Пряма пропорційність. Пропорційні величини
Мета: сформувати уявлення учнів про пряму пропорційну залежність величин, ознайомити із прикладами таких величин, що їх учні зустрічають у повсякденному житті та під час вивчення шкільних предметів; сформувати вміння розв’язувати задачі цього типу складанням пропорції.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь, навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
1. Тестові завдання
Варіант 1 | Варіант 2 |
1. Яка з наведених пропорцій істинна? |
1) 3 : 0,5 = 2 : 12; 2) 2 : 5 =![](https://fsd.multiurok.ru/html/2018/01/03/s_5a4cca698ac1d/786089_1.png) 3) 7 : 2 = 14 : 4; 4) 5 : 10 = 4 : 2 | 1) : = :6 ; 2)5 :2=7,5:3 3)3 : 1 =7 : 2; 4) 20 : 2 = 1 10 |
2. Членом якої з наведених пропорцій є число а=1.2 |
1,8 0,6=3,6 а; 2)16 0.4=а 3; | . 3)6 а=0,37 0.7; 4)а 0.4=9 3 |
3. Яке з поданих чисел є кореням рівняння |
4,2 : 0,21 = 350 : х? 1) 1,75; 2) 175; 3) 1750; 4) 17,5 | 22,22 : 2,2 = 4,444 : х? 1) 4,4; 2) 0,44; 3) 44; 4) 440 |
ІІ. Актуалізація опорних знань (під час виконання тестових завдань)
III. Засвоєння знань учнів
Викладення нового матеріалу цього уроку проводимо традиційно: спочатку наводимо приклади прямо пропорційних величин, що знайомі учням або з повсякденного життя (вартість покупки і кількість), або ж з вивченого раніше.
Пряма пропорційна залежність
Дві величини називають прямо пропорційними, якщо при збільшенні зменшенні) однієї з них у кілька разів інша збільшується (зменшується) у стільки ж разів.
Задача 1. Велосипедист за 3 години проїде 70 км. За який час він проїде 150 км з тією самою швидкістю?
![]()
S(км) | t(год) |
75 | 3 |
150 | х |
![]()
х=
; х=6 (год)
У скільки разів більша відстань (150:75=2 рази), у стільки разів більший час (6:3=2)
Обернена пропорційна залежність
Дві величини називають обернено пропорційними, якщо при збільшенні (зменшенні) однієї з них у кілька разів інша зменшується (збільшується) у стільки ж разів.
Задача 2. Мотоцикліст відстань від села до міста долає за 3 години зі швидкістю 60км/год. За який час він проїде цю відстань зі швидкістю 45 км/год?
![](https://fsd.multiurok.ru/html/2018/01/03/s_5a4cca698ac1d/786089_22.png)
![](https://fsd.multiurok.ru/html/2018/01/03/s_5a4cca698ac1d/786089_23.png)
V(км/год) | t(год) |
60 | 3 |
45 | х |
=
; х=
х=4 (год)
Швидкість мотоцикліст зменшив (у 60 : 45 = 4 : 3 рази), а час збільшився (у 4 : 3 рази)
Алгоритм розв'язування задач за допомогою пропорцій
1) Умову задачі записуємо у вигляді таблиці.
2) Невідоме число позначаємо через х.
3) Встановлюємо вид залежності
4) Записуємо пропорцію.
5)Знаходимо невідомий член пропорції.
Робота з підручником
П.22 розв’язуємо усно №660, 661.
Розв’язуємо письмово №663, 664, 668,67
IV. Формування вмінь
Усні вправи
1. Які з величин прямо пропорційні:
а) маса товару і його вартість;
б) довжина дроту і його вартість;
в) маса тіла і його об’єм;
г) периметр квадрата і довжина його сторони;
д) площа квадрата і довжина його сторони;
є) довжина ребра куба і його об’єм?
2. Які з наступних величин є прямо пропорційними, а які обернено пропорційними:
а) кількість хлібин та їхня маса при сталій масі однієї хлібини;
б) довжина і ширина прямокутника при сталій площі:
в) площа прямокутника і його довжина при сталій ширині;
г) швидкість потягу і час для подолання ним заданої відстані;
д) кількість пакетів і маса одного пакета при розфасуванні 10 кг борошна;
є) площа квадрата і довжина його сторони;
ж) вартість і кількість товару при одній і тій же ціні?
Під час виконання цього завдання варто звернути увагу на те, що для пошуку правильної відповіді можна скористатися таким методом: уявити, що одна з величин збільшилась у якусь кількість разів (наприклад, у 2), а потім перевірити або на інтуїтивному рівні, або використовуючи вивчені раніше формули і співвідношення, як змінилась інша величина.
V. Підсумки уроку
Щоб перевірити, чи добре засвоїли учні знання основних моментів уроку, можна запропонувати такі задачі.
1. Як знайти товщину аркуша паперу, з якого виготовлено підручник?
2. Верблюд упродовж однієї години витримує вантаж масою 200 кг.
Упродовж якого часу він витримає вантаж масою 2 т? (Величини не
є прямо пропорційними!)
VI. Домашнє завдання п.22 № 669, 671, 673
1. Які з наступних величин є прямо пропорційними, а які обернено про
порційними?
а) Кількість хлібин та їхня маса при сталій масі однієї хлібини;
б) довжина і ширина прямокутника при сталій площі;
в) площа прямокутника і його довжина при сталій ширині;
г) швидкість потяга і час для подолання ним заданої відстані;
д) кількість пакетів і маса одного пакета при розфасуванні 10 кг борошна;
є) площа квадрата і довжина його сторони;