СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок природознавства "Рослини взимку" (матеріал уроку було запозичено у вчителя с. Олександрівка Коток Р. С.)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Розробка уроку по темі "Рослини взимку"

Просмотр содержимого документа
«Урок природознавства "Рослини взимку" (матеріал уроку було запозичено у вчителя с. Олександрівка Коток Р. С.)»

Я і Україна


Тема. Рослини взимку

2 - В клас











Класний керівник

Кушніренко І. М.









Мета: Виявити зміни, що сталися у неживій природі, в житті рослин, у праці людей; з’ясувати причини, що зумовлюють ці зміни; розширити поняття «листяні рослини» і «хвойні рослини»; пояснити, що листяні рослини перебувають у стані спокою; розпочати спостереження за розпусканням бруньок на гілочці вишні; удосконалювати навички роботи з комп’ютером.

Розвивати мислення, пам'ять,спостережливість, увагу.

Виховувати любов і бережливе ставлення до природи, до свого здоров’я.


Обладнання: Таблиця «Рослини взимку»; картки із завданнями; мікрофон; малюнок Снігової Королеви; корони сніжинок; знаки; картки із «павутинкою»; метою уроку; сніжинки з паперу; гілочки сосни, ялини, вишні; ілюстрації до теми.






Хід уроку

І. Організаційна частина.

Емоційний настрій на урок.



Вчитель. Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі.

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром!

Діти. Ми вам раді, добрі люди

І вітаєм щиро вас.

Та запрошуєм ласкаво

На урок у другий клас!


Вправа «Очікування».


Вчитель: Що ви очікуєте від уроку?

Діти: -Я очікую, що буде цікаво.

-Я хочу дізнатися щось корисне.

-Я очікую, що будемо працювати в групах.


1-й учень.Сьогодні 4 лютого 2015 року. Температура повітря вранці. .

Вітер помірний. На нашій території передбачаються незначні

опади у вигляді снігу.


2-й учень.Але, не зважаючи на холод і мороз,у нашому класі панує тепла і

приємна атмосфера. Нехай тендітний промінчик зимового сонця

запалить в наших серцях велику любов до всього живого в

природі, що оточує нас.

Прогноз погоди вели… (прізвища учнів.)


ІІ. Актуалізація опорних знань.


Вчитель. Коли гості в домі, господині одній дуже важко справитись, їй

потрібна допомога. І сьогодні на уроці моїми помічниками будете

ви, діти. Зараз ви виконаєте завдання на комп’ютері.



Робота в парах.

Диференційовані завдання.





1 варіант. Тести.


Тестові завдання з теми:Рослинний світ України”

Прізвище учня


  1. Розділи зображені на малюнках дерева на хвойні і листяні.

Біля хвойних дерев постав хрестик, а біля листяних – ні.









2.Запиши назви органів рослини:

а)


б)


в)


г)




3. Підбери спільну назву рослин:


а) береза, дуб, клен – це ;


б) шипшина, бузок, смородина – це ;


в) пролісок, кульбаба, тюльпан - .




2 варіант. Кросворд.

Кросворд «Пора року»


Впишіть у клітинки назви того, що бачите на малюнку, і ви прочитаєте назву пори року

1








2







3






4










1


3


4


2


3 варіант. «Зимовий одяг».(Перетягування картинок.)

Ім’я ____ ________ Дата

Що підходить до відповідної пори року?

Весна

Літо










Перенеси картинку

до потрібної пори року

Осінь

Зима













ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Повідомлення теми і мети уроку.


Вчитель. Як звучить наша тема підкаже нам та группа дітей, яка

працювала над кросвордом.

Діти. Зима.

Вчитель. А зараз з’ясуємо завдання, які нам слід вирішити на уроці.

(Діти по черзі читають.)


Цей урок навчить мене



1. З’ясувати причину змін у неживій природі

2. Дізнатися багато цікавого з життя рослин

3. Спостерігати

4. Любити живу природу



Вчитель.Діти, сьогодні мені наснився дивний, казковий сон. Усі події в ньому дуже заплутані. Хочете дізнатися,що то був за сон?

Тоді домовимось: я вам розповідаю, а ви розплутуєте. Згідні? Заплющуйте, будь ласка, очі, слухайте та уявляйте.

(Звучить шум вітру.)

Сниться мені наша школа. На подвір’ї гомін, сміх. Ми тільки що з

вами закінчили веселу гру. Раптом ,я бачу красуню королеву у

білому вбранні з довгим сніжно - білим волоссям. Вона їде до нас

на трьох білих конях, вкриваючи все навколо білою ковдрою.

