СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Урок "Рашэнне разліковых задач па тэме "Хімічная колькасць рэчыва. Малярная маса. Малярны аб'ём газаў" 7 клас

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Предлагаю разработку открытого урока по хіміі в 7 классе по теме "Рашэнне разліковых задач па тэме "Хімічная колькасць рэчыва. Малярная маса. Малярны аб'ём газаў"". Урок на белорусском языке. 

Просмотр содержимого документа
«Урок "Рашэнне разліковых задач па тэме "Хімічная колькасць рэчыва. Малярная маса. Малярны аб'ём газаў" 7 клас»

Тэма: Рашэнне разліковых задач па тэме “Хімічная колькасць рэчыва. Малярная маса. Малярны аб’ём газаў”.

Мэта:

1.Адукацыйная: расшырыць, паглыбіць і сістэматызаваць веды па рашэнню заданняў з выкарыстаннем паняццяў “малярны аб’ём”, “малярная маса”, “моль”.


2.Развіваючая: прадаўжаць фарміраваць уменні рашаць задачы з ужываннем паняццяў “малярная маса” і “малярны аб’ём”, “моль”.


3.Выхаваўчая: выхоўваць у вучняў навыкі і ўменні самастойнай працы, аналізаваць умовы задачы, знаходзіць правільныя спосабы рашэння; выхоўваць якасныя адносіны да вучобы, цікавасць да прадмета, узаемадапамогу і добрыя адносіны адзін да аднаго, адказнасць за якасць выканання заданняў.


Структура урока:

  1. Арганізацыйны момант (1 мін)

  2. Уступнае слова (10 мін)

  3. Рашэнне задач – гульня “Пірацкія спаборніцтвы” (30 мін)

  4. Рэфлексія (3 мін)

  5. Дамашняе заданне (1 мін)


Тып урока: урок-гульня “Пірацкія спаборніцтвы” – урок рашэння задач (прымянення ведаў на прыктыцы).


Абсталяванне: лісты для выканання камандамі задання; заданні-конкурсы.


Ход урока


1. Арганізацыйны момант (1 мін)

Падыхтоўка дошкі да ўроку, адзнака адсутнічаючых вучняў.

Запіс тэмы і дамашняга задання на дошцы.


2. Уступнае слова (10 мін)

Добры дзень, паважаныя сябры! Я рада вас бачыць сення на ўроку і хачу пачаць плённую працу з вамі. Добрага вам настрою і поспехаў!



(на дошцы эпіграф)


«Не всякому помогает случай.

Судьба одаривает только подготовленные умы»

Луи Пастер

Зыходзячы са слоў Луі Пастэра, я спытаю вас:

- ці гатовы вы папрацаваць сення, как атрымаць патрэбныя вам веды?

Да!

Тады пачнём!


Сёння на ўроку мы правядзем “Пірацкія спаборніцтвы”.


Клас дзеліцца на 3 каманды па 5 чалавек. Кожная каманда выбірае пірата-капітана, капітан адзяе шапку пірата. Каманда выбірае назву свайго мора, вострава, дзе пражывае. Мора малюецца настаўнікам на дошцы. Кожнаму ўдзельніку каманды раздаюцца рыбкі рознага колеру. Напрыканцы ўрока, пад яго вынік, кожны вучань замацоўвае магнітам на дошцы ў сваім моры “рыбку настрою”.


Заданні раздаюцца кожнай камандзе ў конкурсах. Заданні маюць пэўныя балы. Іх выбірае капітан. Ад яго залежыць якасць заданняў для каманды. Праца накіравана на тое, што кожны ігрок рашае заданне сумесна з іншымі ў камандзе. Калектыўны розум.

Пасля кожнага задання падлічваюцца балы і заносяцца ў табель.

У канцы ўрока падлічваюцца набраныя балы камандамі.

Каманда-пераможца атрымоўвае 10 балаў за ўрок, каманда 2 месца – 9 балаў, каманда 3 месца – 8 балаў.


