СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок по творчеству А.П.Неркаги

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок родной (ненецкой) литературы по творчеству А.П.Неркаги

Просмотр содержимого документа
«Урок по творчеству А.П.Неркаги»

Урок родной литературы в 9а классе

Тема: Анна Павловна Неркаги

«Явнанда хэтвы Золотойраха Вада» (повесть – притча)

Цели:

  • Уметь дать краткую характеристику творчеству А.П. Неркаги, связь с жизнью кочующего населения. Обучение учащихся анализированию литературного произведения, показывать своеобразие родной (ненецкой) литературы. Формирование у учащихся потребности в эстетическом совершенствовании собственной речи. Художественные особенности языковых средств повести.

  • Развивать мыслительные навыки, навыки правильного, выразительного и сознательного чтения. (Размышления автора о корнях жизни: "Олени и дети - два глав­ных корня жизни". Смысл жизни человека. О долге человека, живущего на земле.) Философский смысл названия повести "Золотое слово правды". Рассуждения о правде. Правда жизни старика Хасава.


  • Воспитывать любовь к родному языку, интерес к истории развития литературы своего народа, воспитывать любовь и уважение старшему поколению

Оборудование: портрет писателя, учебники, творческие работы учащихся, слайды по

уроку, книги с произведениями А.П.Неркаги


План урока:

  1. Организационный момент

  2. Цели и задачи урока

  3. Краткая характеристика творчества писателя:

- Связь с жизнью кочующего населения(

- Размышления автора о корнях жизни: "Олени и дети - два глав­ных корня жизни".

- Смысл жизни человека.

- О долге человека, живущего на земле.

4. Работа над понятиями: повесть, притча, размышление, философский смысл

5. анализ повести «Явнанда хэтвы Золотойаха Вада» («Золотое слово правды»):

- Философский смысл названия повести "Золотое слово правды"

- Рассуждения о правде

- Правда жизни старика Хасава

- Жизнь человека в суровых условиях жестого бесправия - трагедии жизни

- Образы положительных и отрицательных героев

- Взаимоотношение поколений

- Художественные особенности языковых средств повести.

6. Работа проверке знаний полученных в ходе урока

7. Подготовка учащихся к теме следующего урока, дом. Задание.

8. Итоги урока





Х О Д У Р О К А:

1. Организационный момент: Нани’ торова”. Сававна намдыда”, манзараванзь хамэдэйда”. (всеобуч) СЛАЙД №1

2. Цели и задачи урока:

Тюку’ ялей урокаханана” маня”, А.П. Неркаги’ил нямна, падвыта’ нямна, ила хари ханзер маниеванда нямна лаханакуртава”. ” Падвы повесть – притча пелям толамава «Явнанда хэтвы Золотойаха Вада» вадетава. Тикы падвэнда хари серакута сер тасламбангуна. Повесть, притча, ила хара, и ядэрабцу ханзер хамэдамбвава вадетава. Хэвы урокахахана” маня” А.П.Неркаги’, пыда падвыта нямна нока сава намгэ серм’ ваденаваць”. Падвы повесть - притчанда’ пелям’ толаваць, тасламбиваць”. Теда’ маня” А.П.Неркаги’ ед’ нэда пудана урокахана” тикы мал’ тензебтенгуна”: падвыта’ нямна иланда’ нямна теда нани лаханакуртава”.

  1. Краткая характеристика творчества писателя: СЛАЙД №2

(В беседе отражается темы: связь с жизнью кочующего населения, размышления автора о корнях жизни: "Олени и дети - два глав­ных корня жизни", смысл жизни человека, о долге человека, живущего на земле)

- А.П.Неркаги’ намгэ яхана соявы ненэць’?

- Нисяхаюда, небяхаюда намгэ илангана илевэхэ’?

- Ханяна тохолкувы?

- Нерде падвы повестьнда нюм намгэ? Намгэ нямна нэда повесть? СЛАЙД №3

- Тамна хурка падвыда теневада? СЛАЙД №4

- Хурка нопой минреня нобнзер нэда харадо таня?

