СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План открытого урока английского языка "Вook battle" в 8 класса

Нажмите, чтобы узнать подробности

Этот урок был разработан по УМК "Enjoy English" для 8 класса М.З. Биболетовой,  Н.Н. Трубаневой и представлен на школьном методическом дне. В комплекте с планом  имеется презентация и технологическая карта урока.

Просмотр содержимого документа
«План открытого урока английского языка "Вook battle" в 8 класса»

План открытого урока английского языка «Book battle»

в 8 классе (УМК М.З. Биболетова, Н.Н. Трубанева)


Тема: Books in our life


Цель урока: развитие иноязычной коммуникативной, речевой, языковой, социо-культурной компентенции учащихся 

Задачи урока:

Образовательные: активизировать употребление лексики по теме «Books in my life», совершенствовать речевые умения, навыки чтения, монологической и диалогической речи,  навыки аудирования и работы над прослушанным текстом, познакомить с известными Британскими писателями и их произведениями.

Развивающие: развивать способность к умозаключению, развивать умение сравнивать, соотносить и обобщать, способствовать развитию творческой деятельности учающихся, развивать лигвострановедческий кругозор.

Воспитательные: формировать умение работать в коллективе;  воспитывать способность самостоятельно выполнять задания, воспитывать уважительное отношение к иноязычной культуре, формировать уважительное и ответственное отношение к книгам.


Предметные умения

  • Умение правильно понимать значение лексических единиц и текстовой информации по теме.

  • Умение составлять высказывания по теме .


Личностные УУД:

– устанавливать связь между целью деятельности и ее результатом.

Регулятивные УУД:

– осуществлять саморегуляцию и самоконтроль;
– оценивать правильность выполнения учебной задачи, возможности ее решения;
– выделять и осознавать то, что уже усвоено и что еще нужно усвоить.

Познавательные УУД:

– синтез – составление целого из частей; установление причинно-следственных связей;
– осознанное и произвольное построение речевого высказывания;
– осознанное и произвольное построение речевого высказывания с использованием опоры;
– осознанное и произвольное построение монологического речевого высказывания; 
– свободная ориентация и восприятие текста.

Коммуникативные УУД:

– слушать и понимать речь учителя;
– уметь с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации;
– планировать учебное сотрудничество с учителем и сверстниками;


Оснащение урока: компьютер, проектор, раздаточный материал, презентация, листы бумаги, фломастеры.

Тип урока: урок коммуникативно-ориентированного обучения.

Методы обучения: практический, словесный, наглядный.

Формы организации познавательной деятельности: индивидуальная, общеклассная, групповая.

Межпредметные связи:  литература.

Средства обучения: учебник «Enjoy English-5» авт М.З. Биболетова, Н.Н. Трубанева, рабочая тетрадь к учебнику, аудиокассета, электронная презентация в программе Power Point.



  1. Организационный момент.
Good morning! I’m glad to see you. We are going to speak about one of the most wonderful thing in the world. 2. Речевая зарядка. Обоснование проблемы Look at the screen: (слайд 1)

It has no mouth but speaks.
It is not a tree but it has leaves.
It is not alive but it can be a good friend

Try to guess what is it? … Right! It is a book Are books worth reading or are they a waste of time? Why are books still so popular? What’s your opinion?

Today we’ll have an usual lesson. We’ll have “BOOK BATTLE”! (слайд 2)

Let’s meet the teams


Our team is ____________

Our motto is____________ (слайд 3)


Let me introduce our jury:_______________________________________

Start our battle!

3.

Printed books. What do you know about it? (слайды 4-7)

Look and listen. Даются сведения о книгопечатании

Choose true and false statements.

1. Reading is often a waste of time.

2. It is only in the last 500 years that books have been printed on paper.

3. Before that time the only way of making books was to draw on the walls of caves and scratch on bones.

4. In the 11th century Johann Gutenberg secretly tried out ways of printing in Strasbourg, Germany.

5. The first person to print books in the English language was William Caxton.

6. In Europe nearly every country had started printing books by the year 1487.

7. Books became much lighter and smaller because people began to learn how to make paper more quickly and cheaply and of better quality.

8. Ivan Fedorov and his assistants were the first to print books in Russia and use Russian letters.


Read only true sentences


4. A wise man said, “Life without books is as tree without leaves”. I’m sure that if we don’t have books in our life, it will be as boring and gloomy as trees in autumn.
Now let us grow our “book tree”. I have 2 trees, but they are without any leaves. And I have many leaves. Write genres of books on leaves. 1 answer = 1 leave Then you are to put your leaves on the tree. You have only 2 min to do this task.

(На листья, которые прикрепляются к дереву, написаны слова, обозначающие литературные жанры)( должно быть 11 листьев с ответом)

Stop your working! Give me your trees!

5.

We like different books. As for me I like detectives. And you?

Our teams did a little researching about books in their classes. They choose one favourite book of teenagers and did the booktrailer. Let’s look at them.

