КЫРГЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫН БИЛИМ БЕРуУ ЖАНА ИЛИМ МИНИСТИРЛИГИНЕ КАРАШТУУ «№96 НАСЫР ПРИМБЕРДИЕВ»АТЫНДАГЫ ОРТО МЕКТЕБИНИН АЛГЕБРА ПРЕДМЕТИНИН ПРАКТИКАНТЫ ОСОРБЕК КЫЗЫ АЙГЕРИМ
Классы:11
Сабактын темасы:
Тендемелерди жана барабарсыздыктарды классификациялоо.
Сабактын максаты:
Когнитивдик: | Окуучулар тендемелерди жана барабарсыздыктарды классификациясы жонундо маалымат алышат,тендемелерди жана барабарсыздыктарды классификацияга болууну уйронушот,ар кандай классификациядагы тендемелер жана барабарсыздыктарды чыгара алышат. |
Социо-маданий: | Окуучулар бири-бири менен достук байланышын кучотууну,бекемдоону уйронушот. |
Соз конструкциялары: | Алгебралык тендеме менен трансценденттик тендеменин айырмачылыгы болуп …….. саналат. Алгебралык тендеме озу ….. болунот? …… транценденттик тендеме деп аталат? |
Сабактын тиби:Жаны материалдарды оздоштуруу.
Колдонулуучу методдор:Оозеки,корсотмолуу,практикалык.
Окуу иш-аракетин уюштуруунун формалары: жекече.жуптарда иштоо.
Жабдылышы:ПК,Проектор,экран,доска.
Дидактикалык материалдар:Слайд,окуу китеби 11-класс,карточкалар ж.б
Сабактын журушу:
Сабактын этаптары:
1.Уюштуруу этабы.(3 мин)
Окуучулар бири-бирине,аудиторияга жагымдуу маанай тузуу учун математикага байланыштуу создорду колдонуп каалоо айтат.
Мугалим:Окуучулар мен силерге шооладай узун омур каалаймын.
Окуучулар:окуучулар бир тайпадан экинчи тайпага каалоолорду айтышат.
Мисалы:Мен силерге нолдон +∞ ге чейин билим каалаймын.
Уй тапшырмасын суроо:Анаграмма тапшырмасы менен суралат.
Мугалим:Баш аламан жайгашкан тамгаларды ирээттеп,математикага байланышкан создорду табуу.
ЛОГАРИФМ,ФУНКЦИЯ,АЛГОРИТМ,ДАРАЖА-деген создорду баш аламан беруу.
2.Жаны материалдарды жеткируу.(5мин)
Окуу кырдаалын жаратуу.
Мугалим: Окуу китебинен 151-152- бетти кунт коюп окуп чыгууну тапшырма берет.
Окуучулар:Окуучулар кунт коюп окуп чыгышат.
Мугалим:Бир тарабына «+» белгиси,экинчи тарабына «-» коюлган баракча берет.
Окуучулар:Баракчага «+»коюлган тарабына тушунгондорун, «-» тарабына тушунбой калгандарын жазышат.
Мугалим: «Чагылган сурамжылоо»жургузот жана тушунуксуз болгон суроолорду,жаны теманы слайд аркылуу тушундурот.
Жаны тема: (12 мин)
Тендемелер белгисизге аткарылган математикалык амалдардын мунозуно жараша эки классификацияга болунот.
1.Алгебралык
2.Трансценденттик
1-аныктама.
Эгерде тендемеде белгисизге кошуу,кемитуу,болуу,кобойтуу,даражага которуу,тамыр чыгаруу амалдары гана катышса,анда мындай тендемелер алгебралык тендемелер деп аталат.
Мисалы:
-3𝔁+5=0
+ -2=0
=0
2-аныктама.
Эгерде тендемеде белгисизге 1-аныктамада аталган 6 амалдан башка амалдар аткарылса анда мындай тендемелер трансценденттик тендемелер деп аталат.
Мисалы:
=7𝔁+9
=
Алгебралык тендемелер томонку уч типке болунушот:
а)бутун алгебралык тендеме(мындай тендемеде белгисиздин даражасы нол жана натуралдык сандар гана болушат);
Мисалы:(𝔁+1)(𝔁+7)=(𝔁+ )(𝔁+𝓮)
б)болчок рационалдык алгебралык тендеме(мындай тендемеде белгисиздин даражасы рационалдык сан болот, б.а. тамыр белгисинин (радикалдын) астындабелгисиз камтылат);
в)иррационалдык тендеме(мындай тендемеде белгисиздин даражасы рационалдык сан болот, б.а. тамыр белгисинин астында белгисиз камтылат).
Конугуулорду иштоо.(20мин)
1.Тендеменин тибин аныктагыла:
а) ; тортунчу тартиптеги алгебралык тендеме.
б) ; трансценденттик тендеме.
в) ; болчоктуу рационалдык тендеме.
г) +3𝔁=4; алгебралык тендеме.
Калган номерлерин оозеки айталы.№2 Барабарсыздыктын тибин дагы аныктайбыз.(оозеки)
№3 Тендемени чыгаргыла:
а)5-3(𝔁-2(𝔁-2(𝔁-2))))=2
Чыгаруу: 5-3(𝔁-2(𝔁-2(𝔁-2))))=2 5-3(𝔁+2𝔁-8))=2 → 5-9𝔁+24+2 →𝔁=3. Жообу:3
б) =0→ =0 →5𝔁+2=0 →𝔁=-0,4 Жообу:-0.4
№4 Барабарсыздыкты чыгаргыла.
а)2
Чыгаруу: 2 D=9-40=-31 болгондуктан,барабарсыздыктын чыгарылышы буткул сан огу болот. Жообу: 𝔁 (
№3 жана №4 Эсептерди окуучулар доскага чыгарышат.
Мугалим:Жоопторун баалоо,каталарын ондоо,сабактагы ишмердуулуктордун жыйынтыгын талкуулоо.
Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо.(5мин)
Мугалим:Окуучулардын топтогон упайлары боюнча оозеки баалап,кийинки сабакта жазма иш тапшыргандан кийин баа коюларын айтат.