СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Технологическая карта урока на тему Мәтінді теру және түзету ережелері

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Технолгическая карта урока Мәтінді теру және түзету ережелері предназначена для учащихся 5 класса, которые изучают предмет информатику первый год.

Просмотр содержимого документа
«Технологическая карта урока на тему Мәтінді теру және түзету ережелері»




Сабақ жоспары_________________________________5________сынып_____________________Күні___________


Сабақтың тақырыбы: Мәтінді теру және түзету ережелері.

Сабақтың мақсаты: Мәтінді теру және түзету туралы түсінік беру. Компьютермен жұмыс істеу дағдыларын дамытуға ықпал ету. Тиянақтылыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері: Мәтін теру, мәтін бойымен жылжу, мүмкіндіктерін қолдану тәсілдерін үйренеді.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ


Сабақтың кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

1

Ұйымдастыру


  1. Оқушыларды түгендеу

  2. Оқушылардың сабаққа дайындықтарын бақылау.


  1. Келмеген оқушылардың аты-жөнін атайды.

  2. Оқу құралдарын шығарып

Сабаққа дайындықтарын

Танытады.

2

Оқу қызметінің мотивациясы

/ себептері /


Оқулық, компьютер, карточка, мәтін теру /Видио ролик/


Оқушылар назарын көрсетілген көрнекілік материалдарға аударады.

3

Білімді өзектендіру

/ Білу /


Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Мәтіндік редактор мен қандай жұмыстар атқаруға болады?

  2. Компьютердің қазіргі өмірде алатын орыны қандай?

  3. Қандай құралдары бар?

  4. Бас әріппен қалай жазамыз?

  5. Неліктен мәтіннің асты қызыл, не жасыл болып сызылады?


1Мәтін теруге, түзетуге, көшіруге, көбейтуге, жоюға, қайта қалыпқа келтіруге т.б.


Қойылған сұрақтарға ауызша жауап береді.

4

Оқу міндеттерін қою


«Миға шабуыл» -әдісін пайдалану арқылы оқушылаға ой тастау.

Мұғалім:

-Балалар мәтінді оқулық етіп шығару үшін не істейміз?

-Мәтіндік редактор арқылы қандай жұмыстарды атқаруға болады?

-Графиктік редакторды пайдалана отырып мәтінге открытка, дизайн құруға болама?

-Мәтінді қалай түзетуге болады?

-Абзац дегеніміз не?

Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы

«Мәтінді теру және түзету ережелері» екен. Тақтаға сабақтың тақырыбын жазамын. Қосымша тақтаға

-не?

-не үшін?

-қайтіп?

-қалай?

-не себепті?

-неге? –деген сұрақтарды жазамын. Енді балалар осы сұрақтарды пайдалана отырып

Тақтада жазылған сабақтың тақырыбына сұрақ қойыңдарщы. ...

Оқушылардың жаңа тақырыпқа қойған сұрақтарын қортындыдай келе, олай болса балалар, енді осы өздерің қойған сұрақтың шешімін табуға тырысамыз.


Оқушылар қойылған сұрақтарға

әр қайсысы, әр түрлі жауап бере отырып, мәтіндік редактор туралы ойларын ортаға салады, мүмкіндіктерін айтады. Мәтінді теру барысында қандай ережелер бар екендігін еске түсіре отырып ортақ қортындыға келеді.









Тақтаға жазылған сұрақтарды пайдалана отырып:

  1. Қандай мүмкіндіктері бар?

  2. Мәтіндік редакторды қалай қосамыз?

  3. Мәтіндіі қалай сақтайды?

  4. Мәтінді түзетудің қандай тәсілдері бар?

  5. Мәтінді қалай ерекшелеуге болады?

5

Жаңа білімді ашу / Түсіну /


.

  1. Мәтіндік редактор мәтін теру мен түзету жолдарын оқып шығады.

  2. Алдын-ала таратылып қойған қағаз, фломастерді пайдаланып I-II топ кластер сызады.

  1. Мәтін теру ережелері туралы

  2. Мәтінді түзету туралы

    1. Жаңа тақырыпты меңгере отырып мәтіндік редактор мен оның мүмкіндіктері туралы, кластер арқылы сызып түсіндіреді.


6

Түсінулерін алғашқы тексеру /Қолдану/


Енді екі топ бір-біріне жаңа тақырып бойынша сұрақ қойыңдар. /Жаңа тақырыпты тереңірек түсінуге түрткі болу/ Пікір алысу /

I топ

-Мәтінді терудің қандай ережелері естеріңде қалды?

-Компьютермен мәтін терген оңайма, әлде қолмен жазған оңайма?

-Сені несімен таң қалдырды?

-Мәтін теру барысында саған қиын болған іс-әрекет болдыма?

Ii топ

-Мәтінді қалай ерекшелейміз?

- Мәтінді қалай түзетуге болады?

-Қатені компьютер арқылы қалай түзетуге болады?



Осындай сұрақтардың төңірегінде оқушылар ой-пікірлерін айтып, пікір алысады.



7

Іс-әрекет түрлерін және білімдерін алғашқы пысықтау

/Тапсырмалар орындау/


Деңгейлік тапсырмалар орындау III, II, I

Мәтін теру ережелерін сақтай отырып, теріңдер.

-«Полкан деген ит»

Ғалым кісі»

Қателікті түзетуге көмектес»

8

Өзбетінше жұмыс орындау

/Шығармашылық жұмыс /


Тапсырманы бұрын орындап болған оқушыларға арнайы тапсырмалар беру.

-Терілген мәтіннің бөліктерін ерекшелеп, боя

-Ж,К,Ч пайдаланып мәтінді өзгерт

Берілген № тапсырма бойынша оқушылар компьютермен жұмыстар орындайды..

Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.



9

Білімді өз бетінше тексеру және бақылау.


Алдын- ала бағалау парағы таратылып беріледі.

Шағын тест тапсырмасы таратылып беріледі.


Дұрыс жауабы алдын-ала қағазға жазылған, тақтаға ілінеді. Оқушылар өз қателерін өздері тексереді.



Топ басшылары, әрбір орындалған тапсырмаға өз тобындағы балаға жеке- жеке баға қойып отырады.


Оқушылар тест сұрақтарына

Жауап береді.


Топ басшысы бағалау парағын толтырып, бағалап өткізеді.

10






11

Үй жұмысын хабарлау








Рефлексия /Кері байланыс /


  1. Мәтіндік редактор туралы оқып, мүмкіндіктерімен практика жүзінде танысу.

  2. Батырмаларының қызметін жаттау


Менің бүгінгі сабақтан үйренгенім, алған әсерім.

    • Бүгінгі сабақтан менің білгенім....

    • Қызықты болғаны...

    • ...енді мен орындай аламын

    • ...мен жасай алады екенмін...


Үйге берілген тапсырма бойынша жұмыстар жүргізеді






Оқушылар өз ойларын білдіріп, сөйлемді аяқтайды.



















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!