- Паднана’ падвыда сян вадавна падыбавыда?

- Хурка нарка падвыда толасава?

- Иланда нямна хибя вадам хэтангу?

Выступление учащихся

«А.П.Неркаги» - сообщение Окотэтто ЕдэйкоСЛАЙД №5

4. Работа над понятиями: повесть, притча, размышление, философский смысл

- Мякананда” харта’ ихинда манзаям” сертабата” тарась, тикы манзаяхананда Повесть, притча намгэ нэвам нани литературыта урокахат, книгахат вадепата тарась СЛАЙД №6

Сообщение учащихся «Притча» Сэротэтто Мария

После выступления работа по «Словарь сер» у доски



Сообшение учителя:

Слово повесть вам хорошо знакомо: СЛАЙД №7 так называют эпическое произведение, характеризующееся однолинейным сюжетом, а по широте охвата жизненных явлений и глубине их раскрытия занимающее промежуточное место между романом и рассказом. А притча СЛАЙД №8 — это произведение, содержащее поучение в иносказательной, аллегорической форме. Поучительностью и аллегорической формой она похожа на басню. Однако притча не предлагает читателю мораль в готовом виде, а настраивает на её поиск. Кроме того, она может быть значительно большего объёма, чем басня.

В древности притча бытовала преимущественно как рассказ религиозно-философского смысла. Позднее притчевость писатели начали использовать как средство выражения собственных морально-философских размышлений, определённой идеи.

Итак, повесть – притча СЛАЙД №9 — это произведение, которое объединяет в себе признаки обоих жанров: и повести, и притчи.


- Тикы хавна маня ила хара намгэ нэвам таслахава, ханзер тикы серм тасламбира.

- тамна нани тарця сер таня луца сер няю философский смысл. Ненэй ненэця сер няю тасла ила хара няю хаморна?

5. анализ повести «Явнанда хэтвы Золотойраха Вада» («Золотое слово правды»):

(Философский смысл названия повести "Золотое слово правды", рассуждения о правде, правда жизни старика Хасава, жизнь человека в суровых условиях жестого бесправия - трагедии жизни, образы положительных и отрицательных героев, взаимоотношение поколений, художественные особенности языковых средств повести)

СЛАЙД №10

- Толавы повесть – притчана нюмда «Явнанда хэтвы Золотойраха Вада» минреня харамда ханзер хамадамбира?

- Лахарём минренянэ хибя тара? (паднана, няби илемида вадета Хасава вэсако)

- Лахарё нерденя пеляхана няхар нармы ненэцям паднана вадена. Пыдо нобкад намгэ нобт малюрна?

- Няндо илны ненэця инзелевам намгэ еэмня харвобтадо?

- няхар нармы вэсако нобт тэввандо ёльцнгана саць харвобтана лахарёдо намгэ нямна нэсеты?

- Тикэдо ханяна иленарха? Ханзер ваденадо, толара.

- Золотойраха Вада харамда ханзер хамэдамбира? Харта инда ядэрабцо хэтада.

- Хасава няхаюта ня вадеман харванамда намгэ ярабцараха илемянэ вадепата?

- Иланда нерденя пеляхана тикы ненэць ханзер илевы?

- Пыда хомбавы маянода сердад сернэ нюмдебава пир?

- Хадавнда ты маламбада луцам намгэ Париденя Сармиканэ нюмдевы нэбто?

- Париденя Сармик сацяндаданда мэтида намгэ нэса?

- Хасава сацянданэ мэсанада янговэкы? Инда ядэрабцо вадеяда.

- Мята тер, сензянда мюй хурка нэвам вадемам хора, толара.

- Париденя Сармик вато сер сертамахаданда Хасава хурка маянг еремза? Ханзер ира ядэрна пыда намгэ тарем еремя.

- Ненэця вынгана, хой няны иландо намгэ теда лахана мэёвна няамбидо? Сацяданэ, мэйраманэ мэтидо намгэ?

- Хасава нани нопой маянда намгэ ниня тосанаханда надимя?

- Намгэ тарем нармы ненэць еремы?

- Хасава нюхуюта това мальнгана ханзер ибедорца? Толара.

