Дата: _________________, клас: ________________
Тема: Правила безпечної поведінки у кабінеті інформатики. Повторення основних
прийомів роботи із комп’ютером та даними.
Цілі:
-
повторити правила поведінки та техніки безпеки під час роботи в комп’ютерному класі;
-
повторити практичні можливості комп’ютера, виховувати дбайливе ставлення до обладнання;
-
розвивати логічне мислення учнів.
Обладнання, програмне забезпечення: дошка, комп’ютери, підручники, комп’ютерна програма «Сходинки», інформатичне лото «Правила техніки безпеки», червоні та зелені картки.
Вимоги до учнів:
-
знати правила поведінки та техніки безпеки в комп’ютерному класі;
-
знати, що вивчає предмет інформатика;
-
знати основні сфери використання комп’ютерів.
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Актуалізація опорних знань
1) Гра «Незакінчене речення»
В школу ми йдемо зрання,
Щоб отримати … (знання).
Нам чимало треба знати:
Мови, математику.
А тепер іще вивчати
Будем … (інформатику).
Що вивчає цей предмет,
Пояснить процес навчальний?
Це для учнів не секрет,
… (інформацію), звичайно!
Інформацію зібрати –
Справи тільки половина.
Обробляти, зберігати
Треба в місці все єдинім.
Швидко треба рахувати,
Різні файли відкривати.
Помічник є геніальний!
Це … (комп’ютер персональний).
2) Оголошення теми і мети уроку
Ось і проминуло літо. Стільки цікавих подій відбулося під час канікул! Що вам найбільше запам’яталося?
У комп’ютерному класі все знайоме! Як добре знову опинитися тут, адже нас чекають комп’ютери. Всі ви добре знаєте нашого героя Данилка. Давайте допоможемо йому дізнатися все про комп’ютер. А саме головне, допоможемо йому пригадати, як потрібно правильно себе вести в нашому комп’ютерному класі.
3) Повторення правил техніки безпеки
А допоможе нам все пригадати наш товариш Комп’юшко.
Гра « Перевір себе»
Підняти червону картку, якщо озвучене правило неправильне і зелену, якщо озвучене правило вірне.
-
Гратися на комп’ютері можна досхочу.
-
Відстань до екрану повинна бути 50-60см.
-
Поїсти можна і біля комп’ютера.
-
Якщо комп’ютер вимкнувся, то не смикай за кабель.
-
Якщо в тебе мокрі руки або одяг, то сідати до комп’ютера не можна.
-
На клавіші потрібно тиснути сильно.
-
Якщо до кабінету інформатики зайшов директор, швидко встань із-за комп’ютера та привітайся.
-
Коли пролунав дзвоник на урок, швидко біжи до комп’ютера і вмикай його.
-
До екрану доторкатися можна тільки пальцем.
-
До комп’ютерного кабінету не можна приносити їжу та напої.
-
Можна розпочинати роботу за комп’ютером у будь-яку хвилину без дозволу вчителя.
-
Можна доторкатися до розеток, кабелю та вмикачів.
-
Можна бігати та бавитися в кабінеті інформатики.
-
Руки мають бути брудними та вологими.
-
Щоб запустити програму, треба двічі клацнути лівою кнопкою миші, підвівши вказівник до ярлика.
-
Програми запускаються самі по собі.
Які ще правила техніки безпеки ви знаєте?
4) Повторення можливостей комп’ютера.
Давайте пригадаємо, що вміє комп’ютер?
Діти, розглядаючи картинку на слайді, розповідають про можливості застосування комп’ютера.
У наше бурхливе століття, коли всі сфери життя постійно вдосконаляться й розвиваються, важко знайти будинок, офіс або підприємство, у яких не було б комп’ютера. Важко знайти й людини, навіть серед дітей дошкільного віку, що не мав би найпростіших навичок роботи із цією розумною машиною. Те, що ще кілька десятків років тому здавалося чимсь незрозумілим, невідомим, складним і майже фантастичним, тепер стало звичайній і доступним навіть дитині. Багато хто вже не представляють своєї роботи, навчання й повсякденного життя без комп’ютера.
