СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Токтоболот Абдумомунов "Абийир кечирбейт"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Т.Абдумомуновдун "Абийр кечирбейт" чыгармасы боюнча жыйынтыктоочу сабак

Просмотр содержимого документа
«Токтоболот Абдумомунов "Абийир кечирбейт"»

«Текшерилди»

ОББ:_______А.Качикеев


Сабактын темасы: Т.Абдумомунов «Абийр кечирбейт» жыйынтыктоо сабагы

Сабактын максаты: 
А) Билим берүүчүлүк: «Абийр кечирбейт»драмасы боюнча билимдери

жыйынтыкталат
Б)Өнүктүрүүчүлүк: Оз ойлорун кенири айтышат жана асыл сапаттарды

сактоонууйронушот.
В)Тарбия берүүчүлүк: Адамдын асыл сапаттарын ыйык тутууга жана адамдын абийринин кетирген кемчилигин кечирбестигин тушунуу менен турмушта туура колдоно билууго тарбия алышат.

Корсоткучтор:

  • Эгерде драманын озогун ачып беришсе,

  • Оз ойлорун кенири айта алышса,

  • Адамдык асыл сапттарды сактай билууну уйронушсо,

  • Жакшы сапаттарды турмушта колдоно билишсе,

  • Турмушка туура багыт алышса.

Сабактын тиби:  Бышыктоо сабагы
Колдонулган усул: Бышыктоо, кайталоо
Сабактын жабдылышы: учкул создор.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу

Оо, кутман эл сурашалы амандык,

Бир бололу, алыс болсун жамандык.

Бугункудой жакшы кундун барында

Бири-бирибизге жакшылыкты арнайык.

- Кутман кунунор менен, балдар! (Бири-бирине жакшы каалоо айтышат)

Сабагыбыз эки болуктон турат: Каармандарды талдоо жана макалдарды талкуулоо

1. «Бул каарман ким?» усулу

Бул усул бышыктоо сабагында өткөрүлөт.

Усулдун мааниси:

  1. Чыгарманы сын көз менен окуп чыгууга үйрөнүшөт.

  2. Эркин пикирлөөнү үйрөнүшөт.

  3. Каармандардын мүнөзүнө баа бере алышка көнүгүшөт.

  4. Эске тутуусу бекемделет.

Доктурлук кесипти мыкты билген, элдин ден соолугу учун пайдалуу коп иш колунан келе турган адам. Ак конул,боорукер, жолдоштукка бекем, ото ишенчээк, курч, адамдардын баарын озундой таза деп ойлогон – жигит. – Нурдин.

Оз башы кыйынчылыкка капталган кезде чынды калптай, калпты чындай айтып, убактылуу женилдик учун озунун абийрин,ар-намысын сатып, колунан келип турган адамдардын ар кандай туура эмес айткандарын аткарып, киши олтуруп берууго чейин барган адамдардын бири болгон - жигит. - Сейит .

Адам деген кандай татаал аппарат?

Капкактарын кандай адам ача алат?

Кээ бироолор тетигинен жанылап,

Келтиришет бири-бирине акараат!-демекчи биз эч качан адамдардын сыртынан коруп кандай экенин биле албайбыз. Ошол себептен, чыгармалар аркылуу озубузго коп таалим-тарбия ала алат деген ойдомун. Андыктан кебибизди коп созбой драма аркылуу талкуу жаратып, адамдын ар кандай сапаттарын талкууга алсак ашыктык кылбас.

Токтоболот Абдумомуно «Абийир кечирбейт» драмасын жыйынтыктоо сабагы:

«Адамдык абийирдин кечирбестиги»

Адам баласы жашап жаткан кылымда озу менен бирге жамандык менен жакшылыкты, адилеттик менен адилетсиздик, чынчылдык менен эки жуздуулук, кайгы менен кубаныч,ак ниеттик менен арамдык ондуу сезимдер эриш-аркак омур суруп келуудо. Анда балдар, биз сабакта РАФТ стратегиясы менен отсок “Абийр кечирбейт” окутууда “РАФТ” стратегиясын колдоо

Келгиле, РАФТ стратегиясы менен ушул чыгармага ар тараптуу ой жүгүртүп көрөлү. (Схеманы илем, тайпалар менен бирдикте роль, аудитория, формасын тандап, схеманы толтурабыз).

(Стратегиянын болжолдуу таблицасын сунуш кылабыз. Бирок чектелүү эмес).

Роль

Аудитория

Формасы

Темасы

Журналист

Элге




Интервью

«Абийр кечирбейт» драмасын окугандан соң…

Журналист – мугалим каармандардан интервью алат.

  1. Масадык- _____________ 4.Сейит-____________ 7.Карыя-__________

  2. Нурдин-_______________ 5.Нияз-_____________ 8.Сот-____________

  3. Шайыргул_____________ 6.Омор_____________

-Эмне учун адамдар атайы бироолорго жамандык кылуусу мумкун?

-Мындай омурго атайылап зыян келирген адамдарды жакшы киши деп муноздоого болобу? Же кандайдыр бир сыр болууга мумкунбу?

-Карыя- Сен эмне учун Нурдинди жакшы адам деп ойлойсун?

-Жашоодо кандай адам адашат?

-Коро албастык кайдан пайда болот?

-Масадык сен досун учун жанынды да курман кылууга даярсынбы?

-Нурдин досунун созун эмне учун укпай койду?

-Нияз менен Сейиттин кылганы туурабы?

-Ныяз сен Нурдинге Шайыргулду жамандап оз оюна жеттинби?

-Сейит Нурдинге созундун чын далили болот деп портсигарды карматтын. Бирок жашоо кайсы жакка бурулуп кетти? Кылган ишин туурабы?

-Карыя- Эки баланын жасагындарын кандай мааниде чечмелей аласын? Жашоону бузуу оной бекен? Ал эми аны кайра ордуна келтируучу?

-Масадык майып болуп калганына карабай,сен досунду кечире аласынбы?

-Тушунбостуктун азабы эмнеге алып келди? Тагдыр оюнбу?

Карыя кандай ойго келип токтолду?

Сот кандай окум чыгарар экен? Ныязды, Сабырды соттоо чечимин чыгарууга келип жеттиби, же кандай болду? (Ар би радам оз катачылыгын тушунуп, мойнуна алса, анда баардык жерде кеч болсо да женилдик берилет. Тушунгондуктон азаттык берем)

Сабагыбыздын экинчи болугу: макалдарды талкуулоо

  1. Адам дуйносу-ачып буткус,иликтеп туготкус, эн татаал дуйно.

  2. Адамга адам душман - адам дос.

  3. Ачуу душман-акыл дос.

  4. Чындык ачуу-жолун тапса таттуу.

  5. Адамдын адилеттуулугу-акыйкатта билинет.

  6. Акыйкаттык бар жерде-тынчтык окум сурот.

  7. Адам оз тагдыры учун озу жооптуу,биздин адамдык кудурет-кучубуз да ушунда турат.

  8. Кор албастыктын, арамдыктын оруусу менен ооруган адам-эч качан бийиктикке жете албайт.

Ар кандай кыйын, татаал кырдаалдарда да адам аны сабырдуулук менен иликтеп, чындыкты туура баамдап, анан туура чечимге келсе, гана-оз абийиринин алдында таза бойдон калат.

Чыгарма силерге кандай таасир калтырды?

Окуучуларды баалоо.

Уйго тапшырма: «Канткенде адам уулу адам боло?» эссе жазып келуу.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!