ПЛАН-КАНСПЕКТ УРОКА МАТЭМАТЫКІ Ў 5 КЛАСЕ
Тэма: Вымярэнне вуглоў
Мэта: садзейнічаць далейшаму фарміраванню ўяленняў вучняў аб вуглах, іх вымярэнні .
Задачы: 1.Стварыць умовы для паўтарэння паняццяў “велічыня вугла”, “адзінка вымярэння вуглоў”, “градусная мера”, “транспарцір”, “востры вугал”, “ тупы вугал” паўтарэння алгарытмаў вымярэння і пабудавання вуглоў;
2.Садзейнічаць развіццю ўяўленняў аб разгорнутым і прамым вуглах; сумежных вуглах; далейшаму фарміраванню канструктыўных уменняў, навыкаў выкарыстання лінейкі і транспарціра;
развіцце алгарытмічнага мыслення; развіцце матэматычнай мовы;
працяг фамріравання пазнавальнага інтарэса да прадмета;
3.Выхоўваць асабосныя якасці: актыўнасць, самастойнасць, акуратнасць ў рабоце.
Абсталяванне: камп’ютэр, карткі для самастойнай работы, малюнкі для фізкультхвілінкі.
Ход урока:
Арганізацыйны момант.
Добры дзень, рабяты! Я ўпэўнена, што сення ў вас добры настрой, які не пакіне вас на працягу ўсяго ўрока. Французскі пісьменнік Анатоль Франц аднойчы заўважыў,
Слайд 1
што “Вучыцца можна толькі весела. Каб пераварваць веды, трэба паглынаць гэтыя веды з апетытам”.
Давайце прыслухаемся да гэтай парады. Будзем актыўнымі, будзем паглынаць веды з апетытам.
А дэвізам нашага ўроку будуць такія словы:
Слайд 2
Каб удавалася кожная справа,
І не ведалі мы няўдач,
У свет матэматыкі адпраўляемся смела,
У свет прыкладаў і розных задач.
Разважаць –калектыўна!
Рашать – аператыўна!
Адказваць – дакладна!
Змагацца – старанна!
Не забываць пра сяброў,
І перамога чакае вас безумоўна!
Паведамленне тэмы, мэты, задач урока.
Слайд 3
Гэтыя словы вельмі дакладна характарызуюць і наш час. Свет, у якім мы жывем, напоўнены геаметрыяй вуліц і дамоў, гор і палеў, тварэннямі прыроды і чалавека.
Лепш арыентавацца ў ім, адкрываць новае, разумець прыгажосць і мудрасць навакольнага свету нам дапамагае навука геаметрыя.
Чым мы займаліся на папярэднім уроку?
(Будавалі, вылічвалі, вымяралі вуглы)
( Гэтыя веды патрэбны ў будаўніцтве, архітэктуры)
Слайд 4
Мы працягнем вывучаць вуглы, працаваць з прыладай для вымярэння і пабудавання вуглоў – транспарцірам, будзем далей вучыцца распазнаваць розныя віды вуглоў, вымяраць і будаваць вуглы.
Актуалізацыя ведаў, паўтарэнне апорных паняццяў.
Як называецца фігура, ўтвораная пры дапамозе дзвюх праменяў, якія выходзяць з аднаго пункта?
Як называецца прылада для вымярэння вуглоў?
Назавіце адзінкі вымярэння вуглоў.
Слайд 5
Які вугал называецца прамым?
Слайд 6
Чаму роўна велічыня разгорнутага вугла?
Слайд 7
Як называецца вугал меншы за прамы?
Слайд 8
Прывядзіце прыклад градуснай меры вострага вугла.
Як называецца вугал, большы за 90 ?
Слайд 9
Прывядзіце прыклад градуснай меры тупога вугла.
Паўторым яшчэ раз віды вуглоў, якія вы ведаеце, называем па меры ўзрастання іх градусных мер.
Слайд 10
Як называюцца два вуглы, у якіх адна старана агульная, а дзве другія ўтвараюць разгорнуты вугал?
Чаму роўна сума сумежных вуглоў?
Калі адзін з сумежных вуглоў тупы, то другі…?
Вуснае лічэнне.
А зараз вусна выканаем заданні, якія я для вас падрыхтавала.
1.Пабудаваны вуглы і дадзены іх градусныя меры. Устанавіце суадносіны паміж вугламі і іх градуснымі мерамі. Назаві від вугла.
Слайд 11
2.Вызначце градусныя меры вуглоў . Назаві від вугла.
Слайд 12
3.Вызначце градусную меру вугла, сумежнага з вуглом, градусная мера якога 40, 90, 156, 75.
Слайд 13
4.Гульня “Гадзіннікавых спраў майстары” :Які вугал утвараюць гадзінная і мінутная стрэлкі гадзінніка. Назаві від вугла.
Слайд 14
Замацаванне, практычнае прымяненне ведаў:
Мы з вамі добра папрацавалі вусна, зараз надыйшоў час практычных заданняў. Выканаем заданне на картках.
Для таго, каб правільна выканаць заданне, давайце ўспомнім алгарытм вымярэння вуглоў.
