СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы.

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні:Қазақстан тарихы

Мектеп №61 орта мектеп

Күні:5.11.2016ж     Сынып:10          

Мұғалімнің есімі: Шыналиева Күлшара

Сабақтың тақырыбы: Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Ежелгі түріктердің шығуы, түрік қағанатының құрылуы туралы деректерді білу.

Батыс түрік қағанаты мен Шығыс түрік қағанаттарының бөлінуі және екінші түрік қағанаты кезеңінің маңызын түсіну.

Кестемен жұмыс жасауға үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Көне түркі тайпалары-Орталық Азиядағы түркі  тілдес халықтардың ататегі екендігін, түркі жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым Вильгельм Томсон қытайша "тукю" деп аталған халықтың түріктер екендігін және  б.з. І-Х ғасыр аралығында Орталық Азия мен Монғол үстіртінде саяси үстемдік жүргізген түркітекті теле тайпалар одағы болғандығын біледі.  

Оқушылардың басым бөлігі:  582-603 жылдары Түрік мемлекетінде ыдырауына байланысты Шығыс (Монғолия), Батыс (Орта Азия мен Қазақстан жері) болып екіге бөліну себебін және Шығыс түріктері  қағаны Елтеріс-Құтлық қаған Тоныкөк кезінде Екінші Түрік қағанатының қайта құратындығын түсінеді.

Кейбір оқушылар:  Түрік қағанаты кезіндегі хронологиялық жылдарды кестеге түсіре отырып жұмыс жасауға үйренеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар ............(істей) алады.

Б.з. І-Х ғасырлар аралығы Орталық Азияның түркі, моңғол, манчжур тайпалары өз ішінен бір-бірімен соғысып, жеке-дара ел болып, мемлекет орнату жолында күрескендігін біле алады. 

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ашына, Шад, Елтебер, Нушиби, Дулу,Жабғу,

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Қазақстан тарихындағы "Түрік дәуірі" туралы түсінік беру.

Түркі өркениетінің маңызын ашу.

Түркі тайпаларының бірі-теле тайпасы туралы түсінік беру.

Күлтегін тарихы.

Екінші Түрік қағанатынан кейін өмірге келген Ұйғыр қағанатының мемлекеттік құрылымын түсіндіру.  

Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?

Монғолияның Орхон өзені бойында ағайынды Күлтегін мен Білге қағандарға тас белгі қойылып, ол жазуларды Иоллығ тегін жазғандығы туралы аласыз ба?

Айтылым бойынша  ұсыныстар:

Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.

Жетістік критерийі

Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы  Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы  туралы біле алады.

 Әлемдік түріктанушылар туралы түсінік ала алады.

Түркілер бірлестіктерінің кейінгі мемлекеттердің құрылуына әсерін айта алады. 

Алдыңғы оқу

Өткен сабақты қайталау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

 

2 мин

 

 

2 мин

Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары  арқылы  топқа біріктіріледі.

Жаңа сабаққа кіріспе:  Миға шабуыл

 Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу. 

1. Ерте орта ғасырлардағы мемлекеттерді ата.

Қағаз қиындылары

Интерактивті тақта

Ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

2 мин

Топтық жұмыс

І-топ  Түрік қағанатының құрылуы.

ІІ-топ  Екінші түрік қағанаты кезеңі және оның атақты билеушілері.

ІІІ-топ Біріккен Түрік (Ұйғыр) қағанаты.

"Джигсо" әдісі арқылы жүреді

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Кері байланыс

1.Жұмыс барысында  топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті? 2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

3. Топтық жұмыс жасау  кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз

    болды ма?

Жұптық жұмыс

1.Түрік қағанатының тариқы кімдердің еңбектерінде айтылады және қандай деректерден білеміз?

Алғаш Түрік қағанатын зеттеген ғалымдарды еңбектерімен сәйкестендіру

Ғұламалар

Еңбектері

1

Рашид ад-Дин

“Жылнамалар жинағы”

2

 Ибн Хордадбектің

“Жолдар мен мемлекеттер кітабы”

3

Ата-Малик Жувейни

“Әлем жаулаушысының тарихы”

4

 М.Қашғари

“Дивани лұғат ат-түрік”

5

 Ж.Баласағұн

“Құтадғу білік”

6

 Ә.Баһадүр

“Түрік шежіресі”

Жұптарда өзара бағалау

 

 

Карта

 

 

Бағалау парағы

 

 

 

 

Үлестірмелі парақшалар

Аяқталуы

 

10 мин

 

 

 

2 мин

Жеке жұмыс  

Кестемен жұмыс

618-630жж

Тон Жабғу қаған

610-618жж

Жеғуй қаған

552-554жж

Мұқан қаған

552-582жж

Иштеми (Естеми) қаған

Өзін-өзі  бағалау

Рефлексия              

Үлестірмелі парақша

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

 

"Джигсо" әдісі

Сәйкестендіру

Кестемен жұмыс  

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Жұптардың өзара бағалауы

Өзін-өзі бағалау

Қазақстан тарихы әдістеме

АКТ

Карта

 

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

 

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

 

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып  немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Просмотр содержимого документа
«Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы.»

