СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тарбиялык саат мультиурок

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Тарбиялык саат мультиурок»

Тарбиялык саат

Сабактын темасы: Соз которумдуу, жайдары, кен пейил бол.

Сабактын максаты: Окуучулар соз которумдулукко уйронот. Жайдары, кен пейилдик сапаттар тууралуу маалыматка ээ болушат.

Сабактын жабдылышы:

Мугалимдин баяндамасы, залкар ойлор жазылган ватмандар ж.б.

Сабактын журушу:

1-кадам: Мугалимдин баяндамасы

Ар иште акыл-эстуу болуу керек,

Акылдуу оз ишинен убай корот.

Жусуп Баласагын

“Карынын созун капка сал”, “Улуу уксун деп айтат”, “Атаңын айтканын алтынга алмаштырба” деген нуска создор ата-бабаларыбыздын бизге чейин жетип келди.

Пейли кенен, меймандос кыргыз элинин мындай нускалары четтен саналат. Озунун сынын, наркын жоготпой улам кийинки муундарга мурас катары калып келет. Адамдагы соз которумдуулук адамдык баркыбызды бийик денгээлге которгон жакшы сапаттардан болуп саналат. Мындай сапаттар адамды ажарлантат.

Окуучум. Сен эч качан озундон улуу адамга каяша суйлоп жаман сапатынды корсотпо,алардын дилин оорутпа. Чон адамдын назарына калба, Андан коро сага айтылган сын пикирди терен анализдеп, туура тыянак чыгарууга уйрон, Эрте менен уйдон чыгып баратканда эмне иш бутуруу керек деп ойлон, ал ээми кеч уйго кайтканда эмне иш бутурдум, кимге кандай мамиле жасадым деп бир кундук ишинди талда.

Кабагынды буркобой,дайыма жайдары бол. Саран, зыкым болбой кен пейилдуулукту озуно адат кылгын. Муктаждарга жардам колунду сунгун. Кен пейилдуулук менен жайдары муноз сенин адамдар арасындагы кадыр-баркынды которот, досторундун сага болгон ишенимин ойготот.

2-кадам: Окуучулар текст менен таанышышат. Класста талкуулашат.



Озгоргон муноз

Жамийла аябай тунт, корс кыз эле. Достору менен да жакшы мамиле тузо албайт болчу. Кызынын мындай сапатына тан калышкан ата-энеси ал сапатты жоюга коп аракет жумшашты, Канчалык аракет жумшашпасын мунозу озгоргон жок.

Бирге окуган классташтары да анын мунозуно тушунушпой, мамиле кылуудан да чоочулашту. Эч качан кулбогон, пейили да тар, эч кимге эч нерсесин карматпаган кыз. Айткан тамашаны да которо алчу эмес, уруша кетчу. Бир партада олтурган Кубат аны созго тартууга, мамиле тузууго коп аракет жумшайт. Башкалардын иши да жок.

Бир куну Жамийла мектепке тагып келген апасынын алтын узугун жоготуп койду. Коркконунан аябай ыйлады. Издеп, эч жерден таппаган сон класста олтуруп ыйлай баштады. Класс жетекчиси окуучулар менен суйлошуп. Кыздын абалын тушундуруп чогуу издешти. Бир аз убакыт откон сон сырттан Кубат “таптым” деп кыйкырды. Ошентип алтын узук копчулуктун жардамы менен табылды. Жоготкон буюму табылганына Жамийла аябай суйунду, классташтарына ыраазы болду. Уйуно баргандан сон болгон окуяны ата-энесине айтфп, мындан кийин достору менен жакшы мамиле тузууго, кен пейил, жайдары болуп журууго соз берди.

Суроолор:

  1. Кандай адамды кен пейил деп эсептейсин?

  2. “Атанын айтканын алтынга алмашиырба” деген нусканы кандайча тушундун?

  3. Жамийла эмне учун достору менен жакшы мамиледе боло албады?

  4. Жамийланын мунозу эмне учун тез озгорду деп ойлойсунар?

3-кадам. Залкар ойлорду талкуулашат.



Залкар ойлор

Кен пейилдуу кемибейт, тар пейилдуу жарыбайт.



Кеп кторобой жакшы болбойт,

Тер котобой кулук болюбойт.



Соз айтпагын болбоско,

Суу куйбагын толбоско.



Соз башы ачуу болсо,

Аягы таттуу болот.

(Эл оозунан)



Уйго тапшырмалар:

  1. “Озгоргон муноз” тексттине жакын кыскача ангеме жазгыла.

  2. Залкар ойлордун ар бирин терен анализдегиле.












Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!