34
Урок - казка
Тема. Додавання й віднімання натуральних чисел.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про додавання й віднімання натуральних чисел; розвивати їхні творчі здібності шляхом розв'язування задач підвищеної складності; формувати вміння переносити отримані знання в нові ситуаціі; розвивати вміння робити висновки; виховувати культуру математичного мислення; виховувати вміння працювати в команді задля спільної мети.
Клас: 5
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя:
- Жили-були добрі й злі гноми. Добрі гноми жили на землі. Вони вирощували дивовижні квіти, очищали водойми, ліс, допомагали людям зберігати врожай у роки зі спекотним літом. Але люди, ясна річ, навіть не підозрювали про Їхнє існування. Тим часом злі гноми жили під землею й намагались людям нашкодити. Добрі й злі гноми завжди ворогували між собою.
Упродовж багатьох років добрі гноми намагалися створити в своїх лабораторіях формулу очистки повітря на Землі. Адже ви розумієте, наскільки це потрібно, особливо зараз. Дізнавшись про це, злі гноми викрали таку важливу, уже майже готову формулу, щоб знищити людей, а заразом і їхніх помічників - добрих гномів.
До вас, учнів 5 класу, надійшло зашифроване послання. Розшифрувати його зможуть тільки такі дешифрувальники, як ви. Дорослим із цим завданням ніколи не впоратися.
А тепер до роботи. Об'єднайтесь у групи по 6-7 осіб.
Примітка. Ці групи мають бути приблизно рівні за силою, щоб учні могли працювати в однаковому темпі, а члени команди могли надавати одне одному допомогу під час розв'язування прикладів.
ІІ. Розшифруй послання (перевірка домашнього завдання).
Кожна група отримує слово для розшифровки. У посланні слова пов'язані з числами. Якщо кожний член групи, вибираючи зручний порядок обчислення, правильно розв'яже свій приклад, то команда збере букви, із яких зможе скласти потрібне слово.
Учитель перевіряє відповідь і, якщо відповідь правильна, видає картку з буквою.
На виконання всієї роботи дається 7 хвилин. Можна запросити на цей урок помічника-старшокласника, що буде керівником рятувальної операції.
Завдання для І групи | | |
| | |
1. | 256+134+37-237 | Р | 190 |
2. | 484+368-256+39 | Я | 639 |
3. | (118+376)-211+500 | Т | 783 |
4. | (234-156)-68+931 | У | 1001 |
5. | 964-(157+243)+203 | Й | 767 |
6. | 494+(817-365) | Т | 946 |
7. | (251+768)-27+113 | Е | 1105 |
| | | |
| | | |
Завдання для ІІ групи | | |
| | |
1. | 484+276+19-301 | Ш | 478 |
2. | 867-250+308 | У | 925 |
3. | (400-159)+268 | К | 509 |
4. | 914-(47+314) | А | 563 |
5. | 495-(157+295) | Й | 43 |
6. | (473+132)-173 | Т | 432 |
7. | 7936+476-1524 | Е | 6888 |
| | | |
Завдання для І групи | | |
| | |
1. | 847-(213+456) | Ф | 178 |
2. | 5971+(768-694) | О | 6045 |
3. | (148+835)-784 | Р | 199 |
4. | (4539+2131)-2867 | М | 3803 |
5. | (2348-1762)+349 | У | 935 |
6. | 7485-(1346+4248) | Л | 1891 |
7. | (2237+3002)-867 | У | 4372 |
Завдання для ІІ групи | | |
1. | 237+489+154+84 | О | 964 |
2. | (763+638)-229 | Ч | 1172 |
3. | 456+(847-135) | И | 1168 |
4. | 1088-(237+481) | С | 370 |
5. | 9347-(8437-2485) | Т | 3395 |
6. | (374-219)+4356 | К | 4511 |
7. | 2970-(348+2087) | И | 535 |
| |
Отож, вирушаємо в мандрівку. Тепер вам потрібно потрапити до підземного царства.
ІІІ. Відчиніть двері до підземелля (актуалізація опорних знань у формі усного опитування).
Двері до підземного царства відчиняться, якщо кожна з груп рятувальників відповість на два запитання. У разі неправильної відповіді на запитання відповідає наступна група.
