Просмотр содержимого документа
«Презинтация по-казахскому языку на тему "Достықты бағалай біл"»
Лексикалық тақырып: Достықты бағалай біл Грамматикалық тақырып: септіктерді қайталау
Мектеп: «Қарағанды орта мектебі» КММ
Мұғалім: Секібаева Г.С. қазақ тілі мен әдебиет мұғалімі
Пән: қазақ тілі
Сынып : 5
2015 жыл
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік: оқушылардың лексикалық сөздік қорларын белсендіру. жаңа сөздерді меңгеру. Грамматикалық минимум – септіктерді қайталау
- Дамытушылық: ойлау қабілеттерін, қиялдарын дамыту, ой қорытып, нақты шешім жасауға үйретіп, өздеріне сенімдерін арттыру. Шешендік тұрғыда сөйлеу дағдыларын қалыптастыру
- Тәрбиелік: Достықты бағалай білуге, адамгершілік қасиеттерін жетілдіру.
- Сабақтың типі: бекіту сабағы.
- Сабақтың әдісі: топтық, түсіндіру, сұрақ-жауап, іздену, сын тұрғысынан ойлау әдістері
- Сабақтың көрнекілігі: белсенді тақта, үлестірмелі карточкалар
- Пәнаралық байланыс: өзін-өзі тану
Сабақтың барысы :
I. Ұйымдастыру кезеңі 1) Оқушылармен амандасу 2) Сабаққа дайындықтарын тексеру 3) Оқушыларды сабаққа бейімдеу
II. Психологиялық тренинг
Сендермен кездескеніме қуаныштымын. Бүгінгі сабағымызды бір-бірімізге жақсы, жағымды сөздер айтудан бастаймыз.Оқушылар шеңбер құрады.
Шаттық шеңбері.
- Армысын, асыл күн
- Армысын, асыл жыр!
- Армысын, көк аспан!
- Армысын, жан досым!
- Жылуыма жылу қос,
- Міне менің қолым
Тренинг ережелерімен таныстыру.
1.Кешікпеу.
2.Өз уақытында бастау.
3.Бір-бірін сыйлау.
4.Ұзақ уақыт сөйлемеу.
5.Көңілді болу.
III. Үй жұмысын тексеру
1. Досымның бойы қандай? а)момын ә)қара б)қамқоршы в)орта 2. Жалғауларды тап: а)мен,сен ә)лар,дар,тар б)бор,кітап в)ші,шы 3. Дұрыс жауабын тап: Досымның көзі ....... . а)ұзын ә)сыпайы б)қара в)мейірімді 4. Ол менің қандай досым? а)орта ә)жақсы б)бойы в)пікір 5. Тар, тер, лар, лер,дар, дер қандай жалғаулар? а)септік ә)тәуелдік б)көптік в)жіктік
4. Cөздікпен жұмыс
қайырымды- добрый
сыпайы - вежливый
қадір тұту - ценить
жұбын жазбау - не расставаться
түйдей құрдас - ровесники
Оқулықпен жұмыс 34 бет 3 тапсырма
Мәтінді оқу, аудару
І тапсырма
2 топ бір-біріне мәтін бойынша сұрақ қояды және жауап береді.
ІІ тапсырма
Әр топқа тапсырмасы жазылған конверт беріледі.
- 1-топ:
- Мақал- мәтелдерді дұрыс құрастыру.
- 2-топ:
- Мақалдың мағынасын ашу.
1- топ Мақал- мәтелдерді дұрыс құрастыру.
- Досы көпті жау алмайды.
- Аққуды атпа, досыңды сатпа
- Дұшпанға тастай қатты бол,
Досыңа балдай тәтті бол.
2- топ Мақалдың мағынасын ашу.
- Жолдасы көптың – олжасы көп
- Досы көппен сыйлас, досы азбен сырлас
- Адам досымен мықты
“ Балға” ойыны Септіктерді еске алайық
Досқа, жолдаспен, ойын, ұстазға, мектептің, оқушы, сыныптан, оқулықта, кітапты
1-топ: Берілген сөздердің жалғауларын жаз Жолдас...(-ның, -дің, -тың), сабақ...(-ге, - қа, - ке), дала... (-ны, -ді, - ты), спорт...(-да, - де, - та), кино...(-нан, - дан, - тан), мектеп...(-мен, -бен, - пен).
2-топ:
Берілген сөзді септе
Құрдас
ІV. : Сергіту сәті
V.Синквейн (5мин.)
- 1-топ: Дос
- 2- топ: Жолдас
VI.Шығармашылық жұмыс (5 мин.)
- 1- топ Досқа тән қасиеттерді жазады. «Нағыз дос» кластер жасау (Парақ А- 3, түрлі түсті маркерлер беріледі)
- 2-топ Досқа туған күніне құттықтау хат жасау. (түрлі түсті маркер, қағаз, желім)
VII. Сабақты қорытындылау
Бұл суретте не көріп тұрсыңдар?
Балалар не істеді?
VIII. Бағалау
Оқушылардың білімін бағалау.
- Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушылар былай бағалананады:
Өте жақсы
Жақсы
Орташа
IX. Үйге тапсырма беру
Жаңа сөздерді жаттау
Диалог құру
X.Рефлексия (2 мин.) «Достық гүлімен» жұмыс
- Осы сабақтан қандай әсер алдыңыздар, соны ортаға салайық.
- Сабақта қызық әрі оңай болса- көк түс
- Түсініксіз және қызықсыз болса- қызыл түс
Назарларыңызға рахмет!!!