СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Презентация Ы.Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл"

Категория: Всем учителям

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: балалар әдебиетінің атасы Ы.Алтынсариннің көркем шығармаларының мазмұнын терең ашу. Төл аударма сипатты әңгімелерінің мән-мағынасын ұқтыру.

Дамытушылық: Ыбырай атамыздың шығармаларын оқи отырып, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту, мәнерлеп оқуын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Ыбырай мұрасын қастерлеуге, көркем шығармалары арқылы Отанға деген сүйіспеншілігін  арттыру, өнер-білімге, шыншылдыққа, адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, бірлікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: сайыс, ойын сабақ.

Сабақтың әдісі: Ж.Қараевтың «Саралай деңгейлеп оқыту», «Блингвалды оқыту» технологияларының элементтерінен пайдалану.

Пәнаралық байланыс: ана тілі, орыс тілі, тарих.

Сабақтың көрнекілігі: портрет, бүктеме, тест, тірек сызбалар, интерактивті тақта, оқушылардың шығармашылық жұмыстары.

 

Просмотр содержимого документа
«Презентация Ы.Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл"»

Ашық сабақ

Ашық сабақ

Қазанның жиырма төрті Қазақ әдебиеті 9-«А» сынып Сабақтың тақырыбы:  Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі .

Қазанның жиырма төрті

Қазақ әдебиеті

9-«А» сынып

Сабақтың тақырыбы:

Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі .

Сабақтың мақсаты: Білімділік: балалар әдебиетінің атасы Ы.Алтынсариннің көркем шығармаларының мазмұнын терең ашу. Төл аударма сипатты әңгімелерінің мән-мағынасын ұқтыру. Дамытушылық: Ыбырай атамыздың шығармаларын оқи отырып, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту, мәнерлеп оқуын қалыптастыру. Тәрбиелік: Ыбырай мұрасын қастерлеуге, көркем шығармалары арқылы Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, өнер-білімге, шыншылдыққа, адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, бірлікке тәрбиелеу. Сабақтың түрі: сайыс, ойын сабақ. Сабақтың әдісі: Ж.Қараевтың «Саралай деңгейлеп оқыту», «Блингвалды оқыту» технологияларының элементтерінен пайдалану. Пәнаралық байланыс: ана тілі, орыс тілі, тарих. Сабақтың көрнекілігі: портрет, бүктеме, тест, тірек сызбалар, интерактивті тақта, оқушылардың шығармашылық жұмыстары. .

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: балалар әдебиетінің атасы Ы.Алтынсариннің көркем шығармаларының мазмұнын терең ашу. Төл аударма сипатты әңгімелерінің мән-мағынасын ұқтыру.

Дамытушылық: Ыбырай атамыздың шығармаларын оқи отырып, ойлау шеберлігін, сөйлеу мәдениетін дамыту, мәнерлеп оқуын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Ыбырай мұрасын қастерлеуге, көркем шығармалары арқылы Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, өнер-білімге, шыншылдыққа, адамгершілікке, еңбексүйгіштікке, бірлікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: сайыс, ойын сабақ.

Сабақтың әдісі: Ж.Қараевтың «Саралай деңгейлеп оқыту», «Блингвалды оқыту» технологияларының элементтерінен пайдалану.

Пәнаралық байланыс: ана тілі, орыс тілі, тарих.

Сабақтың көрнекілігі: портрет, бүктеме, тест, тірек сызбалар, интерактивті тақта, оқушылардың шығармашылық жұмыстары.

.

 Оқушыларды сабақтың жоспарымен таныстыру. Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Психологиялық дайындық. 2. Топты қорғау 3. Ой қозғау 3.1. «Ұтқыр болсаң тауып көр» (тест-сынақ) 3.2. Шығармашылық жұмыс Балалар әдебиетінің атасы - Ы.Алтынсарин Ұстаз шығармашылығыІІ. Жаңа сабақ. 1.  Ой ашар. «Алтын қақпа» ойыны Қызығушылықты ояту «Тас қақпаны» ашу. (Бейне таспа) Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхат.

