Тема уроку: Раціональні рівняння як математична модель реальних ситуацій.
Мета уроку: формувати знання, вміння та навички учнів розв’язувати задачі за допомогою раціональних рівнянь, продовжувати формувати вміння розв’язувати квадратні рівняння за формулою коренів, або теоремою Вієта; розвивати інтелектуальні здібності учнів; виховувати спостережливість, працьовитість.
Обладнання: тести, картки із завданнями,
картки з дидактичною грою.
Хід уроку.
Повторення вивченого матеріалу за слайдами (3-4 хв.)
Тест на визначення рівня готовності до уроку.(2-3 хв.) За підготовленими відповідями учні самостійно визначають власний рівень готовності.
Коефіцієнт а – коефіцієнт біля х2 у квадратному рівнянні.
Варіанти відповідей:
так (2 бали)
ні (0 балів)
Неповним називають квадратне рівняння,
яке не містить х2.
Варіанти відповідей:
так (0 бали)
ні (2 балів)
Квадратні рівняння мають розв’язки, якщо перед х2 стоїть від’ємне число.
Варіанти відповідей:
так (2 бали)
ні (0 балів)
Дискримінант – це геометрична фігура.
Варіанти відповідей:
так (0 бали)
ні (2 балів)
Коефіцієнти у квадратному рівнянні – це раціональні числа.
Варіанти відповідей:
так (0 бали)
ні (2 балів)
Дробово-раціональними називають рівняння у яких невідоме знаходиться у знаменнику дробу.
Варіанти відповідей:
так (2 бали)
ні (0 балів)
7. Коренями раціонального рівняння є лише цілі числа.
Варіанти відповідей:
так (0 бали)
ні (2 балів)
Якщо отримав за результатами тестів 12 балів
Якщо отримав за результатами тестів 7-11 балів
Якщо отримав за результатами тестів 0-6 балів
Усні вправи допоможуть пройти лабіринт та обрати тему сьогоднішнього уроку.
Роботу на уроці розпочнемо з усних вправ і спробуємо визначити тему сьогоднішнього уроку.
Назвати коефіцієнти а, в і с у наступних рівняннях:
а) 3 х2 – 18 = 0 б) 2 х2 + 6 = 0
в) 3 х2 – 24х +5 = 0 г) 5 х2 + 1х = -2
Скільки коренів мають наступні рівняння:
а) 2х2 + 3х -1 = 0
б) х2 – 10х + 25 = 0
в) х2 +2х +4 = 0
Не розв’язуючи рівнянь, знайти суму та добуток коренів:
а) х2 + 6х + 5 = 0
б) х2 - 6х + 5 = 0
в) х2 – 2х – 1 = 0
г) х2 -4х + 1 = 0
Використовуючи теорему Вієта, розв'язати рівняння:
а) х2 – 5х + 6 = 0
б) х2 + 4х -5 = 0
в) х2 + 9х + 14 = 0
г) 2х2 – 3х +1 = 0
д) 5х2 – 16х +11 = 0
е) 39х2 – 587х + 548 = 0
є) 21х2 – 452х + 431 = 0
Тема 1. Розв’язування задач за допомогою квадратних рівнянь.
Тема 2. Розв’язування задач за допомогою раціональних рівнянь.
Тема 3 . Раціональні рівняння як математична модель реальних ситуацій.
Паралельно до основної роботи на уроці ми будемо заповнювати таблицю і це дасть нам змогу наприкінці уроку прочитати ім’я гетьмана, який з 55 походів переміг лише у 3, проте став улюбленим серед козаків.
Букви відповідають числам, які є розв’язками задач.
І | В | А | Н | С | І | Р | К | О |
3 | -15; 9 | 60;90 | 12;16;20 | 10, 15 | 3 | 6;10 | 14 | 80 |
Робота за підручником.
№ 671. З коментуванням на дошці.
1 –й етап. Складання математичної моделі.
Х – перше число;
(х + 6) – друге число;
Складаємо рівняння. х * (х + 6) = 135
2- й етап. Розв’язування моделі:
х2 + 6х – 135 = 0
х1 = -15 х2 = 9
Обидва числа є коренями квадратного рівняння.
