Білімділік: Трапецияның орта сызығы және оның қасиеттерімен танысу
Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспар "Үшбұрыштың және трапецияның орта сызықтары"»
Күні:
Сыныбы: 8 «А», «В»
Сабақтың тақырыбы: Үшбұрыштың және трапецияның орта сызықтары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Трапецияның орта сызығы және оның қасиеттерімен танысу
Дамытушық: есте сақтау, зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиешілік: жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету
Сабақтың түрі: Жаңа тақырып
Сабақтың жоспары:
Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру
Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/
Оқушылардың сұрақтарына жауап беру
Жаңа тақырып беру
Практикалық бекіту
Үйге тапсырма: §2 /оқу/, №98,99
Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы:
Жаңа тақырып беру:
Анықтама. Трапецияның бүйір қабырғаларының ортасын қосатын кесіндіні трапецияның орта сызығы деп атайды.
12теорема: Трапецияның орта сызығы табандарына параллель және табандарының қосындысының жартысына тең.
1-мысал. Диагоналі бүйір қабырғасына перпендикуляр және табанымен 20градус бұрыш жасайтын теңбүйірлі трапецияның бұрыштарын табайық.
Шешуі: АВСД теңбүйірлі трапециясын салайық. Теңбүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштары тең екені белгілі. Бұрыш ВАД =бұрышСДА, бАВС=бДСВ, АС перпендикляр СД, БұрышАСВ=20гр, демек, праллель түзулер мен қиюшының қасиеті бойынша бұрыш САД=20.
Тақтадағы суреттен бВСД=бВСА+бАСД=20+90=110. Ал үшбұрыш СДА-дан бАВС=180-(90+20)=70. Сонымен біз трапецияның ВС табанындағы бұрышы 110, ал АД табанындағы бұрышы 70 болатынын таптық.
Практикалық кезең: №№91, 93, 94, 95
Үйге тапсырма: §2 /оқу/, есеп №№98,99
Қорытындылау, бағалау