Просмотр содержимого документа
«План-канспект урока па беларускай мове»
Урок на тэму:
Склад слова. Марфема як мінімальная значымая адзінка мовы
Вучэбныя групы:___________________________________
Мэта: мяркуецца, што навучэнцы паглыбяць веды пра марфемную будову слова, ролю марфем у слове, віды асноў.
Задачы асобаснага развіцця:
удасканальваць уменні навучэнцаў тлумачыць значэнне марфем у словах, адрозніваць невытворныя і вытворный асновы, аднакаранёвыя словы і формы аднаго і таго слова;
развіваць уменне рабіць марфемны разбор слоў;
фарміраваць патрэбнасць і ўменне карыстацца марфемнымі і тлумачальнымі слоўнікамі;
удасканальваць уменне адрозніваць пазіцыйныя і гістарычныя чаргаванні гукаў.
Абсталяванне: марфемны, тлумачальны слоўнікі беларускай мовы.
Тып вучэбных заняткаў: сістэматызацыя і абагульненне.
Ход урока
Арганізацыйны момант
Праверка дамашняга задання
§ 22, практ. 189.
Актуалізацыя суб’ектыўнага вопыту навучэнцаў
Знаёмства з новай тэмай. Мэтавызначэнне
Вывучэннне новых ведаў і спосабаў дзейнасці
Выкладчык дэманструе слайды прэзентацыі «Слова ў тэксце», або паказвае асобныя раздрукоўкі на дошцы з тлумачэннем тэарэтычнага матэрыялу на стар. 127 – 128 навучэнцам. Навучэнцы фіксуюць слайды схематычна ў сшытках і затым выкарыстоўваюць іх пры выкананні практыкаванняў.
(1 абзац).
( 2 абзац)
(4 абзац)
Навучэнцы самі ствараюць апошні слайд або кластар на дошцы «Канчатак»
Фізкультхвілінка
Замацаванне вывучанага
Практ. 191. Вызначыць, у якіх словах асновы невытворныя, а ў якіх – вытворныя.
Індывідуальнае заданне. Скласці сказы, у якіх словы вада, зялёны, школа, сонечны ўжываліся б у пераносным значэнні.
Практ. 192. Выпісаць з тэксту зменныя словы, абазначыць у іх аснову і канчатак.
Практ. 194. Прачытаць тэкст, устаўляючы прапушчаныя словы (словы для даведкі: настольнік, сталоўка, прастол, абсталяванне, застолле, сталіца, асталявацца, сталаванне). Разабраць гэтыя словы па саставе.
Індывідуальнае заданне. Дапоўніць чацвёрты абзац тэксту, раскрыўшы іншыя значэнні слова стол.
Можна карыстацца інтэрнет-слоўнікам на сайце «Родныя вобразы».
(Прадмет мэблі ў выглядзе шырокай гарызантальнай дошкі на высокіх падпорах, ножках. Пісьмовы с. Сесці за сталы. Перагаворы за круглым сталом (пераноснае значэнне: пры поўным раўнапраўі бакоў). 2. Прадмет спецыяльнага абсталявання або частка станка падобнай формы. Аперацыйны с, 3. адзіночны лік: Страва, ежа, тое, што падаюць для яды. Мясны с. Дыетычны с. Вегетарыянскі с.
4. які або чаго. Аддзел ва ўстанове, а таксама сама ўстанова, якая займаецца спецыяльным колам пытанняў. С. даведак. Пашпартны с. С. заказаў (аддзел у магазіне, дзе пакупнікі могуць зрабіць папярэднія заказы). || памяншальная форма: столік. || прыметнік: сталовы.)
Падвядзенне вынікаў урока. Выстаўленне адзнак
Рэфлексія
Інфармаванне пра дамашняе заданне, інструктаж па яго выкананні
§ 23, практ. 196. Навучэнцам неабходна дома падабраць і запісаць адпаведнікі да рускіх слоў. Абазначыць суфіксы.
3