СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок-портрет "Её величество женщина"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Нетрадиционный урок коммуникативного типа, урок-портрет "Её величество женщина" формирует коммуникативую компетенцию на основе темы урока, развивает речевую и аудитивную компетенции учащихся, мотивирует учащихся на решение проблемных ситуаций.

Просмотр содержимого документа
«Урок-портрет "Её величество женщина"»

Коммунальное учреждение «Общеобразовательная школа I-III ступеней № 29 города Енакиево»


План-конспект нетрадиционного урока в 11 классе на тему

«ЕЁ ВЕЛИЧЕСТВО ЖЕНЩИНА»


Тема урока: Её Величество Женщина


Тип урока: Нетрадиционный урок коммуникативного типа, урок-портрет.


Цели урока:

1. Образовательные: 1) формировать коммуникативную компетенцию на основе темы урока, развивать речевую и аудитивную компетенции учащихся; 2) мотивировать учащихся на решение проблемных ситуаций, предлагая свои собственные идеи.


2. Практические: 1) практиковать с учащимися выполнение коммуникативных проблемных заданий способами иноязычного общения;

2) организовать тренировку речевых и аудитивных навыков учащихся;

3) организовать защиту проектных работ.


3. Развивающие: 1) формировать речевую и лингвистическую компетенции в рамках данной темы, развивать память, логическое мышление, речевую реакцию;

2) развивать умение выражать своё отношение к определённой проблеме;

3) формировать умения использовать информацию из разных источников, развивать умения использовать Интернет для поиска необходимой информации.


4. Воспитательные: 1) обсудить роль женщины в развитии общества;

2) воспитывать уважение к историческому прошлому;

3) воспитывать уважительное отношение к женщине, матери.

Оборудование: мультимедийный проектор, презентация, портреты известных женщин, стенгазеты.


Учитель Кириллова Т. В.







2017 год


I. Организационный момент.

Teacher: Good morning, dear boys and girls, good morning all our guests! I would like to begin our today’s lesson “Her Majesty of Woman” with sonnet 130 by W. Shakespeare


My mistress' eyes are nothing like the sun;
Coral is far more red than her lips' red;
If snow be white, why then her breasts are dun;
If hairs be wires, black wires grow on her head.
I have seen roses damask'd, red and white,
But no such roses see I in her cheeks; 
And in some perfumes is there more delight
Than in the breath that from my mistress reeks.
I love to hear her speak, yet well I know
That music hath a far more pleasing sound;
I grant I never saw a goddess go;
My mistress, when she walks, treads on the ground:
   And yet, by heaven, I think my love as rare
   As any she belied with false compare. 

W. Shakespeare


Ее глаза на звезды не похожи,

Нельзя уста кораллами назвать,

Не белоснежна плеч открытых кожа,

И черной проволокой вьется прядь.

С дамасской розой, алой или белой,

Нельзя сравнить оттенок этих щек.

А тело пахнет так, как пахнет тело,

Не как фиалки нежный лепесток.

Ты не найдешь в ней совершенных линий,

Особенного света на челе.

Не знаю я, как шествуют богини,

Но милая ступает по земле.

И все ж она уступит тем едва ли,

Кого в сравненьях пышных оболгали!

II. Мотивация учебной деятельности.

Teacher: W. Shakespeare wrote about his beloved woman. She was an ideal woman for him, a phenomenal woman for him. Dear boys and girls, what woman can be called phenomenal to your mind?

(Учащиеся высказывают своё мнение)

III. Актуализация опорных знаний.

Teacher: We can often hear men say that the place of the woman is in the kitchen? Do you share this opinion? You will have some minutes now to put down your opinion on the sheets of paper and then go to the blackboard, occupy the place according to your opinion “for” or “against”. (music)

Let’ have a discussion. Make a conclusion, please.

(Ребята участвуют в обсуждении данного вопроса. Технология «Дискуссия»)

Make a conclusion, please.

