СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

“Різдвяна пісня у прозі” – повість про переродження людини, яка понад усе на світі цінувала дзвін монет” (Ч. Діккенс)

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок вивчення творчості Ч.Дікенса розрахована на учнів 6 класу.Це повість про переродження людини, яка понад усе на світі цінувала дзвін монет

Просмотр содержимого документа
«“Різдвяна пісня у прозі” – повість про переродження людини, яка понад усе на світі цінувала дзвін монет” (Ч. Діккенс)»

Конспект уроку

зі світової літератури

Тема уроку:

Різдвяна пісня у прозі – повість про переродження людини, яка понад усе на світі цінувала дзвін монет

(Ч. Діккенс)

(6 клас)


Підготувала: Лиценко Н.М.





Тема уроку: “Різдвяна пісня у прозі” – повість про переродження людини,

яка понад усе на світі цінувала дзвін монет” (Ч. Діккенс)

Мета уроку: 1. Допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа; простежити зміни в характері і поведінці головного героя;

2. вдосконалювати навички характеристики літературного героя, виразного читання;

3. розвивати творчу уяву, критичне мислення;

4. донести до учнів сутність гуманістичних ідеалів письменника;

5. виховувати людяність, доброту, милосердя, вміння співчувати.

Обладнання: Портрет Ч.Діккенса. Текст повісті. Г/з різдвяних пісень, щедрівок.

Тип уроку: Урок узагальнення й систематизації знань.

Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: Наближаються світлі і радісні дні – Різдво, Новий Рік. У цей час відбуваються різні дива. Особливо повний чудес Святий Вечір. Звичайні в інший час предмети та речі набувають чарівних властивостей.

- Як ви зустрінете і проведете Різдво?

В Англії існувала традиція : перед Різдвом у пресі публікували твори з різдвяною тематикою. Діккенс теж написав збірку “Різдвяні оповідання”, що побачила світ у 1843 році.

-Який твір називається різдвяним?

- Чому це повість, а не оповідання?

Дослідники відносять “Різдвяну пісню в прозі ” до типу “довгого короткого оповідання”(розгорнута новела або повість).

-Які різдвяні фільми ви знаєте?(“Один удома”)

Різдво – улюблене свято англійців, і в цьому письменник вбачав нагоду примирити ворогів, забути образи, встановити мир, злагоду і добрі стосунки між усіма людьми. “Різдвяні повісті” мали стати соціальною проповіддю в цікавій художній формі.

(Звернення до портрету Ч. Діккенса)

- Якою людиною – бідною чи багатою - був Ч. Діккенс?

- Яким було його дитинство?

-Чи змінився письменник, коли став багатим?

У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо душа її потребує цього, адже людина живе мрією, надією, бо так прагне прекрасного. Сьогодні ми будемо говорити про казкове переродження Скруджа.

II. Актуалізація опорних знань

(Запис у зошитах теми, епіграфа уроку)

Учитель:Завдання уроку – зрозуміти причини деградації Скруджа, простежити зміни в характері і поведінці головного героя; довести, що “Різдвяна пісня в прозі – повість про переродження людини , яка понад усе на світі цінувала дзвін монет” (Діккенс).

Ви вже прочитали твір, і знаєте, як він побудований.

- Як називається побудова твору?

- Назвіть елементи композиції.

- Навіщо три Духи з’явилися Скруджу в Різдвяну ніч?

- Чи можливе таке в житті? Яким можна назвати перетворення Скруджа?

(Фантастичним)

- Як перекласти слово “фантастика” ? (вміння уявляти)

- Де ви зустрічали фантастику?(Казки, фентезі)

- Для чого потрібні фантастичні твори?

- Що сказали Духи герою під час подорожі?

- Що найбільше вразило Скруджа під час подорожей ?

- Які почуття переживав герой, мандруючи в часі і просторі?

III. Узагальнення та систематизація знань.

Спостереження за змінами у житті героя. Бесіда.

- Знайдіть у тексті портрет Скруджа.

- Яке слово основне в цьому описі? (холод, мороз, “крижана атмосфера”)

Із чим порівнює автор характер цієї людини? (Кремінь, молюск – бо зачаєний, затаєний сам у собі, сам для себе)

- Скрудж схожий на “водопровідний кран на вулиці” – зі Скруджа крапля за каплею витікає життя і людське тепло, перетворюючи старого скнару на льодяну глибу.

-Які почуття Скрудж відчуває до людей ?

- Як він ставиться до клерка? ( з недовірою), до племінника? ( з байдужістю).

- Як Скрудж ставиться до Різдва?

(Дзвонить дзвіночок)

-Про що попередив Марлі Скруджа ? (Про Духів)

-Чому Марлі допоміг Скруджу?

-Які ланцюги скував герой для себе? (Жадібність, жорстокість, байдужість)

1. Дух Минулого.

- Що особливого в зовнішності Духа Минулого?

