СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 28.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка открытого урока на тему "Шеңбердің теңдеуі"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар Мектеп: №3 мектеп-интернат Күні: 04.02.2017 Пәні: Геометрия Сынып : 8 Мұғалім: Мәденова Гүлзия Сабақтың тақырыбы: Шеңбер теңдеуі Сабақтың мақсаты: Координаталық жазықтықта берілген шеңбердің теңдеуімен таныстыру, шеңбердің теңдеуін және центрін табуға , сондай-ақ шеңбердің кез келген еүктесінің координаталарын табуға есептер шығару. Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгерту Оқыту нәтижелері: Оқушылар сабақ кезінде жеке және топта жұмыс жасайды; Топпен жұмыс істеу барысында өз ойларын еркін айтады; Топта жұмыс істеу барысында бір-біріне үйретуді, бір-бірін оқытуды жүзеге асыруға ықпал етеді. Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Ресурстар, көрнекіліктер Білу Ұйымдастыру кезеңі 2 мин Үй тапсырмасын сұрау 5 мин Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сәлемдесіп, сабаққа қажетті құралдарын дайындап отырады. Үйге берілген тапсырманы тексеру. «Көпір» Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не? Ордината осі? Абцисса осі? Координаталар басы? Нүктелердің арақашықтығын қалай табамыз? Оқушылар сұрақтарға жауап береді және келесі оқушыға сұрақ қояды. Түсіну 10 мин Анықтама: Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да бір теңдеуді қанағаттандырса, онда ол теңдеу осы қисықтың (шеңбердің) теңдеуі деп аталады. Егер центрі координаталар басымен беттессе, онда а=0, b=0.Бұл жағдайда теңдеу төмендегідей жазылады. Оқушылар берілген тақырыпты түсінеді және есептер шығарғанда формуланы қолдана алады. Геометрия 8 сынып Қолдану есептер шығаруда қалай қолданасыңдар? 15 мин Талдау 5-мин №213. Центрі О координаталар басында жататын , ал радиусы 1) 5см; 2) см 3) в см-ге тең шеңбердің теңдеуін жазыңдар. №214. 1) R=4; 2) R=8; 3) R=5; 4) R=; №215. Координаталар басынан 1,5 қашықтықта жатқан нүктелерден тұратын қисықтың теңдеуін жазыңдар. №216. ,,, нүктелерінің қайсысы теңдеуімен анықтылған шеңберде жатады? №217. Радиусы 2-ге тең, центрі С (2;-1) болатын шеңбердің теңдеуін жазыңдар. А (2;-3) нүктесі бұл шеңберде жата ма? №213. №214. 1) R=4; 2) R=8; 3) R=5; 4) R=; №215. №216. Жауабы: , Жинақтау Шеңбер туралы білімді 5 - мин 1.Шеңбер деген не? 2.Шеңбердің центрі деген не? 3.Шеңбердің радиусы деген не? 4. Шеңбердің диаметрі? 5.Шеңбердің элементрерін атау? Оқушылар алған білімдерін толықтырып сұрақтарға жауап береді. Түрлі-түсті маркер, стикер Бағалау 2-мин. Рефлексия 1- мин Үйге тапсырма №218 №220 «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Оқушылар өтілген сабаққа қатысты екі ұсынысын, бір тілектерін және сабақтан алған әсерлерін жеткізеді. Стикерлер Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады.
Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Разработка открытого урока на тему "Шеңбердің теңдеуі"»

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп: №3 мектеп-интернат

Күні: 04.02.2017

Пәні: Геометрия

Сынып : 8

Мұғалім: Мәденова Гүлзия

Сабақтың тақырыбы:

Шеңбер теңдеуі

Сабақтың мақсаты:

Координаталық жазықтықта берілген шеңбердің теңдеуімен таныстыру, шеңбердің теңдеуін және центрін табуға , сондай-ақ шеңбердің кез келген еүктесінің координаталарын табуға есептер шығару.

Сабақтың түрі:

Жаңа білімді меңгерту

Оқыту нәтижелері:

Оқушылар сабақ кезінде жеке және топта жұмыс жасайды;

Топпен жұмыс істеу барысында өз ойларын еркін айтады;

Топта жұмыс істеу барысында бір-біріне үйретуді, бір-бірін оқытуды жүзеге асыруға ықпал етеді.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Ресурстар, көрнекіліктер

Білу

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин





Үй тапсырмасын сұрау

5 мин






Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.


Сәлемдесіп, сабаққа қажетті құралдарын дайындап отырады.

Үйге берілген тапсырманы тексеру.


«Көпір»

  • Тікбұрышты координаталар жүйесі деген не?

  • Ордината осі?

  • Абцисса осі?

  • Координаталар басы?

  • Нүктелердің арақашықтығын қалай табамыз?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді және келесі оқушыға сұрақ қояды.



Түсіну

10 мин

Анықтама: Егер қисықтың барлық нүктелерінің координаталары қандай да бір теңдеуді қанағаттандырса, онда ол теңдеу осы қисықтың (шеңбердің) теңдеуі деп аталады.

Егер центрі координаталар басымен беттессе, онда а=0, b=0.Бұл жағдайда теңдеу төмендегідей жазылады.




Оқушылар берілген тақырыпты түсінеді және есептер шығарғанда формуланы қолдана алады.












Геометрия

8 сынып


Қолдану

есептер шығаруда қалай қолданасыңдар?

15 мин

Талдау

5-мин


213. Центрі О координаталар басында жататын , ал радиусы 1) 5см; 2) см 3) в см-ге тең шеңбердің теңдеуін жазыңдар.

214. 1) R=4; 2) R=8;

3) R=5; 4) R=;

215. Координаталар басынан 1,5 қашықтықта жатқан нүктелерден тұратын қисықтың теңдеуін жазыңдар.

216. ,,, нүктелерінің қайсысы теңдеуімен анықтылған шеңберде жатады?

217. Радиусы 2-ге тең, центрі С (2;-1) болатын шеңбердің теңдеуін жазыңдар.

А (2;-3) нүктесі бұл шеңберде жата ма?


213.

214.

1) R=4;

2) R=8;

3) R=5;

4) R=;

215.

216.

Жауабы: ,



Жинақтау

Шеңбер туралы білімді

5 - мин

1.Шеңбер деген не?

2.Шеңбердің центрі деген не?

3.Шеңбердің радиусы деген не?

4. Шеңбердің диаметрі?

5.Шеңбердің элементрерін атау?

Оқушылар алған білімдерін толықтырып сұрақтарға жауап береді.

Түрлі-түсті маркер, стикер

Бағалау


2-мин.

Рефлексия

1- мин

Үйге тапсырма

№218 №220



«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі


Оқушылар өтілген сабаққа қатысты екі ұсынысын, бір тілектерін және сабақтан алған әсерлерін жеткізеді.


Стикерлер


Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазады.












Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Закрыть через 5 секунд
Комплекты для работы учителя