Перші електронні машини були придумані для того, щоб допомогти людині робити складні математичні обчислення, зберігати в пам’яті численні величезні формули. Але згодом виявилося, що ці машини можуть зберігати й відтворювати будь-які інші види інформації. Багато функцій виконує цей корисний і необхідний пристрій: і числові розрахунки, і печатка книг, і створення й зміна малюнків, фотографій, кінофільмів, музики. За допомогою комп’ютера виробляється керування сучасними машинами, заводами, літаками, космічними кораблями. Фізика, хімія, медицина, машинобудування, промисловість, торгівля – яку галузь не візьми, всі вони оснащені комп’ютерами й працюють по заздалегідь заданих програмах
Комп’ютер перетворився в універсальний засіб для обробки всіх видів інформації, використовуваних людиною. З дитячого років ми звикаємо до захоплюючих комп’ютерних ігор, захоплюючим «обучалкам»; ми вчимося читати, писати, малювати, не відходячи від екрана; відразу дивимося фільми, слухаємо музику. Наші батьки за допомогою цієї машини становлять і передають документи, пишуть ділові листи, спілкуються з колегами по бізнесі. Сучасні досягнення дозволяють швидко зв’язуватися за допомогою Інтернету з будь-якою крапкою земної кулі й дізнаватися про усім саму нову інформацію. За допомогою комп’ютера можна розробити обстановку будинку, що відповідає всім смакам і бажанням людини, підібрати підходящий стиль в одязі, зачісці, косметиці й багато чого інше
Звичайно, все це дуже важливо для людини. Тому користь від комп’ютера величезна. Але останнім часом учені й медики стали всі частіше говорити про те, що цей пристрій не так вуж безпечно для здоров’я людей. Ми настільки звикли, що багато чого можна зробити за допомогою машини, що нам не хочеться самостійно писати, робити навіть найпростіші обчислення
· «Навіщо ж, – думаємо ми, – усе робити вручну, якщо варто тільки нажати кнопку – і комп’ютер все зробить за нас»
А різноманітні комп’ютерні ігри так захоплюють, що ми забуваємо про багатьох інших справах, турботах, обов’язках і, немов зачаровані, продовжуємо дивитися на екран, стискаючи в руці «мишку? У такі хвилини ми зовсім не замислюємося про те, що екран комп’ютера – це сильне випромінювання, небезпечне для зору. Довгі годинники, проведені біля цієї машини, можуть викликати головний біль, утому й нездужання. Сучасні дослідження показують, що все це – частина тієї шкоди, що може принести організму людини комп’ютер. Саме тому ті, хто розробляє останні моделі цих машин, у першу чергу думають не про те, які ще нововведення додати в нову модель комп’ютера, а про те, як зробити її менш небезпечної й шкідливої для здоров’я людини. Звичайно, навіть усвідомлюючи варту перед нами погрозу, ми вже не зможемо відмовитися від послуг розумної техніки
Але я сподіваюся, що в наш розвитий століття вчені дуже незабаром знайдуть спосіб винайти машину, що буде зовсім безпечної для людей. І тоді комп’ютер буде приносити тільки користь!
5)Пригадаємо основні пристрої комп’ютера.
Всі пристрої комп’ютера поділяються на дві основні групи:
- пристрої введення інформації (клавіатура, сканер, мікрофон, джойстик, миша)
- пристрої виведення інформації (монітор, принтер, навушники, колонки)
Робота з карткою «Таблиця пристроїв».
Знайди у цій таблиці 9 пристроїв з яких складається комп’ютер. Рухатись по таблиці можна згори вниз, знизу вгору, справа наліво та зліва направо.
м | о | н | і | т | о | р | т |
л | а | д | ь | т | в | о | ь |
б | т | и | е | х | с | б | ю |
л | н | м | я | ч | ф | о | е |
о | д | и | с | к | е | т | а |
к | г | ш | з | ю | є | ж | м |
щ | ш | к | т | ї | к | у | с |
с | к | а | н | е | р | ц | й |
6) Фізкультхвилинка.
Любить вчитися наш клас,
Та відпочивати час. (встати із-за парт, потягнутись усім тілом)
Нумо, разом всі присіли. (присіли)
І нагору полетіли. (повільно-повільно підніматись на весь зріст)
Піднімаємось все вище, (стати навшпиньки, підняти руки вгору)
Висота стає все ближче! (підстрибнути на місці якомога вище)
-
Практична робота.
1) Робота із комп’ютером.
Учні працюють з програмою «Сходинки».
2) Релаксація.
Заплющіть очі. Уявіть себе в парку біля озера. Там знаходиться колесо огляду. Повільно обертається колесо з різнокольоровими картинками. Оберіть собі одну з них і стежте за нею очима. Обертається колесо – опускається повільно кабінка. Стоп. Розплющіть повільно очі і подивіться у далину.
-
Підсумок уроку
1) Гра «Інформатичне лото».
На кожну парту роздається інформатичне лото «Правила техніки безпеки». На правильну дію діти кладуть зелену картку, а на неправильну – червону.
Відстань від очей до екрана має бути 10-20см | Готуючись до роботи з комп’ютером, наведи лад на столі | Не можна заходити й перебувати у комп’ютерному класі без вчителя | Не можна чіпати дроти комп’ютера |
Тримай комп’ютер у чистоті | Сядь зручно: спину тримай рівно, ноги постав на підлогу | Не став лікті на клавіатуру, нічого не клади на неї | Задню панель монітора та системного блоку можна торкатися |
Учням можна відчиняти шафи живлення і комп’ютери як тоді, коли ЕОМ працюють, так і тоді, коли вони вимкнені | Клавіатуру можна покласти на коліна | Можна торкатися пальцем екрану | Починати роботу можна без вказівки вчителя |
2) Гра «Перевірка уваги» (які правила ТБ було порушено)
Дзвоник на урок інформатики застав Миколку Неслухнянка в шкільній їдальні. Облизуючи пальці від варення, Миколка біг по коридору до класу.