3-й етап. Відповідь до задачі.
Яке з коренів рівняння є відповіддю на поставлене в задачі питання?
Відповідь: -15, 9.
Резерв( № 672.). Учень з коментуванням на дошці.
1 –й етап. Складання математичної моделі.
Х – перше число;
(х + 20) – друге число;
Складаємо рівняння. х * (х + 20) = -91
2- й етап. Розв’язування моделі:
х2 + 20х +91 = 0
х1 = -13 х2 = -7
Обидва числа є коренями квадратного рівняння.
3-й етап. Відповідь до задачі.
Яке з коренів рівняння є відповіддю на поставлене в задачі питання?
Відповідь: -13, -7.
Задача 1. На учнівських картках.(коментуванням на дошці).
Перегін у 60 км потяг мав проїхати зі сталою швидкістю, визначеною розкладом. Затримавшись на семафорі на 5 хв., машиніст був змушений збільшити швидкість проходження перегону на 10 км/год, щоб наздогнати втрачені 5 хв. Знайти швидкість потяга за розкладом.
1 –й етап. Складання математичної моделі.
Х км/год – швидкість за розкладом;
год. – час потяга за розкладом;
год. – фактичний час руху.
5 хв. =
год. =
год.
Складаємо рівняння.
2- й етап. Розв’язування моделі:
-
= ![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_4.png)
Математична модель складена. Це – раціональне рівняння.
Х2+ 10 х -720 =0
Х≠0
Х≠-10
Х= -90, х=80. Обидва числа є коренями раціонального рівняння.
3-й етап. Відповідь до задачі.
Яке з коренів рівняння є відповіддю на поставлене в задачі питання?
Відповідь: 80 км/год.
Коментарі до розв’язування задачі.
Перший етап є основним у розв’язанні задачі, оскільки вимагає неабиякої творчості.
Другий етап вимагає технічної роботи.
Особливо важливим є те, що прирівнювати можна лише однакові величини.
№ 676, № 680, №681за підручником. Задачі розв’язуємо по рядах. Консультантами є учні класу.
№ 676.
![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_8.png)
60;90.
№ 680
![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_9.png)
3
№681
![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_10.png)
14
Не забуваємо заповнювати таблицю з відповідями до задач.
Перевірка задач відбувається за готовими розв’язками на слайдах.
Наступна задача геометричного змісту.
Задача 2. На учнівських картках (Учень розв’язує з коментуванням на дошці.) Паралельно до розв’язування повторюємо теорему Піфагора.
Периметр прямокутного трикутника 48 см. Один з катетів на 4 см більший іншого. Знайти сторони трикутника.
1 –й етап. Складання математичної моделі.
Х см – менший катет трикутника;
(х + 4)см – більший катет;
48 – х – (х + 4) =(44 – 2х) см - гіпотенуза
Складаємо рівняння.
2- й етап. Розв’язування моделі:
За теоремою Піфагора х2 + (х+4)2 =(44 – 2х)2
2х2 – 184х + 1920 = 0
х2 – 92х + 960 = 0
= 68
х1 = 80; х2 = 12
Обидва числа є коренями раціонального рівняння.
3-й етап. Відповідь до задачі.
Оскільки периметр трикутника 48 см, то менший катет 12 см, більший – 16 см, гіпотенуза – 20 см.
№ 686.( індивідуальна задача.)
1 –й етап. Складання математичної моделі.
Складемо таблицю
Екскаватори | Час роботи, Год. | Продуктивність праці. |
І | Х | ![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_12.png) |
ІІ | Х + 4 | ![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_13.png) |
разом | 3год. 45 хв. = 3 =3 = ![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_16.png) | , або +![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_13.png) |
Складаємо рівняння.
=
+![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_13.png)
2- й етап. Розв’язування моделі:
2х2 -7х -30=0
х≠0, х≠-4.
Х1=6, х2 =-2,5.
Обидва числа є коренями раціонального рівняння.
3-й етап. Відповідь до задачі.