Оқушыларды сабақтың жоспарымен таныстыру.

Сабақтың жоспары:

І. Ұйымдастыру кезеңі

1. Психологиялық дайындық.

2. Топты қорғау

3. Ой қозғау

3.1. «Ұтқыр болсаң тауып көр» (тест-сынақ)

3.2. Шығармашылық жұмыс

Балалар әдебиетінің атасы - Ы.Алтынсарин

Ұстаз шығармашылығыІІ. Жаңа сабақ.

1. Ой ашар. «Алтын қақпа» ойыны

Қызығушылықты ояту

«Тас қақпаны» ашу. (Бейне таспа)

Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхат.

 2. Бейне таспадан Ы.Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін тыңдау. ІІІ. Тіл-өнер IV. Сергіту кезеңі. Салт-дәстүр V. Сабақты пысықтау. Деңгейлік тапсырма 1-деңгей. «Күміс қақпаны» ашу 1.Оқыған озады, оқымаған тозады. 2.Шешендік – шеберлік. Оқулықпен жұмыс 2-деңгей «Алтын қақпаны» ашу Сөзмаржан 3-деңгей. «Алтын сандықшаны» ашу Бақыттың кілті - еңбекте VI. Сабақты бекіту VII. Үйге тапсырма.

2. Бейне таспадан Ы.Алтынсариннің «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін тыңдау.

ІІІ. Тіл-өнер

IV. Сергіту кезеңі. Салт-дәстүр

V. Сабақты пысықтау. Деңгейлік тапсырма

1-деңгей. «Күміс қақпаны» ашу

1.Оқыған озады, оқымаған тозады.

2.Шешендік – шеберлік. Оқулықпен жұмыс

2-деңгей

«Алтын қақпаны» ашу

Сөзмаржан

3-деңгей. «Алтын сандықшаны» ашу

Бақыттың кілті - еңбекте

VI. Сабақты бекіту

VII. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі. 1. Психологиялық дайындық. Мақтанышым ар-намысым Қасиетті қазақ тілім! Сенсің менің бар дауысым Ғаламдағы ғажап тілім!

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Психологиялық дайындық.

Мақтанышым ар-намысым

Қасиетті қазақ тілім!

Сенсің менің бар дауысым

Ғаламдағы ғажап тілім!

2.Сыныпты екі топқа бөлеміз.  «Абай» тобы  «Ыбырай»тобы  Топты қорғау.

2.Сыныпты екі топқа бөлеміз.

«Абай» тобы

«Ыбырай»тобы

Топты қорғау.

3.Ой қозғау. 3.1. «Ұтқыр болсаң тауып көр»  (тест-сынақ).

3.Ой қозғау.

3.1. «Ұтқыр болсаң тауып көр»

(тест-сынақ).

1. Ыбырай қай жылы туылған? а) 1845ж ә) 1841ж б) 1850ж в) 1849ж г) 1848ж

1. Ыбырай қай жылы туылған?

а) 1845ж

ә) 1841ж

б) 1850ж

в) 1849ж

г) 1848ж

1. Ыбырай қай жылы туылған? а) 1845ж ә) 1841ж б) 1850ж в) 1849ж г) 1848ж

1. Ыбырай қай жылы туылған?

а) 1845ж

ә) 1841ж

б) 1850ж

в) 1849ж

г) 1848ж

2. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім? а) Шоқан ә) Балғожа би б) Құнанбай қажы в) Шоң би г) Құсбек төре

2. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім?

а) Шоқан

ә) Балғожа би

б) Құнанбай қажы

в) Шоң би

г) Құсбек төре

2. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім? а) Шоқан ә) Балғожа би б) Құнанбай қажы в) Шоң би г) Құсбек төре

2. Ыбырайдың білім алуына жәрдем берген кім?

