СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Радиоактивдууулук

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Радиоактивдууулук»

Предмет: физика 9-класс

Тема: Радиоактивдүү нурлар. нурларынын жаратылышы.

.

Сабактын максаты:

Радиоактивдүү нурлардын табияты менен таанышат;

Радиоактивдүү нурлардын касиеттерин салыштыра алышат;

Радиоактивдүү нурлардын пайдалуу жана зыяндуу жактарын аныктай алышат.


Сабактын көрсөткүчү:

  • Окуучулар радиоактивдүү нурлардын касиеттерин салыштыра алышса;

  • Радиоактивдүү нурлардын пайдалуу жана зыяндуу жактарын айтып бере алышса;


Сабактын тиби:

Жаны билимди өздөштүрүү

Сабактын жабдылышы:

Интерактивдүү доска, слайд, маркер, ватман

Уюштуруу учуру:


Окуучулар менен саламдашуу.

Окуучуларга жагымдуу маанай тартуулоо


Топторго бөлүнүү:

Окуучулар эки топко бөлүнүп отурушат.


Жаны теманы түшүндүрүү:




Нурдануунун натыйжасында ядросу башка элементтин ядросуна айланган элементтер, радиоактивдүү деп аталат.

нурларына калыңдыгы 0,1 мм болгон кагаз барак тоскоолдук кыла алат

  • Заттын атомдорун иондоштурат.

  • Организм үчүн коркунучтуу эмес.

  • E 10 МэВ - зыян

ылдамдыгы өтө чоң электрондордун агымы

  • Ылдамдыгы =0,3 0,9с

  • Заряды (q) - терс

  • Зат аракеттениши - начар

  • Жандуу орг. үчүн - зыян

  • Өтүмдүүлүгү - жогору

нурлары айнек тоскоолдуктан өтө албайт.

  • белгилүү мерчеми адамдын терисинде нурдануу күйүктөрүн пайда кылат;

организмдин ичиндеги нурдануу коркунучтуу жогорку жыштыктагы фотондордун агымы

(э/м толкун)

(фотондор)

  • = 10-8 - 10-11 см;

  • Гц;

  • зарядга ээ эмес;

  • жандуу организмдер үчүн зыяндуулугу күчтүү;

  • өтүмдүүлүгү өтө жогору.


видео :

Пластинкага таасир этет

Абаны иондоштурат

Кээ бир заттарды жаркыратат


Сабакты бышыктоо:

Тест менен иштөө:

Ар бир командага онлайн тест берилет: алар топ менен иштеп тесттин туура жоопторун белгилешет. Тесттин туура жоопторун түстүү стикерлер менен көргөзүп турушат. а) вариантын туура дегендер кызыл стикерди; б) вариантын туура дегендер сары стикерди; в) вариантын туура дегендер жашыл стикерди көтөрүшөт.

Карточка менен иштөө:

Ар бир топко бирден карточка берилет. Ал карточкада суроо камтылган. Командадан бир окуучу чыгып жооп берет, ал эми калганы жооп берген окуучунун айткандарын көргөзүп беришет.

Өз багынды кооздо:

Ар бир топко бак тартылган плакат берилет. Топтор өздөрүнө тиешелүү радиоактивдүү нурлардын касиеттерин, толкун узундуктарын, Менделеевдин мезгилдик системасында жайгашкан радиоактивдүү элементтери менен өздөрүнүн бактарын кооздошот.

Сабакты жыйынтыктоо:


радиоактивдүү нурлар;

  • радиоактивдүү нурлардын табияты;

  • радиоактивдүү нурлардын таасири.

Ушул суроолор боюнча топтор бири-бирине жооп узатышат.

Окуучулардын билимин баалоо:

Формативдик баалоо

Үйгө тапшырма:

  • Берилген логогрифтерди, шарадаларды таап келүү. (логогриф – сөздөгү тамгаларды

  • алып таштоо менен же башка тамгаларды кошуу аркылуу жаңы сөздөрдү табуу, шарада – жашырылган сөз ар бири өз алдынча мааниге ээ болгон бөлүкчөлөргө

  • ажыратыла турган табышмак.)



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!