Оскільки в умові задачі йдеться про час, то лише Х1=6 задовольняє умову.
Відповідь: 6 год., 10 год.
Задача 3. На учнівських картках .Авторська задача Григорія Остера. (учні розв’язують самостійно)
Толя и Миша в гостях у Коли съедают торт весом в 1,5 кг за 6 минут. Голодный Толик съест этот торт, не взирая на облизывания кота Мурзика, на 5 минут быстрее сытого Миши. За какое время будет съеден торт каждым мальчиком отдельно, если в гости они пришли одновременно, будучи при этом очень голодными?
![](https://fhd.multiurok.ru/8/5/2/8523660703f20c6d64bd20e079a444029ae07a4f/ratsional-ni-rivniannia-iak-matiematichna-modiel-rieal-nikh-situatsii-1_23.png)
Задача 3. Григорій Остер.
Толік та Міша в гостях у Миколки з’їдають торт вагою 1, 5 кг за 6 хв. Голодний Толя може з’їсти цей торт, не дивлячись на облизування кота Мурзика, на 5 хв швидше ситого Міши. За який час може з’їсти торт кожен хлопчик окремо, якщо у гості вони прийшли одночасно та були при цьому дуже голодні?
10 хв, 15 хв.
Висновок уроку:
Прочитаємо ім’я гетьмана, який з 55 походів переміг лише у 3, проте став улюбленим серед козаків. Іван Сірко.
Якого типу задачі ми розв’язували на уроці.
Чи відповідала тема уроку його змісту.
Домашнє завдання:п.5; № 674, 677, 687.
Задача.
Малий Василько ложкою їв мед,
Який по краплі падав на підлогу.
Василько й не помітив, звідки й з чого
Туди злетілося сорок бджіл
І порівну обсіли кожну краплю...
В цей час Василько не дрімав,
Він далі ложкою медок черпав.
Як крапель стало вдвічі більше,
То бджоли пересіли знов,
І не сварились, не мирились,
А порівну так розділились,
Що біля кожної краплини
Їх стало менше на чотири.
Тож скільки крапель всього впало на підлогу?
Відповіді до тестів.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Учнівські картки
Етапи розв’язування задачі:
1 –й етап. Складання математичної моделі.
2- й етап. Розв’язування моделі:
3-й етап. Відповідь до задачі.
Коментарі до розв’язування задачі.
Перший етап є основним у розв’язанні задачі, оскільки вимагає неабиякої творчості.
Другий етап вимагає технічної роботи.
Особливо важливим є те, що прирівнювати можна лише однакові величини.
Задача 1.
Перегін у 60 км потяг мав проїхати зі сталою швидкістю, визначеною розкладом. Затримавшись на семафорі на 5 хв., машиніст був змушений збільшити швидкість проходження перегону на 10 км/год, щоб наздогнати втрачені 5 хв. Знайти швидкість потяга за розкладом.
Задача 2.
Периметр прямокутного трикутника 48 см. Один з катетів на 4 см більший іншого. Знайти сторони трикутника.
Задача 3. Григорій Остер.
Толік та Міша в гостях у Миколки з’їдають торт вагою 1, 5 кг за 6 хв. Голодний Толя може з’їсти цей торт на 5 хв. швидше ситого Міши. За який час може з’їсти торт кожен хлопчик окремо, якщо у гості вони прийшли одночасно та були при цьому дуже голодні?
Задача 4.
Малий Василько ложкою їв мед,
Який по краплі падав на підлогу.
Василько й не помітив, звідки й з чого
Туди злетілося сорок бджіл
І порівну обсіли кожну краплю...
В цей час Василько не дрімав,
Він далі ложкою медок черпав.
Як крапель стало вдвічі більше,
То бджоли пересіли знов,
І не сварились, не мирились,
А порівну так розділились,
Що біля кожної краплини
Їх стало менше на чотири.
Тож скільки крапель всього впало на підлогу?
І | В | А | Н | С | І | Р | К | О |
3 | -15; 9 | 60;90 | 12;16;20 | 10, 15 | 3 | 6;10 | 14 | 80 |