а) Шоқан

ә) Балғожа би

б) Құнанбай қажы

в) Шоң би

г) Құсбек төре

3. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген? а) 1860ж ә) 1866ж б) 1879ж в) 1886ж г) 1890ж

3. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген?

а) 1860ж

ә) 1866ж

б) 1879ж

в) 1886ж

г) 1890ж

3. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген? а) 1860ж ә) 1866ж б) 1879ж в) 1886ж г) 1890ж

3. Ыбырай жазған «Қазақ хрестоматиясы» қай жылы жарық көрген?

а) 1860ж

ә) 1866ж

б) 1879ж

в) 1886ж

г) 1890ж

4. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі? а) Кадет корпусы ә) Молдада б) Омбыда в) Орынборда орыс-қазақ мектебі г) Қарқаралыда

4. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі?

а) Кадет корпусы

ә) Молдада

б) Омбыда

в) Орынборда орыс-қазақ мектебі

г) Қарқаралыда

4. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі? а) Кадет корпусы ә) Молдада б) Омбыда в) Орынборда орыс-қазақ мектебі г) Қарқаралыда

4. Ыбырайдың алғаш оқыған мектебі?

а) Кадет корпусы

ә) Молдада

б) Омбыда

в) Орынборда орыс-қазақ мектебі

г) Қарқаралыда

5. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз? а) «Кедей» ә) «Жиған-терген» б) «Кел, балалар, оқылық!» в) «Шағым» г) «Қыс»

5. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз?

а) «Кедей»

ә) «Жиған-терген»

б) «Кел, балалар, оқылық!»

в) «Шағым»

г) «Қыс»

5. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз? а) «Кедей» ә) «Жиған-терген» б) «Кел, балалар, оқылық!» в) «Шағым» г) «Қыс»

5. Ыбырайдың өлеңін көрсетіңіз?

а) «Кедей»

ә) «Жиған-терген»

б) «Кел, балалар, оқылық!»

в) «Шағым»

г) «Қыс»

6. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада ашылды? а) 1863ж. Ырғызда ә) 1864ж. Торғайда б) 1865ж. Орынборда в) 1865ж. Қостанайда г) 1866ж. Омбыда

6. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада ашылды?

а) 1863ж. Ырғызда

ә) 1864ж. Торғайда

б) 1865ж. Орынборда

в) 1865ж. Қостанайда

г) 1866ж. Омбыда

6. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада ашылды? а) 1863ж. Ырғызда ә) 1864ж. Торғайда б) 1865ж. Орынборда в) 1865ж. Қостанайда г) 1866ж. Омбыда

6. Ы. Алтынсарин ұйымдастырған тұңғыш мектеп қай жылы, қай қалада ашылды?

а) 1863ж. Ырғызда

ә) 1864ж. Торғайда

б) 1865ж. Орынборда

в) 1865ж. Қостанайда

г) 1866ж. Омбыда

3.2. Оқушылардың шығармашылық жұмыстары Балалар әдебиетінің атасы – Ы.Алтынсарин.

3.2. Оқушылардың шығармашылық жұмыстары

Балалар әдебиетінің атасы – Ы.Алтынсарин.

ІІ. Жаңа сабақ. Сабақтың эпиграфы: «Ердің атын еңбек шығарады»

ІІ. Жаңа сабақ.

Сабақтың эпиграфы:

«Ердің атын еңбек шығарады»

Ой ашар.  «Алтын қақпа ойыны»
  • Ой ашар.