- Инда ядэрабцовна таслара: Хасава сидя илны нюди намгэ невхы иринати нёдавы илно харахат юрхалъяха?

- Хасава тунда лэён сырць пуда мэмы вадида толэйда. Пыда намгэ тарем лаханаса? (Харна вэнзер сертавэхэна тапахалнгаванё.)СЛАЙД №11

- Ярабцандо малемахад няхар нарка ненэцянэ намгэ мунзи нопой и нут хаамсяд? Толара

(Тэхэбина, нюхубина хусувэй хибя ныхыданда нидав мэс – тарем мэцодаданда нидав ерцьде……) СЛАЙД 12

- Ханзер хусувэнда ида ядэрна, тикы сер толахам намдавы, манэмы ненэць, тад нерня нюдо, тыдо нарка ныхыдандо, мэйраманэ мэтангобтум? Ила саир сер таслара.

- намгэ тохоламби

6. Работа проверке знаний полученных в ходе урока

- Теда тюку яля маня вадемэва толавы повесть – притча «Явнанда хэтвы Золотойраха Вада» сер маня манзаям сертангува

Тест:

1.А.П неркаги намгэ я тер?

А) Тасу я тер

Б) Пэ я тер

В) Пэдара я тер

2. А.П.Неркаги нерде падвы повесть?

А) Белый гель

Б) Нанико Нохой

В) Молчащий

3. А.П.Неркаги ханяны хардахана манзара?

А) Салехард маркана

Б) Белоярск хардахана

В) Лабаровэй хардахана

4. Хасава вэсако илангана хомбавыда хурка тоолха сер?

А) Сэрдад ил тоолха

Б) Ябдана ненэць ил

В) Илекасеро вадена

5. Золотойраха Вада вэсако и ядэрабцовна ханзер тэвва пир?

А) и ядэрабцоривна

Б) нудахана

В) тынзянгана

6. Ты маламбада ненэцьм ханзер нюмдебасадо?

А) Тэваси нерукута

Б) Вылка Хасава

В) Париденя Сармик

7. Хасава вэсако мядонда нюхуюда не нянди нуда тернэ намгэм тасаха?

А) Ноксям

Б) Имбытад тохосм

В) Сяй хыдям

8. Ямб лахарёмдо малемахадандо вэсако хурка и нудм хана?

А) Тэхэбина, мякавава ненэця ныхыданда мэтида

Б) Мята тер, ёрёс нида ненэця ныхыданда мэтида

В) Тэхэбида, нюхубида хусувэй ныхыданда нидав мэс

  1. Б

  2. Б

  3. В

  4. А

  5. А

  6. В

  7. Б

  8. В

Подведение итогов по прочитанным текстам:

( обратить внимание учащихся на рисунки)

- А.П. Неркаги падвы повесть – притча намгэн сидна тохоламби?

- Нани я тер паднани падвы повесть – притча теневада?

- Тарця тодо тэнз падвы намгэ сидна намгэн тохоламби?

- Тюку паднана толангудида намгэ серк табэдаван харвэйда?

- Тарця табеку сер маня иле пиртава?

5. Подготовка учащихся к теме следующего урока

- Тад тованда урокахана маня П.А.Явтысый нямна, падвыта нямна лаханангува. Тикы лахарёва сававна пявана еэмня пыдара тарця мякы манзая пэртада. Нопой ханянэра П.А.Явтысый илемям падангуда, няхата толангуда, тад нанида учебникхананда падвы илемянда пелям падарци вадець пирпата тара

/Д.з. стр.140 чтение, пересказ

Инд. сообщение по биографии 1уч.

( для доп. Работы)

- Теда книгахатана толангохова

6. Итоги урока:

- Тюку ялей урокахана хибя падвы няамна таслангусава?

- Пыдара ихината А.П.Неркаги падвы хурканэ хаёда?

- Урокава малевада хаи, мань нянда тарця вади хэтван харвадм, тюку паднана падвы толавыда нули пон тенейда, илангананда таруеда.

Оценки за урок

Доп рекомендовать:


































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!