3. Рашэнне задач – гульня “Пірацкія спаборніцтвы” (33 мін)


1 конкурс “Світак формул”

Раздаюцца світкі з формуламі. Камандзе неабходна адзначыць правільную формулу згодна з зададзеным пытаннем.





n = m \ M


n = V \ Vm


V = n · Vm


m = n · M

Выпішыце формулы для разліку:

а) масавай долі рэчыва

б) малярнага аб’ёму





2 бала
















n = m \ M


n = V \ Vm


V = n · Vm


m = n · M

Выпішыце формулы для разліку:

а) хімічнай колькасці рэчыва праз аб’ём

б) малярнага аб’ёму




















n = m \ M


n = V \ Vm


V = n · Vm


m = n · M

Выпішыце формулы для разліку:

а) хімічнай колькасці рэчыва праз масу

б) малярнага аб’ёму
















2 конкурс “Тэлеграма”

З астравоў піратаў прыйшла тэлеграма. Жыхары просяць згладзіць спор паміж імі і рашыць заданні.

4 балы



Каманда 1

Разлічыце адносную малекулярную (Mr) і малярную (M) масы аксіду SO2.




Каманда 2

Разлічыце адносную малекулярную (Mr) і малярную (M) масы аксіду CaO .




Каманда 3

Разлічыце адносную малекулярную (Mr) і малярную (M) масы аксіду P2O5 .






3 конкурс “Востраў малекул”

А зараз мы адзначым велічыню вашых астравоў у малекулах.

6 балаў.





Знайдзіце лік

малекул рэчыва

кіслароду

ў порцыі

хімічнай колькасцю

3 моль.













Знайдзіце лік

малекул рэчыва

вадароду

ў порцыі

хімічнай колькасцю

5 моль.





















Знайдзіце лік

малекул рэчыва

азоту

ў порцыі

хімічнай колькасцю

7 моль.









4 конкурс “Караблік заданняў”

Да кожнай каманды прыплыў караблік з заданнямі. Рашыце іх! Тады вы зможаце даплыць да “Скрынкі каштоўнасцей”.

8 балаў

__________________________________________________________________


Вылічыце аб’ём (пры н.у.) вадароду Н2 хімічнай колькасцю 2,5 моль.


Вызначце масу азотнай кіслаты HNO3 хімічнай колькасцю 21 моль.

__________________________________________________________________


Вылічыце аб’ём (пры н.у.) кіслароду О2 хімічнай колькасцю 0,3 моль.


Вызначце масу фосфарнай кіслаты H3PO4 хімічнай колькасцю 15 моль.

__________________________________________________________________


Вылічыце аб’ём (пры н.у.) азоту N2 хімічнай колькасцю 0,5 моль.


Вызначце масму вугальнай кіслаты H2CO3 хімічнай колькасцю 11 моль. __________________________________________________________________






5 конкурс “Скрынка каштоўнасцей”

Кожны капітан піратаў выцягвае са скрынкі каштоўнасцей світак з заданнямі.

10 балаў

Заданне 1

Маса вуглякіслага газу СО2 роўна 4,4 кг.

Знайдзіце яго аб’ём (пры н.у.). (кг перавядзіце ў грамы).


Заданне 2

Маса вуглякіслага газу СО2 роўна 15 кг.

Знайдзіце яго аб’ём (пры н.у.). (кг перавядзіце ў грамы).


Заданне 3

Маса вуглякіслага газу СО2 роўна 6,7 кг.

Знайдзіце яго аб’ём (пры н.у.). (кг перавядзіце ў грамы).


4. Рэфлексія (3 мін)


Рэфлексійны прыём “Возера настрою”

У якасці озера – зялёная дошка. Настаўнік ачэрчвае мелам граніцы возера як экасістэмы. У ім плаваюць рыбкі настрою.

Кожнаму вучню ў пачатку ўрока раздаюцца “рыбкі настрою” рознага колеру. Напрыканцы кожны вучань адзначае пэўнай рыбкай на дошцы-“возеры” свой настрой. Гэты прыём дазваляе не толькі выявіць эмацыянальны стан вучня, але і таксама выявіць вынік урока.


Дзякуй вам за ўдзел!


Вынік урока. Выстаўленне адзнак.


5. Дамашняе заданне (1 мін)

§ 12, 13. Заданне 8.









Назва каманды ўдзельнікі




1





2





3





4





5





Капітан




Назва мора




Востраў




балы




1

Світак формул”




2

Тэлеграма”




3

Востраў малекул”




4

Караблік заданняў”




5

Скрынка каштоўнасцей”































Заданне 1

Маса вуглякіслага газу СО2 роўна 4,4 кг.

