КЗ «Навчально-реабілітаційний центр «Кришталик»
Математика 1 клас.
Вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії
Мельникович Віра Олександрівна.
Тема: Число 3. Цифра 3. Склад числа 3. Відношення «довше», «коротше», «однакові». Трикутник.
Мета: вивчити число 3, його склад та написання; формувати поняття «довший», «коротший», «однакові»; удосконалювати навички лічби;
розвивати обчислювальні навички, пам'ять, математичне мовлення, вміння працювати самостійно та в парах;
корекційна мета: розвивати мислення, просторові навички, дрібну моторику рук;
виховувати шанобливе відношення один до одного під час роботи в парах;
компетентність: навчати умінь витягати користь із досвіду.
Обладнання: геометричні пенали, кубики, картки доміно, геометричні фігури, набір цифр, кольорові олівці, смужки різної довжини, таблиці, картки, лялька-герой мультфільму Губка Боб, картки індивідуально-корекційної роботи «Сундучок-помічничок».
Тип уроку: відкриття нового знання.
Хід уроку
І. Організація класу.
Разом ми йдемо в країну знань.
Ти зі мною в класі поруч стань.
Повернись, обернись і на вчителя дивись.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Орієнтація учнів.
Рахунок в прямому та зворотному порядку в межах 10.
Назвати «сусідів» числа 5, 8.
Порівняти числа 3 та 7, 9 та 4.
Назвати наступне число за числом 6; попереднє числа 5.
2. Гра «Виконай і прочитай»
- Вам потрібно відшукати і прикріпити відповідну кількість геометричних фігур так, щоб виконувалася нерівність. А потім прочитати цю рівність чи можливо нерівність.
3. Підготовча бесіда.
А чи знаєте ви, яке число стоїть після 2. (3).
А в назвах яких казок зустрічається число 3. ( «Троє поросят», « Три ведмедя», «Три товстуна».
V. Постановка навчального завдання.
Хто здогадався, з яким числом ми сьогодні будемо продовжувати працювати.
Так, ми повторимо як позначають число 3. Потренуємося записувати його цифрою. Згадаємо, як складається це число, у якій фігурі ховається число 3. А ще нас чекає багато цікавої роботи.
VІ. Ігровий момент.
( Якесь шарудіння під столом вчителя).
Ой! Хто це тут? ( Діти відповідають: Губка Боб)
Я дізнався, що у вас буде відкритий урок, з математики, тому вирішив завітати до вас, заховавшись під стіл. Але тут так незручно і мені нікого не видно. Чи дозволите мені також бути присутнім на уроці, адже мені у вас дуже подобається? (Так).
А ще, діти , Губка Боб прийшов до нас не спроста. Він для учнів, які будуть активними і гарно працюватимуть, які вміють правильно сидіти за партою, піднімають руку для відповіді приготував призи-гостинці.
Сідай Губко Бобе, бо діти вже готові продемонструвати свої знання.
VІІ. «Відкриття» дітьми нового знання.
1. Склад числа 3.
Ви всі дуже любите гратися в гру «Черепашки-ніндзя» і при цьому ви користуєтесь кубиком. Пригадайте, як позначають число 3 на боці кубика з гри. Візміть кубик до рук і продемонструйте мені. Скільки всього крапок.
А скільки крапок на кожній частині картки лото? (1, 2).
Скільки всього крапок? (3).
Як одержали число 3? ( До 2 додали ще 1).
2. Позначення числа 3 цифрою.
- А це що за знаки на дошці? Що вони означають?
1 2 3
(Це цифри, вони позначають відповідне число).
3. Запис цифри 3 до зошита.
а) повторення написання цифри;
- Повторимо, з яких елементів складається написання цифри 3? (Цифра 3 складається з 2 півовалів).
- Відкриємо зошити.
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу.
Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь.
До роботи враз візьмусь.
б) підготовка руки до письма;
в) самостійний запис цифри до зошита.
Підсумок.
Фізкультхвилинка.
4. Робота з предметами. Порівняння предметів.
- Попрацюємо з предметами. Скільки у підставці олівців? (3).
- Який олівець довший – жовтий чи синій? (жовтий довший, ніж синій).
- Який олівець коротший – синій чи червоний? (синій коротший, ніж червоний).
- Перевіримо наші припущення. Вийміть олівці з підставки.
- Як покласти олівці один до одного, щоб легко порівняти, який довший, а який коротший?. Об'єднайтесь в пари і порадьтесь. Готовність відповіді покажіть з'єднанням рук.
(Вчитель підносить «мікрофон» до тих, хто від пари пояснює дії. Вислуховує всіх не коментуючи відповіді.)
Правильна відповідь така. Початки олівців треба покласти на один рівень, тоді кінці олівців покажуть, який кінець довший, який коротший.
- Хто відповів правильно підніміть руки. Поаплодуємо їм.
Підсумок.
