СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өзгөн району .Ж. Абжапаров атындагы орто мектеби.9-класс. Кыргызстан тарыхы. 1916жыл. Үркүн.

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Өзгөн району .Ж. Абжапаров атындагы орто мектеби.9-класс. Кыргызстан тарыхы. 1916жыл. Үркүн.»

Сабактын кундөлук планы.

Сабактын темасы:______1916-жылдагы улуттук боштондук которулуш.

Классы, предмети: _______9- класс.Кыргызстандын тарыхы.

Сабактын максаты:

А) билим беруучулук:__________ __ мындан 100 жыл мурда болгон уркун окуясы жонундогу билимин , тушунугун кенейтуу.

Б)тарбия беруучулук:____ __ “уркундун “ 100 жылдыгына ушул теманы окуп уйронууго , оз алдынча ойлонуп кыскача болсо да ой- пикирин айтууга ,элинин ата журттун атуулу болууга тарбиялоо.

В)онуктуруучулук:______бул тарыхый окуя жонундогу билимин , тушунугун, коз карашын калыптандыруу, бекемдоо.

Сабактын усулу:_____ аралаш.

Сабактын тиби:______жаны сабак.

Сабактын формасы:_____ аралаш сабак.

Предмет аралык байланыш:___жаран таануу, география.

Сабактын жабдылышы:_____окуу китеби. Карта. Ватман.

Сабактын журушу:

Уюштуруу иши:____ саламдашуу. Окуу кабинетинин, окуучулардын сабакка даярдыгын байкоо.

1-баскыч: Чакыруу этабы:

Сабактын максатын тушундуруу:______ улуттук боштондук которулуш жонундогу алгачкы тушунукторун калыптандыруу.

Отулгон теманы кайталоо:________ пар-1.

2-баскыч: Тушунуу этабы: 1916-ж. 25.06. 19-43 жаштагы эркектерди оорук жумуштарына алуу жонундо падышанын указы чыккан.11.07.16. айрым адамдар ордуна башка адамды жалдап жонотсо болот деп чакырылуудан бошонушкан.негизги куч карапайым калкка тушкон. 11.07.16. оштун кожо- абад, булак- башысында башталып тездик мн башка жактарга жайылган. Булардын талабы аскер тизмесин жок кылуу болгон.Ферганада падышанын аскерлери коп болгондуктан тездик мн басылып которулушчулор катуу жазаланган.август айында тундук КР башталып узакка созулган.6.08. бишкекте. 8.08.чон жа кичи кеминде. 12.08. токмок, ысык- кол жактарда башталган. Булар оздоруно хан которуп: ысык-кол Шабдан уулу Мокуш, кочкор Убуке уулу канатты хан которушкон. Бирдиктуу эмес чачкын аракеттенишкен. Биригишине жолдун татаалдыгы , жазалоочу отряддар тоскоолдук кылган.падыша бул которулуштон чочулап 14 батальон, 33 отряд, 29 замбирек, 69 пулемет жоноткон жана келгин дыйкандар жардамга келишкен. Булар адамдарды жуздоп,миндеп кырышкан мыйзамдуу тур беруу учун талаа сотторун тузушкон. Келгин дыйкандар тарткан зыянды кыргыздардын эсебинен толуктап алууга уруксат берилген. Ошентип кырг олтуруу массалык кырууга айланганда аман калуу учун Кытайды коздоп кача баштаган. 1917-ж 1.01. чейин : Караколдогу адамдардын 70% Бишкектеги адамдардын 57 % жок кылынган.Генерал Куропаткин Бишкек, Жаркен, жашоочуларынын жерлерин алып оздорун Нарынга кочуруп жиберууну пландаган бул сунушту министр Риттл колдоп казакстандан 500 мин га Кыргызстандан 200 мин га жерди ашыкча деп суу сактагыч курса болот дешкен. Бирок план ишке ашпай калган. Кыргыздардын кытайга качышы “ уркун “ деген ат мн белгилуу. 3 багытта качышкан. 1) 70 мин адам Тянь шань тоосу аркылуу уч- турпан ак сууга, 2) Каркыра аркылуу Кулжага , 3) Ат- башы аркылуу Какшаалга барышкан. Жолдогу азап- тозок. Адам мал олугу тоодой болгон. Чек арага жеткенде малдын 10 %, койдун 25 % калган.164 мин качкындын 130 мини кыргыз калганы казактар болгон. Алардын 70-80 мини 1 жыл ичинде олгон.

Теманы бышыктоо: 4 топко болуп алуу 1) суротчулор тобу. 2) акындар, жазуучулар тобу .3) тарыхчылар тобу. 4) статистика борбору.

3-баскыч: Ойлонуу этабы:

Жыйынтыктоо: _____ топтордун ишин оздору баалашат.

Баалоо: _________формативдик.

Уй тапшырмасы:_____ _ пар-2.


















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!