Цікаво, хто ж вона?

Діти. Зима.

Вчитель. А може це весна? Адже сади навесні теж білі? Чому?

Діти. Від цвіту. Але це зима, тому що…

Вчитель. А що це за трійка білих коней?

Діти. Це зимові місяці: грудень, січень і лютий.

Вчитель. А що ви знаєте про перші два місяці зими?

Діти. Грудень - рік кінчає, а січень - починає.

Вчитель. А ще ви дізнаєтесь щось цікаве, коли прочитаєте ось цю

Павутинку.






22

най



довша



ніч

і


най

коротший


день



грудня



(22 грудня – найдовша ніч і найкоротший день.)


Вчитель. Слухайте мій сон далі. Підійшла Зима ближче до нас,

несподівано кинула сніжку Яні і сказала: «Сніжку, Яно, ти лови,

зимове слово назви!»


Гра «Зимові слова».

Технологія «Метод Прес».


(Мороз, лід, сніг, холод, іній, завірюха…)


Вчитель. Ось ви сказали «холод». А чому ж починається холод і наступає

зима? Тільки прошу вас у своїх поясненнях вживати слова

«Я думаю, що…», «тому…», «таким чином…».

Учень. Я думаю, що обертання Землі навколо Сонця веде до зміни пір

року. Сонце в цю пору стоїть низько, тому його проміння лише

ковзає по Землі, а не гріє. Таким чином, взимку холодно, Земля

покрита снігом.

Вчитель. Молодець. Слухайте далі. Раптом королева Зима змахнула

чарівною паличкою і ми з вами почули ось яку розмову.


Театральна хвилинка.


1-а сніжинка. Я схожа на квітку.

2-а Я на зірочку.

3-а Я на їжачка.

1-а Всі ми – шестипроменеві. Однакових не знайдеш,

скільки не придивляйся.

Хором. Як ми утворилися?

2-а Водяна пара піднімається високо над землею. Там

дуже холодно, і з неї утворюються крижинки-

кристалики. Вони дуже маленькі. Це ще не ми.

3-а Падаючи вниз, кристалики швидко збільшуються.

Це відбувається тому,

що в повітрі багато водяної пари, яка осідає на

поверхню кристалика і замерзає. Так з крижаних

кристаликів і народжуємося ми, тендітні сніжинки.


Фізкультхвилинка. Енергізатор.


Вчитель. Потім королева Зима запропонувала нам погратися з нею. Ви

згодні?

  • Якщо ви любите зимову пору,- підніміть руки.

  • Якщо вам подобаються сніжинки, - посміхніться.

  • Якщо ви любите ловити сніжинки, - плесніть у долоньки.

  • Якщо ви майструєте годівнички, - поставте руки в боки.

  • Якщо до вашої кімнати залетів снігур і ви намагаєтесь випустити

його,- змахніть руками.

  • Якщо ви переконані,що кожній людині потрібно піклуватися про природу,- простягніть руки своїм сусідам, візьміть їх за руки.


Вчитель. А після цього, знаєте що трапилося далі? Ми з вами опинилися в

зимовому лісі. Зима запитала, чи знаємо ми правила поведінки в

цій місцевості і показала нам ось такі знаки. Коли будемо

розказувати правила, починайте речення словом «Не».

  1. Не сміти!

  2. Не розпалюй вогнищ!

  3. Не руйнуй мурашників!

  4. Не ламай гілок!


Вчитель. Давайте поглянемо, чи такий ліс, як був восени чи влітку?

Які зміни тут відбулися?

Діти. Дерева сплять.

Вчитель.А які з них не захотіли засинати?

-Про це нам скажуть діти, які працювали над текстами.(Хвойні.)

-Чому їх так називають?

-Невже справді хвойні дерева ніколи не скидають листочки-хвоїнки?

(Ні, скидають. Але поступово, не всі відразу.)

-Розгляньте малюнки і ось ці гілочки. Які це дерева?

(Ялина, сосна.)

-Порівняємо їх. Що спільного? Чим відрізняються?


Дослідження.

- А чи відмирають листяні дерева? (Ні.)

Щоб переконатися у цьому проведемо невелике дослідження. (Гілочки дерев або кущів.)

-На місці опалого листя залишаються бруньки. На зрізаній гілочці відокремте одну бруньку і розгляньте її. Що покриває бруньку?

-Тверді лусочки.