Thank you very much. It was a very interesting and useful

IV. Сообщение темы и задач урока.

Teacher: Thank you very much. It was a very interesting and useful discussion. The majority of our class believe that a woman is great in all spheres: politics, science, art. Today we are going to talk about prominent women. It is a very interesting and many-sided problem. History gives us many examples of a woman’s influence on history and politics.

V. Применение знаний, умений, навыков.

I’m sure all of you have read our wall newspapers and got a lot of information about the famous women of the past and the present. Let’s have a short quiz and see how attentive you were while reading them:

1. Quiz:

1. Whose name means “the beautiful one has come”?

(Queen Nefertiti, Egypt)

2. Under whose 45-year reign did England become a strong European power?

(Queen Elizabeth I)

3. Who became the Queen of Scotland when she was 6 years old?

(Mary Stuart)

4. What Russian Empress came from Germany?

(Catherine the Great)

5. Whose reign was the longest in English history?

(Queen Victoria’s)

6. Who helped develop the first X-ray machines?

(Marie Curie)

7. Who was the first and the only tsarina of Egypt?

(Cleopatra VII)

8. What is the real name of the Orlean virgin?

(Joan of Arc)

9. Who was the first woman in Kievan Rus who accepted Christianity?

(Princess Olha)

10. What English princess was killed in automobile accident in Paris?

(Princess Diana)

Teacher: So, we see that you know a lot about outstanding women.

Now I’d like you to watch the video devoted to Mother Teresa, the woman who became a symbol of charitable selfless work.

2. Просмотр видеофильма.

Pre-viewing activity: pay attention to the following words while watching the text: a nun - монахиня; slums - трущобы; convent – женский монастырь; charity – благотворительность; Missionaries of Charities - Сёстры Миссионерки Любви; Nobel Peace Prize – Нобелевская премия Мира.

Your task is to understand the most important facts of her life and fill in the gaps in the sentences -

While-viewing activity (Card 1) - (Приём «роль свидетеля»)

Видеофильм «Мать Тереза» (После просмотра ученики заполняют карточки)

Now you have some minutes to fill in your cards. (Music)

Post-viewing activity: answer my questions, please:

1. When and where was Mother Teresa born? 1910, in Skopie, the capital of Macedonia)

2. When did she decide to become a nun?

3. When did she go to Ireland to join the religious group of nuns? (at the age of 18)

4. Where did she go after Ireland? ( India)

5. What did she began doing in Calcutta? (Teaching)

6. What was the name of a new order which she started in Calcutta? (“The Missionaries of Charities)

7. Why was it founded? (to take care of the porest and sickest, the disabled, the blind, the elderly, people who were rejected by the society)

8. When was she awarded the Nobel Peace Prize? (1979)

9. What charity actions with Mother Teresa’s participation do you know? ( She went to Beirut in 1982 to save children who were trapped in the hospital; She travelled to assist and minister to the hungry in Ethiopia; She aided Chernobyl victims, earthquake victims in Armenia; founded a hospice in New York to care for AIDS suffers) (Ученики дают примеры благотворительных акций Матери Терезы в разных странах мира в разное время)

10. When did she die? (1997)

Teacher: All of you, children, have got the quotes of Mother Teresa in English. Pay attention to the screen, match them with the quotes on the screen and translate them into English, please.

(Ученики переводят заповеди Матери Терезы)

1. The greatest poverty is a poverty of the heart.

Величайшая нищета – это нищета сердца

2. Let no one ever come to you without leaving happier.

Пусть всякий кто приходит к тебе, уйдёт став лучше и счастливей.

3. What can you do to promote world peace? Go home and love your family.

Что вы можете сделать для укрепления мира во всём мире, Идите домой и любите свою семью.

4. The greater the love wisdom, beauty, goodness, you will discover in yourself, the more you will notice them in the outside world.