Пәні:Қазақстан тарихы

Мектеп №61 орта мектеп

Күні:5.11.2016ж Сынып:10

Мұғалімнің есімі: Шыналиева Күлшара

Сабақтың тақырыбы: Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары)

Ежелгі түріктердің шығуы, түрік қағанатының құрылуы туралы деректерді білу.

Батыс түрік қағанаты мен Шығыс түрік қағанаттарының бөлінуі және екінші түрік қағанаты кезеңінің маңызын түсіну.

Кестемен жұмыс жасауға үйрену.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Көне түркі тайпалары-Орталық Азиядағы түркі тілдес халықтардың ататегі екендігін, түркі жазуының құпиясын ашқан даниялық ғалым Вильгельм Томсон қытайша "тукю" деп аталған халықтың түріктер екендігін және б.з. І-Х ғасыр аралығында Орталық Азия мен Монғол үстіртінде саяси үстемдік жүргізген түркітекті теле тайпалар одағы болғандығын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: 582-603 жылдары Түрік мемлекетінде ыдырауына байланысты Шығыс (Монғолия), Батыс (Орта Азия мен Қазақстан жері) болып екіге бөліну себебін және Шығыс түріктері қағаны Елтеріс-Құтлық қаған Тоныкөк кезінде Екінші Түрік қағанатының қайта құратындығын түсінеді.

Кейбір оқушылар: Түрік қағанаты кезіндегі хронологиялық жылдарды кестеге түсіре отырып жұмыс жасауға үйренеді.

Тілдік мақсат

Оқушылар ............(істей) алады.

Б.з. І-Х ғасырлар аралығы Орталық Азияның түркі, моңғол, манчжур тайпалары өз ішінен бір-бірімен соғысып, жеке-дара ел болып, мемлекет орнату жолында күрескендігін біле алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Ашына, Шад, Елтебер, Нушиби, Дулу,Жабғу,

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Қазақстан тарихындағы "Түрік дәуірі" туралы түсінік беру.

Түркі өркениетінің маңызын ашу.

Түркі тайпаларының бірі-теле тайпасы туралы түсінік беру.

Күлтегін тарихы.

Екінші Түрік қағанатынан кейін өмірге келген Ұйғыр қағанатының мемлекеттік құрылымын түсіндіру.

Сіз неліктен .......екенін айта аласыз ба?

Монғолияның Орхон өзені бойында ағайынды Күлтегін мен Білге қағандарға тас белгі қойылып, ол жазуларды Иоллығ тегін жазғандығы туралы аласыз ба?

Айтылым бойынша ұсыныстар:

Тақырыпты оқу кезіндегі түсінігін айта білуі.

Жетістік критерийі

Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы Түрік қағанатының құрылуы, дамуы, ыдырауы туралы біле алады.

Әлемдік түріктанушылар туралы түсінік ала алады.

Түркілер бірлестіктерінің кейінгі мемлекеттердің құрылуына әсерін айта алады.

Алдыңғы оқу

Өткен сабақты қайталау

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы


2 мин



2 мин

Топқа бөлу: Сабақ тақырыбына сәйкес, түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа біріктіріледі.

Жаңа сабаққа кіріспе: Миға шабуыл

Өткен сабақпен байланыстыра отырып сұрақтар қою арқылы тақырыпты ашу.

1. Ерте орта ғасырлардағы мемлекеттерді ата.

Қағаз қиындылары

Интерактивті тақта

Ортасы















15 мин









2 мин








10 мин




2 мин

Топтық жұмыс

І-топ Түрік қағанатының құрылуы.

ІІ-топ Екінші түрік қағанаты кезеңі және оның атақты билеушілері.

ІІІ-топ Біріккен Түрік (Ұйғыр) қағанаты.

"Джигсо" әдісі арқылы жүреді

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Кері байланыс

1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?
2. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

3. Топтық жұмыс жасау кезінде қиындық келтірген тұстарыңыз

болды ма?

Жұптық жұмыс

1.Түрік қағанатының тариқы кімдердің еңбектерінде айтылады және қандай деректерден білеміз?

Алғаш Түрік қағанатын зеттеген ғалымдарды еңбектерімен сәйкестендіру

Ғұламалар

Еңбектері

1

Рашид ад-Дин

“Жылнамалар жинағы”

2

 Ибн Хордадбектің

“Жолдар мен мемлекеттер кітабы”

3

Ата-Малик Жувейни

“Әлем жаулаушысының тарихы”

4

 М.Қашғари

“Дивани лұғат ат-түрік”

5

 Ж.Баласағұн

“Құтадғу білік”

6

 Ә.Баһадүр

“Түрік шежіресі”

Жұптарда өзара бағалау



Карта





Бағалау парағы









Үлестірмелі парақшалар

Аяқталуы


10 мин




2 мин

Жеке жұмыс

Кестемен жұмыс

618-630жж

Тон Жабғу қаған

610-618жж

Жеғуй қаған

552-554жж

Мұқан қаған

552-582жж

Иштеми (Естеми) қаған

Өзін-өзі бағалау

Рефлексия

Үлестірмелі парақша

Қосымша ақпарат

Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс

"Джигсо" әдісі

Сәйкестендіру

Кестемен жұмыс

Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау

Жұптардың өзара бағалауы

Өзін-өзі бағалау

Қазақстан тарихы әдістеме

АКТ

Карта

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді.Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


































Скачать

© 2016, 1624 28

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!