СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок английского языка "Средства массовой информации: хорошо или плохо?", для обучающихся 8 класса

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока английского языка по теме "Средства массовой информации: хорошо или плохо?" для обучающихся 8 класс

Цели урока:

- формировать иноязычную коммуникативную компетенцию учащихся по теме «Средства массовой информации»;

- формировать умение у обучающихся добывать необходимую информацию, которая поможет им совершенствовать иноязычную коммуникативную компетенцию по теме «Средства массовой информации».

Просмотр содержимого документа
«Урок английского языка "Средства массовой информации: хорошо или плохо?", для обучающихся 8 класса»

Открытый урок английского языка по теме: “Mass Media: Good or Bad?” (8 класс)

Подготовила и провела учитель английского языка ГБОУ СО «Серовская школа-интернат», Малюшкова Надежда Сергеевна

Дата проведения урока: 21.04.2021 г.

Тип урока: урок открытия новых знаний; УМК: “English VIII”, О. В. Афанасьева, И. В. Михеева, 2018.


Цель урока:

- формировать иноязычную коммуникативную компетенцию учащихся по теме «Средства массовой информации»;

- формировать умение у обучающихся добывать необходимую информацию, которая поможет им совершенствовать иноязычную коммуникативную компетенцию по теме «Средства массовой информации»


Задачи:

Образовательные:

  • формирование практических умений и навыков иноязычной речевой деятельности учащихся (в чтении, письме, аудировании и говорении).

  • умение правильно употреблять языковые средства, строить фразы, повышать общую культуру выражения мысли.

Развивающие:

  • развивать мышление, память, логику, воображение.

  • развитие знаний, умений и навыков изучаемого языка

  • развитие творческих способностей учащихся.

  • развивать самостоятельность.

  • развивать кругозор в области изучаемого языка.

Воспитательные:

  • формировать мотивацию к изучению иностранного языка;

  • воспитание чувства коллективизма, взаимовыручки;

  • воспитание культуры общения.

Коммуникативные:

  • оформлять свои мысли в устной форме;

  • строить устное монологическое высказывание;

  • слушать и понимать речь окружающих;

  • уметь работать в паре и группе.


Формируемые универсальные учебные действия:

Личностные: осознавать роль средств массовой информации в жизни общества, выражать свои эмоции по поводу услышанного, высказывать своё отношение к разным точкам зрения относительно СМИ, примерять на себя роль социально-активной, мобильной, толерантной личности.

Регулятивные: самостоятельно определять и формулировать цель деятельности на уроке, проговаривать последовательность своих действий для решения учебно-познавательной задачи, учиться работать по предложенному учителем плану.

Познавательные: ориентироваться в учебнике, выделять необходимую информацию, осознанно строить речевое высказывание, овладевать при поддержке учителя учебно-организационными, учебно-информационными и учебно-коммуникативными умениями.

Оборудование:

Презентация, телевизор, ноутбук, раздаточный и наглядный материал, англо-русские словари, клей.


Ход урока

Этап урока

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

Организационный момент.

Определение уровня готовности учащихся к уроку и создание комфортной ситуации на уроке.

- Good morning, boys and girls How are you today? I see you are fine!

(Беседа с дежурным, определение отсутствующих).

Проверяют готовность своего рабочего места к уроку, настраиваются на успешную работу в процессе урока.


Приветствуют учителя, одноклассников.

Речевая зарядка

- Let’s train our tongues:

If two witches watch two watches, which witch would watch which watch?”

- What words we may say as homophones?

Look! Witches like to watch watches. And what do we like to watch?

Повторяют рифмовку за учителем, затем самостоятельно.



- watch watches, which witch

Предлагают свои варианты. I think it can be...

Целеполагание и мотивация.

- Now you will listen to the dialogue and try to understand what are these children speaking about? (Обсуждение диалога)

- What do you know about Mass Media? What does this expression mean?

СМИ-это организации, занимающиеся сбором, обработкой и распространением информации. В русском языке этот термин используется с 70-х г.г. 20 в.

- Open your exercise books and write down the date. Write down the topic of our lesson.

- The topic of our lesson is “Mass Media: Good or Bad?”

- (Обратившись к рифмовке урока на доске) We like to watch TV. And what is TV?

- You are right. It is one of the mass media.

- What other mass media do you know?

Let’s make up the scheme: Mass Media.

- Which of them do you or your relatives/friends prefer?

Два ученика обыгрывают диалог, остальные ребята должны определить основную мысль и цель диалога.









Записывают число и тему урока.



Newspapers, the internet, television and radio, books, magazines, …


Составляют схему в тетради (приклеивают).

I prefer…, My mother prefers …

Aктуализация знаний.

- And now you should find the description of each kind of mass media, work with the table and then we will check up your answers.

- Well done. Now look at the blackboard. Here you can see 5 sentences. What is common in these sentences? Write down the number of the sentence with:

- modal verb;

- Past Simple:

- negative verb.

- How do you think what kind of Mass Media is the most popular? Today we will speak about Television and Newspapers.

- The first TV set was invented by German engineer in 1884. The first TV set in Russia was invented in 1931.

