СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка внеклассного мероприятия по английскому языку для 5 класса "Весёлое Рождество"

Нажмите, чтобы узнать подробности

«Весёлое Рождество» 

Цель: Расширение знаний учащихся о культурных традициях страны      изучаемого языка.

 

Задачи:

  1. Знакомство с традициями и культурой страны изучаемого языка на основе праздника Christmas
  2. Целенаправленное развитие психических функций, связанных с речевой деятельностью, таких как внимание, способность к анализу и синтезу, логическое мышление, способность к выявлению языковых закономерностей, языковая догадка, зрительная и слуховая память, фонематический слух.
  3. Повышение интереса к изучению английского языка, воспитание культуры языкового общения, уважительного отношения друг к другу, умения  внимательно слушать собеседника.

Просмотр содержимого документа
«Разработка внеклассного мероприятия по английскому языку для 5 класса "Весёлое Рождество"»

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ РЕСПУБЛИКИ БАШКОРТОСТАН УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ МУНИЦИПАЛЬНОГО РАЙОНА ТУЙМАЗИНСКИЙ РАЙОН РЕСПУБЛИКИ БАШКОРТОСТАН









Разработка внеклассного мероприятия по английскому языку


Merry Christmas


(для 5 класса)






Из опыта работы

учителя английского языка

МБОУ СОШ с. Субханкулово

г. Туймазы

Халиковой Дианы Фаритовны







Туймазы – 2015



«Весёлое Рождество»


Цель: Расширение знаний учащихся о культурных традициях страны изучаемого языка.


Задачи:

  1. Знакомство с традициями и культурой страны изучаемого языка на основе праздника Christmas

  2. Целенаправленное развитие психических функций, связанных с речевой деятельностью, таких как внимание, способность к анализу и синтезу, логическое мышление, способность к выявлению языковых закономерностей, языковая догадка, зрительная и слуховая память, фонематический слух.

  3. Повышение интереса к изучению английского языка, воспитание культуры языкового общения, уважительного отношения друг к другу, умения внимательно слушать собеседника.

Оборудование: компьютер, экран, видео - презентация “British Holidays. Christmas”, видео «We wish you a Merry Christmas», распечатка фонетического упражнения для каждого учащегося, видео – словарь «Символы Рождества в Великобритании», распечатки с рождественской лексикой, видео-презентация «Что такое Рождество?», аудиозапись песни “Jingle, Bells!”



Ход мероприятия.

  1. Организационный момент. Приветствие.

Good morning, children. Today we have an interesting party. And we must divide into two teams. Let it be “Boys” and “Girls”. Take your places in two circles, please. (Ребята пересаживаются за столы знатоков)



  1. Актуализация прежних знаний.

    1. Беседа с учащимися по теме “Holidays”. Примерные вопросы:

T: Do you like holidays? What holidays do you know? What is your favourite holiday?

    1. Работа с презентацией “British holidays. Christmas”



T: And the British like holidays. Let’s remember some of the popular British holidays. Look at the board.

(Демонстрируются слайды из презентации “British holidays. Christmas ”. Ребята выполняют задания, вспоминая самые популярные британские праздники:



Ex.1Choose a holiday to the picture.



Ex.2 What holidays are these sentences about?

1.In London people gather to celebrate this holiday in Trafalgar Square.

2.People make up lamps of pumpkins.

3.This holiday means spring, new life after winter, flowers, green trees.

4.On this day everyone opens presents and sits down to the table to have a big dinner.

5.On this day people send a special greeting card to those who they love.

6.People celebrate this holiday to honour Guy Fawkes who wanted to blow up the Houses of Parliament in 1605.



Ex.3 Find the mistake.

New Year’s Day

25 December

St. Valentine’s Day

5 November

Easter

31October

Halloween

March or April

Guy Fawkes’ Night

1 January

Christmas

14 February





T:Well done! Now tell me, what is the theme of the party?

Pupils: Holidays!!!

T: What holiday? Try to guess and look at the board.



(Демонстрация видеозаставки «We wish you a Merry Christmas». – 0.40)



Yes, you are right! It’s Christmas!!!

  1. Лексическая разминка.

T: And what associations have you got with Christmas?



(Дети называют свои ассоциации с Рождеством.)

T: What interesting associations you have!!! 



















  1. Формирование новых знаний по теме «Рождество»

T: And these are associations of the British people. Look at the board and at the cards in my hands. You should remember them because you will need to know them in the first game.



(Ребята смотрят видео - словарь «Символы Рождества в Великобритании», повторяют вслед за диктором – 1.53Учитель показывает карточки с написанием этих слов.)























Game 1

T: Well, teams. Here are cards with the names of the British symbols in Russian and in English, You must match them in pairs. Who will be the first?

Команды работают с карточками, складывают пары из слов:

Santa Claus, a Christmas tree, toys, a stocking, presents, a candy cane,

a reindeer, a sleigh, Snowman, Christmas lights, a bell, an angel, an elf, a bow, wreath и карточек с русским переводом.









