Урок разработан по УМК М.З. Биболетовой, Н.Н. Трубаневой
8 класс
UNIT 2 THE WORLD’S BEST FRIEND IS YOU.
Section 5 What Can We Do to Save the Earth?
Тип урока: комбинированный
Цели урока: совершенствование навыков устной речи по теме «THE WORLD’S BEST FRIEND IS YOU»
Задачи урока:
Учебные:
Активизировать в речи обучающихся изученные лексические единицы по теме;
активизировать навыки монологической и диалогической речи;
практиковать обучающихся в чтении с извлечением детальной информации из прочитанного и увиденного;
Развивающие:
развивать умение систематизировать и обобщать полученные знания;
развивать умение излагать на английском языке результаты коллективной поисково-познавательной деятельности;
развивать общекультурные умения обучающихся с целью их практического применения на уроках английского языка;
Воспитательные:
воспитывать у обучающихся бережное отношение к природе;
воспитывать лингвистическую компетенцию обучающихся и их познавательную активность;
формировать у обучающихся систему нравственных оценок;
Оборудование: интерактивная доска, предупреждающие знаки,
Ход урока
I. Постановка цели урока и мотивация учебной деятельности учащихся.
-Good morning , boys and girls! I’m glad to see today.
-What is the date today?
-What day of the week is it today?
-Before we start working I want you to watch a short video and answer my questions.( просмотр видео -2 min)
- What do you think we are going to talk about? How do you think what problems we will discuss today?
S.1: I think we will discuss the problems of pollution of our environment.
S.2: I guess we will discuss how we can save the Earth from pollution.
T: Right you are.
-What ecological problems do we have nowadays? (Possible answers: air pollution, water pollution, littering, deforestation, drought, overpopulation, extinction, global warming, war conflicts)
— At the last lessons we spoke about different ecological problems and today we will try to answer the very important question: “What each of us can do for our planet”. The topic of our lesson today is “What Can We Do to Save the Earth” ( слайд 1)
II. Фонетическая разминка(1 min)
— – So, let’s start working. We’ll begin with phonetic drill.
- And now I want you to repeat some words on the topic.
-Pronounce the words correctly and translate them into Russian. ( слайд 2)
III. Закрепление приобретенных лексических навыков .(9 min)
T: Now I want you to refresh the knowledge of topical vocabulary.
Let’s remember the main terms on subject “Ecology”.
There are some cards on your desks. Take the card № 1
Match two parts of the sentences.( задание на карточках) (фронтальный опрос)
( во время выполнения упражнений вызываю одного учащихся к интерактивной доске для выполнения упр.) Match the words with their translations.
http://LearningApps.org/display?v=pum3a8gfn16
Match the words and phrases which have opposite meanings. Open your books at p. 59 ex.1
T: Now we will go on the next exercise.
Complete each sentence with one of the words or phrases below.ex.2 p. 59.
The words in capitals can be used to form a word that fits suitably in the blank space. (задание на карточках) (взаимоконтроль) exchange the cards with your neighbour and check the answers. The answers are on the blackboard.)
T: Raise your hands those who have no mistakes? 1 mistake? Two mistakes? More than two mistakes?
( во время выполнения упражнения вызываю другого учащихся к интерактивной доске для выполнения упр.) http://LearningApps.org/display?v=p35s3mqe216
T: Find the word with similar meaning
IV.Развитие коммуникативных навыков по теме «Окружающая среда» .( 3 min)
T: Let’s train our speaking skills
T: People try to make first steps to protect the environment. Look at these notices on the board and answer the following questions:
What are they about? Where could you see these notices? Why do people create notices like this? ( P1-people create such notices to protect the nature. P2: to make the Earth the better place.
You are right. People create such notices to make the world the better place and to make it perfect.
V. Проверка домашнего задания (10min)
a) монолог
It is time to check your homer work. You should describe a perfect world using the plan. (P1,P2,P3)
b) Условный диалог-расспрос
T: We have a guest today. She’s the journalist of the local newspaper «Oren green». She needs to find out how people feel about the pollution of the environment in our region.
( the special task for bright students is to make an interview)
VI.Физминутка. (1min) Are you tired? Let`s have a rest then! ( физкультминутка проводится дежурным учеником)
Stand up, please.
Hands on your hips, hands on your knees.
Put them behind you if you please.
Touch your shoulders, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.
Raise your hands high in the air,
At your sides, on your hair.
Raise you hands as before
While you clap: one, two, three, four.
VII. Совершенствование навыков аудирования и чтения.(10min)
Ex. 53, p. 54 DO you know what you can do to save the Earth alive? Then read the text.
(дать 5 минут на прочтение)
Работа в парах + аудирование:
Ex. 54, p. 54
(работая в группах, обсудить, куда можно вставить данные предложения, выслушать мнения детей относительно места каждого предложения в тексте, прослушать текст и определить, верно ли были распределены предложения по тексту)
VIII. Развитие навыков устной речи по теме (7 min)
a) - Let’s watch the next video!
T:You have read the text and watched the video. We should make a conclusion what people must and mustn’t do to save our planet. I would like you to divide into groups of 2. The first group should write down what people must do to protect the nature, the second group should write down what people mustn’t do .
( we discuss the ideas)
Work in groups. While working listen to the song of Louis Armstrong – What A Wonderful World IX. Рефлексия. Подведение итогов урока. 3 мин.
I`d like to thank you for your great work. It`s a difficult lesson but you`ve managed to cope with everything.

Now please, write down your homework: Дом. Задание упр.1,2 стр.34(рабочая тетрадь). P1,2,3 Write an article on water protection for your school or local newspaper (ex4 p35)
-Making the conclusion I want you make up a thinkway poem about saving the earth. Look at the screen and see the plan ( слайд 3)
Составление синквейна.
1строка – название темы.
2 строка – описание темы (2 прилагательных).
3 строка – характеристика темы через действие (3 глагола).
4 строка – фраза, выражающая отношение автора синквейна к теме.
5 строка – одно слово-синоним к теме.
The Earth
Beautiful, green
To save, to clean, to help
I love my home very much
The world
There are some cards on your desks.
-And now please, give a short answer :
-Are you happy and satisfied with your work today? Raise your cards!
Yes, I am. 
No, I am not. 
Список используемой литературы
Английский язык, Enjoy English, 8 класс, Биболетова М.З., Трубанева Н.Н.Enjoy English, 8 класс, Рабочая тетрадь, Workbook, Биболетова М.З., Денисенко О.А., Трубанева Н.Н.
Английский язык. Enjoy English. 8 класс. Книга для учителя. Биболетова М.З.
Поурочные разработки . 8 класс: К УМК М.З. Биболетовой и др. "Enjoy English" В помощь школьному учителю".
https://www.quora.com/How-do-we-save-the-earth
Видео с ютюб