- Яку роль виконує Дух Минулого Різдва? Яка деталь в описі найголовніша?

* Розгляньте малюнок (стор 74)

- Кого ви бачите?

-Який вираз обличчя хлопчика?

-Хто поряд з ним? Чому?

- Які були шкільні спогади?

-Дайте відповідь на питання 5, стор. 91

(Худ. деталь - сльози: як у Кая, разом із сльозами з очей та серця героя будуть виходити кришталики льоду)

- Що вас вразило у стосунках Скруджа з Фан?

• Скрудж у розквіті літ. Розмова з дівчиною в жалобній сукні

- Які слова коханої розкривають причину дерадації Скруджа?

(“ Божество, яке витіснило мене - гроші ”).

• Словникова робота

Деградація – занепад.

Деградувати – ставати гіршим, йти назад у розвитку, занепадати.

Згадайте ланцюг Марлі і побудуйте ланцюжок помилок Скруджа

(Ланцюжок – одне явище зачіпляється за інше):

Любов до грошей- жадібність – скнара-байдужість до оточуючих – жорстокість у стосунках- зрада у коханні - зрада друзів-самотність

(Ланцюг Марлі – земні гріхи, які треба спокутувати).

*Якою б ви намалювали жадібність?

Учитель: Чим більше грошей ставало у Скруджа, ти менше в його душі залишалось людяності, щедрості, доброти, милосердя. У нього були гроші, і він вважав, що більше нічого в житті не треба. Але автор вірив у добро. Вірив, що людина може змінитися, що паростки добра не загинули і можуть відродитися.

І Скрудж не залишається злим і жорстоким. Він перероджується.

•Словникова робота.

Переродження – оновлення, зміна.

Переродитися - стати іншою людиною.

-Що означає світло у Духа Минулого Різдва?

2. Прочитайте опис Духа Теперішнього Різдва (стор 77)

- Який він був?(Такий радісний і добрий, як це свято)

* Дух теперішнього Різдва не говорить Скруджу, який він самотній, нещасний, а показує йому 2 картинки.

I картина

- Як святкували Різдво у родині Кретчитів? Що вас вразило?

II картина

- Що почув Скрудж у кімнаті небожа?

- Що його здивувало?

- Що він захотів зробити?

- Як ви вважаєте, чи варто на зло відповідати злом?

-Як ви розумієте слова Скруджа про простеньку пісню? Чи часто співаєте ви ?

-Чому навчив Дух Свята Скруджа у Різдвяну ніч?

Робота у парах.

Що б ви сказали Скруджу, будучи Духом Минулого і Теперішнього Різдва?

3. Зустріч з Духом Майбутнього Різдва (Знайти опис)

- Чому Дух Минулого випромінює світло, Дух Теперішнього – радість, а Майбутнього – пітьму?

- Як поставився Скрудж до майбутнього ? (Злякався його)

- Що показав Скруджу Дух Майбутнього ? (Як людина живе, так і закінчить життя)

- Чому Дух Майбутнього не говорить ?

Рольова гра. Переказати від імені Скруджа:

- На біржі.

- У крамниці.

- Оселя Кретчитів.

- Що найбільше вразило Скруджа ?

(Цвинтар – кульмінація повісті.)

4. Переродження Скруджа

* До якого висновку прийшов Скрудж?

(“Я спокутую…” стор.86)

- Як змінився Скрудж після подорожі ? (Має серце і почуття)

- Які добрі справи він вчинив? (Ставлення до Боба Кретчита, небожа)

- Звернення до епіграфа. Чи справджуються слова А.П. Чехова щодо Скруджа?

- Скрудж (англ.) – скнара, скупий –це ім’я стало загальним, ним називають скупу людину. Яке нове ім’я можна дати Скруджу?

IV. Підсумки уроку.

Бесіда

  • Чи зрозумів Скрудж свої помилки?

  • Чи став він щасливим ? (Так, тому що навчився ділитися з людьми добром, радістю, робити їх щасливими).

  • Чому повість має гуманістичну спрямованість? (Вона розповідає про повернення людини на шлях істини, добра і справедливості).

V. Заключне слово учителя.

- Різдво-це найулюбленіше свято жителів Англії, яке так любив Ч. Діккенс. Ще при житті його величали “Містером Різдво”, співцем доброти і милосердя, поборником гуманізму. Своїми творами він намагався зробити світ кращим і справжніми коштовностями вважав доброту і милосердя, а найвищою людською цінністю – тепло родинного вогнища.

Будьте у ці святкові дні особливо уважними до рідних. Добро, яке здатна творити людина, варте великого скарбу.

- Розкажіть щедрівки, колядки, які ви знаєте.

VI. Домашнє завдання

Написати твір “Що в житті людини найцінніше?” або створити власне різдвяне оповідання. (Завдання 21, 22, ст. 91, у підручнику).


7



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!