СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока на тему "СКЛАДНОПІДРЯДНЕ РЕЧЕННЯ" (на украинском языке)

Категория: Русский язык

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока изучения нового материала по теме "Складнопідрядне речення"

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока на тему "СКЛАДНОПІДРЯДНЕ РЕЧЕННЯ" (на украинском языке)»

ТЕМА: «СКЛАДНОПІДРЯДНЕ РЕЧЕННЯ»


МЕТА: сформувати в учнів поняття про складнопідрядне речення, засоби зв’язку в ньому, з’ясувати класифікацію складнопідрядних речень; розвивати вміння учнів ідентифікувати СПР, розрізняти їх вид, доречно використовувати дані речення в мовленні; сприяти вихованню в учнів позитивного ставлення до життя, виховувати готовність долати будь-які життєві перешкоди.


ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу.


МЕТОДИ, ПРИЙОМИ: вправи, робота з опорною таблицею, спостереження учнів за мовою, робота з підручником, робота біля дошки, робота на картках, групова робота, взаємоперевірка учнями робіт, бесіда, слово вчителя.


ОБЛАДНАННЯ: картки із завданням, опорна таблиця, підручник.


ХІД УРОКУ:


  1. Організаційний момент.


  1. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя:

Шановні друзі! Ми з вами продовжуємо знайомство з останнім розділом мовознавства – синтаксисом.

Ніхто не буде заперечувати, що наше мовлення – словесне. Щохвилини, у будь-якій ситуації ми послуговуємося словом, а воно набуває повноти свого значення тільки в реченні – що і є об’єктом вивчення синтаксису. Тобто вміння правильно побудувати речення (щоби донести певну думку), інтонувати його свідчить про якість вашого мовлення, а значить і про вашу загальну людську культуру.

На попередніх уроках ми з вами вже ознайомилися з одним із видів складного речення – складносурядним реченням, його структурою, смисловими відношеннями, розділовими знаками тощо.

На черзі – наступний вид, складнопідрядне речення. Але це для вас не є новим поняттям. Пригадайте, адже подаючи на першому уроці поняття про складне речення, ми вже визначали його види, і одним з них якраз і було складнопідрядне речення.

Вивчення синтаксису вимагає від вас бути уважними, сумлінними, хоча ніхто не застрахований від помилок. Але, як твердить народна мудрість, не помиляється той, хто ні до чого не прагне. Бо так уже влаштоване наше життя, як про це сказала Ліна Костенко:

Усе життя – така велика ковзаниця:

Кому вдалось, не падавши, пройти?

Нехай ці слова будуть гаслом нашого уроку сьогодні. Адже помилятися властиво кожному, інша річ – уміти гідно подолати перешкоди й наполегливо йти вперед.


  1. Актуалізація опорних знань, перевірка домашнього завдання.

  1. Фронтальна репродуктивна бесіда.

Отже, уявно переносимося в країну Синтаксис і пригадуємо:

  • які мовні одиниці в ній живуть?

Різноманітних видів речення дуже багато:

  • а які види речень за будовою існують?

І нехай вас не лякає вислів «складне речення», бо, як пише Д.Білоус:

Той, хто здається безпорадно,

У людини не в пошані,

В складному реченні не так-то й складно

Розібратись при бажанні.


  1. Робота з опорною схемою.

А допоможе нам розібратися в складному реченні опорний конспект

(учень біля дошки за схемою розповідає про види складного речення; частина таблиці, де зазначено види СПР, поки що закрита)


складне речення

сполучникове безсполучникове

засоби зв’язку

(сполучник, спол.слово, інтонація) (інтонація)

сурядне підрядне

1) єднальне 1) означальне

2) розділове 2) з’ясувальне

3) протиставне 3) обставинне


Проблемне запитання:

До якого з вищезазначених видів належить вислів Л.Костенко, узятий за епіграф до уроку?


  1. Тренувальні вправи.

А. Робота біля дошки на картках.