Запитання й завдання для груп
Суму чисел 13 і 17 збільшіть на 15.
Різницю чисел 72 і 46 збільшіть на 14.
Перший доданок зменшили на 25. Яку дію слід виконати, щоб
сума не змінилася?
На скільки сума чисел 72 і 28 більша від їх різниці?
Від якого числа потрібно відняти 47, щоб отримати 17?
Чим потрібно доповнити число 983, щоб дістати 1000?
Від числа 53 відніміть суму чисел 13 і 17.
На скільки 32 більше за число 38?
Отож, із завданням ви впорались чудово. Ми в підземеллі, а перед нами підземна ріка. Ви бачите міст. Але пройти можна тільки по стежці, позначеній зірочками.
V. Пройдіть по мосту (розв'язування прикладів).
Замість зірочок ми маємо поставити цифри так, щоб додавання й віднімання були виконані правильно.
Кожна група розв'язує по два приклади. Учитель або помічникстаршокласник перевіряє правильність виконання завдань. Якщо один із членів групи допускається помилки, то всі намагаються її виправити.
Завдання для І групи |
| | 18*7 | | 4*37 |
| + | | | |
1) | 16*4* | 2) | *84* |
**295 | 19*6 |
Завдання для ІІ групи |
| | *48* | | 56*9 |
| + | | | - |
1) | 38*96 | 2) | 4*8* |
*55*4 | *322 |
| |
| | | | |
Учитель. Групи, що успішно пройшли міст, потрапляють до лабораторії, де сховано викрадену формулу. Двері лабораторії охороняють стражники-чарівники. Їхні чари не діють тільки на тих, хто вміє розв'язувати складні задачі. Яка ж група рятувальників потрапить до лабораторії?
V. Знищіть чари (розв'язування задач).
Усі групи отримують одну й ту саму задачу. Група, яка першою розв'яже задачу, й потрапляє до лабораторії. Її представник демонструє розв'язання на дошці.
Задача. У трьох чарівних лабораторіях працює 162 гноми. Із них 107 гномів працюють у другій і третій лабораторіях, а решта - у першій. Причому в першій лабораторії на 9 гномів більше, ніж у третій. Скільки гномів працює в кожній із чарівних лабораторій?
Розв' язання.
Оскільки в трьох лабораторіях працює 162 гноми, а в другій і третій разом - 107, то очевидно, що в першій лабораторії 162-107=55 гномів. Оскільки в першій лабораторії гномів на 9 більше, ніж у третій, то в третій 55-9=46 гномів. Отже, у другій лабораторії 107 -46 = 61 гном.
Відповідь: 55 гномів, 61 гном, 46 гномів.
Учитель. Тепер формула очистки в наших руках, тож повернімося додому й порадуймо добрих гномів. Однак це не так уже й просто зробити. Ми потрапимо додому тільки тоді, коли правильно й швидко розгадаємо кросворд.
Кожна група отримує кросворд для розв'язання.
По горuзонталі: 1. Число, від якого віднімають. 2. Найменше чотирицифрове число. 3. Одиниця довжини. 4. Одиниця часу.
По вертuкалі: 5. Результат дії додавання. 6. Властивість додавання. 7. Результат дії віднімання. 8. Найменше трицифрове число. 9. Дія, результатом якої є добуток.
Відповіді до кроссворда.
По горизонталі: 1. Зменшуване. 2. Тисяча. 3. Метр. 4. Хвилина.
По вертикалі: 5. Сума. 6. Сполучна. 7. Різниця. 8. Сто. 9. Множення.
VІ. Нагородження учасників рятувальної експедиції.
(підбиття підсумків уроку)
VII. Домашнє завдання
Вдячні добрі гноми передали вам завдання з впевненістю, що ви легко з ним впораєтесь.
Обчислити: а) 3743+19658; б) 37435-8067.
Визначити, чи правильною є нерівність
6011-(1539-438)
Вибравши зручний порядок дій, знайдіть значення виразу:
а) (859+258)-259; б) 979-(458+179).
Поставте замість зірочок цифри так, щоб додавання було виконане правильно.
+ 248*
+ 37*5
67*24
*3651