СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Розрізнення слів з омонімічними коренями

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок 38

Тема. Розрізнення слів з омонімічними коренями

Мета: формувати в учнів вміння розрізнювати слова з омоні- мічними коренями; вдосконалювати навички визначення кореня в спільнокореневих словах; збагачувати словниковий запас; розви­вати вміння аналізувати, зіставляти, узагальнювати, виховувати працьовитість.

ХІД УРОКУ

Організація класу до уроку

Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання (Впр. 177)

Які спільнокореневі слова ви дібрали?

Назвіть частини слова за завданням.

Як визначити корінь споріднених слів?

Самостійна робота (за варіантами)

У записаних словах виділіть корінь.

в. Дубовий, море, шкільний, пухнастий, шанувати, накосили.

в. Передовий, мова, берізка, сонний, стрибати, заробили.

Самоперевірка

Вивчення нового матеріалу

Проблемне завдання

У рядку слів знайдіть «зайве».

Місток, міст, місточок, місто. («Зайве» слово — місто. Воно має такий самий корінь, але зовсім інше значення.)

Оголошення теми й мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися розрізняти слова, які мають однаковий корінь, але різняться за своїм значенням.

Робота з підручником (Впр. 178)

Прочитайте слова кожного рядка. Позначте в них корені.

Який корінь мають слова першого рядка? (літ)

Який корінь у слів другого рядка? (літ)

Чи однакові за значенням корені слів першого і другого рядків?

Чи можна слова першого і другого рядків назвати спільно- кореневими?

Що зображено на першому малюнку? (Місто)

Доберіть до цього слова спільнокореневі. (Місто, мГстечко, містечковий)

Визначте корінь.

Що зображено на другому малюнку? (Міст)

Доберіть до цього слова споріднені. (Міст, місток, місточок)

Визначте корінь.

Порівняйте слова двох останніх рядків. Який висновок можна зробити? (Хоча ці слова мають однаковий корінь, вони не є спільнокореневими, тому що вони різні за значенням.)

Ознайомлення з теоретичним матеріалом (С. 78)

Які слова називають спільнокореневими?

Фізхвилинка

Ми берізки і кленці.

В нас маленькі стовбурці.(Встати)

Ми в стрункі стаєм рядки.

Виправляєм гілочки. (Руки поставили перед собою)

Ледь зіп’ялись з корінців,

Дістаємо промінців.(Руки підняти вгору)

Ми стискаєм їх вогонь

В зелені своїх долонь. (Стискають кулачки)

Хилять свіжі вітерці

Вліво-вправо стовбурці. (Нахили тулуба)

Ще й верхівки кожен ряд

Нахиля вперед-назад. (Вправи для шиї)

 

Робота над визначенням кореня в словах (Впр. 179)

Списування слів. Визначення кореня.

Який корінь мають слова кожного рядка?(вод)

Чи можна їх назвати спільнокореневими? Доведіть свою думку.

Складання речень.

Складіть розповідні окличні речення з виділеними словами. (Чиста водичка з джерела — цілюща!

На дорозі водій повинен бути дуже уважним! За кермом водій повинен бути дуже уважним!)

Закріплення вивченого матеріалу

Робота над віршем (Впр. 181)

Прочитайте виразно вірш.

Яка мета цього твору?

Серед виділених слів знайдіть слова, близькі за значенням (синоніми). (Людям — народу)

Знайдіть слова, які різняться тільки закінченням (різні форми слова). (Зарядк у — зарядк 0

Знайдіть спільнокореневі слова. (Лужок — лужечка)

Гра «Знайдіть зайве»

Сова, совеня, совок, совиний.

Син, синок, синій, синівський.

Милий, милуватися, мильний, миленький.

Сирість, сирник, сирий, відсиріти.

Бережливий, бережок, бережний, бережливість.

Лист, листоноша, листопад, листівка.

Лист, листочок, листяний, листуватися.

Розбір слів за будовою

Самостійна робота.

варіант. Бабуся, приходять, дубовий.

варіант. Старенька, заносять, книжка.

Перевірка виконання.

Підсумок уроку

Чого навчалися на уроці?

Домашнє завдання Вправа182, С.79.

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!