Слайды 15, 16, 17, 18
-Запішам дату, Класная работа, заданне 1.
Для тых, хто справіцца раней, на парце карткі з заданнямі павышанай цяжкасці, будзе час – паспрабуеце выканаць.
Заданне1.
-Выканаем самаправерку.
Самаправерка
Слайд 19
-У каго правільна вымераны ўсе вуглы?
Фізкультхвілінка
-Я буду паказваць карткі з малюнкамі, а вы павінны суправаджаць паказ рухамі.
пункт – нахілы галавы ўлева-управа;
разгорнуты вугал –рукі ў стораны;
прамы вугал - рукі пад вуглом 90 градусаў;
востры вугал - рукі ў стораны ўверх, утвараем востры вугал;
тупы вугал – рукі ў стораны, утвараем тупы вугал.
Заданне 2
-Давайце ўспомнім, як правільна пабудаваць вугал з зададзенай велічыней з дапамогай транспарціра.
Слайд 20
- Да дошкі выходзяць 2 вучні:________________________
Заданне выконваецца па радах. 1 рад – пабудаваць вугал, роўны 30 градусаў,
2 рад – пабудаваць вугал, роўны 150 градусаў.
Пабудавалі, абмяняліся сшыткамі, праверылі. Узаемаправерка.
Заданне 3
Выкананне каля дошкі і ў сшытках № 5.54.
Слайд 21
Начарціце трохвугольнік і вымерайце яго вуглы. Знайдзіце суму вуглоў трохвугольніка.
Чаму роўная сума вуглоў трохвугольніка? Калі 180 градусаў, значыць вы правільна выканалі заданне. У 7 класе вы будзеце вывучаць тэарэму, у якой сказана, што сума вуглоў трохвугольніка роўная 180 градусаў.
6.Вызначэнне ўзроўню і якасці атрыманых ведаў. Тэст.
-А зараз, рабяты, мы праверым, як вы засвоілі тэму, выканаем тэст. У ім 6 асноўных заданняў. А хто справіцца хутка, можа паспытаць свае сілы ў астатніх заданнях.
Выконваюць тэст.
-Абмяняйцеся сшыткамі, выканаем узаемаправерку. За кожны саўпаўшы адказ стаўце +.
Слайд 22
-Аддайце сшыткі назад, падлічыце свае плюсы. У каго колькі?
-У каго ўсе правільна – малайцы, ну а хто дапусціў памылкі – не адчайвайцеся. Прапаную дома пазаймацца, патрэніравацца, і ўсе ў вас абавязкова атрымаецца.
-Давайце ўсе запішам дамашняе заданне:
Слайд 23
7.Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія.
-Вы добра працавалі, давайце падвядзем вынікі ўрока.
-Адзнакі атрымалі (Настаунік каменціруе адзнакі)
-Чым мы займаліся на ўроку?
Будавалі, вымяралі, вылічвалі вуглы.
-Што новага даведаліся на ўроку?
Сума вуглоў трохвугольніка роўная 180 градусаў.
-Раскажыце мне па схеме, што вам даў сенняшні ўрок матэматыкі.
Слайд 24
-Дзякую за ўрок!
Слайд 25
Тэст “Вуглы”
З дапамогай якой прылады вымяраюць вуглы?
а) лінейкі; б) цыркуля; в) транспарціра.
2. Назавіце адзінкі вымярэння вуглоў:
а) градусы; б) міліметры; в) грамы.
3. Стораны вугла – гэта:
а) адрэзкі; б) прамені; в) прамыя.
4. Укажыце, на якім з малюнкаў пабудаваны вугал АВС:
![](https://fsd.multiurok.ru/html/2019/04/12/s_5cb0da16e4562/1137941_1.png)
5. Укажыце від вугла, калі яго градусная мера роўна 89 градусаў :
а) востры; б) тупы; в) разгорнуты.
6. Укажыце правільнае сцверджанне:
а) калі вугал большы за 180градусаў , яго называюць тупым;
б) востры вугал большы за тупы вугал;
в) тупы вугал большы за прамы вугал.
7. Пара сумежных вуглоў на малюнку:
![](https://fsd.multiurok.ru/html/2019/04/12/s_5cb0da16e4562/1137941_2.png)
а) СON і NOB; б) AOC і CON; в) АОС і СОВ.
8. Выкарыстоўваючы малюнак, укажыце градусную меру вугла МNO: ![](https://fsd.multiurok.ru/html/2019/04/12/s_5cb0da16e4562/1137941_3.png)
а) 50 ; б) 40 ; в) 130 .
9. Вуглы АОВ і ВОС – сумежныя. Укажыце градусную меру вугла АОВ, калі ен у 3
разы меншы за вугал ВОС:
а) 45 ; б) 120 ; в) 60 .
10. На малюнку паказана:
![](https://fsd.multiurok.ru/html/2019/04/12/s_5cb0da16e4562/1137941_2.png)
а) 3 вуглы; б) 5 вуглоў; в) 6 вуглоў.
№ задання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Адказ | | | | | | | | | | |
№ задання | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
Адказ | в) | а) | б) | б) | а) | в) | в) | б) | а) | в) |