«Алтын қақпа ойыны»

 Тас қақпаны ашу

Тас қақпаны ашу

Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхат № 81 бұйрықтан көшірме: Атои атындағы №17 орта мектеп бойынша 28.03.2007ж &1 Төмендегі оқушылар Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхатқа баруға рұқсат берілсін. 5-«А» сынып 1.  Махкамбаева Шахноза 2.  Юлдашева Умида 5-«Б» сынып 1.  Атажанова Гавхар 2.  Юлчибаева Динора 5-«Г» сынып 1.  Ирисметова 2.  Махамметова Гулмира 5-«Д» сынып 1.  Худайбергенова Нигора 2.  Шамшиметова Ирода 3.  Якубжанова Захрой 4.  Якубжанова Зухрой 5.  Юлдашева Гулсара 6.  Сатвалдиева Мадина &2 Осы оқушыларға жауапкерлік пән мұғалімі Рысбекова Гүлсараға жүктелсін. Мектеп директоры: Мирсавуров М.

Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхат

№ 81 бұйрықтан көшірме:

Атои атындағы №17 орта мектеп бойынша

28.03.2007ж

&1

Төмендегі оқушылар Ы.Алтынсарин атындағы облыстық балалар кітапханасына саяхатқа баруға рұқсат берілсін.

5-«А» сынып

1. Махкамбаева Шахноза

2. Юлдашева Умида

5-«Б» сынып

1. Атажанова Гавхар

2. Юлчибаева Динора

5-«Г» сынып

1. Ирисметова

2. Махамметова Гулмира

5-«Д» сынып

1. Худайбергенова Нигора

2. Шамшиметова Ирода

3. Якубжанова Захрой

4. Якубжанова Зухрой

5. Юлдашева Гулсара

6. Сатвалдиева Мадина

&2

Осы оқушыларға жауапкерлік пән мұғалімі Рысбекова Гүлсараға жүктелсін.

Мектеп директоры: Мирсавуров М.

School by named Sayram №36 Autumn gold season  Very beautiful Village  Teacher: Yusubbaeva Diana  Бейне таспаны көру It is autumn

School by named Sayram №36

Autumn gold season

Very beautiful Village

Teacher: Yusubbaeva Diana

Бейне таспаны көру

It is autumn

Ы.Алтынсарин. «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.

Қыпшақ Сейітқұл отыз үй кедейді қалай етсем байытып, халық қатарына қосамын деп ойға қалды. Сейітқұл әуелі мекен ететіндей бір орын іздеді. Көп жерлерді кезіп жүріп, ақырында Торғай төсіндегі Қабырға деген өзен судың бойына тоқтады.

Қабырғаның бойына келген соң, Сейітқұл қолына кетпен алып, отыз үйлі кедейге де кетпен беріп, жер тартып, егін егуге кірісті. Түркістан жағында көрген үлгісімен судан арық қазып шығарып, егінге су жіберді. Егін пісген соң, орып жиып алып, артығын төңіректегі көшпелі елге сатып мал етті. Жаңа мекен еткен жеріне орныққан соң Сейітқұл егінді жылдан-жылға көбейтіп, бай болды.

Мұны көріп әрбір көшпелі елдегі жарлы-жақыбайлар да келіп, Сейітқұлға қосылып, бес-алты жылда Сейітқұл елі деген төрт жүз елу үйге таянды дейді.

Қош, Сейітқұлдың өзі де, жиылған халқы да малдары көбейіп, бай болды,ел жиылып Сейітқұл жұрт ағасы болды, енді сол жұрттың адал бейнет, табан ет, маңдай терімен тапқан дйулетін аңдыған жаудан, ұрыдан даладағы бөріден сақтаудың қамын ойлап уайымға қалды.Солардан сақтану үшін , Сейітқұл жұртын жиып, кеңесіп, судың бір қолайлы жеріне шымнан биік қорған салдырды, малдарына реттеп бақташы, қару-жарақты қарауыл жүргізді.

Қоқанға мал айдатып, ол кенттерден қазақ қолды әр түрлі табар (товар) алдыртып, жылда егін піскен уақытта манағы қорған жәрмеңке реуішті базар болды...

ІІІ. Тіл-өнер Сөздікпен жұмыс.

ІІІ. Тіл-өнер

Сөздікпен жұмыс.