Два учні самостійно працюють біля дошки – завдання на картках; після виконання завдання взаємоперевірка:

Картка 1

Подані речення розподілити за видами складного речення (за опорною схемою):

  1. Найбільша помилка – вважати, що ти ніколи не помиляєшся.

  2. Немає труднощів – настає деградація особистості.

  3. Від помилок ніхто не застрахований, але найбільша помилка – неправильно вибрана мета в житті.

  4. Май мету в житті – і щастя тобі усміхнеться.

  5. Важливо самім уміти виправляти свої помилки, або це зробить саме життя.

Картка 2

У поданих реченнях розставити розділові знаки:

  1. Чи я ніколи не стомлюся жити чи життя мене не може розлюбить (Мицик).

  2. Ми чуємо тебе Кобзарю крізь століття і голос твій нам душі окриля (Симоненко).

  3. І щось відмирає і час заколисує рани і все ж таки щось не вмира (Олійник).

  4. Багато раз нам опускались руки і боротьби ми покидали поле але завжди знов ми йшли на муки і боролись сміло ми за волю (Козачка).


Б. Творчий диктант.

Продиктований текст записати у вигляді схем складносурядного речення, інші види речень пропускати (учень працює біля дошки із зворотного боку, інші – в зошитах, потім здійснюється перевірка)

Васильки у полі,

І у тебе, мила, васильки з-під вій,

і гаї синіють ген на видноколі,

і синіє щастя у душі моїй.

Од сіяють роки,

і ось так же в полі будуть двоє йти,

але нас не буде. Може, ми квітками,

може, васильками станем – я і ти.

Так же буде поле, як тепер, синіти,

і хмарки летіти в невідомий час,

і другий, далекий, сповнений привіту,

з рідними очима порівняє нас (В.Сосюра).


4. Перевірка домашнього завдання.

За складеним удома творчим конспектом пояснити структуру ССР, засоби зв’язку між його частинами.


  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Спостереження учнів за мовою.

Отже, якщо ми говоримо, що в ССР частини синтаксично рівноправні (тобто чаші терезів урівноважені – за вашими творчими конспектами), то в СПР – нерівноправні (терези – на різних рівнях).

Порівняйте два варіанти одного й того ж речення й зробіть висновок, що називається СПР:

    1. Життя – така велика ковзаниця, і нікому не довелось, не падавши, пройти;

    2. Нікому не довелось, не падавши, пройти, бо життя - така велика ковзаниця.


  1. Групова робота.

Кожна група учнів опрацьовує відповідний параграф підручника, аналізує запропоновані речення й робить висновок про види СПР.

Запитання для аналізу:

  • визначити головну та залежні частини;

  • на яке питання відповідає підрядна частина;

  • з яким членом речення співвідносна підрядна частина;

  • що означає підрядна частина.

Картка 1

  1. У людини не в пошані, хто здається безпорадно.

  2. Д.Білоус вважає, що в реченні при бажанні легко розібратись.

Картка 2

  1. У народі не в пошані така людина, яка здається безпорадно.

  2. У будь-якому реченні, яке б воно складне не було, при бажанні легко розібратись.

Картка 3

  1. Людину не поважають тоді, коли вона здається безпорадно.

  2. Якщо маєш бажання, то в будь-якому реченні легко розібратись.

Після виступу груп відкривається частина схеми з видами СПР.


  1. Закріплення вивченого.

Творче завдання: конструювання речень.

Доповнити подані речення таким чином, щоби утворився текст (після виконання порівняти роботи з оригіналом – віршем Л.Костенко «Життя іде, і все без коректур…»)

Життя іде, і …, і … .

Не знаю я, що буде … .

Єдиний, хто не … , а ми … .

Зробити щось, щоб … .

Але не бійся … , бо … .


  1. Висновки.


  1. Домашнє завдання.

Записати своє розуміння слів Л.Костенко, використовуючи СПР: «Людині бійся душу ошукать, Бо в цьому схибиш – то уже навіки».



4




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!