Now you will listen to 3 short texts and you should choose the statement.

- Write down new words in your exercise books: Advantages, Disadvantages. Let’s divide the statements into two categories.

Ребята находят описание (определение) каждого из видов СМИ.


Ребята читают предложения и находят общее правило в них, вспоминают условия его использования: avoid, mind, prefer, like, hate + Ving.








Дети слушают 3 высказывания и определяют их основную мысль, заполняют таблицу, останется одно лишнее утверждение.


Распределяют утверждения на преимущества и недостатки: работа в парах, прикрепляют на доску.

Время отдыха

(физминутка)

Now let’s have a rest!

Turn your head to the right

Turn your head to the left

Bend forward your head.

Bend back your head.

Raise up and down your shoulders.

Turn back your right shoulder.

Turn back your left shoulder.

Close your eyes for 5 seconds.

Open your eyes for 5 seconds.

Blink your eyes quickly for 2 seconds.

Выполняют упражнения, снимая напряжение с мышц в области спины и шеи, улучшают кровообращение в области глаз.

Обобщение и систематизации изученного+Д/З

- Tell me, please, what new information you found out today?

Your homework is p. 249, ex.3 – to answer the questionnaire (по уровням сложности: ответить от своего имени или от имени друга, родителей и т.д.)

Отвечают на поставленные вопросы.


Записывают Д/З, задают возникающие вопросы.

Этап подведения итогов урока. Рефлексия.

- What can you say about your work today?

- Can you say that your work is good or excellent or satisfactory?

Ребята подводят итоги своей деятельности на уроке.




















Card 1


Read the text. Complete each sentence with one of the words in the box.



It is not easy to fancy our life without newspapers,……………………,

…………….…, and reviews of all kinds. And what was …………… newspaper like? When was it made?

The earliest newspapers appeared in 59 BC (before Christ) in Rome. It was a handwritten …………..newspaper. It was very little only one………. ….. Julius Caesar ordered …………. them throughout the city to inform the people about ……………. events,………………., military conflicts and executions.

In Europe printed …………………… appeared in he 15th century, when the letter press ………….. . The first daily newspaper in England was published in London in 1702. In 1784, The Pennsylvania Packet became the first daily newspaper of the United States.

was invented, tabloids, newspapers, daily, to post, scandals, magazines, sheet, the first, political











Card 2.

Task: Read the text and say if the sentences after the text TRUE or FALSE.

Mass Media.


Newspapers are especially important nowadays and we can't imagine our life without them. There are dozens of them on every news-stand. There are newspapers for professionals, for businessmen, for children and teenagers, for men and women, for sports fans, for those who are interested in gardening, fishing, hunting, for those who keep pets and so on. Some newspapers publish serious articles on politics, economy and finance, some aim to entertain their readers. Many newspapers express certain political opinion and people choose them according to their own political beliefs. In short, you can always find a paper which suits your interests. The advantage of all the newspapers is that they usually provide us with extra detail, comment and background information. But it is bad that very often newspapers are full of dramatic events about natural disasters, plane crashes, murders and robberies. Having read such articles, you feel depressed and it seems that the world is being ruined. One more disadvantage is that newspapers are full of gossip about different celebrities and their private lives. There are also a lot of photos of them in their most intimate moments. I think it shouldn't be allowed, besides half of this information is unreliable.

The main source of news for millions of people is television. With its help we can see everything with our own eyes. It is the window on the world which gives us an opportunity to "travel" all over the world. TV gives us thought, introduces us to new ideas and activities. It has the power to educate and broaden our minds. It helps us to relax after a hard day's work and to escape from reality. There is always a great variety of programmes on TV: news and sport programmes, talk shows and TV games, documentaries and feature films, concerts and theatre performances. But nowadays there is a lot of violence on TV. It dulls our sensitivity and when we learn about one tragedy or catastrophe, we perceive it as something quite natural, just like an everyday affair. Some people become TV addicts and they won't give up TV for anything in the world. Nowadays some children are so addicted to TV that they are not interested in anything else: they don't read books, communicate with adults and other children, they move less, speak less and they even think less. Though there are a lot of excellent educational programmes for children and programmes designed for schools. They help children to extend their knowledge and to develop their imagination.

Many people prefer the radio. It is good to listen to it in the car, or in the open air, or when you do something about the house.

The Internet has recently become another important source of information. It is regarded as the latest addiction to trap thousands of people which has been blamed for broken relationships, job losses, financial ruin and even suicide. Psychologists now recognize Internet Addiction Syndrome (IAS) as a new illness that could cause serious problems and ruin many lives. Many users spend up to 40 hours a week on the Internet. Some of the addicts are teenagers who are already hooked on computer games.



1) You will hardly find a newspaper which suits your interests.(F)


2) The advantage of all the newspapers is that they are full of gossip about different celebrities and their private lives.(F)


3) Television helps us to relax after a hard day's work and to escape from reality.(T)


4) Some people become TV addicts and they won't give up TV for anything in the world.(T)


5) Thanks to television children become more active and creative.(F)


6) Programmes about violence make people more sensitive.(F)


7) The Internet is regarded as the latest addiction to trap thousands of people.(T)








Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!