Урок вже розпочався, але вчитель дозволив захеканому хлопцеві увійти до класу. Неслухнянко підійшов до робочого місця, обтрусив костюм від крихт і сів.
«Хочеш зерняток?», - пошепки запитав кращий друг Федько. Миколка проковтнув рештки пиріжка, підставив долоні і сказав: «Давай!».
Частина насіння попадала на підлогу і Миколка поліз під стіл його збирати. При цьому дуже заважав системний блок комп’ютера, і він почав його пересувати з місця на місце. Учитель зробив Миколці зауваження.
Щоб показати, що він не байдикує, хлопчик почав швидко-швидко стукати по клавіатурі, натискаючи навмання клавіші клавіатури. А Федько почав наводити курсор миші невідомо куди і клацати нею.
Додаток
Правила техніки безпеки в кабінеті інформатики та інформаційно- комунікаційних технологій
-
Кабінет обладнано складними і дорогими технічними засобами, які вимагають акуратної роботи та бережного відношення, тому, заходячи до кабінету, слід одразу займати відведене місце, не виконувати ніяких дій з обладнанням без дозволу вчителя. -
На робочих місцях розташовано обладнання, яке має складові, що працюють під високою напругою. Необережне поводження з апаратурою може спричинити травми. -
Тому суворо заборонено: -
вмикати і вимикати апаратуру без вказівки учителя; -
торкатися роз’ємів з’єднувальних кабелів та самих кабелів; -
торкатися екрана та тильної частини монітора; -
переміщувати увімкнені складові обчислювальної системи (системний блок, монітор тощо); -
класти будь-які предмети на системний блок, монітор, клавіатуру; -
приносити та використовувати носії даних (дискети, компакт- диски) без дозволу вчителя. -
Не дозволено знаходитись у кабінеті і виконувати будь-які роботи (прибирання приміщення також) без присутності відповідальної особи — завідувача кабінету, учителя, лаборанта. -
Не дозволено працювати з клавіатурою та маніпулятором «миша» брудними або вологими руками. -
Запам’ятайте, де знаходиться вогнегасник, аптечка. У разі появи запаху горілого одразу ж сповістіть про це викладача. -
До початку роботи і ввімкнення апаратури: -
переконайтесь у відсутності видимих пошкоджень обладнання робочого місця; -
сядьте так, щоб лінія погляду проходила приблизно через центр екрана, відстань від очей до екрана повинна бути не меншою ніж 50 см, учні, які мають окуляри для постійного носіння, повинні працювати за комп’ютером у них, якщо лікарем не вказано іншого; -
розташуйте зошит, ручку, навчальні посібники на столі у відведених місцях, поправте розміщення клавіатури, маніпуляторів («миші», джойстика) таким чином, щоб було зручно працювати; -
дії з вмикання апаратури виконуйте тільки за командою викладача і тільки в послідовності, передбаченій відповідними інструкціями. -
Робота на комп’ютері вимагає постійної зосередженості, чітких дій, самоконтролю, напруження зору, тому не можна розпочинати роботу, за недостатнього освітлення та поганого самопочуття. -
Протягом роботи за комп’ютером суворо дотримуйтесь викладених вище правил, стежте за вказівками вчителя. Якщо під час роботи виникає: -
аварійна зупинка, яка супроводжується виведенням на екран повідомлення про несправність, слід це повідомлення запам’ятати (або записати) і повідомити викладача (лаборанта); -
якщо робота апаратури починає супроводжуватись незвичними звуками, світінням аварійних індикаторів тощо, слід припинити роботу і повідомити викладача. -
Під час роботи за комп’ютеризованими робочими місцями учні не повинні вставати, коли до класу заходить будь-який відвідувач. -
Завершення роботи з апаратурою: -
вимикати апаратуру дозволено тільки в послідовності, передбаченій відповідними інструкціями і за вказівкою викладача; -
після вивантаження операційної системи і зупинки роботи комп’ютера, слід вимкнути живлення системного блоку або переконатись у його автоматичному вимкненні, вимкнути інші складові апаратного забезпечення. -
У кабінеті категорично заборонено приймати їжу, користуватись розпилювачами парфумів, лаків для волосся тощо. Не слід користуватись мобільними телефонами. -
Суворе дотримання цих правил дозволить уникнути шкоди здоров’ю, зберегти обладнання. -
Ви особисто відповідаєте за стан робочого місця і розташованого на ньому обладнання! невиконання правил — найгрубіше порушення порядку і дисципліни! |
