Тема. Розрізнення дієслів неозначеної форми за питаннями що робити? що зробити?
Мета: формувати вміння учнів розрізняти дієслова доконаного й недоконаного виду, добирати до дієслів синоніми й антоніми; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення; виховувати шанобливе ставлення до хліба.
ХІД УРОКУ
Організація класу до уроку
Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання (Впр. 188)
Прочитайте слова парами.
Хто скористався з вас орфографічним словником?
Словниковий диктант
Комп'ютер, бібліотека, спасибі, директор, апельсин, абрикос, дециметр, театр, гриміти, комбайн, вокзал, черешня, метал, ми- нулий,коридор.
Взаємоперевірка
Письмо по –пам`яті:
Дуже я потрібна всім —
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу.
(Книга)
Оголошення теми й мети уроку
Закріплення вивченого матеріалу
1. Відгадування загадок
• Він і чорний, він і білий, І завжди він загорілий. Як до столу ми йдемо, То без нього не їмо. (Хліб)
• Виріс у полі на добрій землі, Місце найкраще знайшов на столі. (Хліб)
Каліграфічна хвилинка
Як вродить жито, то будемо жити.
Які ще прислів'я про хліб можете назвати? (Хліб — усьому голова. Без хліба немає обіда. Найсмачніший хліб — від свого мозоля..)
Доберіть споріднені слова до слів хліб, жито.
варіант. Хліб, хлібець, хлібчик, хлібина, хлібний, хлібниця.
варіант. Жито, житній.
Фізхвилинка
«Каченята»
Раз-два — всі пірнають,
Три, чотири — виринають,
П'ять, шість — на воді
Кріпнуть крильця молоді,
Сім, вісім — що є сили
Всі до берега поплили,
Дев'ять, десять — обтрусились
І за парти опустились.
Самостійна робота (Впр. 189)
Перевірка виконання
На які питання відповідають дієслова?
В якій формі вони стоять?
Змініть кожне дієслово так, щоб до нього можна було поста вити питання що робити?
Вправляння в правильній вимові слів, записаних у таблиці «Правильно вимовляй і пиши» (С. 80)
Введіть ці слова в речення.
Коментоване письмо (Впр. 190)
Прочитайте текст.
Чи треба дотримуватись розпорядку дня?
А ви його дотримуєтесь?
Робота над синонімами (Впр. 192)
Робота над антонімами (Впр. 193)
Узагальнення й систематизація
Диктант
На які питання відповідають дієслова в неозначеній формі?
Випишіть дієслова в неозначеній формі, розподіляючи їх у два стовпчики за питаннями: Що робити? або Що зробити?
Розгадувати, розгадати, щипати, щезати, щипнути, щезнути, шепотіти, стукати, постукати, спати, співати, заснути, заспівати.
Перевірка виконання
Чого навчалися на цьому уроці?
Домашнє завдання Вправа194, С.80.