Команды защищают свои буктрейлеры.

It was very interesting and creative. It’s great your friends like reading.

6.

But do you know something about British writers. Here you can see some of them. Listen to the questions and choose the name of the writer. (слайд 8)

  1. This English writer is famous for his plays, poems and sonnets. (W. Shakespeare)

  2. This author became famous very quickly. The story about a boy-magician is called the best-seller of children literature. (J.K. Rowling)

  3. She is called the queen of a detective novel. She wrote 68 novels and some plays. (A. Christie)

  4. This writer spent his childhood in India and his famous book is about this country. (R. Kipling)

  5. This author became famous for his horror stories. (Stephen King)

  6. In his stories there is a lot of pirates, faraway islands, lost treasure and a lot of danger.

Well, thanks a lot. Our jury will count the results.

7. You know British writers and what about their books. (слайд 9)

Books by British Writers. Произведения британских писателей.

Translate the names of the books by famous British writers.

  1. “Treasure Island”

  2. “Alice’s Adventures in Wonderland”

  3. “Winnie-the-Pooh “

  4. “The Jungle Book”

  5. “The Adventures of Sherlock Holmes”

  6. ‘Harry Potter and the Secret Room”

  7. “The Lord of the Rings”

  8. “Life and Adventures of Robinson Crusoe”

  9. “Ten Little Negroes”

  10. “Romeo and Juliet”

8.слайд 10 I have a card with the names of books and writers. Match them. Who is faster?

    1. “Treasure Island”

    2. “Alice in Wonderland”

    3. “Winnie-the-Pooh”

    4. “The Jungle Book”

    5. “The Adventures of Sherlock Holmes”

    6. ‘Harry Potter and the Secret Room”

    7. “The Lord of the Rings”

    8. “ Robinson Crusoe”

    9. “Ten Little Negroes”

    10. “Romeo and Juliet”

  1. A.C. Doyle

  2. R. Kipling

  3. L. Carroll

  4. J.R.R. Tolkien

  5. A.A. Milne

  6. D. Defoe

  7. R.L. Stevenson

  8. W. Shakespeare

  9. A. Christie

  10. J.K. Rowling

Pass me your work.

9. слайд 11

Guess the Character of the Book. Герои книг.Each team chooses a card with the description of a book character. They read and guess it. Extra points are for the name of the book and the author.

Card 1. This girl is fond of different stories and adventures. One day she got in an unusual world where everything is strange. She became smaller and bigger. She met a rabbit, a cat and even two queens. (Alice from “Alice’s Adventures in Wonderland” by L.Carroll)

Card 2. This boy didn’t have a usual family. But he had true friends among animals. He was strong and brave. He was not afraid of wild animals. He could fight even with tigers.

(Maugly from “The Jungle Book” by R. Kipling)

Card 3. This man is a real Englishman. He likes music and he can play the violin. He is very intelligent and he likes to solve riddles and secrets. Many people ask him for help. (Sherlock Holmes from “The Adventures of Sherlock Holmes” by A.C. Doyle)

Card 4. This character lived with his mother in the little hotel. His adventures began when he had found a map of Treasure Island. He met a lot of dangerous pirates. But he was lucky. (Jim from Treasure Island by R.L. Stevenson)

I see you know British writers and their works.

10. слайд 12-13

The Wise Contest. Конкурс знатоков. You have proverbs and saying, try to give their Russian equivalents.

Для 1 команды:

1.The beginning at the end.

2.All is well that ends well .

3.Every cloud has a silver lining.

4. As the tree, so the fruit

_____________________________

Для 2 команды:

1.Life is not all cakes and ale.

2.Brevity is the soul of wit.

3.Bad news has wings .

4.It rains cats and dogs


Перевод:

1.Начало конца.

2.Все хорошо, что хорошо кончается.

3. Нет худа без добра.

4. Яблоко от яблони недалеко падает.

1.Жизнь прожить - не поле перейти.

2.Краткость - сестра таланта.

3.Плохая молва на крыльях летит.

4.Льет как из ведра.



Now your captains play. You have proverbs and saying, try to give their Russian equivalents.

1. A room without books is like a body without a soul.

2. Tell me what you read and I will tell you what you are.

3. Books are a great thing as long as you know how to use them.

4. There are no friends so faithful as a good book.

5. The person who doesn’t read has no advantage over the person who can not.

6. We are what we read.


11.

The last contest is for all the team. It will be creative and specific. Do you know what the social advertisement is? Look at the examples (слайд 14-15


You know modern teenagers don’t like so reading. You must do your social advertisement about reading.

I give you some markers, a sheet of paper and 5 minutes to do it. Let’s start!


12. Подведение итогов урока.  I’d like to know your opinions about your work at our lesson. Please, fill in this table.




Description of achievements

Level reached

 

poor

fair

good

excellent

I know the history of printing books





I know the genres of books

 

 

 

 

I know British writers and their works





I can understand what people say about books.