Чем больше любви, мудрости, красоты, доброты вы откроете в себе, тем больше вы заметите её в окружающем мире.

5. We do not need guns and bombs. To defeat evil, we need love and compassion. All the labour of love it work for the good of the world.

Нам не нужны ружья и бомбы. Чтобы победить зло. Нам нужны любовь и сострадание. Все труды любви – это труды на благо мира

6God sends us trials so that we, overcoming them, and strengthened, and not despair!

Бог посылает нам испытания, чтобы мы, преодолевая их, укреплялись, а не отчаивались.

7. If you judge people, you have no time to love them.

Когда ты осуждаешь людей, у тебя не остаётся времени любить их.

8. Smile at each other. Smile at your wife, smile at your husband, smile at your children, smile at each other – it doesn’t matter who it is – and that will help to grow up in greater love for each other.

Улыбайтесь друг другу, улыбайтесь своей жене, улыбайтесь своему мужу и своим детям – не важно, кому вы улыбаетесь, - это поможет вам проникнуться болшей любовью к людям

ЖИЗНЬ - это возможность, используйте её.
ЖИЗНЬ - это красота, восхищайтесь ею.
ЖИЗНЬ - это мечта, осуществите её.
ЖИЗНЬ - это вызов, примите его.
ЖИЗНЬ - это долг ваш насущный, исполните его.
ЖИЗНЬ - это игра, станьте игроками.
ЖИЗНЬ - это богатство, не растранжирьте его.
ЖИЗНЬ - это любовь, наслаждайтесь ею.
ЖИЗНЬ - это тайна, познайте её.
ЖИЗНЬ - это шанс, воспользуйтесь им.
ЖИЗНЬ - это юдоль бедствий, превозмогите всё.
ЖИЗНЬ - это борьба , будьте борцами.
ЖИЗНЬ - это приключение , решитесь на него.
ЖИЗНЬ - это трагедия — преодолейте её.
ЖИЗНЬ, это счастье — сотворите его.
ЖИЗНЬ, слишком прекрасна — не губите её.
ЖИЗНЬ, это жизнь — боритесь за неё.

Life is an opportunity, benefit from it.
Life is beauty, admire it.
Life is a dream, realize it.
Life is a challenge, meet it.
Life is a duty, complete it.
Life is a game, play it.
Life is a promise, fulfil it.
Life is sorrow, overcome it.
Life is a song, sing it.
Life is a struggle, accept it.
Life is a tragedy, confront it.
Life is an adventure, dare it.
Life is luck, make it.
Life is too precious, do not destroy it.
Life is life, fight for it.




Thank you very much. I am sure this spiritual heritage of Mother Teresa will help us in our own lives.

3. Чтение стихотворений.

Teacher: As well as the heritage of famous women-poetesses. What poems impressed you most of all?

(Ученики читают отрывки стихотворений А. Ахматовой, М. Цветаевой и др.)

«Я научилась просто, мудро жить…» Анна Ахматова

I taught myself to live simply and wisely,
to look at the sky and pray to God,
and to wander long before evening
to tire my superfluous worries.
When the burdocks rustle in the ravine
and the yellow-red rowanberry cluster droops
I compose happy verses
about life's decay, decay and beauty.

Я научилась просто, мудро жить,
Смотреть на небо и молиться Богу,
И долго перед вечером бродить,
Чтоб утомить ненужную тревогу.

Когда шуршат в овраге лопухи
И никнет гроздь рябины желто-красной,
Слагаю я веселые стихи
О жизни тленной, тленной и прекрасной.

«Мне нравится...» Марина Цветаева

I like that you are crazy not with me,

I like that I’m not with you crazy, either,

That ne’er the heavy planet’s globe will be

Drifting away under our feet, quite easy.

I like that one might funny be and brave,

And free-behaved – and not to play words, rather,

And not to blush with choking a wave,

At easy touching just a sleeve another’s.


