Конспект урока по английскому языку. 8 класс.
Cooking.
Цель: развитие иноязычной языковой компетенции;
Предметные УУД.
Освоить новые лексические единицы на тему: «Готовка блюда» и совершенствовать их использование в повседневной речи;
Научить взаимодействовать со сверстниками и учителем, слушать друг друга, приходить к единому мнению и решению задач, поставленных перед учениками.
Метапредметные УУД.
развивать освоение материала по теме «Еда», рассмотреть и сравнить культуру готовку блюда в России и Великобритании;
развивать умения прогнозировать тему, цель и задач урока с помощью наводящих вопросов, и картинок в форме презентации.
развивать умение планировать свою деятельность самостоятельно и использовать источники информации;
Личностные УУД.
развивать мотивацию и интерес к изучению иностранного языка и обучению в целом;
формировать культуру употребления пища, использовать грамотно лексику в соответствии ее употребления в определенной ситуации;
воспитывать культуру поведения через освоение норм этикета;
Предметные результаты:
Метапредметные результаты:
ознакомятся с правилами употребления тех или иных лексических единиц в соответствии с ситуацией;
установления уважительного взаимоотношения со сверстниками и взаимодействия с учителем;
Личностные результаты:
Формы урока: фронтальная и парная
Средства обучения: аудиозаписи к УМК, учебник, рабочая тетрадь, презентация
Ход урока:
Организационный момент:
T: Good morning, children. I am glad to see you.
P: Good morning. We are glad to see you too.
Речевая разминка:
T: Who is on duty today?
P: It is me.
T: Who is absent at the lesson?
P: All are present.
T: Very nice!
P: They are cooker and the master of cooking.
Изучение новой темы:
Введение в новую тему:
T: Look at the picture and say «What do they have in common?»
P: They are cooker and the master of cooking.
T: What is the topic of our lesson?
P: Cooking.
T: You are right!
T: Answer to my questions and say “What is the aim of our lesson?
1. Do you like cooking?
2. Do you prefer cooking at home or eating at McDonalds?
3. Does the mood play an important role while cooking food?
4. What secret ingredients has master chef got to attract more visitors at the restaurant?
P: To cook a food.
T: Very nice! What is the order of cooking food? Let’s do next exercise:
Restore the order:
1. to make a shopping list
2. to cook
3. to prepare ingredients
4. to go shopping
5. to find and choose the recipe of food
6. It is ready to eat. Enjoy your meal!
Введение лексики на тему: Food.
T: Look at the presentation and match suitable containers to food:
1. a loaf of 2. a piece of 3. litre of 4. a bar of 5. a head of 6. a bottle of 7. a jar of | jam milk olive oil cabbage bread cheese chocolate |
Ex 1, p. 32 student’s book.
1 bars; 2 litres; 3 teaspoons; 4 pinch; 5 slices; 6 loaves
Ex 2, p.32 student’s book
1 grate; 2 melt; 3 beat; 4 slice; 5 pour; 6 peel; 7 chop
Закрепление учебного материала:
T: Let’s divide into three groups and make your own recipe:
1. Look at the text. Use the following words to complete the text
* melt * grate * pinch * chop * slice * teaspoonful * sprinkle
Cheese and Ham triangles
Ingredients: | Cooking instruction |
* 6 flour tortillas * a large piece of cheese * a packet of ham * a small onion * a (1) ……… of mixed herbs * a (2) ……….of salt | 1. Preheat the oven to 190 C 2. (3) ……… the cheese 3. (4) ………the ham into small pieces and (5) ……… up the onion. 4. Place the ham. Cheese and onions on one half of the tortilla. (6) ……… the salt and herbs over the top. 5. Fold the tortilla over, and then pop them in the oven. 6. Bake for 8-10 minutes until the cheese has begun to (7) ………. and serve immediately. |
1. teaspoonful 2) pinch 3) grate 4) slice 5) chop 6) sprinkle 7) melt
2. * take * mix * cut * wash * add * ice-cream * put
Fruit Iceberg salad
Ingredients: | Cooking instructions |
* some apples * 2 bananas * 5 strawberries * a spoonful of yoghurt * some ice cream | (1)_____ some apples and (2)_____ them. Take 2 bananas. (3)_____ the fruit into pieces. (4)_____ 5 strawberries. (5)_____ with a spoonful of yogurt. You don’t need any sugar. (6) ____ some (7) __________ on the top. Enjoy your fruit salad! |
2. Keys for Fruit Iceberg salad recipe: 1) Take some apples and 2) wash them. Take 2 bananas. 3) Cut the fruit into pieces. 4) Add 5 strawberries. 5) Mix with a spoonful of yogurt. You don’t need any sugar. 6) Putsome 7) ice cream on the top. Enjoy your fruit salad.
3. * put * mix * add * fry * frying pan * serve * sprinkle
OMELETTE
Ingredients: | Cooking instructions |
* 2 eggs * A cup of milk * Oil * Salt and pepper * cheese | (1) ____________ 2 eggs and a cup of milk into a bowl. (2) _________ some salt and pepper and (3) ___________. Put the mixture into a (4) _______________with oil. (5) ____________ it for 7 minutes. (6) ____________ the omelette with cheese. (7) ___________with pieces of toasts. |
1) put 2) mix 3)add 4) frying pan 5) fry 6) sprinkle 7) serve
Подведение итогов, рефлексия:
T: Did you like today's lesson?
P: Yes, I do
What was the most difficulties?
P: little vocabulary
T: How do you esteem yourself?
P: thumb up
thumb down
neutral
T: Give me a mark:
P: thumb up
thumb down
neutral
T: Thank you for your lesson! The lesson is over! Good bye!
Your homework is Ex 1, 2, 3, p. 17
P: Bye.