-Розсуньте обережно лусочки. Що ви помітили?

-То яке значення мають ці лусочки?

-На перерві поставимо гілочки на підвіконня у вазу і будемо спостерігати, коли бруньки набубнявіють, коли розпустяться листочки.

Робота в групах з використанням елементів технології

«Навчаючись – учусь.»

Вчитель. А далі у моєму сні королева Зима дала нам завдання на ось таких картках – чарівних сніжинках, які не тануть.




1 група

«Пізнайко» Трав’янисті рослини взимку.

2 група

«Довідкове бюро»

Цікава інформація про хвойні дерева.

3 група

«Лектор» Значення снігу.

4 група

«Цілитель»

Цілющі рослини


Завдання.

«Пізнайко». Восени у більшості трав’янистих рослин стебла відмирають як , наприклад, у квітів. А залишаються кореневища, цибулини. А в деяких трав’янистих рослин стебла і листки зберігаються цілу зиму, наприклад, у полуниці, озимої пшениці, барвінку.

«Лектор». Сніг має велике значення в житті рослин. Він, ніби ковдра, вкриває землю, і рослинам тепло. Між сніжинками є повітря. Воно і захищає рослини від холоду. На землі під снігом майже не буває більш як 2 градуси морозу. Весною сніг тане і зволожує землю.


«Довідкове бюро». Ялинка росте дуже повільно – 10-15 років. Довжина всіх коренів ялини приблизно 2000 метрів, а в сосни – в 6 разів більша.

Листопад у сосни – через 2-3 роки, у ялини – через 6-7 років.


«Цілитель». При застудах готують чай із лікарських рослин: липи, калини, м’яти, малини, шипшини, горобини. Такі трави, як мати-й-мачуха, чебрець допомагають вилікувати кашель. В Україні нараховується до 800 видів лікарських рослин.




Колективне обговорення набутих знань.


Вчитель. Уявіть, що ви рослина. Про що б ви попросили людей.

(Відповіді дітей.)

Вчитель. Слухайте ж мій сон далі. Як дмухнула королева Зима холодом,то

мало нас не заморозила.


Бесіда про зимовий одяг.

Експрес - опитування.


  • Як змінюється одяг людини зі зміною погоди?

  • Чи потрібно постійно сидіти вдома?

  • Як ви одягаєтеся, коли йдете кататися на лижах, ковзанах?

  • Чи можна їсти бурульки?

  • Як ще потрібно поводитися взимку, щоб не захворіти?


IV. Підсумок уроку. Рефлексія.

Технологія «Мікрофон».


- Звідки береться сніг?

- Навіщо землі сніг?

- Які дерева сплять? Які ні?

- Які рослини зелені під снігом?

- Чи справдились ваші очікування?

Вчитель. От і скінчився мій сон. Дякую вам, що допомогли мені його розказати та розплутати. Нехай і вам насняться такі хороші казкові сни. (Подарунки гостям: калина і таблиця «Знайди своє дерево життя».)


Домашнє завдання.

1. Знайти відомості про «Червону книгу»

2. Тести і зошити с.43-44.

3. Підручник с. 91-93.








Додатковий матеріал

Відшукай своє дерево життя


Яблуня

23 грудня – 1 січня, 25 червня – 4 липня

Ялина

2 – 11 січня, 5 – 14 липня

В’яз

12 – 24 січня, 15 – 25 липня

Сосна

19 – 28 лютого, 24 серпня – 2 вересня

Верба

1 – 10 березня, 3 – 12 вересня

Липа

11 – 20 березня, 13 – 22 вересня

Клен

11 – 20 квітня, 14 – 23 травня

Горіх

21 – 30 квітня, 24 – жовтня – 11

листопада

Каштан

15 – 24 травня, 12 – 21 листопада

Береза

24 червня

Кипарис

25 січня – 3 лютого, 26 липня – 4 серпня

Кедр

9 – 18 лютого, 14 – 23 серпня

Тополя

4 – 8 лютого, 5 – 13 серпня

Дуб

21 березня

Ліщина

22 – 31 березня, 23 вересня – 3 жовтня

Горобина

1 – 10 квітня, 4 – 13 жовтня

Акація

25 травня –3 червня, 22 листопада – 1 грудня

Граб

4 – 13 червня, 2 – 11 грудня

Інжир

14 – 23 червня, 12 – 21 грудня

Оливка

1 – 14 травня, 23 вересня

Бук

22 грудня























Пізнайко



























Цілитель


















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!