I thank you with my hand and all my heart

For loving me (that you don’t even know!),

For the sweet peace, I own in the night,

For the scarce meeting in the eve’s fast flow,

For our not-walking under the moonlight,

For our not-standing under the sun’s glow –

That not with me – alas – you lose your mind,

That not with you – alas – I lose my own.


Мне нравится, что вы больны не мной,
Мне нравится, что я больна не вами,
Что никогда тяжелый шар земной
Не уплывет под нашими ногами.

Мне нравится, что можно быть смешной —
Распущенной — и не играть словами,
И не краснеть удушливой волной,
Слегка соприкоснувшись рукавами.

Спасибо вам и сердцем и рукой
За то, что вы меня — не зная сами! —
Так любите: за мой ночной покой,
За редкость встреч закатными часами,

За наши не-гулянья под луной,
За солнце, не у нас над головами, —
За то, что вы больны — увы! — не мной,
За то, что я больна — увы! — не вами!

Teacher: As you know there are a lot of women who made a great contribution to the development of the world art and science. Are you familiar with these names?

(Учащиеся называют имена известных женщин)

4. Минутка отдыха.

Teacher: Let’s play a guessing game. I want to tell you about a popular Latin singer. Listen to some facts from her biography and to one of her songs and say who she is.

She was born in Colombia on February 2, 1977,she is hugely successfully Colombian pop singer and dancer who has won two Grammy Awards, seven Latin Grammy Awards and 12 Billboard Latin Music Awards, and has been nominated for a Golden Globe Award. Known for hits like "Whenever, Wherever" and "Hips Don't Lie," she is the highest-selling Colombian artist of all time. She is also a UNICEF Goodwill Ambassador, and was honored by the United Nations' International Labor Organization for her philanthropic efforts in 2010. She can speak four languages. Her hobbies are painting and listening to jazz. Let’s listen to her famous song. (Ребята слушают песню Whenever, wherever) Who is she? (Shakira)

Teacher: Thank you! But who has played the most important role in your life? Who is the dearest person to you?

5. Ребята защищают проекты о женщинах, которые сыграли важную роль в их жизни. (Well done! You’ve made a very good job of that. That’s exactly the point. Magnificent! )

VI. Подведение итогов.

1. Рефлексия.

Teacher: Let’s sum up our lesson in a form of a poem which is called “cinquain” and with the help of this poem let’s make the portrait of a woman.

(1 line – a theme of the lesson, the main word,

2 line – two adjectives connected with the main word,

3 line – three verbs , action of the main word,

4 line – a sentence or a quote connected with the topic,

5 line – a synonym of the main word of the lesson)

2. Выставление оценок

Thank you very much. You’ve made a very good job of it at our today’s lesson. All of you will have excellent (good) marks today.

3. Дача домашнего задания

Your home task is to make up dialogues about the role of a woman in a society.

Заключительное слово учителя Teacher: I see that all of you understand that a woman plays a very important role in the society. Your Majesty a woman fragile and weak, strong and clever, patient and caring, successful and ambitious, hard-working and responsible, a mother, a teacher, a politician, a scientist, whoever you are – we take our hats off before you.

Dear boys and girls! Thank you for your participation in the lesson. You’ve made a very good job of it. The lesson is over. Good bye!




















Приложение

Card 1

Watch the film and do the multiple choice test.

1. Mother Teresa was born in …

a. Britain

b. Macedonia

c. Poland


2. Agnes decided to become a …

a. engineer

b. nun

c. singer


3. She spent many years in Calcutta, India where she founded the…

a. Missionaries of Charities organization

b. theatre

c. university


4. The Missionaries of Charities organization cared for

a. schoolchildren

b. sick and dying people in Calcutta: the disabled, the blind, the elderly, people who were rejected by the society

c. businessmen


5. Mother Teresa was awarded the Nobel Prize in …

a. 1952

b. 1982

c. 1979












10



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!