Знайдзіце яго аб’ём (пры н.у.). (кг перавядзіце ў грамы).


Заданне 2

Маса вуглякіслага газу СО2 роўна 15 кг.

Знайдзіце яго аб’ём (пры н.у.). (кг перавядзіце ў грамы).


Заданне 3

Маса вуглякіслага газу СО2 роўна 6,7 кг.

Знайдзіце яго аб’ём (пры н.у.). (кг перавядзіце ў грамы).


__________________________________________________________________


Вылічыце аб’ём (пры н.у.) вадароду Н2 хімічнай колькасцю 2,5 моль.


Вызначце масу азотнай кіслаты HNO3 хімічнай колькасцю 21 моль.

__________________________________________________________________


Вылічыце аб’ём (пры н.у.) кіслароду О2 хімічнай колькасцю 0,3 моль.


Вызначце масу фосфарнай кіслаты H3PO4 хімічнай колькасцю 15 моль.

__________________________________________________________________


Вылічыце аб’ём (пры н.у.) азоту N2 хімічнай колькасцю 0,5 моль.


Вызначце масму вугальнай кіслаты H2CO3 хімічнай колькасцю 11 моль. __________________________________________________________________




Каманда 1

Разлічыце адносную малекулярную (Mr) і малярную (M) масы аксіду SO2.




Каманда 2

Разлічыце адносную малекулярную (Mr) і малярную (M) масы аксіду CaO .




Каманда 3

Разлічыце адносную малекулярную (Mr) і малярную (M) масы аксіду P2O5 .






n = m \ M


n = V \ Vm


V = n · Vm


m = n · M

Выпішыце формулы для разліку:

а) масавай долі рэчыва

б) малярнага аб’ёму




















n = m \ M


n = V \ Vm


V = n · Vm


m = n · M

Выпішыце формулы для разліку:

а) хімічнай колькасці рэчыва праз аб’ём

б) малярнага аб’ёму




















n = m \ M


n = V \ Vm


V = n · Vm


m = n · M

Выпішыце формулы для разліку:

а) хімічнай колькасці рэчыва праз масу

б) малярнага аб’ёму



























Знайдзіце лік

малекул рэчыва

кіслароду

ў порцыі

хімічнай колькасцю

3 моль.













Знайдзіце лік

малекул рэчыва

вадароду

ў порцыі

хімічнай колькасцю

5 моль.























Знайдзіце лік

малекул рэчыва

азоту

ў порцыі

хімічнай колькасцю

7 моль.






















































Рашэнне разліковых задач

па тэме “Малярная маса. Малярны аб’ём”


1. Дадзены рад формул:





n = m \ M


n = V \ Vm


V = n · Vm


m = n · M


Выпішыце формулы для разліку:


1 варыянт – масавай долі рэчыва

2 варыянт – малярнага аб’ёму

3 варыянт – хімічнай колькасці рэчыва праз аб’ём

4 варыянт – хімічнай колькасці рэчыва праз масу.


2. Разлічыце адносную малекулярную і малярную масы аксідаў:


1 варыянт – SO2 3 варыянт – P2O5

2 варыянт – CaO 4 варыянт – ZnO


3. Знайдзіце лік малекул рэчыва і лік атамаў кіслароду ў порцыі рэчыва:


1 варыянт – 6,4 г SO2 2 варыянт – 9,2 г NO2

3 варыянт – 0,88 кг N2O 4 варыянт – 22 кг CO2


4. Вылічыце аб’ём (пры н.у.) вадароду Н2 хімічнай колькасцю:


1 варыянт – 2,5 моль; 3 варыянт – 0,025 моль;

2 варыянт – 0,3 моль; 4 варыянт – 0,5 моль.


5. Вызначце масу:


1 варыянт – азотнай кіслаты HNO3 хімічнай колькасцю 21 моль.


2 варыянт – фосфарнай кіслаты H3PO4 хімічнай колькасцю 15 моль.


3 варыянт – сернай кіслаты H2SO4 хімічнай колькасцю 9 моль.


4 варыянт – вугальнай кіслаты H2CO3 хімічнай колькасцю 11 моль.








































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!