5-класс математика
30.04.20
3.04.20
30.04.20
Тема:
Өтүлгөн аралык жана жылыш.
Жашты аныктоо
Сабактын максаты:
Координаталык түз сызыктын жардамы менен өтүлгөн аралыкты жана жылышты табууну үйрөнүшөт
Маселе
Бактияр түз сызыктын бир чекитинен экинчи чекитине секирет.
Ал:
А(2,5) дан В(5)га, андан С(-1,5)га;
Бактияр жалпы канча аралыкты өткөн. (Бирдик кесиндинин узундугу 1 метр деп алалы )
С
В
О
А
-1,5
5
2,5
0
|АВ|=5-2,5=2,5
|ВС|=5-(-1,5)=5+1,5=6,5
Ошентип, секириктердин жыйынтыгында Бактияр 2,5+6,5=9 метр аралыкты өткөн.
Маселе
Асан түз сызыктын бир чекитинен экинчи чекитине секирет. Ал:
1) А(1,956) дан В(9,88)га, андан С(20,18)га;
2) А (9,15) дан В(11,8)га, андан С(10,138)га;
3) А(-4,9) дан В(4,73)га, андан С(0,181)га, андан D(-10,8)га секирген.
Асан жалпы канча аралыкты өткөн. Жыйынтыкта канча аралыкка жылган? (Бирдик кесиндинин узундугу 1 метр деп алалы ).
|ВС|=20,18-9,88=10,3
7,924+10,3=18,224
|АС|=20,18-1,956=18,224
Маселе
Асан түз сызыктын бир чекитинен экинчи чекитине секирет. Ал:
1) А(1,956) дан В(9,88)га, андан С(20,18)га;
2) А (9,15) дан В(11,8)га, андан С(10,138)га;
3) А(-4,9) дан В(4,73)га, андан С(0,181)га, андан D(-10,8)га секирген.
Асан жалпы канча аралыкты өткөн. Жыйынтыкта канча аралыкка жылган? (Бирдик кесиндинин узундугу 1 метр деп алалы ).
2) |АВ|=11,8-9,15=2,65
|ВС|=11,8-10,138=1,662
2,65+1,662=4,312
|АС|=10,138-9,15=0,988
Маселе
Асан түз сызыктын бир чекитинен экинчи чекитине секирет. Ал:
1) А(1,956) дан В(9,88)га, андан С(20,18)га;
2) А (9,15) дан В(11,8)га, андан С(10,138)га;
3) А(-4,9) дан В(4,73)га, андан С(0,181)га, андан D(-10,8)га секирген.
Асан жалпы канча аралыкты өткөн. Жыйынтыкта канча аралыкка жылган? (Бирдик кесиндинин узундугу 1 метр деп алалы ).
3) |АВ|=4,73-(-4,9)=4,73+4,9=9,63
|ВС|=4,73-0,181=4,549
|СD|=0,181-(-10,8)=0,181+10,8=10,981
9,63+4,549+10,981=25,16
|АD|=-4,9-(-10,8)=-4,9+10,8=5,9
№ 486
Кошой 22 жашта, Алманбет 1 жашта. Кошой канча жылдан кийин Алманбеттен 4эсе улуу болот.
Берилди:
Кошой 22 жашта
Алманбет 1 жашта
Кошой качан 4 эсе улуу болот?
Чыгаруу:
22+х=4(1+х)
22+х=4+4х
х-4х=4-22
-3х=-18
х=6 Жообу: 6 жылдан кийин
Өз алдынча чыгаргыла
№ 485
№ 487