СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Тик бурчтуктун аянты" сабактын планы

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«"Тик бурчтуктун аянты" сабактын планы»



_______”______________-2023 -жыл. ОББ текшердим: ­­­­­____________


Предмет

Геометрия

8 -класс

I чейрек

Сабактын темасы: Тик бурчтук.

Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү

Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: интерактивдүү

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: геометриялык куралдар, пликерс карточкалар, сүрөттөр, тех.каражаттар, слайд, плакат, түстүү маркер.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар тик бурчтук, анын белгилери жөнүндө жаңы билм алышат. Практикалык жана изилдөөчүлүк иштерде формулаларды колдонуу жөндөмдөрү калыптанат.

Окуучулар тик бурчтук, анын белгилери жөнүндө жаңы билм алышса. Практикалык жана изилдөөчүлүк иштерде формулаларды колдонуу жөндөмдөрү калыптанса.

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулардын логикалык ой-жүгүрүүсүн, чыгармачылыгын, предметке болгон кызгуусун өстүрүүгө өбөлгө түзүөт;

Окуучулардын логикалык ой-жүгүрүүсүн, чыгармачылыгын, предметке болгон кызгуусун өсүп өбөлгө түзүө алса;

Тарбиялык

Топтордо кызматташтыкты жоопкерчиликти сезүүгө бири-бирин сыйлоого, өз алдынча чечимдерди кабыл алуу менен өзүнө болгон ишенимди бекмдөөгө тарбияланат.

Топтордо кызматташтыкты жоопкерчиликти сезүүгө бири-бирин сыйлоого, өз алдынча чечимдерди кабыл алуу менен өзүнө болгон ишенимди бекмдөөгө тарбияланса.

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөө (ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. Аналитикалык-функционалдык (ПК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана 3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

1. Уюштуруу: а) Саламдашуу

б) Жагымдуу маанай

2. Шыктандыруу: Балдар, Жер бетинде эмнени эң кымбат деп ойлойсунар? деген суроо менен окуучуларга кайрылуу. Билесинерби, Аль Бируни деген улуу окумуштуу “БИЛИМ” кымбат деген экен. Билимдүү болсоңор ден соолугунарга кам көрө аласынар, билимдүү болсонор ата-эненерди сыйлап, урматтай аласынар жана ошондой эле өзүңөргө жаккандай турмуш куруп, байлыкка да жете алат экенсинер.

3. Алтын эрежени эске салуу: 1. Кеңешип кескен бармак оорубайт.

2. Жети өлчөп, бир кес.

3. Билбегенин сураган билимдүүнүн иши.

4. Беш манжа бөлөк, бирок билек бирөө.

5. Бирөө бардыгы үчүн, баардыгы бирөө үчүн.

6. Ойноп сүйлөсөң да ойлонуп сүйлө.

4. Өтүлгөн теманы кайталоо

5. Кайсынысы ашык?

6. Жаны теманы түшүндүрүү:

Балдар бугунку өтүлө турган темабыз силер үчүн жаңылык эмес, силер башталыч класстан бери эле силер тик бурчтук деген түшүнүктөрдү билесиңер.

Анда эмесе эки топко: эки топко бөлүнөбүз.

1-топ силерге мен өтүлгөн теманы параллелограмм деген теманы кайталоо жана үй тапшырманы текшерүү макстында паралелорамм жөнүндө жазып, чийип доскага презентация жасап бересиңер,

2-топко силерге тик бурчтук жөнүндө жазып, чийип, доскага презентациялап бересиңер.

Окуучулардын презентациялап бергенден кийин айтылбай калган нерселер болсо мугалим тарабынан толукталып, түшүндүрүп берип, окуучулардын дептерине жаздырат.

Элементтери

Параллелграмм

Тик бурчтук

Жактары

Карама-каршы жаткан жактары барабар жана параллель

Карама-каршы жаткан жактары барабар жана параллель

Бурчтары

Карама-каршы жаткан бурчтары барабар.

Жанаша жаткан бурчтарынын суммасы 1800 барабар

Бурчтары барабар

Диагоналдары

Кесилишет, кесилишкен чекитте тең экиге бөлүнөт.

Диагоналдары барабар.

Кесилишет, кесилишкен чекитте тең экиге бөлүнөт.

7.

8. PIZA изилдөө программасынын математика сабаттулугу боюнча бериле турган тапшырмалар.






Ооба же жок деген жоопторду алуу











9. Баалоо баракчасы


Окуучунун аты-жөнү__________________________________________________

Өтүлгөн теманы кайталоо

(оозеки иштөө)

Презентация

Практи-калык иш

Турмуштан алынган мисал

Тест

Жыйынтыгы

 

 

 

 

 

 


10. Үй тапшырма:


1. №5. (102-бет)


2.

11. Рефлекция



Балдар, бүгүнкү сабактан силер ушул сүрөттөн дарактын кайсы жериндесиңер деп ойлосуңар?

Окуучулар ар ким өзүнүн образын дарактагы инсандардан чагылдырып беришет жана ошол суротту бойошот.

















Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окуучуларды калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маа- най түзүү үчүн бири-бирине жагымдуу сөздөрдү айтышат.

2.Шыктандыруу

1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүугө катышат

НК 3

Жеңүүчүлөргө упай берилет.

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен таанышышат, көп бурчтуктун аянтын табуу боюнча ойлорун айтып көрүшөт.

2.Тех. каражаттын, сүрөттөрдүн, слайддын жардамы менен көрсөтүлөт, түшүндүрүлөт.

3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат.

1.Темага карата максат коюшат, ойлорун ортого салышат.

2. Мугалим менен бирдикте тик бурчтуктун аянтын табуу боюнча түшүнөт.

3. Берилген суроолорду талкуулашат.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 1

ПК 3



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?



Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү

8-10’

НК 1

НК 2, 3



ПК 3




Окуучуларга сыпаттама баалар берилет



Калыптандыруучу баалоо

4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

3.

4. Квадраттын жагы: а=4,5 дм.

S=4,52=20,25; Ж: 20,25 дм2.



НК 2

НК 3

ПК 1

ПК 3





Окуучуларга баа иретинде фигуралар берилет. Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо

5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор:

-Тик бурчтук деген эмне, аянты кантип табылат?

-Аянтты табууда Пиктин формуласы кантип колдонулат?

2.Талкуу

3.Үйгө тапшырма:

4.Баалоо

Окуучулар маселелерди талдап, суроолорго жооп беришет.











№10, 11.



НК 2

НК 3






Фигуралардын көптүгүнө карата бааланат.

Жыйынтыктоочу баалоо




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!