 

 

 

 

I can express my opinion on books I read

 

 

 

 

13. Your homework. Choose the topic and write a composition (120 words)

1. Some people prefer watching a film version to reading a book.

2. Some people say that electronic books are going to replace paper books in the future.

3. Some people say that reading detective stories is just a waste of time.



14. Our jury counted all the results. Would you like to name the winner?

Вручаем грамоты и призы всем участникам.

15. Рефлексия

What did you do best of all at our lesson?













































JURY





KEYS



Конкурс 1. Отмечаем верные предложения на карточке ( 8 баллов максимум)

True/ False

1. Reading is often a waste of time. F

2. It is only in the last 500 years that books have been printed on paper. T

3. Before that time the only way of making books was to draw on the walls of caves and scratch on bones. F

4. In the 11th century Johann Gutenberg secretly tried out ways of printing in Strasbourg, Germany. F

5. The first person to print books in the English language was William Caxton. T

6. In Europe every country had started printing books by the year 1487. T


7. Books became much lighter and smaller because people began to learn how to make paper more quickly and cheaply and of better quality. T

8. Ivan Fedorov and his assistants were the first to print books in Russia and use Russian letters. T



Конкурс 2.Жанры книг (12 жанров = 12 баллов)

Adventure stories, science fiction, love stories, plays, novels, detective stories, fairy tales, short stories, essays, horror stories, poems, fantasy

Конкурс 3. Защита своих исследований «Какие книги предпочитают мои одноклассники. Самая читаемая книга.» (презентация-3 балла +защита- 3 балла = максимум 6 баллов)

Конкурс 4 . Слушаем и угадываем писателя (по очереди каждая команда 1 имя=1балл)

  1. Уильям Шекспир

  2. Джоан Роулинг

  3. Агата Кристи

  4. Редьярд Киплинг

  5. Стивен Кинг

  6. Роберт Луис Стивенсон

Конкурс 5. Перевести название книги (по очереди) (1 название = 1 балл) макс.балл 5

  1. Остров сокровищ

  2. Алиса в стране чудес

  3. Винни Пух

  4. Книга джунглей

  5. Приключения Шерлока Холмса

  6. Гарри Поттер и тайная комната

  7. Властелин колец

  8. Жизнь и приключения Робинзона Крузо

  9. Десять негритят

  10. Ромео и Джульетта

Конкурс 6. Определяем книгу+автора максимально 10 баллов

    1. “Treasure Island”

    2. “Alice in Wonderland”

    3. “Winnie-the-Pooh”

    4. “The Jungle Book”

    5. “The Adventures of Sherlock Holmes”

    6. ‘Harry Potter and the Secret Room”

    7. “The Lord of the Rings”

    8. “ Robinson Crusoe”

    9. “Ten Little Negroes”

    10. “Romeo and Juliet”

  1. A.C. Doyle

  2. R. Kipling

  3. L. Carroll

  4. J.R.R. Tolkien

  5. A.A. Milne

  6. D. Defoe

  7. R.L. Stevenson

  8. W. Shakespeare

  9. A. Christie

  10. J.K. Rowling



Answers: 1)g, 2)c, 3)e, 4)b, 5)a, 6)j, 7)d, 8)f, 9)i, 10)h

Конкурс 7. Угадываем героев книг. Текст на карточке. Кто быстрее?

Правильный ответ 2 балла+ 1 балл за название книги+ 1 балл за автора

Card 1. Alice from “Alice’s Adventures in Wonderland” by L.Carroll

Card 2. Maugly from “The Jungle Book” by R. Kipling

Card 3. Sherlock Holmes from “The Adventures of Sherlock Holmes” by A.Conan Doyle

Card 4. Jim from Treasure Island by R.L. Stevenson

Конкурс 8 Найти аналог в среди русских поговорок и пословиц макс 4 балла

Для 1 команды:

1.The beginning at the end.

2.All is well that ends well .

3.Every cloud has a silver lining.

4. As the tree, so the fruit

_____________________________

Для 2 команды:

1.Life is not all cakes and ale.

2.Brevity is the soul of wit.

3.Bad news has wings .

4.It rains cats and dogs



Перевод:

1.Начало конца.

2.Все хорошо, что хорошо кончается.

3. Нет худа без добра.

4. Яблоко от яблони недалеко падает.

1.Жизнь прожить - не поле перейти.

2.Краткость - сестра таланта.

3.Плохая молва на крыльях летит.

4.Льет как из ведра.





Конкурс капитанов. Перевести крылатое выражение или поговорку

1. A room without books is like a body without a soul.

2. Tell me what you read and I will tell you what you are.

3. Books are a great thing as long as you know how to use them.

4. There are no friends so faithful as a good book.

5. The person who doesn’t read has no advantage over the person who can not.

6. We are what we read.











БЛАНК ЖЮРИ №1

№№ конкурса

Команда 1

Команда 2

1



2



3



4



5



6



7



8



9



10



ИТОГО












Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!