СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Правапіс галосных о,э,а; галосных ё,е,я

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Правапіс галосных о,э,а; галосных ё,е,я»

Правапіс галосных о, э, а, галосных е, ё, я

Мэта: паўтарыць і падагульніць веды навучэнцаў аб правапісе галосных о, э, а, галосных ё,е,я

Задачы:

  1. Адукацыйная: сфарміраваць уяўленні аб прынцыпах беларускай арфаграфіі, правілах, якія грунтуюцца на фанетычным прынцыпе;

  2. Развіццёвая: удасканальваць навыкі напісання ў словах о,э,а і ё,е,я

  3. Выхоўваць любоў і павагу да роднага слова



Абсталяванне: вучэбны дапаможнік для 10 класа, карткі, раздатачны матэрыял



Ход урока

  1. Арганізацыйны этап

  2. Прыём да-пасля



Пачатак урока


Канец урока


Слова “радактар” напісана правільна



Слова “цырымонія” напісана правільна



Слова “карате” напісана правільна



Слова “трыо” напісана правільна



Слова “камп’ютэр” напісана правільна



Слова “дэталь” напісана правільна



Слова “медовы” напісана правільна



Слова “герой” напісана правільна



Слова “сувезь” напісана правільна



Слова “Яўропа” напісана правільна


Калі вы лічыце, што слова напісана правільна, пастаўце + у слупок злева, калі лічыце, што ў слове памылка, пастаўце -. У канцы ўрока, калі вы змянілі свае меркаванні, адпаведна запоўніце слупок справа.



  1. Пераход да новай тэмы.

3.1 Па раздатках паўтараем правіла пра правапіс о,э,а



3.2 Тунэль, чэрствы, далікатны, рамонт, інжынер, Токіа, цырымонія, трыа, арандатар, камп’ютар, Юпітэр, лодар, шаўковы, шарсцяны, ацаніць.







Устаўце літары а, э, ы

Тун…ль, ч…рствы, д…лікатны, р…монт, інж…нер, Токі…, ц…рымонія, тры…, ар…ндат…р, камп’ют…р, Юпіт…р, лод…р, ш…ўковы, ш…рсцяны, ац…ніць.



На дошцы правільны варыянт.

3.3 Паўтараем па раздатках тэму аб правапісе е, ё, я

3.4 Заданне Змяніце словы або падбярыце аднакаранѐвыя, каб галосныя Е, Ё сталі не пад націскам. Запішыце словы парамі, растлумачце напісанне.



Сѐстры, дзевяць, мѐд, клѐн, цѐплы, белы, падземны, несці, смелы, дзед, спевы, слѐзы, сем



Сястра, дзявяты, сядовы, кляновы, цяплейшы, бялейшы, зямля, нясу, смялейшы, дзядок, спяваць, сямі.



3.5 Практыкаванне 86.

Радыёнавіны, радэетэрапія, радыёсігнал, рыдыёстанцыя, радыеэкалогія, радыеактыўнасць, радыёрэпартаж, радыегеалогія, радыелячэнне, радыёстудыя.



Рэфлексія (Жаўнерык Аляксей, Ісайка Аляксандр, Леванцэвіч Раман, Макарэвіч Арцём, Пенязь Андрэй, Харлап Сцяпан) назваць арфаграмы ў сваіх імёнах і растлумачыць правапіс.



Звернемся да картак да-пасля

Выкажам меркаванні наконт незразумелага.

Дамашняе заданне [1]: §8, §9, практ.79, 87






Скачать

© 2022 783 6

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!