Шығыр Жарлы-жақыбайлар Чархпалак Шымнан Водоворот Гадо-ялангаёқлар Кент Чимдан Нищие Кусок травяной земли Шаҳар Табар Город Маҳсулот Жәрмеңке Товар Ярмарка Ярмарка

Шығыр

Жарлы-жақыбайлар

Чархпалак

Шымнан

Водоворот

Гадо-ялангаёқлар

Кент

Чимдан

Нищие

Кусок травяной земли

Шаҳар

Табар

Город

Маҳсулот

Жәрмеңке

Товар

Ярмарка

Ярмарка

IV. Сергіту кезеңі  Салт-дәстүр  Иткөйлек

IV. Сергіту кезеңі

Салт-дәстүр

Иткөйлек

V. Сабақты пысықтау  Деңгейлік  тапсырма

V. Сабақты пысықтау

Деңгейлік

тапсырма

1-деңгей. Күміс қақпаны ашу

1-деңгей.

Күміс қақпаны ашу

1.  Оқыған озады, оқымаған тозады. Оқулықпен жұмыс 2.  Шешендік – шеберлік. Шағын жоспар құру.

1. Оқыған озады, оқымаған тозады.

Оқулықпен жұмыс

2. Шешендік – шеберлік.

Шағын жоспар құру.

«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Жоспар: 1.  Қыпшақ Сейітқұлдың жаңа мекенжай іздеуі. 2.  Түркістан үлгісімен жұмыс. 3.  Жарлы – жақыбайлардың қосылуы. 4.  Биік қорған салдыруы. 5.  Халықтың егінмен, саудамен шұғылдануы. 6.  Байлықтың атасы – еңбек, анасы – жер.

«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі.

Жоспар:

1. Қыпшақ Сейітқұлдың жаңа мекенжай іздеуі.

2. Түркістан үлгісімен жұмыс.

3. Жарлы – жақыбайлардың қосылуы.

4. Биік қорған салдыруы.

5. Халықтың егінмен, саудамен шұғылдануы.

6. Байлықтың атасы – еңбек, анасы – жер.

2-деңгей «Алтын қақпаны» ашу Сөзмаржан

2-деңгей

«Алтын қақпаны» ашу

Сөзмаржан

Сөзмаржан Еңбек туралы мақал-мәтелдер 2-деңгей «Алтын қақпаны» ашу

Сөзмаржан

Еңбек туралы мақал-мәтелдер

2-деңгей

«Алтын қақпаны» ашу

Алтын сандықша 3-деңгей «Алтын сандықшаны» ашу «Бақыттың кілті - еңбекте» атты эссе жазу.

Алтын сандықша

3-деңгей

«Алтын сандықшаны» ашу

«Бақыттың кілті - еңбекте» атты эссе жазу.

VI. Сабақты бекіту  Ыбырайдың «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінде отырықшылық тұрмыс –салт насихатталады. «Еңбегіңмен таныларсың, жалқаулықпен жаңыларсың» деп өз шығармашылығыммен қорытындылаймын. Оқушылардың еңбегін бағалап, жеңімпаз топты анықтау.

VI. Сабақты бекіту

Ыбырайдың «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесінде отырықшылық тұрмыс –салт насихатталады.

«Еңбегіңмен таныларсың, жалқаулықпен жаңыларсың» деп өз шығармашылығыммен қорытындылаймын.

Оқушылардың еңбегін бағалап, жеңімпаз топты анықтау.

4 4 3 Бағалау 3 4 4

4

4

3

Бағалау

3

4

4

Үйге тапсырма. Ы.Алтынсарин  «Қыпшақ Сейітқұл»  әңгімесі..

Үйге тапсырма.

Ы.Алтынсарин

«Қыпшақ Сейітқұл»

әңгімесі..

С А У Б О Л Ы Ң Ы З Д А Р !!! Назарларыңызға рахмет!

С

А

У

Б

О

Л

Ы

Ң

Ы

З

Д

А

Р

!!!

Назарларыңызға рахмет!


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!