5. Самостійна робота з порівняння предметів.
- Порівнювати так можна не тільки олівці, а і інші предмети.
- У вас на партах лежать по три смужки. Самостійно порівняйте їх: яка з них коротша, яка довша, які однакові.
(Перевірка індивідуальна, з поясненням, як робили порівняння).
Підсумок.
6. Ознайомлення з відрізком.
- В математиці не тільки порівнюють фігури, а й їх створюють. Цікаво, як це роблять? Створюють фігури з відрізаних частин прямої лінії. Такі відрізані частини прямої називаються відрізками. Заглянемо до майстерні, де створюють відрізки.
- Хто зіграє роль прямої?
- Хто бажає грати роль Королеви Геометрії з ножицями?
____________ ______________ ___________
- Відріж, будь ласка, частину прямої. (Учень відрізає частину від прямої).
- Ось це відрізок. Бо його відрізали від прямої.
- А інші частини не відрізки, бо вони ніби промінчики залишилися в прямій.
- А як же упізнати відрізок?
______________
____________________
____________________
- А так виглядають накреслені відрізки. Скільки їх? (3).
- Хто помітив, як позначили кінці відрізків? (Позначили крапочками початок і кінець відрізка).
- Чи можна дивлячись на них сказати, який з них довший? Коротший? Чому?
(Перший відрізок коротший, ніж другий і третій, а другий і третій – однакової довжини).
Підсумок.
7. Практична робота з накреслення відрізка до зошита.
- Накреслимо і ми відрізок до зошита.
- У зошиті позначений початок відрізка крапкою. Позначте кінець відрізка, довжина якого 3 клітинки. (Учні ставлять крапку через три клітинки).
- За допомогою лінійки і простого олівця накресліть рівненький відрізок.
(Перевірка індивідуальна з наданням допомоги слабшим учням).
Гімнастика для очей.
VІІІ. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні.
1. Демонстрація і назви складових трикутника.
В математиці є фігура, у самій назві якої ховається число 3.
Хто зрозумів, про яку фігуру йдеться мова? (Трикутник).
Ось так виглядає накреслений трикутник. (Вчитель демонструє накреслений трикутник).
Трикутник назвали так тому, що він має 3 кути, 3 сторони та 3 вершини. Вершини трикутника – це точки кутів трикутника.
2. Практична робота з предметами. Моделювання трикутника.
- Змоделюйте, трикутник з олівців.
- Що позначає олівець у моделі трикутника? (Сторону трикутника).
- А скільки сторін у трикутника? (3).
- А вершин скільки? (Теж 3).
- Чи бажаєте накреслити трикутник?
(Деференційований підхід до виконання учнями креслення трикутника. Учні з високим та достатнім рівнем навчання – самостійно креслять трикутник; з середнім – за допомогою позначених крапок; з низьким – за допомогою шаблону.)
- Розфарбуйте накреслені трикутники.
Підсумок.
Чого вчилися? (Креслити трикутник).
Чому так називається ця фігура? (Бо має три вершини, три кути і три сторони).
Про кути ми поговоримо ще в 3 класі, а сьогодні повернемося до числа 3, до його складу.
ІХ. Включення в систему знань і повторення.
Робота з картками.
Що пропонується зробити? (Розв'язати приклади).
Яку дію треба виконати? (Додавання).
Прокоментуємо 1 приклад і запишемо його в зошит.
(Учень коментує розв’язання 1 прикладу).
(Учні самостійно записують і розв’язують 2 приклад. Перевірка розв’язання).
Х. Рефлексія діяльності.
- З яким числом сьогодні працювали? (3).
- Що дізналися про склад числа? (Складається з 1 і 2 або з 3 одиниць).
- Чого навчилися на уроці? (Креслити відрізки та будувати трикутники).
- Чи сподобався урок?
- А тобі, Губко Бобе, сподобалося, як діти працювали?
Оцінювання роботи учнів на уроці.
Мені дуже сподобалося, як учні працювали на уроці. (Відмітити хто працював краще, активніше, а кому треба старатися ще краще). Але сьогодні я дізнався багато цікавого, тому як і обіцяв, приготував для вас гостинці.
![](https://fhd.multiurok.ru/f/5/e/f5ea4402fc911f6a895f62a5e7b07cb0cc51ec39/urok-chislo-3-tsifra-3-sklad-chisla-3-vidnoshienni_2.jpeg)
![](https://fhd.multiurok.ru/f/5/e/f5ea4402fc911f6a895f62a5e7b07cb0cc51ec39/urok-chislo-3-tsifra-3-sklad-chisla-3-vidnoshienni_4.jpeg)
![](https://fhd.multiurok.ru/f/5/e/f5ea4402fc911f6a895f62a5e7b07cb0cc51ec39/urok-chislo-3-tsifra-3-sklad-chisla-3-vidnoshienni_6.jpeg)