Далее команды читают слова и переводят по очереди.















T: I think, you wish to know the meaning of some Christmas symbols.

(Просмотр слайдов №6-7. Чтение информации о символах: Reindeer, Christmas Cane.)





The text: Hello, I’m Rudolf! I’m Santa’s chief reindeer. Look at my nose! It’s very red. I live at the North pole with Santa for most of the year. It’s very cold there. On Christmas Eve (24thDecember) I help Santa take the Christmas presents to good children. We fly through the air very fast. Santa has a big sleigh to carry all the air very fast. Santa has a big sleigh to carry all the presents. Maybe we’ll bring you a present.



T: Answer the questions:



  1. What colour is Rudolf’s nose?

  2. What kind of animal is Rudolf?

  3. Where does Rudolf live?

  4. What is Rudolf’s job?

  5. How does Santa take all the presents?

T: Excellent! Thank you.



  1. Беседа по теме: « What do you know about Christmas?” Просмотр видеопрезентации на рус.яз. «Что такое Рождество?» (слайды 1-13)





  1. Музыкальная пауза.

T: Before we start the next game, let’s listen to a very popular English song “Jingle, Bells!”

(Ребята слушают песню “Jingle, Bells!”)

Game 2 “Make a garland of snowflakes”

You have 3 minutes. You must cut out as more snowflakes as you can and make a garland. Work in teams. Who will be the first? Whose garland will be longer and nicer?

Game 3 «Find the Differences”

You know that Santa Clause is the main character of Christmas and New Year’s Day Parties in Britain. In Russia Father Frost or Ded Moroz is the most important. Now, teams, your task – to fill in the table about the difference between Santa Clause and Ded Moroz.

The differences between Santa and Ded Moroz


Santa

Father Frost (Ded Moroz)

  1. When does he come?



  1. Where does he live?



  1. Has he got glasses?



  1. Does he smoke a pipe (трубку)?



  1. His beard (борода) is…



  1. Is his coat long or short?



  1. What colour is his belt (ремень)?



  1. What colour is his clothes?



  1. What does he wear on his feet?



  1. Who is his helper?




  1. What is his transport?



  1. What is common?





Команды работают на местах, заполняют таблицу. По окончании конкурса на экран проецируется таблица с правильными ответами. Команды обмениваются своими листами с ответами. Вносят коррективы, подсчитывают баллы.

Game 4 “Make a Snowman”

You see the pictures of snowmen. And these are the snowmen you must make. They are without a nose, eyes and hands, without a scarf and a broom. You must draw them with your eyes closed. Team 1, go to the board. (5 представителям команды по очереди завязываются глаза, маркером они дорисовывают на готовом снеговике нос-морковку, глаза, руки, шарф, метлу. Зрители аплодисментами оценивают картину. После этого рисовать начинает вторая команда. В конце жюри сравнивает 2 картинки, выявляет победителя).









Game 5 “Captain’s Ring”

The next game is for our captains. Who is the captain in the Girls’ team?

Who is the captain in the Boy’s team?


(Капитаны выходят на сцену. Им вручается письмо от Санты, которое нужно расшифровать.)

Dear friends, Santa has sent you a beautiful card. Can you guess what did he write to you?

12334 56378918 19.11.12.610.13.13.4 11.214. 4210.3

1-m

2-e

3-r

4-y

5-c

6-h

7-1

8-s

9-t

10-a

11-n

12-d

13-p

14-w



(Key: Merry Christmas and Happy new Year!”)



Game 6 “ Christmas Puzzle”

While our captains tries to guess Santa’s card, let us do Christmas Puzzle. Work in teams. Who is the first?

(Ребята в командах решают паззл. Обмениваются результатами. Сверяют с ответами на доске.)



T

B

P

R

E

S

E

N

T

C

C

N

E

P

H

Z

Q

N

L

O

R

A

F

L

S

O

W

N

L

G

A

N

Z

R

L

T

L

D

M

K

C

G

M

K

T

S

A

L

T

W

K

E

S

A

N

T

A

R

Y

X

E

L

S

L

E

I

G

H

D

A

R

P

U

D

D

I

N

G

T

Z

S

R

E

I

N

D

E

E

R

L

C

H

R

I

S

T

M

A

S

H



В результате должны получиться 5 слов:present, sleigh,pudding,reindeer, Christmas.

So, what’s the results of “Captain’s Ring”? What did Santa write in his card?

(Капитаны читают то, что у них получилось).

Let’s count the points for 6 games. The team “Girls” has got….. points. The “Boys” has got… points. As you see, the leaders of the competition is the team “…..” Our congratulations to you!!!!



In 12 day Christmas will come. Let us sing a popular Christmas song “ We wish you a Merry Christmas”. (ребята смотрят караоке песни, поют вместе с исполнителями)



Thank you for your work! For your funny answers and good mood!!! Bye, everybody!!! See you later.



Merry Christmas to you!!! 


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!