талаа өсүмдүктөрү

Сабактын максаттары:

Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы жөнүндө маалымат алып теманын мазмунун түшүнүшөт.



Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы жөнүндө маалымат алып теманын мазмунун боюнча маалымат алып теманын мазмунун түшүнүшсө;

Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы жөнүндө маалымат алып теманын мазмунун жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен өсүмдүктөрдүн картасын контур картага жазышат.

Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы жөнүндө маалымат алып теманын мазмунун жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен өсүмдүктөрдүн картасын контур картага жазышса;

Тарбия берүүчү:

Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышат.


Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышса;


Күтүлүүчү натыйжа:

- Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы жөнүндө маалымат алып теманын мазмунун жөнүндө маалымат алып теманын мазмунун түшүнүштү.

- Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы жөнүндө маалымат алып теманын мазмунун жана алрдын түрлөрү жаратылыштагы маанисине анализ жүргүзүшөт жана суроо түзү менен өсүмдүктөрдүн картасын контур картага жазышты.

- Жаратылышты коргоого жана табият менен таттуу мамиледе болууга тарбияланышты.

Сабактын тиби: Жаңы материалды түшүндүрүү

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы:

Кыргызстандын көлдөрү жана суу сактагычтарынын

картасы,таркатмалар,упайлар,копировка,атлас,контур карта,тест.



Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу

( ПК 3 )


Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги


Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

1.

Уюштуруу

(3 мин)

Саламдашуу,жагымдуу маанай түзүү жана топторго бөлүү

.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго бөлүнүшөт.



2.

Үй

тапшырмасын

суроо(10мин)

Кубик” оюну аркылуу суроо жана жооп иретинде

1.Кыргызстандын аймагында өсүмдүктөрдүн таралышы кандай?

2.Бийик алкактары нымдуулугу,өсүмдүктөрдүн өсүп-өнүгүүсү боюнча канчага бөлүнөт?

Класстагы окуучулар бири-бирине суроо берүү менен үй тапшырмасын талкуулашат.

НК1

НК2

НК3

НК1

НК2

НК3

3.

Жаңы материлдарды

түшүндүрүү (20 мин)

Кыргызстандын өсүмдүктөрүнүн таралышында бийиктик алкактуулук закон ченемдүүлүгү таасын байкалат.Алкактуулуктун эң төмөнкү баскычында чөл жана жарым чөл өсүмдүктөрү жайгашкан. Чөл жана жарым чөл өсүмдүктөрү деңиз деңгээлинен 1200-1300 м чейин тараган.Ал эми бийик өрөөндөрдө муздак чөлдөр 3400 м бийиктиктерде орун алган. Чөл жана жарым чөл өсүмдүктөрүнүн арасында вегетацич мөөнөтү кыска эфемерлер жана эфеероиддер көрүнүктүү орунду ээлейт.Чүй,Талас өрөөнүндө,Кыргыз Ала-Тоосу менен Талас Ала-Тоосунун этектеринде шыбактуу чөлдөр кеңири тараган.Фергана өрөөүнүн чөлдөрү да шыбакту.

Талаа өсүмдүктөрү.Талаалар чөлдөргө караганда ным менен жакшы камсыз болушат,бирок нымды сүйгөн өсүмдүктөр үчүн ал жетишсиз.

Шалба өсүмдүктөрү. Талаа өсүмдүктөрүнөн бийикирээк барып,шалбаа өсүмдүктөрү менен алмашат.Алар 1600-1800 м ге чейин тараган.

Токойлор Кыргызстандын аймагынын 3,5%ин түзөт.Биздин аймакта жаңгак,карагай бар.

Окуучулар алган маалыматтарын жазышып отурушат

НК1

НК2

НК3

ПК1

ПК2

ПК3

4.

Сабакты бышыктоо

(6мин)

Суроо жана жооп ироетинде

1.Кыргызстандаг токойлордун эң байыркысы кайсы?

2.Өзүңөр жашаган аймакта токойлор барбы?

3.Табигый жана маданий өсүмдүктөр боюнча маалымат бергиле?

4.Кыргызстандын кайсы аймагында жаңгак токоюу бар?

Окуучулар материктерди жана океандарды картадан көрсөтүшүп айтышат жана маалымат жазышат

НК1

ПК1

ПК3

5.

Үй тапшырма

(2мин)

§ 7.2. Өсүмдүктөрдүн бийик алкактуулук боюнча таралышы окуу жана өсүмдүктөрдүн картасын түшүрүү,10 тест түзүү.

Маалымат жанзуу контур карта мнен иштөө

ПК3

ПК3

6.

Баалоо

(2мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Упайлардын негизинде баалоо

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!